Asma Tavan Nedir

Aydınlatma ve tavan vantilatörü ile tavanı düşürün.

Bir asma tavan, orijinal ve ana yapısal tavanınızın altına oturan ikincil bir tavandır. Bu tür tavanlar hem konutlarda hem de ticari binalarda yaygındır. Bu tavanların pek çok kullanımı vardır ve bunlar genellikle telleri veya boruları gizlemek, hasarı kapatmak veya estetik açıdan hoş bir görünüm sağlamak için kullanılır.

Bu ne?

Düşen tavan, hem konut hem de ticari binalar için birçok fayda sağlar. Bu tavanlar, ana yapısal tavanın altına oturan ikincil tavan olarak kullanılır. Bunlar, kullanıcının ihtiyaçlarına uyacak şekilde birçok şekil, boyut ve stilde gelir.

Ne için kullanılır?

Asma tavanlı modern oturma odası.

Asma tavanların birçok farklı amacı vardır, ancak bunlar tipik olarak telleri veya boruları örtmek, hasarı gizlemek veya estetik açıdan hoş bir görünüm için kullanılırlar. Düşme tavanlar da akustiğe yardımcı olmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Ve bu asma tavanların yapısal tavan ile odanın veya binanın geri kalanı arasında açık bir alan yarattığı göz önüne alındığında, bu tavanlar onarım gerektiğinde de yardımcı olur.

Nerelerde Kullanılır?

Ticari binalarda daha yaygın olmakla birlikte, konutlarda da asma tavanlar kullanılmaktadır. Ayrıca bu tavanlar, akustik için harika çalıştıkları için tiyatrolarda da kullanılmaktadır. Yıllar boyunca asma tavanlar akustik için çok önemli olmuştur ve bu konuda kesinlikle ilerleme kaydedilmiştir. Düşme tavanlar, ses emilimine yardımcı olmak da dahil olmak üzere bir oda içindeki sesi dengelemeye yardımcı olur. Ayrıca, bir oda veya sinema salonundaki ses kalitesinin iyileştirilmesine yardımcı olmak için yalıtım malzemesi bazen asma tavanın üzerine eklenir.

Neden kullanılıyor? Onun hakkında özel olan ne?

Kablolar, borular ve diğer bileşenler herhangi bir evde veya ticari binada bol miktarda bulunur. Düşme tavanlar, bunları alçıpan veya standart bir tavana benzeyen başka bir malzeme ile düz görüşten gizlemeye yardımcı olur. Bunlar ayrıca çatınızın veya tavanınızın içinde veya çevresinde sahip olduğunuz herhangi bir hasar veya yapısal problemi kapatmak için kullanılır.

Nasıl kullanılır?

Ofis asma tavan

Bu tavanların montajı oldukça basit bir işlemdir, ancak her şeyin doğru şekilde yapıldığından emin olmak için bir profesyonelden geçmek en iyisidir. Düzgün bir şekilde yerleştirildikten sonra, bu tavanlar yapısal olarak sağlamdır ve göze çok hoş gelir. Bir asma tavan, tavandan bir zincir veya ip ile sarkan daha küçük bir tavan parçası olarak da çalışabilir.

Ne zaman kullanıldı / kullanıldı

Günümüzde birçok bina, birçok farklı nedenden ötürü asma tavan kullanmaktadır. İster estetik ister pratik kullanımları için dünyanın birçok yerinde asma tavanlar kullanılmaktadır. Bu tavanların tarihi açısından 1300’lü yıllardan beri buralardalar. Bu süre zarfında Japonya’da estetik amaçlı kullanıldılar. 1500’lerde İngiltere’nin Londra kentinde, tiyatrolarda akustiğe yardımcı olmak için asma tavanlar inşa edildi. Yıllar geçtikçe, asma tavanları çevreleyen teknoloji ve gelişmeler kesinlikle gelişmiştir ve günümüzde çok çeşitli amaçlar için kullanılan birçok farklı türde asma tavan bulunmaktadır.

Birçok Stil Seçeneği

Düşme tavanlar eskiden sadece basit beyaz karolardan yapılırdı, ancak artık parmaklarınızın ucunda tonlarca farklı stil seçeneği var. Damla tavanlar artık çeşitli türlerde malzemelerle yapılır ve çeşitli şekiller, renkler, dokular ve daha fazlasını içerir. Hatta birçok çözüm kullanıcının ihtiyaçlarına mükemmel bir şekilde uyacak şekilde özelleştirilebilir.

İlgili Makaleler: 7 Damla Tavan Seçenekleri | 101 Mutfak Tavan Fikirleri ve Tasarımları (Fotoğraflar) | 12 Farklı Bodrum Tavanı | 101 Tavan Tasarım Fikirleri (Resimler)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir