33 İnanılmaz Arka Bahçe Palapa Fikirleri

Çeşitli tasarım stilleri içeren arka bahçe palapa fikirleri galerimize hoş geldiniz.Dış mekan mobilyalı sahil arka bahçesi

Palapas artık arka bahçelerde dinlenmek ve takılmak için kapalı alan olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Bunları yerleşim alanlarının arka bahçelerine koymak, tatildeyken palapalarda vakit geçirenlerin anılarını geri getiriyor.

Palapa nedir?

Palapa, her yönden açık olan bir yapıdır. Bunlar tipik olarak küçüktür ve doğal malzemelerden yapılmıştır. Genellikle küçük olsalar da olmaları gerekmez, bazı durumlarda çok karmaşık olabilirler. Palapas, kurutulmuş palmiye yapraklarından yapılmış bir çatıya ve çatıyı yerinde tutan doğal direklere sahiptir. Yapraklar çatıyı oluşturmak için birbirine sazlanır. Bu, binayı daha sıcak hava ve yerler için son derece uygun hale getirir. Batı Meksika, Florida, Teksas ve Kaliforniya gibi alanlar, arka bahçe palapalarının inşa edilmesi için en yaygın olanlardır.

Taş masa ile Palapa

Palapa kelimesi, ‘palmiye yaprağının sapı’ anlamına gelen İspanyolca ‘tagalog’ kelimesinden gelir ve yukarıda belirtildiği gibi palapanın harika bir açıklamasıdır. İsmin kökeninden de anlaşılabileceği gibi palapa, Meksika’nın sahillerinde ve çöllerinde yaygındır ve Batı Meksika kültürlerinde önemli bir mimari unsurdur.

Bir palapa’nın maliyeti nedir?

Tavan vantilatörü ile havuz veranda palapa

Palapanın boyutuna, şekline ve malzemelerine bağlı olarak, gülünç derecede pahalı olmasına gerek yoktur, ancak daha ayrıntılı olabilir ve fazladan para biriktirebilir. Standart bir ölçekte palapalar 750 ila 4000 $ arasında değişebilir. Belirli yerlerde özel bir ölçekte, 2000 $ ‘dan 50.000 $’ a kadar koşabilirler. Yükseltmeler, özel boyama veya renklendirme, çatı sazlama türü, çatıyı tutmak için kaç direk gerektiği gibi herhangi bir şey olabilir.

Ayrıca ihtiyaç duyulabilecek farklı destekler veya istenebilecek mobilya aksesuarları olabilir. Palapanın boyutu, kaç desteğe ihtiyaç duyacağını belirler. Bunlar ahşap, metal veya istediğiniz herhangi bir malzemeden yapılabilir. Bu seçim, fiyatlandırmayı belirler. Ahşap desteklerle, ortamı biraz renklendirmek için üzerine farklı oymalar veya gravürler alma seçeneğiniz vardır.

Birkaç kuruş tasarruf etmenin bir yolu olarak, yerel malzemeler almak nakliye maliyetlerinden tasarruf sağlayabilir ve ayrıca çevre için daha iyidir. Paradan tasarruf etmenin diğer yolları, boyutu küçültmek veya eklenen lükslerin bir kısmını ortadan kaldırmaktır. Fiyatları düşük tutmak için farklı benzersiz nitelikler kaldırılabilir.

Bir palapa çatısı nasıl inşa edilir

Arka bahçede açık mutfağa bağlı sazdan palapa

Bir palapa çatısı inşa etmek, çatıyı sazlama eylemini gerektirir. Thatching, palmiye yapraklarını birbirine dokumak için kullanılan süslü bir kelimedir. Bunun sadece palmiye yaprakları ile yapılması gerekmiyor, aynı zamanda birçok farklı bitki çeşidi vardır, sazdan da sıyrılma işlemi yapılabilir.

Yaprakları birbirine dokumaya yardımcı olan bir tür kürek olan legget adı verilen özel bir alet var. Hepsi bir araya getirildikten sonra, kenarlar istenildiği gibi düz veya dalgalı bir desende kesilecektir. Örgü ne kadar sıkı ve iyi olursa, çatının o kadar dayanıklı olacağı anlamına gelir. Eklenen daha fazla katman, dayanıklılığa ve uzun ömürlülüğe de katkıda bulunur.

Çoğunlukla ilk seviye ilk bozulan seviyedir, böylece katman daha sonra kaldırılabilir ve değiştirilebilir. Bu, çatının geri kalanının yapıldığı şekilde yapılır.

Bir palapa çatısı ne kadar sürer?

Bar koltuklu sazdan palapa

Çoğu palapa çatısı tipik olarak 4 ila 10 yıl arasında dayanabilir. Hava ve genel çevre, palapa çatısının ömrünü değiştirir. Malzemelerin işçilik seviyesi ve kalitesi de palapa çatısının kullanım ömrünün büyük bir faktörüdür.

Nem, yağmur ve rüzgarla birlikte palapa çatısına büyük miktarda aşınma ve yıpranma getirir, bu nedenle onu ömür boyu tekerleğin alt ucuna gönderir. Çoğu zaman, lop tabakası en kötü durumdur ve değiştirilen tek parça olabilir, bu da ona daha uzun yaşam süresi sağlar. Bunlarla ilgilenmek ve gerektiğinde çatı ve destekleri temizlemek de binalardaki ömür uzunluğu söz konusu olduğunda büyük bir fark yaratır.

Afrika Sazları gibi bazı ürünler tipik olarak yaklaşık 5 ila 12 yıl, Meksika Palmiyesi yaklaşık 2 – 8 yıl ve Tahiti yaklaşık 5 ila 10 yıl sürer. Palapa çatısının 20 yıl veya daha uzun süre dayanma özelliğine sahip sentetik versiyonları da vardır.

Daha kalıcı bir çatı yapısı isteyenler için sağlam çatılı bir arka bahçe pavyonu daha iyi bir yatırım olabilir.

Palapa Tasarımları

Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok farklı palapa tasarımı var. En popüler fikirlerden biri, sıcak günlerde gölge sağlamak için bir yüzme havuzunun üzerine inşa edilen yapılardır. Başka bir fikir, misafirleri eğlendirmek için bir tiki bar olarak bir palapa kullanmaktır. Kesin olan bir şey, arka bahçenize açık alanınız için istediğiniz tropikal ortamı verebilmeleridir. Burada en iyi arka bahçe palapa fikirlerinden bazılarının galerisini paylaşıyoruz.

Palapa kapalı sundurma

Palapa kapalı sundurma

Palapa asılı dize ışıkları ile

Asılı dize ışıkları ile arka bahçe palapa

Barlı arka bahçe palapa

Barlı arka bahçe palapa

DIY arka bahçe palapa

Yüzme havuzu ve spa üzerinde DIY arka bahçe palapa

Bir DIY palapa, bir kit kullanılarak veya kendi tasarımınızı oluşturmak için bir bambu direği ve kurutulmuş palmiye yaprakları satın alınarak inşa edilebilir.

Arka bahçe palapa kiti

bambu bar palapa kiti

Amazon’da bu palapa kitine bakın

Palapa perdeli

Palapa ile perdeler ve oturma alanı

Palapa ve açık mutfaklı yüzme havuzu

Açık mutfaklı, palapalı tropikal yüzme havuzu

Sallanan banklı ve okyanus manzaralı rustik palapa

Bu rustik yapı daha çok bir çardak tasarımına benziyor. Bununla birlikte, aynı etkiyi elde etmek için ahşap yapısı da kolaylıkla sazdan yapılabilir.

Palapa, güneşlenme adasının yanındaki havuz kenarında

Sıcak küvet palapa

Jakuzili havuz palapa

Su özellikli havuz palapası

Su özellikli havuz palapası

Beton bahçe blok tabanlı havuz palapa

Beton blok tabanlı havuz palapası

Palapa iki kişilik

Su manzaralı Palapa

Büyük arka bahçe palapa

Havuz kenarında büyük arka bahçe palapa

Havuz palapa adası

Havuz palapa adası

Palapa yemek masası

Pool palapa yemek masası

Tam açık mutfaklı Palapa

Açık mutfaklı sazdan palapa

Palapa açık mutfak aydınlatmalı

Açık mutfak barı ve aydınlatmalı Palapa

Sazdan palapa çatılı arka bahçe oyun alanı

Sazdan palapa çatılı arka bahçe oyun alanı

Tiki Bar palapa

Bambu tiki çubuklu arka bahçe palapa

Palapa bar ızgaralı

Palapa bar ızgaralı

Taş çubuk

Taş çubuklu Thatch palapa

Büyük havuzlu veranda palapa

Büyük havuzlu veranda palapa

Palapa, karavanın yanında güverte ile

Palapa, karavanın yanında güverte ile

Palapa ile ateş çukuru

Palapa ile ateş çukuru

Ateş çukuru, gündüz veya gece toplanmak için harika bir yer olabilir. Daha fazla pergola ateş çukuru tasarımını burada görün.

Hamaklı havuz palapası

Hamaklı havuz palapası

Küçük havuz palapa

Küçük havuz palapa

Ahşap oturma güvertesi ile tek kutuplu palapa

Ahşap güverte ile tek kutuplu palapa yapısı

Palapa ahşap köprü üzerinde

Palapa ahşap köprüde su üzerinde

İlgili başka bir galeri için buradaki güzel pergola fikirlerimizi inceleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir