Açık Kat Planında Giriş Yolu Nasıl Oluşturulur

Açık bir kat planını dekore etmek çok zor olabilir. Göreve yaklaşmanın en iyi yollarından biri, küçük alanları ayrı odalar olarak ayırmaktır. Başlamanıza yardımcı olmak için açık bir kat planında bir giriş yolu oluşturmanın en iyi yollarını aradık. Ön kapınızı nasıl işlevsel ve davetkar bir alana dönüştürebileceğinize bir göz atalım.

Açık bir kat planında görsel olarak farklı bir giriş yolu oluşturmanın en kolay yolu, gelecekteki birkaç parçayı, yani bir raf ünitesi veya bir bankı konumlandırmak ve bir alan halısı yerleştirmektir. Bu alanı bir giriş yolu olarak belirlemenize yardımcı olacak diğer hususlar şunları içerir:

  • Giriş yoluna ne kadar alan ayırmanız gerektiğine karar vermek.
  • Pratik ve rahat hale getirmek için hangi mobilyalara ihtiyacınız olduğunu düşünün.
  • Tarzınızı yansıtacak, isteyeceğiniz aksesuarları seçmek.
  • Giriş yolunun iç mekanın geri kalanıyla koordinasyonunu sağlamak.

Bu kulağa çok benzeyebilir, ancak doğru yönlendirmeye sahip olduğunuzda açık kat planınızda bir giriş yolu oluşturmanın oldukça zahmetsiz olacağına söz veriyoruz. Seveceğiniz samimi ve pratik bir alan tasarlamanıza yardımcı olmak için lütfen okumaya devam edin.

Sandalye ve çiçek vazosu ile güzel giriş, Açık Kat Planında Giriş Yolu Nasıl Oluşturulur

Giriş Yolunuzu Ölçme

Bir giriş yoluna ne kadar alan ayırmak istediğinizi bilmek, ideal boyutta bir kilimin yanı sıra doğru mobilyayı seçmenize yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, çok küçük bir alanı bölümlere ayırmak, kullanılabilirliği azaltır ve kat planınızın çok büyük bir bölümünü kullanmak, dekorun geri kalanını atar. Ulusal Ev İnşaatçıları Birliği’ne göre, çoğu evdeki girişler toplam görüntü alanının yüzde iki ila dördünü oluşturuyor. Açık bir kat planında giriş alanı oluştururken bu pratik kuralı kullanabilirsiniz ve kullanmalısınız. Fit kare sayısını elde etmek için, toplam alanı 0,02 veya 0,04 ile çarpın ve ardından alanı uygun şekilde bölümlere ayırın.

Giriş Yolunda Neye İhtiyacınız Var?

Mobilya yerleştirmek, giriş yolunuzu oluşturmanın önemli bir parçasıdır. Elbette, boşluğa istediğiniz her şeyi koyabilirsiniz. Bununla birlikte, birkaç parça giriş yolunu tasarım açısından pratik ve hem siz hem de konuklar için kullanışlı kılıyor.

Oturma

Oturacak bir yer, bir giriş yolunda erişilebilir olması için önemli bir parçadır. Dekoratif bir yan koltuk aynı amaca hizmet etse de, bu tipik olarak bir tezgah şeklinde gelir ve kompakt yerleşimlerde daha iyi çalışır. Her durumda, size ve misafirlerinize oturup ayakkabılarınızı çıkarabileceğiniz bir yer vermek pratik ve düşünceli bir işlemdir. Bu girişi örnek olarak alın.

Sağlanan tezgahın pratik kullanımları vardır, ancak aynı zamanda bir dekorasyon görevi görür. Aynı stil ifadesini, aşağıda gösterilen modele benzer bir şeyle kendi evinizde de yapabilirsiniz. Ayakkabıları yerden ve yoldan uzak tutmaya yardımcı olan alt rafa dikkat edin. Bu, özellikle açık bir kat planında kullanışlı bir özelliktir.

Amazon’da bir göz atın.

Alanınız sınırlıysa veya sadece yan koltuk görünümünü merak ediyorsanız, bu girişi düşünün. Sandalye ve raf ünitesi, bu açık kat planında giriş yolunun genişliğini belirlemek için birlikte çalışır. Sandalyenin kapı açıklığının karşısındaki tarafa nasıl yerleştirildiğine dikkat edin. Bu, tasarımı basit olduğu kadar pratik de tutar.

Depolama ünitesi

İster ceket askısı, bir ayakkabı dolabı veya bir kase anahtar için mükemmel olan küçük bir masa içeren bir raf şeklinde olsun, giriş yolunuzda bir şeyler yerleştirmek için bir yer isteyeceksiniz. Aşağıda gösterilen rafı düşünün. Duvara monte edildiği için zeminde değerli bir yer kaplamaz. Ancak, kapının yakınına yerleştirirseniz, giriş yolunuzu tanımlamaya yardımcı olur.

Amazon’da burada mevcuttur.

Bu genel olarak iyi bir numara. Giriş yolunuzun sonunu gösteren geçici bir duvar oluşturmak için daha hantal mobilya parçalarını kullanabilirsiniz. Örneğin, kapının yanındaki duvara bir bank ve ardından kapının diğer tarafındaki duvara dik bir vurgu masası yerleştirirseniz, giriş yolunuzun hem genişliğini hem de uzunluğunu gevşek bir şekilde tanımlamış olursunuz. Bir halı görünümü birbirine bağlar.

Bir masa kullanmaya karar verirseniz, Giriş Masası Nasıl Stil Verilir – Önerilen 6 İç Tasarım Stilini ayrıntılı olarak anlatan yazımıza göz atın.

Kilim

İster tam alanlı bir halı, ister basit bir karşılama paspası ile gidin, zeminde bir kilime sahip olmak, giriş yolunu görsel olarak ayırt etmeye yardımcı olur. Örneğin bu boşlukları ele alalım.

Her iki evde de kullanılan halı, kapıyı mükemmel bir şekilde çerçeveler. Bu görünümü kendi evinizde elde etmek için, aşağıda gösterilen bu basit ve dayanıklı karşılama paspasını düşünün.

Amazon’da edinin.

Alan kilim yaklaşımını tercih ederseniz, bu şık ve göz alıcı parça bir giriş yolunda harika görünecektir.

Amazon hakkında daha fazla bilgi edinin.

Kullanılabilir alanın hangi seçeneği kullanacağınızı belirlemesine izin verebilir veya hangisini daha çok sevdiğinizi seçebilirsiniz. Küçük stüdyo dairelere uyacak birçok farklı boyutta alan halıları vardır.

Giriş Yolunuza Erişim

Artık büyük pratik parçalar yerinde olduğuna göre, giriş yolunuza biraz yetenek katmak isteyeceksiniz. Bu, bankınıza veya yan koltuğunuza bir vurgu yastığı koymak kadar basit olabilir. Aşağıdakiler gibi bir set almayı ve ruh haliniz veya mevsim değiştikçe yastıkları kullanmayı düşünün.

Amazon’da daha fazlasını görün.

Aksesuar aynı zamanda birleşik yeşillik biçimini de alabilir. Bir saksı bitkisi tüm evi canlandırır.

Son olarak, bir ayna her zaman iyi bir vurgu parçası olur. Bir ayna eklemeyi düşünüyorsanız, yazımızı okuyun, Bir Girişin Aynası Olmalı mı (Ve Ne Kadar Büyük Olmalı)? daha fazla bilgi için.

Her şeyi Tutarlı tutmak

Açık kat planları söz konusu olduğunda, misafirleriniz aynı anda tüm sahneyi alır. Bu nedenle, giriş yolunun evin geri kalanı ve görünümü ile koordineli olduğundan emin olmak için elinizden geleni yapmak isteyeceksiniz. Neyse ki, bunu başarmanın birkaç yolu var.

Uyumlu renkler

Renk, görsel uyum sağlamanın harika bir yoludur. Oturma odanızdaki kanepenizdeki ve yemek masanızdaki renkleri almak için yastıklar veya lambalar gibi vurgular kullanın. Metalik hayranıysanız, temayı evin başka bir yerinde almak için giriş yolunuza gümüş, altın ve bronz duvar sanatı ekleyin.

Desenler

İç dekorunuzu rasgele bir şekilde birbirine bağlamanın bir başka kolay yolu, alan boyunca aynı desenleri kullanmaktır. Puantiyeli bir sevgiliyseniz, kapıdaki bitkiniz için aldığınız saksıda, kanepedeki vurgulu yastıklara ve yemek odası masasındaki koşucuya uyması için beneklerin olduğundan emin olun.

Tarzı

Son olarak, rustik veya orta yüzyıl modern gibi tek bir stille açıkça evli olmak dekoru bir araya getirmeye yardımcı olur.

Giriş Yolu Olmadan Ayakkabıları Nerede Saklamalısınız?

Yumuşak ışık ve negatif boşluk ile ahşap bir zemine çekilmiş mavi bir raftaki ayakkabılar.

Bahsettiğimiz gibi, giriş yolunuz için depolama alanı sağlamak son derece yararlı olabilir. Ayakkabılara gelince, ıslak, kirli ve ayakkabı yığınlarını açık alandan uzak tutacak bir yer isteyeceksiniz. Elbette, ayakkabı arabalarının veya raflarının görünümünü beğenmezseniz, yaratıcı olmanız gerekir. En iyi alternatiflerden bazıları, ceket dolabınızı kullanmak, ön kapınızın hemen dışında bir tepsi bulundurmak veya kapının arkası için bir ayakkabı düzenleyici almaktır.

Vestiyer Ayakkabı Saklama

Eğer bir tane size uygunsa, kendinizin ve misafirlerin ayakkabılarını saklamak için ceket dolabınızı kullanın. Düzenli kalmaları için zemine uzatılabilir bir raf bile ekleyebilirsiniz.

Amazon’da daha fazlasını görün.

Ayakkabı Tepsisi Saklama

Öncelikle kuruması için su geçirmez bir yere ihtiyaç duyan ıslak ayakkabılar için tasarlanmış olsalar da, ayakkabı tepsileri de ayakkabılarınızı düzenli ve açık bir zemin planında tek bir yerde tutabilir. Bir apartman dairesindeyseniz, kokulu ayakkabıları yaşam alanınızın dışında tutmak için koridora bir tane bile yerleştirebilirsiniz.

Amazon’daki bu kauçuk yardımcı tepsisine göz atın.

Kapının Arkası Ayakkabı Deposu

En sağduyulu görünüm olmasa da, kapının arkası ayakkabı düzenleyicileri kullanışlıdır. Tek bir şey için birçok ayakkabıyı barındırabilirler ve yer kaplamazlar.

Bunu Amazon’da edinin.

Garaja Giriş Koyabilir miyim?

Bu sorunun kısa cevabı, iç tasarımla ilgili yanlış cevapların olmamasıdır. Bununla birlikte, garaj kapınız, kendi başına bir giriş yolundan ziyade giriş yolunuzun bir uzantısı olarak hizmet etmelidir. Örneğin, evinizin içine değil de garaja kapının yanına bir ayakkabı kutusu koymak mükemmel bir fikirdir. Ayakkabıları yoldan uzak tutar, ancak gelirken ve giderken kolayca erişilebilir. Ek olarak, sıcak ve davetkar görünmesi için garaj kapısının her iki tarafına sanat veya eğlenceli tatil temalı süslemeler ekleyebilirsiniz.

Son düşünceler

Sandalye ve çiçek vazosu ile güzel giriş, Açık Kat Planında Giriş Yolu Nasıl Oluşturulur

Açık kat planınızda bir giriş yolunu nasıl oluşturduğunuza bakılmaksızın, bu alanın misafirlerin eviniz hakkında sahip olduğu ilk izlenimi sağlamanın yanı sıra pratik olması gerektiğini unutmayın. Konuklarınızın rahat etmesini sağlarken ve günün başlangıcında rahatsızlıkları azaltarak, eğlenceli aksesuarlar ekleyerek iç tasarımınızın gücünü esnetin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir