10 tuşta Akdeniz tarzı

Bu bölümden geçmeyeli uzun zaman oldu ve bugün bunu en dekoratif stillerimizden birine geri dönmek için yapıyoruz: akdeniz tarzı.

Aslında, Akdeniz stilinin tanımı birçok farklılığı barındırabilir, çünkü Akdeniz, Tunus veya Yunanistan gibi farklı ülkeler tarafından paylaşılır. Ancak, biraz daraltmak için ve zaten sözde olduğu için «arap tarzı«İspanya, İtalya ve Yunanistan’ın temelde paylaştığı« Avrupa »Akdeniz tarzına odaklanacağız.

Bu tarz biraz rustik, biraz modernist ve biraz minimalist olsa da, aslında onu diğerlerinden ayıran bazı tanımlayıcı özelliklere sahiptir. Onlarla gidelim!

1. Açıkta kalan kirişler

Bu tür mülkte genellikle sabittir. Bu özellik, rustik ve modernist bir estetiğe sahip zeminlerle paylaşılır, ancak bu durumda kirişler genellikle daha açık renkli ahşaptan yapılır veya beyaza veya deniz rengine boyanır.

Akdeniz tarzı mavi ahşap

Akdeniz tarzı mavi kirişler

Tipik çıtalara ek olarak, çoğu zaman bu tarzda seçilir kirişler arasındaki tonozları şaft veya kamışla doldurunhem doğal tonunda hem de beyaz renkte.

Akdeniz tarzı yatak odası

2. Badanalı duvarlar

Daha modern versiyonunda duvarlar genellikle pürüzsüz olsa da, bu tarzın tipik bir özelliği, ona “el işi” estetiği veren karınları, çıkıntıları ve çıkıntıları olan beyaz badanalı duvarlara sahip olmasıdır.

Her durumda, herhangi bir şekilde yapılırlar, beyaz baskın renk olacaktır.

Akdeniz tarzı yatak odası

Akdeniz tarzı yemek odası

3. Kumun ve denizin renkleri

Birleştirme beyaz, bej ve mavi renkler bu tarzda en yaygın olanlarıdır. Beyaz veya hafif bej kumlarla çevrili, mavi bir gökyüzü ve turkuazdan denize şaşırtıcı bir kolaylıkla akan güçlü bir denizle çevrili çevrenin doğasını temsil ediyorlar.

Beyaz her yerde mevcut olsa da kum tonları ve maviler genellikle küçük ama çok seçilmiş dokunuşlarla eklenir.

bej ve kum çok yaygındır Aksesuarlar: lambalar, kilimler, masaların ahşabı ve yatak takımları.

Bej ve kum tonlarında Akdeniz stili

Bej ve kum tonlarında Akdeniz stili

Öte yandan mavi renk genellikle kirişler, kapılar ve pencereler gibi oldukça seçilmiş yapısal elemanlara eklenir

Akdeniz tarzı mavi ahşap

Mavi kirişli Akdeniz tarzı

Akdeniz tarzı mavi ahşap

4. Yuvarlak şekiller

Bu tarzın en geleneksel versiyonunda ve Feng Shui’nin kurallarıyla paylaştığı çok tipik bir özelliği, organik formlar ve yapıda düz köşelerin olmamasıdır.

Kemerler ve köşeler, yumuşak ve rahatlatıcı bir estetik oluşturmak için bu şekilde şekillendirilir.

Yuvarlak şekillerle Akdeniz tarzı

Yuvarlak şekillerle Akdeniz tarzı

Yuvarlak şekillerle Akdeniz tarzı

5. Minimalizm

Akdeniz tarzı süslü değil. Bazen süs öğelerinin eksikliği şaşırtıcıdır, ancak genel olarak iki nedenden kaynaklanmaktadır: huzur ve rahatlama çağrısı, Akdeniz’in tipik özelliği, sakin, büyük dalgasız ve bu tarzın gerçek kahramanları olan yapının gücüne (duvarlar, tavanlar, döşemeler, pencereler) dekoratif odak seçimi. Gerisi, sadece eşlik edin …

Akdeniz tarzı yatak odası

Akdeniz tarzı yatak odası

6. Açık tonlarda taş zeminler

Laminat veya ahşap zeminlerin heyelanla kazandığı kentsel evlerin aksine, Akdeniz tarzı evlerde beyaz ve açık renkli taş zeminler, temizliği ve dayanıklılığı kolay olduğundan, tam olarak denize yakınlıkları nedeniyle oldukça karakteristiktir. mükemmel nem.

Eğilimleri açık tonlardır: beyazlar, çok yumuşak bejler ve sadece ara sıra gri beton, bu tür döşeme, döşeme ve terrazzo’nun genellikle olduğu iç mekan kır evleri ile tezat oluşturuyor. en yaygın.

Levha ve terrazzo ile Akdeniz tarzı

Levha ve terrazzo ile Akdeniz tarzı

7. Panjur yokluğu

Kent evlerinin tipik özelliği olan ne panjurlar ne de perdeler bu tarzda çok cömerttir. Bunun yerine, ısı ve ışıktan korunmak için tahta kepenkler ve paspaslar buluyoruz.

Akdeniz tarzı ahşap kepenkler

Akdeniz tarzı ahşap panjur ve paspaslar

Levha ve terrazzo ile Akdeniz tarzı

8. Kıvrımlı şekillere sahip beyaz banyolar

Beyaz ve ahşabı birleştiren banyolara, taş lavabolar ve rafların varlığına odaklanmak için ekranların, dikdörtgen lavaboların veya duşların açılarını unutuyoruz. yani bu kalış için Akdeniz karakteri.

Akdeniz tarzı banyo

Akdeniz tarzı banyo

Akdeniz tarzı banyo

Akdeniz tarzı banyo

9. Hidrolik kiremit

Banyolarla ilgili olarak, hafif zeminlerin, beyaz badanalı duvarların ve yuvarlak şekillerin daha geleneksel estetiğinde olağan bir durum olsa da, özellikle daha modern ve kentsel versiyonlarda, bir tür hidrolik kiremit (Valensiya veya Katalan sahili gibi Akdeniz bölgelerine özgü), hem banyolarda hem de mutfaklarda.

Hidrolik fayanslarla Akdeniz stili

Hidrolik fayanslarla Akdeniz stili

10. Aksesuarlar için doğal malzemeler

Keten gibi doğal malzemelerden yapılmış elementlerin varlığı, hasır ve rattan, jüt veya ahşap bu tarz bir sabittir. Tavandan sarkan rattan lambalar, duvarı süsleyen hasır şapkalar, saklama için hasır sepetler, ahşap ayna çerçeveleri ve jüt yuvarlak kilimler bu tarzın canlı örnekleridir.

Akdeniz tarzı ve doğal aksesuarlar

Akdeniz tarzı ve doğal aksesuarlar

İthal etmeye cesaretin var mı? Akdeniz tarzı evine? Gördüğünüz gibi, Akdeniz kıyıları kadar mavi, çok uysal ve dinlendirici bu kıyı bölgelerinde yaşayan herkesi memnun eden büyüleyici ve çok yakın bir tarz. Keyif almanız için sizi biraz daha resimle baş başa bırakıyoruz 🙂

Akdeniz tarzı banyo

Akdeniz tarzında dekore edilmiş koridorlar ve merdivenler

Akdeniz tarzı yemek odası

Akdeniz tarzı banyo

Mavi Akdeniz tarzı yatak odası aksesuarları

Akdeniz tarzı yatak odası

Akdeniz tarzı banyo

Üzerinden: abitaredecoracionblog.com | archilovers.com | casasqueinspiran.com | pinterest.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir