5 Etçil Bitki Türü ve Nasıl Yakalanırlar?

Karanlık bir arka plana karşı sinekkapanına bir bakış.

Farklı etobur bitki türleri ve avlarını tuzağa düşürme yöntemlerini ve hayatta kalmak için nasıl besin kazandıklarını öğrenin.


Etçil bitkiler diyarı söz konusu olduğunda gerçekten tek bir ünlü var. Ne zaman biri etobur bitkilerden bahsetse, akıl hemen Venüs Sinek Kapanı’nı düşünür. Ama diğerlerini görmezden gelmek tüm bitki ailesine haksızlık ediyor!

Farklı etçil bitki türleri ve bunların nasıl işledikleri üzerine araştırma yapmak, kişinin doğa hakkındaki merakını tamamen yeniden canlandırır. Zaman zaman tamamen saçma ve rastlantısaldır ve aşağıdaki bitkiler, doğanın yaratıcı deliliğinin poster çocuğu olmalıdır.

Bugün, etçil bitkilerin avlarını tuzak tuzakları, sineklik tuzakları, çıtçıtlı kapanlar, emme tuzakları ve ıstakoz kabı kapanıyla sindirdiği farklı yollara bakacağız.

İlişkili: 7 Farklı Teraryum Türü

Etçil Ne Demek İstiyorsun?

Tamam, bazen böcek öldürücü bitkiler olarak adlandırılırlar çünkü sindirdikleri şeylerin büyük çoğunluğu böceklerdir. Bununla birlikte, mesaneleri (kelimenin tam anlamıyla sindirildikleri yer) küçük bir kemirgene sığacak kadar büyük, bazen bir sincap kadar büyük olan belirli türlerde etçil bitkiler vardır.

Etçil bitkiler, besin maddeleri bakımından inanılmaz derecede düşük olan topraklarda bulunur. İnanılmaz derecede tuhaf bir adaptasyon yöntemi. Bitkiler toprakta yeterince nitrojen bulamadıkları için onu başka yerde aradılar. Etçil bitkilerin büyük çoğunluğu topraktan herhangi bir nitrojen almıyor ve ona sadece avlarından ulaşıyor.

Bu, etçil bitkilerin tümü olmasa da pek çoğunun aslında bir kök sisteminden büyümediğinin arkasındaki mantığı açıklıyor. Birçoğu toprakta veya suda serbestçe yüzüyor.

İçinde sinek olan bir sinekkapanına yakından bakış.

Etobur bitkiler avını başarılı bir şekilde yakalayamadan büyüyecek, ancak çok hızlı büyüyecek ve avını yakalarsa başarılı bir şekilde çoğalacaktır. Bazıları tozlaşmayı kolaylaştırmak için yakalar! Belli bir orkide türünde (karnivor olmayan) iki açıklığı olan tuhaf bir nektar dolu koridoru vardır.

Bir böcek nektara çekilecek ve içeri girecek, koridordan geçecek ve orkide, böceklerin arkasına 2 yapışkan yumurta bırakacak, bu da diğer taraftan dışarı çıkacak ve yakınlardaki orkide yumurtalarını bırakacaktır.

Üç Önemli Nitelik

Bir bitkinin etçil veya böcekçil olarak kabul edilebilmesi için aşağıdaki üç özelliğe sahip olması gerekir:

 1. Onlar ele geçirmek ve sindirmek avları
 2. Sindirim için bir keseye sahiptirler. mesane veya tuzak
 3. Ana kaynakları besinler -dan elde edilir canlı böcek veya hayvan avı
 4. Tatlı kokularla avlarını çekerler. nektar, rehberlik kıllarveya çarpıcı renkler

Etçil nepenthes çiçeğine yakından bakış.

Ve işte eğlenceli bir gerçek, çünkü bazı etçil bitkiler aslında klorofil üretmiyor! Bu, fotosentez yapmadıkları anlamına gelir; bu, kelimenin tam anlamıyla diğer tüm bitkileri, bitkileri yapan şeydir.

Ne yiyorlar?

Bu oldukça uzun bir liste, bu yüzden bana katlanın. En büyükten en küçüğe doğru:

 • Sıçanlar
 • Kertenkele
 • Fareler
 • Örümcekler
 • Haşarat
 • Kabuklular
 • Suda Yaşayan Omurgasızlar
 • Protozoonlar (algler gibi tek hücreli bir hayvan)

Kapana kısılmış bir böceğe sahip etçil bir bitkiye yakından bakış.

Nerede Bulunurlar?

Tamamen bol olan ve Antarktika dışında tam anlamıyla her yerde bulunabilen bazı etçil bitkiler vardır (Sundew bitkisi gibi!). Kritik olarak nesli tükenmekte olan başkaları da var (Waterwheel gibi, şu anda yaşadığı bilinen sadece 50 kişi var).

Ortak yaşam alanları genellikle çalılıklar ve bataklıklarda ve çok su dolu topraklardadır. Su veya toprağın kendisi her zaman inanılmaz derecede düşük besin konsantrasyonlarına sahip olacak, ancak tonlarca güneş ışığı alacak. Hareketsiz, ılık, bakteri istilasına uğramış suda hayatta kalırlar ve hala gelişiyor gibi görünürler.

Bulutlu bir gökyüzü altında bataklık bir manzara.

Bazı etçil bitki türleri endemiktir, yani tek bir bölgede bulunurlar ve başka hiçbir yerde bulunmazlar. Diğer etobur bitki türleri, istilacı türlerdir (bir tür eğrelti otu gibi), yani seyahat etmede çok iyidirler ve yeni bir biyomu çabucak ele geçirebilirler.

Tuzaklamanın 5 Stili

Tuzak Tuzağı

Etçil sürahi bitkilerine yakından bakış.

Tuzak tuzağı, muazzam mesaneleri olan etçil bitkiler için ayrılmıştır. Tatlı ve yapışkan nektarla doldurulmuş, ağzına kadar sindirim enzimleriyle doldurulmuş bir sürahi şeklindedirler (bu yüzden sürahi bitkiler olarak sınıflandırılırlar). Yaprak, avın kaçmamasını sağlamak için baştan çıkarıcı bir açıklığa ve kaygan iç duvarlara sahip sürahi şeklinde bir varlıktır.

Tuzak tuzağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için burayı tıklayın.

Flypaper Trap

Bu, etçil bir sundew bitkisine yakından bir bakış.

Bu tür bir tuzak, avı tuzağa düşürmenin en yaygın yöntemlerinden biridir. Etçil bitkilerin yaprakları ya mukusla yapışkan olur ya da uçlarında minik kancalı küçük tüyler mikroskoptan dolayı yapışkan olur. Oldukça basit bir mekanizma olan böcek bitkilerin yaprağına yapışacak ve yavaş yavaş açlıktan ölecek ve ölecektir. Böcek, yaprağa ve bitki tarafından emilen besin maddelerine ayrışır.

Burada sineklik tuzağı hakkında daha fazla bilgi edinin.

Snap Tuzakları

Etçil sinekkapanına yakından bir bakış.

Bu, meşhur Venüs Sinek Kapanı tarafından kullanılan tuzaktır. Menteşe ile çalışan ağız şeklindeki yapraklar. Ağzın açıklığı genellikle hassas kıllarla kaplıdır ve tetiklendiğinde menteşenin kapanmasına neden olur. Bazı hızlı tuzak bitkileri ağızlarını 20 milisaniye kadar kısa bir sürede kapatabilir!

Hızlı tuzaklar hakkında buradan daha fazla bilgi edinin.

Emme Tuzakları

Bu, etçil bir sundew çiçeğine yakından bir bakış.

Bu tür bir tuzak, mekanizmayı gerçekten kullanan tek bir bitki sayesinde kendi kategorisini alır: Mesane Otu! Bu tür bir tuzak, tüyler tetiklendiğinde açılıp kapanan menteşeli bir kapıya sahiptir. Av, çıtçıtlı tuzak gibi kapatmak yerine, genellikle mesane içindeki basınç farkından dolayı içeriye çekilir.

Mesane otu veya emme tuzakları hakkında her şeyi buradan öğrenin.

Istakoz Potu Tuzakları

Bu tuzak özellikle garip bir tuzaktır. Gövde, bir tirbuşon şeklinde bükülmüş ve toprağa dalmış yaprakların bir uzantısıdır. Toprağın altında bitkinin mesanesi yatıyor. Tirbuşonun içi, avın sadece mesane yönünde gitmesine izin veren yönlendirilmiş tüylerle kaplanmıştır.

Burada ıstakoz kap tuzakları veya tirbuşon bitkileri hakkında daha fazla bilgi edinin.

SSS

Etçil insanlara zarar verebilir mi?

Bir şey değil. Zehirli olabileceklerini düşünmek yaygındır, ancak bunlar tarafından sindirilebilecek kadar küçük organizmalar için ölümcüldürler.

Etçil bitkiler meyve sineklerini yerler mi?

Herhangi bir böceğe hayır diyebilecek etçil bir bitki olması pek olası değildir.

Etobur bitkiler nasıl gelişti?

Besin değeri çok düşük olan topraklarda hayatta kalabilmek için geliştiler. Başka bir tür besine erişmenin bir yolunu buldular.

Etçil bitkiler nasıl çoğalır?

Etoburlar, erkek, kadın veya biseksüel olup olmadıklarına göre değişir. Ya yerinde tohumlayarak ya da tohumları diğer organizmalar tarafından yayarak çoğalırlar.

Etçil bitkiler yenilebilir mi?

Büyük çoğunluğu nesli tükenmekte olan türler olduğu için etçil bitkilerin yenmesi tavsiye edilmez.

Etçil bitkiler hasat edebilir miyim?

Neredeyse hepsi nesli tükenmekte olduğu için ve toprak standartları oldukça spesifik olduğu için inanılmaz derecede kaşlarını çatacaktır. Bununla birlikte, Sundews çok yaygın etçil bitki türleri olduğundan, bazı egzotik bitki mağazalarında bulunabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir