Banyo Tasarım Rehberi

Bağımsız, klozet üstü, kenar üstü, portatif ve el tipi modeller dahil en popüler bide türlerini kapsayan banyo tasarım kılavuzumuza hoş geldiniz.Bide ve ayaklı küvet içeren modern banyo

Japonya’da popüler olan bide, her banyoya harika bir ektir. Deneyimi daha hijyenik, verimli hale getirebilirler ve genellikle banyonuza modern bir dokunuş katarlar.

Bideler genellikle ek işlevselliğe sahip klozet kapakları olarak düşünülse de, piyasada isteklerinize ve ihtiyaçlarınıza uygun çok sayıda farklı türde bide bulunmaktadır. Banyonuza bide eklemeyle ilgili bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin.

Bağımsız Bide

Bağımsız bide

Bağımsız bide tam olarak kulağa benzeyen şeydir. Klozetinize uyan bu bidelerden ziyade, banyonuzda tamamen farklı bir parça. Bunlar bir tuvaleti değiştirmek için değil, tuvaleti kullandıktan sonra kullanılmak üzere tasarlanmıştır – tamamen ayrı bir cihazdır.

Güney Amerika’daki yerlerde daha geleneksel bir seçim olsa da, bu tür bideler Amerika Birleşik Devletleri’nde popüler değildir. Ancak yine de çekici ve işlevsel olarak liyakate sahiptirler.

Bunlar, banyonuz için tamamen ek bir cihaz oldukları için size en yüksek maliyetle gelecektir. Örneğin, klozet kapağı bidesinden daha fazla yer kaplarlar, bu nedenle en iyi şekilde bol miktarda ekstra alana sahip daha büyük banyolarda uygulanırlar. Daha küçük bir banyoya bir tane koyarsanız, hiç yeriniz olmadığını veya tasarımı kalabalıklaştırdığınızı fark edebilirsiniz. Neyse ki, küçük banyo ihtiyaçlarını karşılayabilecek birçok başka bide türü var.

Klozet kapağı bideKlozet Bide

En popüler Amerikan bide türlerinden biri, bazen sadece bide oturağı olarak adlandırılan klozet kapağı bideleridir.

Bu bideler, bide ve klozet kapağının ortak işlevini sağlar. Bir tane satın aldığınızda, mevcut klozet kapağınızın tamamen yerini alacaktır. Su püskürten jetler klozet koltuğunun altında ve içinde yer alır ve bunları genellikle yandan dışarıya çıkan bir panel ile kontrol edebilirsiniz.

Bu tür bidenin sahip olduğu kesin kontroller değişiklik gösterecektir. Bazılarında birden fazla jet ayarı bulunur ve hatta ısıtmalı koltuk gibi işlevler ekler. Bununla birlikte, bir bide ne kadar çok özellik sunarsa, o kadar pahalı olacağını unutmayın.

Elde tutulan bide gibi seçeneklerden daha maliyetli olmakla birlikte, klozet kapağı bideleri bağımsız bide modellerine göre daha ekonomiktir. Ek olarak, çok daha az yer kaplarlar ve daha küçük bir banyonuz varsa onları mükemmel bir seçim haline getirir.

Jant Üstü Bide

Kenarlı bide ve klozet ile klozet

Kenar üstü bide, bir tür bağımsız bide türüdür. Bununla birlikte, bağımsız bide ve hatta bideli klozetlerle ilişkilendirilen şekilde yukarı doğru size doğru su jetleri fırlatmadıkları için bağımsız bide temel konseptinden biraz farklıdırlar.

Bunun yerine, kenar üstü bir bide ağzına kadar suyla doldurulur. Yine de dolu kalmıyorlar. Bunun yerine, banyo lavabosunun çalışma şekline yakın bir şekilde, bide üzerindeki bir musluğu açarak gerektiği kadar doldurmayı tercih edersiniz.

Bunlar genel kullanımda biraz daha az popüler çünkü daha manueller. İçlerine oturuyorsunuz ve bazılarının hijyenik olmaktan biraz daha az bulduğu işlerin çoğunu yapmak için ellerinizi kullanıyorsunuz. Bu senin çayın değilse endişelenme. Piyasada pek çok başka bide türü var. İhtiyaçlarınıza uygun gibi görünüyorsa, banyonuzda bağımsız bir model için yeterli alan varsa, bunlar harika bir seçimdir.

El tipi taharet musluğuEl Bide

Elde taşınan bideler kökenini Orta Doğu’da buldu ve bu nedenle genellikle Shattaf olarak biliniyor. Bunlar, ihtiyaç duyduğunuz yerde bağımsız olarak hareket ettirebileceğiniz ve su spreyi için tetiği çekebileceğiniz tek bir püskürtücüdür. Mutfak lavabonuzdaki püskürtücü hortumunun nasıl çalıştığını düşünün – sonunda farklı amaçlarla genel olarak aynı konsepttir.

Bunlar, kurulumu çok maliyetli olmayan uygun fiyatlı bir seçenektir. Bunun da ötesinde, çok fazla yer kaplaması konusunda da endişelenmenize gerek yok. Sadece elde taşınan bir armatür olduklarından, banyonuzdaki tüm bir alanı bağımsız bir seçeneğe ayırmanıza veya yeni bir klozet kapağı satın almak gibi dekordaki önemli bir yüzün yerini almanıza gerek yoktur.

Bunlar aynı zamanda harikadır çünkü genellikle evinizdeki su kaynağına, özellikle de sıcak su kaynağına bağlanabilirler. Ilık su, deneyiminizi daha rahat hale getirmek için uzun bir yol kat edecektir.

Portatif bide püskürtücü ve şişePortatif Bide

Portatif bideler seyahat için harikadır. Seyahat ederken yanınızda bide taşımak biraz tuhaf veya tuhaf gelebilir, ancak geleneksel tuvalet kağıdına tercih ederseniz, gittiğiniz her yere kolayca bir bide getirmenin bir yolu vardır. Seyahat bide olarak da bilinen portatif bide tam da bu amaç için yapılır!

Hem elektrikli hem de manuel portatif bideler mevcuttur, ancak elektrikli olmayan bir seçenek daha düşük bir maliyetle gelecektir. Merkezi su tesisatı ile bağlantılı olmadıkları için – örneğin banyonuzdaki su tesisatı – bunların da kurulması gerekmez. Bu size zaman kazandırır ve bir bide takması için bir profesyonel tutarsanız, maliyetten daha da tasarruf etmenizi sağlar.

Seyahat için bir bide seçerken, doğru modeli seçtiğinizden emin olmak istersiniz. Saklaması kolay bir şey istiyorsunuz, yani dökülmeyen bir üst ve bir seyahat çantası aranacak harika aksesuarlar.

Bide Aksesuarları

Bideler, çeşitli farklı aksesuar ve özelliklerle birlikte gelebilir. Bunlardan bazıları, örneğin bideyi merkezi sıhhi tesisat sisteminize bağlamanıza yardımcı olacak aksesuarlar gibi gereklidir, diğerleri ise isteğe bağlıdır ve bide maliyetini artırabilir.

Bu özelliklerin bazı örnekleri, farklı spreyler, sıcaklık ayarları ve diğer özellikler gibi seçenekleri içerir. Aynı zamanda ısıtmalı klozet kapağı olarak da çalışan klozet taharetliği gibi bir bideye özgü olmayan ek işlevsellik de içerebilir.

Bir Bide Ne Kadar Maliyet

Bideli ebeveyn banyosu

Birkaç nedenden ötürü tüm tekliflerde tek bir fiyat etiketi yoktur. Birincisi, farklı marka ve türlerin farklı fiyat noktaları vardır.

Bidenizin ne kadar pahalı olduğunu etkileyecek diğer bir kavram, bideinizin sahip olduğu özelliklere bağlıdır. Tek sıcaklıklı bir bide olarak işlev gören bir bide nispeten düşük maliyetli olacaktır. Tersine, bir ısıtma koltuğu, çoklu sıcaklık ayarları ve diğer eklentiler gibi ek özellikler, bidenizin maliyetini artıracaktır.

Teklif yelpazesi geniştir ve 30 $ ‘dan 600 $’ a kadar değişen çözümler bulabilirsiniz. Bu, uygun fiyatlı bir seçenek oldukları anlamına gelir, ancak satın alma işleminize yatırım yapmak için fazladan paranız varsa, banyonuza yeni eklenen ürünün işlevselliğini artırmak için ek özellikler üzerinde savurganlık yapabilirsiniz.

Bide Nasıl Çalışır?

Bidelere aşina değilseniz, ilk kez kullanmaya çalıştığınızda göz korkutucu olabilir. Endişelenmeyin, çünkü aslında oldukça basitler!

Bir bidenin genel konsepti, temizlemenize yardımcı olmak için su püskürtmesidir. Bununla birlikte, farklı bideler farklı ayarlarla gelebilir, bu nedenle kullanmadan önce belirli modeli tanımak her zaman iyi bir fikirdir. Kullanım kılavuzunuz burada çok yardımcı olabilir.

Bir bidenin birincil işlevi, genellikle bir kol veya düğme seti ile kontrol edilen bir püskürtme memesidir. Bazı bideler ayrıca spreyin sıcaklığını da kontrol etmenize izin verir.

Genel olarak tek yapmanız gereken, halihazırda oturduğunuz yere oturmak veya bazı modeller için, bideyi gitmeniz gereken yere yerleştirmektir. Ardından, sadece spreyi etkinleştirin. Bazı durumlarda, mümkün olan en kapsamlı temizlik için kalan katı parçacıkları çıkarmak için bide püskürtmeden önce silmek yararlı olabilir.

Bazı kullanıcılar, tuvalet kağıdı genellikle işe yarasa da, bide kullandıktan sonra havluyla kurulamayı da tercih eder.

Bide Faydaları

Bideli ve mermer yüzeyli banyo

Bir bide kullanmanın birçok faydası vardır. Bunlar, evinizde bir bide bulundurmayı düşünmeniz gereken nedenlerden sadece birkaçı.

Birincisi, eller serbest oldukları için oldukça hijyenik bir seçenektir. Tek yapmanız gereken bir düğmeye basmak ve iş biter. Sizden ek bilgi almaya gerek yok!

Bu kayda göre, bide çevre için de çok daha iyidir. Tuvalet kağıdı, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde önemli miktarda atık oluşturmaktadır. Bir bide takarak evinizin ne kadar yeşil olduğunu artırabilirsiniz.

Bide, sınırlı hareket kabiliyetine sahip kişiler için de iyi bir seçimdir. Bu, siz veya birlikte yaşadığınız birisinin bir sakatlığı, kronik ağrısı veya yaşlı olması durumunda, bir bide rahatlık ve bağımsızlıklarını sağlamak için uzun bir yol kat edebileceği anlamına gelir.

Hepsinden iyisi, bide genellikle cildinize karşı naziktir ve kullanımı rahattır. Bu nedenle, banyonuzu daha davetkar hale getirmek için iyi bir seçimdir.

Burada ele aldığımız bilgilerle, farklı bide türleri hakkında bilinmesi gereken her şeyi biliyorsunuz. Dekorunuza, ihtiyaçlarınıza ve tercihlerinize uyan bideyi bulmaya hazırsınız. Evinizde bir bide nasıl görüneceğini görmek isterseniz, kendi kat planınıza bir tane eklemenize yardımcı olabilecek bir dizi banyo tadilat yazılımı programı vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir