Bahçenizi Kışa Hazırlama İçin Yapmanız Gereken 15 Şey

Sonbahar – Yılın o gevrek sonbahar günlerinden daha güzel olan herhangi bir zamanı var mı?

Sonbahar bahçesi görevlerini içeren kolaj fotoğrafı.

Bahçenizi kış mevsimine hazırlamak için bahçe görevleri

Sonbahar beraberinde güzel anlar da getirse de, gerçekte çoğu bahçıvan Ekim ayı geldiğinde ciddi bahçe yorgunluğundan muzdariptir.

Bir fincan elma şarabı ve bir dilim elmalı turtayla sıcacık bir ateşin önünde kıvrılmaktan başka bir şey istemeyebilirsiniz – ama ne yazık ki, güvenilir çiftinizi asmadan önce halletmeniz gereken birkaç iş var. Bahçe eldivenleri.

Kış gelmeden önce yapılacaklar listenizi kontrol etmeniz gereken birkaç zorunluluk var. İşte bahçenizi kışa hazırlamanın 15 yolu – bu adımlardan bazıları sizin için isteğe bağlı olabilir, ancak diğerleri pazarlığa açık olmamalıdır.

Bahçenizi Kışlatmanın 15 Yolu

1. Tesis Desteklerinizi Çıkarın ve Saklayın

Büyük bir bahçede çok sayıda bitki desteği.

Bahçede bitki destekleri.

Tüm bitkilerinizi bahçeden çekmeniz gerekecek, ancak bunu yapmadan önce, dayandıkları bitki desteklerini çıkarmalısınız. Temizleyin, ardından gelecek yıl kullanılmak üzere üst üste koyun. Bezelye gibi erken ilkbahar mahsulleri için ihtiyacınız olanları önde tutun, böylece ekim zamanı geldiğinde onları kolayca yakalayabilirsiniz. Ayrıca, sıralı kapaklar ve yüzer kapaklar gibi teçhizatı elinizin altında tutmak isteyebilirsiniz, böylece bunları bir an önce de kapabilirsiniz.

2. Yaprakları Temizleyin

Arka bahçede toplanan yapraklar.

Arka bahçedeki yapraklar büyük bir yığın halinde toplandı.

Bahçede düşen tüm yapraklarla yapabilecekleriniz için birkaç seçenek var – ama ne yaparsanız yapın, onları poşetlere atmayın ve kaldırıma atmayın! Bu bahçe yapraklarını iyi kullanmanın pek çok yolu var. Organik madde bakımından zengindirler ve yağınız için harikadırlar, bu yüzden onları çürümeden veya küflenmeden ayrışmalarına izin vermek için bahçeye eşit şekilde yaymayı düşünün.

Çimlerinizde endişelendiğiniz yapraklar varsa, çim biçme makinesini birkaç kez üzerinde çalıştırın – bıçaklar onları doğrayacak ve çimlerinize güzel bir besin dozu verecektir. Ayrıca, yararlı bir gübre atımı sağlamak için bazı yaprakları kompost yığınınıza atabilir veya yükseltilmiş yataklarınıza ekleyebilirsiniz.

3. Saklama Kapları

Patates kabı.

Bir patates kabının hasat edilmesi ve boşaltılması.

Kaplarda bitki yetiştirirseniz, onları boşaltmanız ve içeri getirmeniz gerekecektir. Kiri kompostun içine boşaltın ve seramik, plastik, pişmiş toprak veya diğer sert malzemelerden yapılmış tüm kapları yıkadığınızdan emin olun. Bu, toprağa bulaşmış olabilecek tüm patojenleri öldürecek ve aynı zamanda onları bahar kullanımı için güzel ve ışıltılı bir şekilde temizleyecektir. Üst üste koyup saklamadan önce kurumalarına izin verin. Burada patates konteyneri bahçeciliği hakkında daha fazla ipucu alın.

4. Yükseltilmiş Yataklarınızı Giydirin

Taze üst toprak ile yükseltilmiş bahçe yatağı.

Yükseltilmiş bir bahçe yatağında taze toprağı akşamleyin.

Ayrıca yükseltilmiş yataklarınızı herhangi bir toprak veya artık kompostla yenilemek isteyeceksiniz. Bu, yataklarınızı ilkbaharda ekime hazır olmaları için hazırlamanın harika bir yoludur ve her şeyin çamurlu olduğu ilkbaharda yerine şimdi yapmak çok daha kolay olacaktır.

Yükseltilmiş yataklarınızdaki toprağı düzenli olarak yenilediğinizden emin olmanız gerekir, çünkü siz yatakları topladıkça ve toprak rüzgar ve yağmur tarafından doğal olarak süpürüldükçe zamanla tükenecektir. Çimento bloklarından DIY yükseltilmiş bahçe yataklarının nasıl yapıldığını öğrenin.

5. Dış Su Kaynağını Kapatın

Dış mekan su musluğu.

Dış mekan su musluğu.

Doğal olarak, bahçenizi kışa hazırlarken yaptığınız ilk şey bu olmak zorunda değil, ancak yapılacaklar listenizde hemen orada olmalı. Tüm hortumlarınızı boşalttığınızdan ve sulama musluklarını bahçeden çektiğinizden emin olun. Bir yağmur varili kullanıyorsanız, bunun da örtülmesi ve boşaltılması gerekir. Kış mevsiminde donmuş hatlar veya borularla uğraşmak zorunda kalmak istemezsiniz – bize güvenin!

Suyu kapatmadan önce bitkilerinize son bir uzun içki vermeye değebilir. Özellikle yeni çalılara, ağaçlara ve çok yıllıklara fışkırtma yapın.

6. Malç

Kara malç.

Malçlama sadece iyi hissettiriyor! 🙂

Sonbahar aynı zamanda bahçeye malç sürmek için harika bir zamandır. Donmaya duyarlı bitkilerinizin etrafına, özellikle de köklerin yakınına birkaç katman (yalnızca iki veya üç inç) koymak isteyebilirsiniz. Sarımsak gibi sonbaharda ekilen soğanların üzerine biraz malç da uygulayabilirsiniz.

Bu, onları derin bir dondan ve sincap ve sincap gibi fırsat kazıcılarından korumaya yardımcı olacaktır.

Malçın başka bir faydası mı? İlkbaharda bu erken yabani otlardan bazılarının bastırılmasına yardımcı olacaktır! Malçlama konusundaki büyük rehberimizi buradan okuyun.

7. İhale Bitkilerini İçeriye Getirin

Bir tencerede ebegümeci çiçekleri.

Muhteşem ebegümeci çiçekleri.

İhale yıllıkları veya ev bitkileri gibi herhangi bir bitkiyi kurtarmayı planlıyorsanız, onları içeri getirin. Daha sıcak havalarda dışarıda yetiştirebileceğiniz – ebegümeci gibi – iç mekana getirilmesi ve kış aylarında evin sıcak, güneşli bir yerine yerleştirilmesi gereken birçok bitki vardır.

8. Bahçe Kulübesini Temizleyin

Bahçe kulübesi.

Hayalimdeki bahçe kulübesi!

… ya da bodrum, ahır veya tüm bahçe malzemelerinizi sakladığınız başka bir yer. Her sonbaharda yaptığınız ilk veya son şeylerden biri, artık ihtiyacınız olmayan herhangi bir şeyi atmak olmalıdır. Artık ihtiyacınız olmayan eski tencere veya plastik tepsilerden kurtulun, böylece kışın saklamanız gereken şeyler için daha fazla yeriniz olur (örneğin çim mobilyalar, sandalyeler ve ızgaralar).

9. Çok Yıllık Bitki

Lale soğanı dikimi.

Lale soğanı dikimi.

Lale veya zambak gibi ilkbaharda çiçek açan çok yıllık bitkiler yetiştirmeyi planlıyorsanız, ampullerinizi dikmek için en iyi zaman sonbahar olacaktır. Devam edin ve donmadan önce onları yere koyun – baharın zahmetsiz rengini takdir edeceksiniz! Ne ekeceğiniz konusunda daha fazla fikir edinmek istiyorsanız 110 çok yıllık çiçekten oluşan bu listeye göz atın.

10. Ampulleri ve Yumruları Kazın

Kışa hazırlanmaya hazır ampuller.

Hazırlanmaya hazır büyük bir ampul yığını.

Benzer şekilde, sert donmaya başlamadan önce soğanları ve yumruları çıkarılması gereken bazı bitkiler vardır. Ertesi yıl yeniden dikebilmeniz için ilk dondan önce dahlias gibi bitkilerdeki yumruları topraktan kaldırabilirsiniz.

Bunu yapmak için, bitkiyi, toprağın üzerinde sadece altı inç sap kalacak şekilde kesmeniz gerekecek. Yumruğun yeni gözler filizlendirmesi için birkaç gün yerde kalmasına izin verin, ardından toprağı gevşetmek ve bitkiyi yerden çıkarmak için etrafını kazın. Kurumasını bekleyin, sonra içinde talaş bulunan (ve birkaç delik de açılmış) plastik bir poşette saklayın.

11. Aletlerinizi Temizleyin ve Saklayın

Bahçe aletleri duvar düzenleyici.

Düzgün bir şekilde organize edilmiş ve temizlenmiş bahçe aletleri! Tam da sevdiğim gibi.

Kışa hazırlamadan önce aletlerinizi temizlemek ve saklamak için zaman ayırın. Şimdi, her şeyi gözden geçirmek ve neyin eksik ya da kırıldığını görmek için de iyi bir zaman. 35 bahçe organizatörü listemize göz atın.

12. Yabancı Otlardan Kurtulun

Yabani otlardan kurtulmak.

Ayıklama,

Onları orada bırakmak isteyebilirsiniz – ne de olsa bitkiler ölecek, değil mi? – ama gerçekten bahçedeki yabani otları kazmak için biraz zaman ayırmalısın. Sorun şu ki, yabani otlar toprağa dayanıklı tohumlar yerleştirecek ve gelecek yıl geri dönecekler, bu da sorunlarınızı baharda on kat daha kötü hale getirecek.

13. Kompost Yaz Yıllıkları

Uzun süreliğine kapalı mekânlarda getirmeyi planlamadığınız yaz yıllıkları var mı? Devam edin ve onları kompostlayın.

14. Yeni Bitkileri Koruyun

Taze ekilen çalıların korunması.

Yeni ekilmiş bir çalıya bir koruma katmanı eklemek.

Bu yıl yeni bir çok yıllık yatak diktiyseniz, ekstra kış kapsamı eklemek isteyebilirsiniz. Kış aylarında sebze yetiştirmeye devam etmek istiyorsanız, alanın üzerine bir bahçe örtüsü asabilir veya soğuk bir çerçeve takabilirsiniz.

Yeni ekilen çalılar, ağaçlar ve gül çalıları, bu kırılgan ekim alanlarının kar ve rüzgardan korunmasına yardımcı olacak polar ceketler veya bitki kozalaklarıyla örtülmelidir. İşi yapmak için manzara kumaşı veya çuval bezi de kullanabilirsiniz.

15. O Kompost Pişirme Yapın

DIY kompost kutusu.

Kolay palet ahşap kompost kutusu.

Sonbahar, kompost yığınınızı gerçekten canlandırmak için harika bir zamandır! İlkbahar ve yaz boyunca giden bir kompostunuz yoksa, şimdi başlamak isteyebilirsiniz – kendin yap bir kompost kutusu yapmayı öğrenin. Başlamak için tüm bu eski bitki parçalarını, çim kırpıntılarını ve yaprakları kullanabilirsiniz. Malzemelerin en az beş ay oturmasına izin verin, düzenli olarak çevirin ve yeterince nemli kalmasını sağlayın. Bahar geldiğinde yeni dikimlerinizde kullanmak için taze, zengin bahçe toprağına sahip olmalısınız! Kompostlama konusunda yeniyseniz, neyi kompost yapıp yapamayacağınızı öğrenin.

Kış Geldi diye Bahçıvanlığı Bırakmayın

Ani bir don veya ani don sizi hazırlıksız yakalarsa paniğe kapılmayın – bu kış hazırlıklarının çoğu hava değiştikten sonra bile yapılabilir. Bununla birlikte, onları zemin zor olmadan halletmek iyi bir fikirdir, böylece bahçenizin önümüzdeki soğuk aylara karşı korunduğunu bilerek içeri girebilirsiniz.

Sırf hava değiştiği için bahçeciliği de bırakmanız gerektiğini düşünmeyin. Özellikle sera gibi kapalı bir alana erişiminiz varsa, tüm kış boyunca atmaya devam edebileceğiniz her türlü soğuk-dayanıklı ürün vardır.

Bununla birlikte, bahçenizi kışlamak için bu adımları atarsanız, stressiz kış bahçeciliğinin tadını çıkarmak için çok daha fazla zamanınız olur (ya da bunun yerine dinlenmeyi tercih ederseniz!).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir