Reklamı kapat
Reklamı kapat
Ev dekorasyonları
Ev dekorasyonları

Arka Bahçeniz veya Balkonunuz İçin 4 Çeşit Kolay Sera

Her zaman tam işlevli bir seraya sahip olmak isteyen bir bitki ebeveyni iseniz, bunu arka bahçenizde ve hatta balkonunuzda nasıl kolayca yapacağınızı gösterelim. Kendi meyve ve sebzelerini yetiştirmek, her insanın tecrübe etmesi gereken bir geçiş hakkıdır. Toprağa küçük bir delik açıp bir fide dikmekten, filizlenmesini seyretmeye, ilerlemesini görmek için her sabah ziyaret etmeye kadar gelen […]

20 Kasım 2020 - 15:54 'de eklendi ve 209 kez görüntülendi. A+A-

Arka Bahçeniz veya Balkonunuz İçin 4 Çeşit Kolay Sera

Küçük seradan ürün taşıyan bir kadın.

Her zaman tam işlevli bir seraya sahip olmak isteyen bir bitki ebeveyni iseniz, bunu arka bahçenizde ve hatta balkonunuzda nasıl kolayca yapacağınızı gösterelim.


Kendi meyve ve sebzelerini yetiştirmek, her insanın tecrübe etmesi gereken bir geçiş hakkıdır. Toprağa küçük bir delik açıp bir fide dikmekten, filizlenmesini seyretmeye, ilerlemesini görmek için her sabah ziyaret etmeye kadar gelen gurur düzeyi. O muhteşem olgun domatesi toplayıp onu sevdikleriniz için lezzetli bir şeye çevirme deneyimi başka hiçbir şeyle kıyaslanamaz.

Yiyecek yetiştirmeye giden aşırı bakım, yolun her adımında mevcuttur. Büyümesi için uygun bir alana karar vermekten, kaplamaya kadar, yiyeceğe ne kadar özen gösterilirse, sizin için o kadar lezzetli olacaktır.

Bugün, hemen hemen herkesin beceri düzeyi ve bütçesi için mevcut olan 4 farklı uygun fiyatlı ve montajı kolay seraya bakacağız: soğuk bir çerçeve, bir A-çerçeve, bir açılır pencere ve bir kasnak ev.

Dikkate Alınması Gereken Bazı Şeyler

Bu genel bakış büyümeyi merak eden insanları sadece bunun peşine düşmeye teşvik etmek için tasarlanmıştır. Ama önce neyi büyütmek istiyorsunuz? Sulu meyveler? Kök sebzeler? Tropik çiçekler?

Yaşadığınız şartlar nelerdir? Acımasız kışlar mı? Dayanılmaz yazlar? Bütün yıl bataklık mı? Sıcak günler ama dondurucu geceler?

Tüm bu koşullar, kendiniz için ne tür bir sera seçtiğinizi doğrudan yansıtacak, ancak neyse ki, biraz çalışma yapmaya istekli olduğunuz sürece tüm koşullar için var olan bir tane var.

Yerleştirme

Şehirlerde yaşayan ve apartmanlarda yaşayan birçok insan kendi ürünlerini yetiştirmeyi bile düşünmüyor ki bu mantıklı. Yeterli alan yok. Ancak bir balkonunuz veya hatta bir yangın merdiveniniz varsa, kısa sürede yaz salatası malzemeleri yetiştiriyor olabilirsiniz.

Yemyeşil peyzajla çevrili küçük bir seraya bir bakış.

Seranız için bir yer seçerken tabii ki sahip olduklarınızla çalışmak zorundasınız. İçine girilebilecek kadar büyük bir sera için yeriniz varsa, bu harika. Arka bahçenizde, onu ne tür ağaçların çevrelediğini öğrenin.

Yazları çok sıcak olan ancak kışları çok soğuk olan bir bölgede yaşıyorsanız, bazı ağaçların yanına yerleştirmek iyi bir fikir olabilir. Neden? Yapraklardan gelen gölge, yazın sert güneşten çok ihtiyaç duyulan bir dinlenme sağlayabilirken, kışın yapraklar döküldükten sonra bu değerli ışınları engellemezler.

Mesele şu ki, bitkiler güneşi ister. Ama çok fazla güneş değil (çilekler hariç, onlar gerçekten doyamıyor). Ama şans eseri, mükemmel iklime müdahale etmek için müdahale etmenin yolları var .. bundan sonra daha fazlası.

Sana bir hikaye anlatayım…

Montreal, Quebec’te yaşıyordum. Komik ve korkunç kışları ile ünlü Kanada bölgesi. Bir yıl büyük pencereleri ve güneye bakan balkonu olan bir dairede yaşayacak kadar şanslıydım ve bu yüzden bir sera inşa edip edemeyeceğimi denemeye karar verdim.

Balkonun mevcut korkuluğunun üzerine kasnaklı bir sera inşa ettim ve her şeyi birkaç kat plastik levha ile kapladım. Tamamen mühürlenmemişti, ancak mekanizma bir kez kurulduğunda, ne kadar ısı tutabileceği belliydi.

Çok sayıda saksı bitkisinin bulunduğu balkon bahçesi.

Şans eseri, Quebec’te kışlar yüksek basınçlı bir sistemle çalışma eğilimindedir, bu nedenle hava çok soğuk olsa bile her zaman açık ve güneşli bir gökyüzü vardı. Balkon güneye baktığı için bütün gün güneş ışığı ile yıkıldı. Bahçem tamamen başarılıydı ve bahar geldiğinde eğrinin çok ilerisindeydim.

Balkon, mutfağa açılan çift kapılara sahipti ve sera o kadar sıcaktı ki, aslında daireyi ısıtmaya yardımcı oldu. Bu nemli vahaya sahip olmak, sert kış aylarında inanılmaz bir sığınak sağladı.

Plastik ve Cam

Sera çerçevenizi kaplamak için bu iki malzeme arasındaki seçim, her zaman satın alınabilirliğe dayalı olmayacaktır. Cam her zaman daha iyi olmayabilir ve tüm çerçeveler de camın ağırlığını destekleyemez.

Plastik levhalar

Bu en uygun fiyatlı seçenektir, ancak bulunduğunuz yere bağlı olarak en iyisi de olabilir. Bir sera için plastik kullanırken, nem seviyelerini ve karbondioksit konsantrasyonunu gerçekten yükseltir. Plastik kesinlikle nefes alamaz, ancak bazen sıcaklık kontrolü söz konusu olduğunda istediğimiz şey bu değildir. Plastik levhalar, nemli iklimlerde harika seçeneklerdir ve ekstra ısıtma maliyeti gerektirmez.

Duvarlar için plastik levhalara sahip sığınak şeklinde bir sera.

Çok ısındığında, daha fazla havalandırma için sarılabilen gölgelik kumaşlar ve kenarlar için seçenekler vardır. Bu düşük teknoloji, düşük maliyet.

Polikarbonat süper hafiftir, plastik tabakalardan çok daha az esnektir ve camdan çok daha esnektir. Isıyı cam VEYA plastik tabakalardan daha iyi tutar.

Plastik levhalar açıkça sert fırtınalara ve rüzgara karşı çok daha az dirençli olacak. Yırtılma sık sık meydana gelir ve içindeki değerli eşyalara zarar verebilir.

Bardak

Cam levhalar açık ara en dayanıklı seçenektir. Tutarlı sıcaklığa yardımcı olmada daha etkilidirler ve ek ısıtma kullanımına çok iyi yanıt verirler. Daha pahalı olmasına rağmen, plastik kadar sık ​​tamir edilmesi gerekmediğinden ve daha verimli sıcaklık düzenlemesine sahip olduğundan para tasarrufu sağlayabilir.

Küçük bir arka bahçe serası.

Cam panellerin ağırlığını destekleyebilecek yalnızca belirli çerçeve türleri vardır ve A çerçeveleri tek seçeneklerden biridir.

Şimdi, 4 Tür Sera Çerçevesi

Soğuk Çerçeve

Soğuk çerçeveler tamamen sera olarak sınıflandırılmaz, ancak aynı şekilde işlev görürler. Soğuk çerçeveler, başka türlü bulunmayan fideleri ve savunmasız bitkileri korumak için tasarlanmış küçük yapılardır.

Genellikle 1 metreden uzun olmayan küçük çerçevelerdir (soğuk çerçeve bahçesine giderken genellikle dizlerinizin üzerinde olursunuz). Üstte ahşap panelli çerçeveli cam pencere ile ahşap paneller üzerine inşa edilmiştir.

Ahşap ve camdan yapılmış bir dizi beyaz soğuk çerçeveye bir bakış.

Çok az bakım gerektirirler, gerçekten yapılması gereken tek şey güneş ışığını engelleyen herhangi bir döküntü olmadığından emin olmaktır. Çok uygun fiyatlıdırlar, ancak boyutları nedeniyle bunların hepsini de içeremezler.

Ekstra ısıtmaya ihtiyaç duyarlarsa, bir sıcak su şişesi, hatta soğuk çerçevenin içindeki bazı ağır siyah taşlar işe yarar. Siyah kayalar ısı tutma konusunda inanılmazdır ve küçük alanı geceleri sıcak tutabilir.

Pop-Up

İnsanların mayolarını giydirmek için sahile getirdikleri garip, küçük çizgili çadırları hatırlıyor musunuz? Açılır sera, tam da bu şekil ve boyuttadır. Temelde otlar ve daha küçük ürünler için küçük bir dolap.

Domatesli küçük bir arka bahçe serası.

Bunlar erken sezon bitki yayılımı ve fide hazırlığı için harikadır. Fermuarlı ve ekranlı bir havalandırma açıklığına sahip, UV ışınlarına dayanıklı esnek bir şeffaf plastikten yapılmıştır. Hafif olmaları kadar faydalı olduğu kadar bir dezavantaj olduğunu da kanıtlıyor. Çok sağlam değiller ve kesinlikle sabitlenmeleri gerekiyor. Ayrıca bitkiler onlardan çok hızlı büyüme eğilimindedir.

Bahçe veya arka bahçesi olmayan ve ekim mevsimine erken başlamak isteyenler için harika bir seçenektir. Bununla birlikte, gece ısıya ihtiyaç duyulursa fazladan boşlukları olmayabilir.

The Hoop House

Bunlar, geniş alanlara erişimi olan insanlar için olacak. Kasnak evler küçük yapılabilir, ancak genellikle endüstriyel düzeyde ürün üretimi için tasarımdır. Esnek, şeffaf plastik katmanlarla çevrili, esnek, metal kavisli kirişlere sahip bir saman ahırı şeklindedirler.

Bir arka bahçede büyük bir ev serası.

Balkonum için yarattığım sera türü bu! Yani gerçekten her boyutta yapılabileceklerini göstermeye gider. Düzenli olarak yüksek ısı ve yüksek nemli ortamlarda gelişen ürün yetiştirme avantajı ile harika bir düşük teknolojili ve düşük maliyetli seçenektir.

Plastik tabakalar kullanarak, kasnaklı seralarda karbondioksit ve nem seviyeleri çok yüksek olma eğilimindedir. Çok ısınmamaları için, genellikle gölge bezleri veya biraz temiz hava almak için plastik örtüleri sarma seçeneklerine sahipler.

A-Frame

Bu seçenek daha pahalı olacak, ancak estetik çekiciliği ve sertliği buna değebilir. A-çerçeveleri, cam tabakaların ağırlığını destekleyebilen tek çerçeve seçeneklerinden biridir. Cam çok sağlamdır ve neredeyse hiç onarıma ihtiyaç duymaz.

Ahşap ve camdan yapılmış büyük bir A-çerçeve sera.

A şasinin arkasındaki temel iki şeyi garanti eder. Bir: A şekli, herhangi bir döküntü veya karın cama yapışmasını ve değerli güneş ışığını engellemesini önler ve İkincisi: Bu, kış aylarında güneş ışığını yakalamak için en çok istenen açıdır. Oh, ve üçüncü olarak, yoğunlaşma cam panellerde olduğu kadar sorun olmayacak.

A şasisi çok güçlü bir temele sahip olduğundan, seranın içindeki koşulları kontrol etmek için ek aksesuarlar eklenebilir. Bomlu sulama, perde sistemleri ve zaman ayarlı ısıtıcılar gibi şeyler size tonlarca bakım süresi kazandırır.

SSS

Seralar kışın iyi midir?

Güneşten gelen enerjiye erişemedikleri zaman geceleri biraz daha yardıma ihtiyaçları olabilir, ancak uygun şekilde bakımlı seralar kış aylarında bitkilerin gelişmesine yardımcı olabilir!

Seralar çok ısınabilir mi?

Kesinlikle evet. Yaz aylarında yeterli havalandırmaya sahip olmaları çok önemlidir ve bu, açılabilir pencereler veya salınımlı bir fan ile yardımcı olabilir.

Seralar çevre için iyi mi?

Evet! Öyle çok çok ÇOK çok şekilde! Eğer her insan, kendi üretiminin sadece% 30’unu bile yetiştirmeye adansaydı, bu gezegene pek çok yönden yardımcı olurdu. Endüstriyel boyutlu tarım uygulamaları gezegeni tam anlamıyla yok ediyor, ancak bu başka bir zamanın konusu. Mesele şu ki, evet, seralar çevre için iyidir ve herkesin sahip olması gerekir.

Nerede seram olabilir?

Neredeyse heryerde! Biraz daha fazla çaba göstermeye istekli olduğunuz sürece, bir sera her bahçenin başarılı olmasına yardımcı olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Gambrel Çatısı nedir? Gambrel Çatısı nedir?

Gambrel çatılar, nasıl ortaya çıktığı, yaygın olarak kullanıldığı yerler ve evinize bir gambrel çatı vermeye karar verirseniz avantajla...

Yatak odanız için Işık Dekorasyon Fikirleri Yatak odanız için Işık Dekorasyon Fikirl...

İç tasarımı denemek ister misiniz? Cevabınız evet ise, deneyinize başlamak için yatak odanızdan daha iyi bir alan olabilir mi? Dekoru v...

27 Sebze ve Bitki (Mutlu Bir Simbiyotik Bahçe için Kombinasyonlar) 27 Sebze ve Bitki (Mutlu Bir Simbiyotik ...

Simbiyotik bahçenizi tamamlamak istiyorsanız işte size 27 farklı sebze ve bitkinin kombinasyonlarıyla birlikte mutlu bir simbiyotik bah...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
4
SON EKLENEN HABERLER
Bulaşık makinesi kapak kilidi arızası Bulaşık makinesi kapak ki...

Bulaşık makinesi kapağı kapanmıyor. Bulaşık makinesinde bir ...

Samsung bulaşık makinesi hata kodları Samsung bulaşık makinesi ...

Samsung bulaşık makinesi hataları Samsung bulaşık makinesind...

Tv sinyal yok diyor ne yapmalıyım Tv sinyal yok diyor ne ya...

TV’niz “Sinyal Yok” diyorsa ne yapmalısını...

Bebeklik döneminde gelişim Bebeklik döneminde gelişi...

Bebeklik döneminde gelişim çocukluk nedir? Çocukluk ,&n...

Bebeklik döneminde gelişim ve eğitim Bebeklik döneminde gelişi...

Yüksek Kaliteli Erken Çocukluk Eğitimi Güçlü Bir Arkansas iç...

Hobi bahçe düzenlemesi Hobi bahçe düzenlemesi

Neden bir hobi olarak bahçeyi seçmelisiniz? İnsanlar, özelli...

Kum beji rengi boyalı evler Kum beji rengi boyalı evl...

Bej ile Uyumlu 16 Renk Birçok insan bej renginin yavan ve sı...

En yeni müstakil ev bahçe dekorasyonu En yeni müstakil ev bahçe...

Dekorasyon: iyi fikirler, düşük maliyet ve az zaman ile bahç...

Son trend mutfakta kahve köşesi Son trend mutfakta kahve ...

Mutfakta kahve köşesi ya da çay ya da her ikisi için küçük b...

Arduino nedir ve ne işe yarar Arduino nedir ve ne işe y...

Arduino nedir? Arduino , yeniden programlanabilir bir mikro ...

Dekorasyon
5
Çocuklar HABERLERİ