Açık Mutfak Tezgahı

Popüler malzeme türlerini ele aldığımız ve ilham almak için tasarım fikirlerini paylaştığımız dış mekan mutfak tezgahı galerimize hoş geldiniz.Beton tezgah üstü bar ve beyaz dolaplar ile kapalı açık mutfak

Dış mekan mutfağı, her eve harika bir ektir. Birlikte yemek hazırlamak sosyalleşmek ve eğlenmek için harika bir yoldur ve açık hava mutfağı temiz havanın tadını çıkarırken bunu yapmanıza olanak tanır.

Herhangi bir mutfağın önemli bir parçası tezgahlardır. Tezgahlar çalışma alanlarında olup yemek hazırlamak için gereklidir. Bir dış mekan mutfağı inşa ederken, kullanım kolaylığı, dayanıklılık ve çekicilik için uygun tezgah üstü malzemeyi seçmek önemlidir.

Açık Mutfak için En İyi Tezgah

Siyah granit tezgah ve balıksırtı tuğla zeminli açık mutfak

Mutfak tezgahı bir çalışma alanı olduğu için, temizlemesi kolay, dayanıklı bir malzeme seçmeniz gerekir. Ayrıca ısıya dayanıklı bir malzeme de istiyorsunuz – şansınız yüksek olduğundan, pişirirken yüzeye sıcak bir tencere veya tencere koyabilirsiniz.

Dış mekan mutfağı için en iyi tezgah söz konusu olduğunda, göz önünde bulundurulması gereken bir başka faktör, malzemenin hava koşullarına ne kadar dayanacağıdır. Dış mekan mutfağının tezgahları, elementlere maruz kalacaktır ve güneşte kolayca solacak veya nemden dolayı çözülecek bir şey istemezsiniz.

En iyi dayanıklılığı sunan dış mekan tezgahı çeşitleri granit, fayans ve betondur.

Açık Mutfak Granit Tezgahı

Bej granit tezgahlı açık mutfak

Granit, dayanıklı olduğu için dış mekan mutfak tezgahı olarak kullanmak için iyi bir malzemedir. Elementlere dayanabilir ve güneşe veya yağmura maruz kaldığında solmaz veya rengi solmaz. Hava koşullarını önlemek için kapattığınız sürece, granit tezgah, açık hava mutfağı için iyi bir seçenektir.

Granite zarar vermek zordur, çizilmez veya kırılmaz ve temizlenmesi kolaydır. Ayrıca çeşitli renklerde ve hatta dokularda da elde edebilirsiniz. Granit ile ilgili tek gerçek sorun, kurulumunun pahalı olabilmesidir, bu nedenle kısıtlı bir bütçeniz varsa, aşağıdaki diğer seçeneklerden birini düşünmek isteyebilirsiniz.

Açık Mutfak Fayans Tezgahı

Fayans tezgahlı kapalı açık mutfak

Fayans, dış mekan mutfak tezgahı için renkli ve yaratıcı bir seçim olabilir. Hatta gerçekten benzersiz bir mutfak tasarımı için onları çekici bir desenle düzenleyebilirsiniz.

Dış mekan mutfak fayans tezgahının dezavantajı, fayansların granit gibi daha sert bir malzeme kadar dayanıklı olmamasıdır. Fayans çatlayabilir ve kırılabilir ve bu, tezgahınızın güzelliğini azaltabilir. Ayrıca harçların renginin solması sorunu da vardır, fayanslar dış mekanda döşendiğinde, bunlar iç mekan kurulumlarında daha fazla kirlenebilir.

Neyse ki, bir veya iki karoyu değiştirmek aslında nispeten kolay bir DIY projesidir. Ancak, bazen değiştirilecek eşleşen döşemeleri bulmak zor olabilir. Bu durumda, bu tür bir senaryo için fazladan karo satın almak ve saklamak iyi bir fikir olabilir.

Açık Mutfak Beton Tezgah

Beton tezgahlı kapalı açık mutfak

Dış mekan mutfak beton tezgahına sahip olmanın avantajları, betonun elementlere dayanabilen dayanıklı bir malzeme olmasıdır. Dezavantajı, güneşe maruz kaldığında rengin solması ve donuk görünmesidir. Renk solmasını ve lekelenmeyi önlemek için dökülmeleri mümkün olan en kısa sürede temizlenmeli ve kalitesini korumak için yüzey periyodik olarak mühürlenmelidir. Dış mekan mutfak beton tezgahı hakkında daha fazla bilgiyi buradan okuyun.

Açık Ahşap Tezgah

Ahşap tezgah üstü kapalı verandalı açık mutfak

Ahşap, bir tezgah için güzel bir malzemedir, ancak dış mekan ahşap tezgahı çok yüksek bakım gerektirir.

Ahşap tezgahların sıcak renklerinin ve benzersiz desenlerinin bakım çabasına değdiğine karar verirseniz, işte hatırlamanız gerekenler:

  • Gıda sınıfı yağı yüzeye düzenli olarak uygulayın. Bu, ahşabı nemden koruyacak ve ayrıca güvenli yiyecek hazırlanmasına izin verecektir.
  • Yüzeyi cilalayın. Vernik, iyi bir su iticidir ve ayrıca UV’den koruma sağlar. Yılda bir kat zımparalamanız ve uygulamanız gerekecek.
  • Ahşap tezgahınızın üzerine bir çatı veya tente yerleştirin. Kullanılmadığı zamanlar için bir kapak da düşünebilirsiniz.

Kuvars Dış Mekan Tezgahı

Kuvars tezgahlı kapalı veranda açık mutfak

Kuvars, gölgelik altında olduğu sürece dış mekanlarda kullanılabilen, polyester reçinelerle kombine edilmiş doğal bir taştır. Doğrudan güneş ışığına sürekli maruz kalma, kuvars içindeki reçinelerin renkleri soldurabilen ve hatta yüzeyde kılcal çatlaklara neden olabilecek kimyasal reaksiyona neden olabilir.

Artı tarafta, bir kuvars tezgah üzerindeki herhangi bir dökülme kolayca temizlenebilir ve uygun ortama kurulduğunda özel bir bakıma gerek yoktur. Kuvars gözeneksiz olduğundan, diğer birçok tezgah türü gibi sızdırmaz hale getirilmesine gerek yoktur.

Sabuntaşı Dış Mekan Tezgahı

Sabuntaşı tezgahlı arka bahçe açık mutfak

Sabuntaşı dış mekan tezgahı, dış mekan mutfağı için iyi bir seçimdir. Isıya dayanıklıdır, bu nedenle elementlere ve pişirme hazırlık faaliyetlerine dayanabilir. Sabuntaşı dış mekan tezgahının üzerine, yüzeye zarar vermeden veya bozmadan sıcak bir tava veya tencere yerleştirebilirsiniz.

Sabuntaşı oldukça kolay çizilir, ancak çiziklerle başa çıkmak kolaydır. Sabuntaşındaki çizikleri çok fazla çaba harcamadan zımparalayabilirsiniz.

Diğer bir dezavantaj, boyamadır. Su, yağ ve hatta parmak izleri mühürsüz sabun taşının yüzeyine zarar verebilir. Bunlar yıkanabilirken, bazı insanlar bu nedenle sabuntaşı tezgahı yüksek bakım olarak görüyor.

Dış Mekan Paslanmaz Çelik Tezgah

Paslanmaz çelik tezgahlı ve yığılmış taş kenarlı açık mutfak

Paslanmaz çelik genellikle dış mekan yüzeylerinde kullanılmaz. Bunun nedeni, güneşe maruz kaldığında çok ısınabilmesidir. Ayrıca, çok yansıtıcıdır, bu nedenle güneşten gelen parlamanın etkisi, bunun bir dış mekan tezgahı için iyi bir seçenek olarak görülmemesinin bir nedenidir.

Bir oda için şık ve minimalist bir görünüm yaratmak istiyorsanız, paslanmaz çelik iyi bir malzemedir. Modern tasarımda ortak bir özelliktir. Temizlemesi ve bakımı çok kolaydır, bu bir mutfak için artı olabilir, ancak aynı zamanda gürültülü olarak da kabul edilir. Paslanmaz çelik bir tezgahın üzerine çınlama sesi çıkarmadan bir kase veya tabak yerleştirmek çok zordur.

Dış mekan mutfağınızda paslanmaz çelik tezgah istiyorsanız, doğrudan güneşe maruz kalmayacakları bir yere yerleştirdiğinizden emin olun. Ayrıca paslanmaz çelik tezgahınızın üzerine bir çatı, tente veya başka bir gölge yerleştirebilirsiniz. Paslanmaz çelik bir tezgahın gürültü faktörü, bir açık hava mutfağında o kadar önemli değildir, çünkü alan açık hava olduğundan, ses hızla dağılır.

Açık Mutfak Tezgahı Fikirleri

Kuvars tezgahlı ve arduvaz tezgahlı açık mutfak

Beyaz kuvars ve arduvaz tezgahlı açık mutfak.

Dış mekan mutfak tezgahınızın üzerinde bir çeşit çatı veya kaplama yapın. Bu sadece tezgah malzemesini korumakla kalmaz, aynı zamanda onu daha iyi bir çalışma alanı haline getirir. Tezgahınızın başında durarak oldukça fazla zaman harcıyor olabilirsiniz, bu nedenle rahatınızı en üst düzeye çıkarmak için kendinizi güneşten korumak isteyebilirsiniz.

Dış mekan mutfak granit tezgahlı ve yığılmış taş tasarımlı kapalı veranda

Granit tezgahlı ve yığma taş tasarımlı kapalı veranda.

Beyaz granit tezgahlı kapalı açık mutfak

Beyaz granit tezgahlı, U şeklinde dış mekan mutfak tasarımına sahip kapalı veranda.

Granit tezgahlı açık mutfak

Granit tezgahlar ve yığılmış taş destek kirişleri ile kapalı havuz terası.

Beton tezgahlı U şeklinde açık mutfak

Beton tezgahlı U şeklinde tasarım.

Siyah laminat tezgah, arduvaz kenarlar ve tuğla backsplash ile açık mutfak

Arduvaz yan duvarlar ve tuğla backsplash ile siyah laminat tezgah.

Kaldırım taşı tezgahlı açık mutfak

Kaldırım taşı tezgahı.

Dalma havuzuna bakan arduvaz karo tezgahlı açık mutfak

Kayrak karo sayaçları.

Traverten karo tezgahlı açık mutfak

Traverten karo tezgahı.

Pergolalı veranda ve beton tezgahlı ve mozaik karo kenarlı açık mutfak

Pergola üstü beton yüzey ve mozaik karo ile kaplı dış mekan mutfağı.

Siyah ve beyaz kuvars tezgahlı açık mutfak

Siyah ve beyaz kuvars tezgahlar.

İyi bir tasarım fikri, tezgah alanınıza bir pergola dahil etmektir. Tezgahınızın yüzeyini serin tutmak için gölge sağlar, ancak yine de doğal ışığın ve havanın içeri girmesine izin verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir