Alçıpan ile bölme duvar nasıl yapılır?

Alçıpan duvar yapımı , alçıpan bölme duvar , alçıpan duvar uygulaması , alçipan bölme duvar birim fiyat , alçıpan bölme duvar modelleri , alçıpan oda bölme , alçıpan ile oda bölme , alçıpan bölme duvar yapımı , alçıpan ile duvar bölme , alçıpan bölme duvar m2 fiyatları , alçıpan bölme duvar hesaplama , kartonpiyerle oda bölme , alçıpan bölme duvar sistemleri,

Yenileme çalışmalarının% 90’ı bölme duvarlar kullanılarak gerçekleştiriliyor alçıpan. Pratik olarak işe yaramadan alanları bölmenin basit bir yolu. Sonuç, boyama için mükemmel bir yüzeye sahip dayanıklı, dayanıklı duvarlardır. Bu nedenle bugün bu malzemeye tuğla gibi diğerlerine göre özel bir önem vermek istiyoruz.

Alçıpan bölme nedir

Elbette bir kereden fazla alçıpan bölmeleri duymuşsunuzdur. Pek çoğu, bunun lamine alçıpanda lider marka olduğunu bilmiyor. Demek ki, alçı levha bölmeler veya alçı levha bölmeler hakkında konuştuğumuzda, aslında aynı şeyden bahsediyoruz. Bununla birlikte, piyasada bu tür bölümlerin yapımında uzmanlaşmış birçok başka marka var.

Alçıpan bölme, işlevi bir evin veya binanın farklı odalarını ayırmak olan bir bölme veya duvardır. Asma tavanları yükseltmek için de kullanılmalarına rağmen. Yapısı aşağıdaki gibidir:

 1. Metal profil veya kendinden destekli yapı: yatay (kanallar) ve dikey (dikmeler) galvaniz saclardan oluşur. Alçıpan bölmeler hem döşemeye hem de parke, fayans vb. Bitmiş zemine monte edilebilir.
 2. Levhalar veya alçıpan: sıva tabakasını kaplayan iki selüloz tabakasından oluşurlar. Bununla birlikte, iç mekanın örneğin cam elyafı gibi malzemelerle güçlendirildiği başka seçenekler de vardır. Sonuç, pürüzsüz, dayanıklı ve yanmaz bir duvardır.
 3. İç yalıtım: Bu bölmeler genellikle taş yünü veya fiberglas şilte ile izole edilmektedir. Bu sayede sadece ısı yalıtımı değil aynı zamanda ses yalıtımı da sağlanmış olur.

Alçıpan çeşitleri

Bu bölme elemanı hakkında daha fazla bilgi edinmek için, farklı tipte alçı levha veya plakaları da tanımlamak gerekir. Bu şekilde, aşağıdakileri ayırt edebiliriz:

 • Temel tabaklar: alçıpan yapımında kullanılanlardır. Çeşitli kalınlıklarda olabilirler ve duvarlar, birkaç alçı levha levhayı bir araya getirerek yükseltilir, böylece daha kalın bir bölme elde ederek yalıtım özellikleri ve direnci katlanır.
 • Yalıtımlı: Gürültünün iletimini azaltmak ve ısı kaçaklarını önlemek için yukarıda bahsedilen yalıtım elemanlarına sahip olanlardır.
 • Hidrofobik plakalar: Neme karşı yüksek dirençlidirler ve en çok mutfak veya banyo gibi ev alanlarında kullanılırlar.
 • Alev geciktirici: bu durumda yangına karşı özel niteliklere sahip özel plakalar ile uğraşıyoruz. Daha fazla korumaya ihtiyaç duyan yerler için özellikle uygundur.

Farklı alçıpan plakalar

 • Yeşil veya neme dayanıklı.
 • Pembe veya ateşe dayanıklı.
 • Mavi veya akustik yalıtımlı.
 • Sarı veya şoklara ve darbelere karşı ekstra direnç gerektiren yüzeyler için.
 • Delikli alçıpan veya akustik izolasyonlu.
 • Açık gri plaka veya standart model.

Alçıpan bölme nasıl monte edilir

Alçıpan duvar montajı çok karmaşık bir iş değildir. Öyle olsa bile, tavsiyemiz, bu görevin her zaman size en iyi sonucu garanti eden profesyonel bir kişi tarafından yürütülmesidir. Bunun nedeni, bilgi, araçların iyi kullanımı ve çok fazla pratik gerektiren bir görevle karşı karşıyayız. Alçı levha bölme duvarını nasıl düzgün bir şekilde inşa edebiliriz? Peki, şu adımları takip ederek:

Planlama

İşe başlamadan önce izlenecek adımların planlanması ve ana hatlarının çıkarılması önemlidir. Bunun için, bu çalışmanın nihai sonucunu görselleştirmenize yardımcı olacak bir çizime veya taslaklara ihtiyacınız olabilir. Burada dikilecek duvarın boyutlarının ve ölçülerinin belirtilmesi önemlidir.

Sinyalleşme

Daha sonra zemin ve tavanda yol gösterici olacak işaretler yapmaya devam edeceğiz. Profillerin, duvarların ve döşemelerin bağlantısını iyileştirmek için metal profilin yanına akustik yalıtım bandı da yerleştireceğiz.

Montaj

Bir sonraki adım, farklı yüzeyleri birbirine bağlayacak tapaların yerleştirileceği yerdeki profilleri delmektir. Daha sonra zemindeki ve tavandaki yatay kılavuzlardan geçecekler. Her şeyin iyi hizalandığından emin olun. Ve Hatırla. Standart 120 cm plakalar kullanırsanız dikey profiller arası mesafe 60 cm olacaktır. İlk profili duvara vidalayarak başlayın ve bir sonraki profili takviye olarak yaklaşık 5 cm’ye yerleştirin. Metal profilleri kesmek için bir radyale ihtiyacınız olacak. Ve alçıpan levhalar için bir kesici.

Döşeme ve yalıtım

Alçı levhalar dikey olarak döşenir, duvarın bir tarafını yalıtımla doldurup diğerini kapatır. Septumun bir tarafındaki eklemlerin karşı taraftakilerle asla çakışmayacağını unutmayın. Son olarak, bir astar uygulanır ve macun eşit şekilde ve hava kabarcığı olmadan dağıtılması için preslenen özel bir bant kullanılarak derzler macunla kapatılır. Kuruduktan sonra mükemmel bir sonuç için bu bant üzerine bir kat daha uygulamanız gerekir. Vida başlarını da macunla kapatmayı unutmayın.

Boyama

Duvarınızı dilediğiniz gibi boyamak için her şey hazır.

Alçıpan duvarların tuğlaya göre avantajları

Tuğla, uzun yıllardır ülkemizde inşaat sektörünün yıldız malzemesi olmuştur. Ancak alçıpan gibi seçenekler özellikle yenileme dünyasında yol almaktadır. Neden?

 • Montajı daha basit, daha hızlı ve daha temizdir.
 • Kuru inşaat için ideal bir malzemedir ve bölme, tavan, duvar ve giydirme tesisat sistemlerine mükemmel uyum sağlar.
 • Çok fazla ağırlığı destekler.
 • Alçı levha levhalar gördüğümüz gibi bu özelliklere sahip malzemelerin yerleştirilmesine izin verdiği için hem ses hem de ısı yalıtımı sunar. Bu, önemli bir enerji tasarrufunu temsil eder.
 • Suya ve yangına karşı koruma sağlarlar.
 • Kuru işlenebilen bir malzeme olduğu için daha az atık üretir ve bu nedenle daha temiz ve daha hijyeniktir.
 • Daha temiz yüzeylere sahiptir ve koruyucu ürünler uygulamadan boyanabilir.
 • İstenildiği gibi fayans, boya veya duvar kağıdı yapılabilir.
 • Elektrik tesisatlarının gizlenmesini sağlayan hafif bir malzemedir.
 • Alçıpan bölmeler tuğladan daha kolay geri dönüştürülebilir.
 • Daha büyük deformasyonları kabul eden çok daha esnek bir malzeme ile karşı karşıyayız.

Alçıpan duvarların bu kadar çok avantajı varsa, neden tuğla gibi malzemeler hala bazı tadilatlarda kullanılıyor?

 • Çünkü duvara ağır yük asmaktan bahsedersek tuğla daha dayanıklıdır. Örneğin, alçı levha, birden fazla plakalı bölmeler kurulmadıkça 30 kg’dan büyük yükleri desteklemez.
 • Alçıpan bölmeler, gürültünün geçişini engelleyen malzemelerle yalıtılabilse de, bu duvarların ses yalıtımının düşük kalitesinden her geçen gün daha fazla insan şikayet etmektedir. Bu genellikle tek tabakalı duvarların kullanıldığı ve bunlara karşılık gelen iç yalıtımın olmadığı tadilatlarda olur.
 • Bu plakaların taşınması, tuğlalardan çok daha büyük boyutları nedeniyle daha karmaşık bir iş haline gelir.
 • Fiyat, alçı levhanın tuğlaya kıyasla bir başka dezavantajıdır. Bununla birlikte, bu malzeme daha pahalı olsa da, bir tuğla duvar inşa etmek için gerekli olan işçilik ve yardımcı malzemeleri eklersek, maliyetler biraz eşitleme eğilimindedir.

Sonuçlar

Kısacası, alçı levha çevresinde oluşan tüm şikayetler genellikle kötü planlama ve işin kötü yürütülmesi ile ilgilidir. Bu yüzden, dan beri Reform Her zaman basit bir iş gibi görünse de sektördeki profesyoneller tarafından yapılması gerektiğini tavsiye ederiz. Bu sadece işinizin fiyatını düşürmekle kalmayacak, aynı zamanda deneyim eksikliğinden kaynaklanan gereksiz sorunları da ortadan kaldıracaktır. Gördüğümüz gibi, gerekli yardıma sahipseniz, bu birçok faydaya sahip bir kurulum sistemidir. Aksi takdirde sonuç kötü olabilir. Sonunda amaçlarını yerine getirmeyen kaliteli yalıtım malzemelerinin yokluğu veya eksikliği ile kötü yerleştirilmiş duvarlar. Örneğin, bazı üreticiler paradan tasarruf etmek için bölmelerin her iki tarafında yalnızca bir plaka bırakılmasını önermektedir. Karo kaplı duvarlar veya gömme mobilyalı duvarlar haricinde asla uygulanmaması gereken bir çözüm.

Kısacası, bir ev veya işyerinde reform yapmak istiyorsanız ve profesyonel yardıma ihtiyacınız varsa, bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Elektrik, duvarcılık, boyama gibi farklı sektörlerden mimarlar, iç mimarlar, teknik danışmanlar ve işçilerden oluşan geniş bir teknik ekibi hizmetinize sunuyoruz. Size kişiselleştirilmiş, bağlayıcı olmayan bir tahmin göndereceğiz, böylece mülkün içinde hangi işlerin yapılacağını her zaman bileceksiniz. Herhangi bir yükümlülük altına girmeden bizimle iletişime geçin.

 

alçıpan duvar yapımı , alçıpan bölme duvar , alçıpan duvar uygulaması , alçipan bölme duvar birim fiyat , alçıpan bölme duvar modelleri , alçıpan oda bölme , alçıpan ile oda bölme , alçıpan bölme duvar yapımı , alçıpan ile duvar bölme , alçıpan bölme duvar m2 fiyatları , alçıpan bölme duvar hesaplama , kartonpiyerle oda bölme , alçıpan bölme duvar sistemleri,