5 Mutfak Aleti

Mutfak aletleri

Rachel Presser bunu tekrar yapıyor. Esprili esprilerle, çağlar boyunca popüler olan ve o zamanlar iyi bir fikir gibi görünen 5 mutfak aletini ortaya koyuyor, ancak şimdi birkaç fanatik hayran dışında kimse gerçekten umursamıyor veya kullanmıyor.


Podcast Sürümü

Tatil alışveriş sezonu, solucan üzerindeki bir kurbağa gibi üzerimize çöktüğü için, bu fırsatlarla bazı aletlerinizi yükseltmeyi düşünüyor olabilirsiniz. Ya da belki bir eş, arkadaş veya iş arkadaşı için ilginç ama pratik bir hediye arıyorsunuz. İhtiyaçlarınız ne olursa olsun, bugünlerde dikkat etmeniz gereken mutfak aletleri çok büyük. Refinery 29’da yer alan 400 $ ‘lık bir kahve makinesi alabilir veya sadece “kırılmadıysa, tamir etmeyin” seçeneğini tercih edebilir ve 20 $’ dan daha düşük bir fiyata eczaneden bir damlama makinesi alabilirsiniz.

Ama bu sadece görünüşte sonsuz seçeneklerle ilgili değil. Neden bazı mutfak aletleri kalıyor ve zamanla geliştiriliyor ve eBay’de çoğunlukla gülüyorsak, eBay’de ortaya çıkan önemsiz mağazalara ve kullanılmayan düğün hediyelerine ne düşüyor? Bu antropolojik bir çalışma mı yoksa tatil hediyesi rehberi mi? Sen karar ver!

Belirli bir sıraya göre, işte mutfak aletleri arasındaki ilginç patlama ve çöküş döngüleri özetimiz.

1. Elektrikli Konserve Açacakları

Elektrikli konserve açacağı

Elektrikli konserve açacakları, Millennial hanelerde yaygın bir görüş değildir. Mutfak tezgahı alanının inanılmaz derecede kıt olduğu daha küçük evlerde yaşama eğilimindeyiz. Küçük bir mutfağa sıkışmış üç veya dört oda arkadaşınız olduğunda, kahve makinesi ve blender gibi daha önemli zımbalara yer açmak için başka bir kablolu cihazın kaldırılmasını istemezsiniz. Karşılama alanı olmayan bir stüdyoda tek başınıza yaşasanız bile, Sophie’nin Seçimi açlıktan ölmek veya işe giderken Starbucks’ı kapmak istemiyorsanız, mikrodalga fırını veya kahve makinesini takılı tutmak arasında.

Ancak elektrikli konserve açacakları, peçeteler, golf sahaları ve bu hafta öldürmekle suçlandığımız diğer şeyler ile aynı kaderi paylaşmıyor. Aslında, Elmas ve zincir restoranlarımızın% 55’i canlarını öldürüyor Taze yiyecekleri, başlangıçta çok fazla konserve ürün almayacağımız noktaya kadar tercih ediyoruz, bu nedenle lüks bir konserve açıcıya ihtiyaç duyulmuyor. Goya sadece 20 sent daha fazla çekmeye sahipken ve bir cihaza bile ihtiyacınız yokken neden 60 sent ödeyesiniz?

Çoğu insan, 80’lerde The Clapper ile birlikte kablolu konserve açıcıların popüler olduğunu ve ozon tabakasının incelmesini hızlandırmak için yeterli saç spreyi olduğunu düşünüyor. İlginç bir şekilde, konserve açıcının elektrikli versiyonu aslında 1930’ların başına kadar uzanıyor. Şaşırtıcı bir şekilde zamanının ötesindeydi, ancak 1931’de pek çok hanede elektrik bulunmadığından kötü düşünülmüştü.

Konserve yiyecekleri bu kadar fazla satın almıyorsanız, bir tür açma kulakçığı ile satın almıyorsanız, birkaç kuruşa bir manuel konserve açacağı bulabilirsiniz. İşini yapan ve çekmeceye sıkıştırılabilen küçük bir pille çalışan konserve açacağı ile her iki dünyanın da en iyisini elde edebilirsiniz. Elektrikli konserve açacaklarının neden hala satıldığı kesinlikle bir muamma.

2. Spiralizatörler

Sebze spiralleştirici mutfak gadget'ı

Spiralizatörler, 2000’li yılların başlarında Atkins çılgınlığı ile popüler olduklarından beri çeşitli stillerde geldi. Marshall’s, TJ Maxx ve benzeri mağazaların raflarında, “Wine is Mommy’s meyve suyu kutusu” gibi yardım çığlıkları ile süslenmiş, üretimi durdurulmuş gurme jöle fasulyesi ve bulaşık havlularının yanında genellikle 20 doların altında bulabilirsiniz. Ciddi bir kol kuvveti gerektirirler ve sahip olduğunuz modele bağlı olarak, onları elle yıkamak gibi zorlu bir işe girişmek istemiyorsanız bulaşık makinesinde yıkanabilir veya yıkanmayabilir.

Ayrıca, Mutfak Yardımı stand mikserleri için RPG benzeri silah seçimi gibi seçeneklere sahipsiniz, bunlardan bazıları neredeyse stand mikserinin maliyeti kadar. Devasa oyunlar için DLC gibi, ekler karışık sonuçlar verebilir, çünkü ya tamamen başka bir eğlence boyutu eklerler ya da tam bir soygun olurlar.

Son yıllarda “zoodles” kelimesi sözlüğümüze girdikçe, spiralleştiriciler daha fazla market kendi sebze spirallerini sattığından yukarıda bahsedilen elektrikli konserve açacağı yoluna gidiyor olabilir, böylece ellerinizi daha ekonomik bir şekilde sıkıştırmak zorunda kalmazsınız. Yukarıdaki cihazın bir veya iki kullanımdan sonra yardım kutusuna gidecek sürümü.

Spiralizatörlerin, The Bronx’taki küçük marketim bile hem taze hem de dondurulmuş pancar satarken, karpuzlardan meyve sepetleri yapmak için kullanılabilecek küçük testereler gibi, komik 1970’lerin düğün hediyesinin Milenyum eşdeğeri olmak üzere olduğunu biliyorsunuz. balkabağı ve kabak eriştesi (zoodles? HALA YANLIŞ HİSSEDİYOR, TAMAM). İşçilikten veya temizlikten çok daha düşük bir fiyatla büyük bir kutu spiralleştirilmiş veya parçalanmış sebzeler alabilecekken neden bir spiralleştirici satın alasınız?

1970’lerin düğün hediyelerinden bahsetmişken …

3. Fondü Setleri

Fondü Seti

Fondü, on yıllar boyunca ilginç bir yükseliş ve düşüş gördü. Ebeveynlerimin 70’lerde gittikleri fondü partilerinden bahsettiklerini hatırlıyorum ve bana harika geliyordu: istediğinizi peynir veya çikolataya daldırmak mı? Bu nasıl modası geçebilir ?!

Benim neslimin eski sonu bunu yaklaşık on yıl önce fark etti ve küçük fondü setleri IKEA, Crate ve Barrel gibi raflardan uçmaya başladı. Üniversite yurtlarında kısmen kendi ısı elementlerine sahip oldukları için popüler oldular, bu da onları sobası olmayan küçük yaşam alanları için ideal kılıyor. Parti atmosferinin devam etmesine de yardımcı oldular, sonra daha parlak fondü kaplarını hala yaşadığımız dar apartmanlarımıza götürdük. Hala onları kullandığımız ama bu sefer yalnızlık içinde ve bir zamanlar olduğu gibi aynı miktarda peynir ve çikolatayı sindiremiyoruz. bizi final sınavlarından geçirdi.

2015 yılı geldiğinde, fondü partilerde çikolata çeşmeleri gibi şeylerle daha büyük ve cesur olmak ya da Buzzfeed’s Tasty’de sıkça görülen lanetli görüntüleri yapmak için daha sağlam ekipmana ihtiyaç duymaktan vazgeçti. Daha sonra, evde yemek pişirme açısından, ciddi bir masaya oturtma ve sahneleme becerileriniz yoksa, fondü, doğası gereği renkli makaronlar veya mevsime uygun karmaşık ayrıntılara sahip kurabiyeler kadar Instagram’a layık değildir.

Ancak kabul etmelisiniz ki, bu uzun ince çatalların gözden kaçan çok sayıda başka uygulamaları vardır. En çok satan fondü kapları aynı zamanda sadece yaklaşık 1 litre kapasiteye sahip olduğundan, kahve makineniz bozulmuşsa ve ocağınız yoksa sıcak kalmasını istediğiniz et suyunu veya kaynar suyu ısıtmak için idealdir. nerede yaşıyorsun.

Fondü setleri kesinlikle 2020’de geri dönüş yapacak. Rahat yemekleri yine harika hale getirecekler.

4. Makarna Yapıcılar

Makarna Yapıcı

Emmy Made in Japan’ın eski okul Ronco makarna yapımcısı tanıtımları hakkındaki videosunu ve onu nasıl denemek istemesini sağladıklarını izledikten sonra listeye makarna üreticileri eklemeye meyilli hissettim. Şanslıydı ve eBay’de bir tane buldu ve bizi yaklaşık 15 dakika eğlendirmeye başladı.

Makarna üreticileri kesinlikle Amerikan ev yemeklerinin ikiliğini temsil ediyor. Eyaletlerde, tamamen meteliksizseniz, besin piramidinin temeli olarak bilinir. Kuru makarna, marketlerde ve marketlerde ucuz ve bol miktarda bulunur ve oldukça uzun bir raf ömrüne sahiptir. Yirmili yaşlarımın başlarına kadar makarnanın taze yapılabileceğini bilmiyordum. Ancak kesinlikle olabilir, ancak yakınlarda taze makarna satan bir mağazanız yoksa, kendiniz yapabilirsiniz.

Ev yapımı çok sayıda eşyayı pişirmenin zaman alıcı olduğunu söylemeye gerek yok. Ancak kendi makarnanızı yapmak, inanılmaz derecede zaman alan DIY zımbaların Matterhorn’u gibidir. Kendi ekmeğinizi yapmak herhangi bir özel ekipman olmadan ucuza yapılabilir ve kullandığınız kasenin üzerine bir bulaşık havlusu atabilir ve pişirmeden önce işini yapmasına izin verebilirsiniz. Makarna, tezgaha ya da fırına koyup sonra hayatınıza dönmek yerine çok daha fazla dikkat ve orada durmak zorunda kalmayı gerektirir.

Ayrıca, yumurta, sebze suları veya diğer eklentiler, özel unlar vb. Gibi malzemeleri hesaba katıyorsanız, Foodtown’da bir papel karşılığında üç kutu Ronzoni bulana kadar beklemekten çok daha pahalıdır. Ancak ödülünüz inanılmaz derecede lezzetli ve yaklaşık iki günlük bir raf ömrüne sahip olan eşsiz taze makarnadır.

Makarna makineleri ve stand mikser eklentileri, Belmont’taki 1905’teki gibi bu konuda köle olmak için gerçekten lanet zamanı ve sabrı olan Pinterest pozunu temsil eden popüler bir yenilik haline geldi. Sadece bu paragrafı yazmaktan yoruldum ve tek başına makinenin ihtiyaç duyduğu tüm süper taze malzemelerden çok daha ucuza mal olacağı için, Ann ve Tony’s’de tüm hafta boyunca akşam yemeği yiyebilirim.

Zoodle’lar öne çıktıkça ve spiralleştiricilerin azalmasına yol açtıkça, taze makarna daha fazla talep edilirse carby muadilleri gün ışığını görecekler.

5. Meyve Sıkacakları

Sıkacağı

Spoiler uyarısı: Yukarıdaki resimdeki tüm sebzeler yaklaşık bir bardak meyve suyu yapacaktır.

Dr. Nick’in benzer isimli cihazına bir çay kaşığı portakal suyuyla sonuçlanan bütün bir portakal çuvalını koyduğunda, Simpsonlar’da aniden ortaya çıkan Juice Tiger’ın büyümesiyle ilgili tüm o bilgilendirici reklamları hatırlıyorum.

Reklamlarda size kalbinizin arzuladığı tüm detoks iyiliğini vaat eden, Ninja, Vitamix ve muhtelif ürünlerden aynı üç gülümseyen ve fit beyaz modele sahip pek çok kaygan yeni ürünümüz olabilir: ancak öncül aynı kalır. Şimdi mutfağınızı süsleyen tüm posaların üzerinde ağladıktan sonra yaklaşık üç kez kullanacaksınız ve Juice Generation’dan ve diğer 18.000 yeşil meyve suyu franchise’larından satın alabileceğiniz türden buz gibi değil. şimdi yerin üzerinde.

İlginç bir şekilde, meyve suyu hazırlama aparatları satışı 2013 yılında 1,78 milyon adetle zirve yaptı sonra düşüşteydiler. Ancak, sosyal medya kültürü ve amansız reklamcılık vaat eden amaca uygunluk ve geçmiş yılların yüksek hızlı karıştırıcılarından ve meyve suyu sıkma ataşmanlarından daha iyi kalite sayesinde, meyve sıkacakları 2017’de 1,18 milyondan geçen yıl 1,29 milyon adet satıldı.

Dalgalar halinde gelip giden, 80’lerin gıda işlemcileri gibi geliştirilmiş düzinelerce yeni cihaz ve alet var ya da şimdi YouTuber’ların test etmesi ve size söylemesi için ikinci el mağazaları, TJ Maxx ve Wish.com’un raflarını sıralayın. Kumar oynamaya değip değmez. Ninja IQ ve Foodii sistemleri, Instant Pot ve Thermomix gibi pek çok “süper güçlü” cihaz şu anda orada olduğu için, kesinlikle yalnızca bir şeyi hazırlayan daha az dilimleyici, sıyırıcı ve alet görebiliriz.

Eline aldığın tuhaf bir alet nedir? Düzenlediniz mi, bağışladınız mı yoksa gerçekten mi kullandınız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir