Reklamı kapat
Reklamı kapat
Ev dekorasyonları
Ev dekorasyonları

Arduino nedir ve ne işe yarar

Arduino nedir? Arduino , yeniden programlanabilir bir mikro denetleyici ve bir dizi dişi pin içeren ücretsiz bir donanım elektronik kartına dayalı bir geliştirme platformudur. Bunlar, mikrodenetleyici ile farklı sensörler ve aktüatörler arasında çok basit bir şekilde (esas olarak dupont kablolarla ) bağlantı kurmayı sağlar. Elektronik kart bir PCB’dir (İspanyolca “Baskılı Devre Kartı”, “Placa de Circuito Impreso”). Farklı iletken malzeme katmanlarından oluşan, iletken olmayan bir […]

19 Ocak 2022 - 8:44 'de eklendi ve 191 kez görüntülendi. A+A-

Arduino nedir ve ne işe yarar

Arduino nedir?

Arduino , yeniden programlanabilir bir mikro denetleyici ve bir dizi dişi pin içeren ücretsiz bir donanım elektronik kartına dayalı bir geliştirme platformudur. Bunlar, mikrodenetleyici ile farklı sensörler ve aktüatörler arasında çok basit bir şekilde (esas olarak dupont kablolarla ) bağlantı kurmayı sağlar.

Elektronik kart bir PCB’dir (İspanyolca “Baskılı Devre Kartı”, “Placa de Circuito Impreso”). Farklı iletken malzeme katmanlarından oluşan, iletken olmayan bir malzemeden yapılmış düz yüzeyli PCB’ler . Bir PCB , bir elektronik devre oluşturmanın en kompakt ve kararlı yoludur. Bu nedenle Arduino kartı, belirli bir dahili devre tasarımı uygulayan bir PCB’den başka bir şey değildir. Bu sayede son kullanıcı, mikrodenetleyicinin çalışması için gereken elektrik bağlantıları konusunda endişe duymaz ve ihtiyaç duyduğu farklı elektronik uygulamaları geliştirmeye doğrudan başlayabilir.

“Arduino” hakkında konuştuğumuzda, belirli modeli belirtmeliyiz. Her biri farklı bir amaç ve çeşitli özelliklerle (fiziksel boyut, I/O pin sayısı, mikrodenetleyici modeli vb.) tasarlanmış farklı resmi Arduino kartları modelleri üretilmiştir. Mevcut çeşitli kartlara rağmen, hepsi aynı aileye aittir (Atmel marka AVR mikrodenetleyicileri). Bu, mimari, kitaplıklar ve belgeler gibi yazılım özelliklerinin çoğunu paylaştıkları anlamına gelir.

 

Arduino nasıl ortaya çıktı?

Arduino Ivrea Etkileşimli Tasarım Enstitüsü (İtalya) 2005 yılında doğdu. Arduino, sınıflarda kullanılacak düşük maliyetli bir cihaza duyulan ihtiyaç nedeniyle ortaya çıktı. Orijinal fikir, okul tarafından iç kullanım için bir plaket yapmaktı.

Ancak enstitü tam da 2005 yılında kapılarını kapatmak zorunda kaldı. Süreç içinde tüm Arduino projesini kaybetme ihtimaliyle karşı karşıya kalınca, herkesin Arduino’nun evrimine katılabilmesi için serbest bırakılmasına ve halka açılmasına karar verildi. proje, iyileştirme ve öneriler önermek.

Arduino’nun fikir ve tasarımından sorumlu başlıca kişiler Massimo Banzi, David Cuartielles, David Mellis, Tom Igoe ve Gianluca Martino idi.

 

Arduino’yu neden kullanmalı?

Arduino ücretsiz ve genişletilebilirdir: yani geliştirme ortamının yanı sıra kartların donanım tasarımını genişletmek ve geliştirmek isteyen herkes bunu sorunsuz bir şekilde yapabilir. Bu, farklı amaçlar için resmi olmayan elektronik kartlardan oluşan zengin bir ekosisteme ve ihtiyaçlarımıza daha iyi uyum sağlayabilen üçüncü taraf yazılım kitaplıklarına izin verir.

Arduino’nun geniş bir topluluğu var: Geniş erişimi sayesinde bu platformla çalışan büyük bir topluluk var. Bu, hemen hemen her ihtiyacı kapsayan oldukça geniş miktarda belge üretir.

Programlama ortamı çok platformludur. Windows, Mac OS ve Linux işletim sistemlerine kurulabilir ve çalıştırılabilir.

Kolay anlaşılır programlama dili.  C++ tabanlı programlama dilinin anlaşılması kolaydır. C++, yeni programcılara kolay giriş sağlar ve aynı zamanda o kadar büyük bir kapasiteye sahiptir ki, en gelişmiş programcılar, dilinin tüm potansiyelini sıkıştırabilir ve onu her duruma uyarlayabilir.

Düşük maliyetli. Standart Arduino kartının ( Arduino UNO ) yaklaşık değeri 17.000$’dır (Şili pesosu). Kendiniz bile kurabilirsiniz (ücretsiz donanımın büyük bir avantajı), böylece anakartın fiyatı daha da düşük olur.

Yeniden kullanılabilirlik ve çok yönlülük.  Yeniden kullanılabilir çünkü proje bittiğinde harici bileşenleri panoya söküp yeni bir projeye başlamak çok kolay. Aynı şekilde mikrodenetleyicinin tüm pinlerine dişi konnektörler aracılığıyla erişilebilir ve bu da mikrodenetleyicinin tüm avantajlarından yanlış bağlantı yapma riski çok düşük ile yararlanmanızı sağlar.

Mikrodenetleyici modeli

Arduino UNO kartının taşıdığı mikrodenetleyici , Atmel markasının ATmega328P modelidir . Sondaki “P”, bu çipin “Picopower” teknolojisini (Atmel’e aittir) içerdiği ve “Picopower” olmayan eşdeğer model, ATmega328 (“P” olmadan) ile karşılaştırıldığında biraz daha düşük güç tüketimine izin verdiği anlamına gelir. ATmega328P , ATmega328’den daha düşük bir voltajda çalışıp daha az akım tüketebilse de, her iki model de işlevsel olarak aynıdır, yani birbiri ile değiştirilebilirler.

ATmega328P

Diğer Arduino kartlarında kullanılan mikrodenetleyicilerin geri kalanı gibi, ATmega328P de Atmel tarafından geliştirilen AVR tipi bir mimariye ve bir dereceye kadar üretici Microchip’ten PIC gibi diğer mimarilerin “rekabeti”ne sahiptir. Daha spesifik olarak, ATmega328P , “megaAVR” mikrodenetleyici alt ailesine aittir. AVR mimarisinin diğer alt aileleri, “tinyAVR” (mikrodenetleyicileri daha sınırlıdır ve ATtiny adıyla tanımlanır) ve “XMEGA”dır (mikrodenetleyicileri daha yeteneklidir ve ATxmega adıyla tanımlanır).

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bulaşık makinesi kapak kilidi arızası Bulaşık makinesi kapak kilidi arızası...

Bulaşık makinesi kapağı kapanmıyor. Bulaşık makinesinde bir arıza en uygunsuz anda gerçekleşebilir. Bu nedenle, örneğin, makineye ...

Tv sinyal yok diyor ne yapmalıyım Tv sinyal yok diyor ne yapmalıyım

TV’niz “Sinyal Yok” diyorsa ne yapmalısınız? İçindekiler TV’niz “Sinyal yok” diyorsa ne yapmalısını...

Matplotlib nedir? Grafik kitaplığını keşfedin! Matplotlib nedir? Grafik kitaplığını keş...

Python Matplotlib Kitaplığına Giriş – Bölüm 1 Biz çok görsel yaratıklarız, olayları görselleştirdiğimizde daha iyi anlıyoruz, ancak ana...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
4
SON EKLENEN HABERLER
Bulaşık makinesi kapak kilidi arızası Bulaşık makinesi kapak ki...

Bulaşık makinesi kapağı kapanmıyor. Bulaşık makinesinde bir ...

Samsung bulaşık makinesi hata kodları Samsung bulaşık makinesi ...

Samsung bulaşık makinesi hataları Samsung bulaşık makinesind...

Tv sinyal yok diyor ne yapmalıyım Tv sinyal yok diyor ne ya...

TV’niz “Sinyal Yok” diyorsa ne yapmalısını...

Bebeklik döneminde gelişim Bebeklik döneminde gelişi...

Bebeklik döneminde gelişim çocukluk nedir? Çocukluk ,&n...

Bebeklik döneminde gelişim ve eğitim Bebeklik döneminde gelişi...

Yüksek Kaliteli Erken Çocukluk Eğitimi Güçlü Bir Arkansas iç...

Hobi bahçe düzenlemesi Hobi bahçe düzenlemesi

Neden bir hobi olarak bahçeyi seçmelisiniz? İnsanlar, özelli...

Kum beji rengi boyalı evler Kum beji rengi boyalı evl...

Bej ile Uyumlu 16 Renk Birçok insan bej renginin yavan ve sı...

En yeni müstakil ev bahçe dekorasyonu En yeni müstakil ev bahçe...

Dekorasyon: iyi fikirler, düşük maliyet ve az zaman ile bahç...

Son trend mutfakta kahve köşesi Son trend mutfakta kahve ...

Mutfakta kahve köşesi ya da çay ya da her ikisi için küçük b...

Arduino nedir ve ne işe yarar Arduino nedir ve ne işe y...

Arduino nedir? Arduino , yeniden programlanabilir bir mikro ...

Dekorasyon
5
Çocuklar HABERLERİ