Banyolar için Suya Dayanıklı Ahşap Zemin

Aşağıda, kurulum adımları ve yardımcı olacak ipuçları dahil banyolar için ahşap zeminlerin nasıl su geçirmez hale getirileceğini paylaşıyoruz.Ahşap zemin, duşakabin ve ayaklı küvet içeren geleneksel banyo

Banyodaki ahşap zeminlerin su yalıtımı, zeminin güzel görünmesini sağlamak için çok önemlidir. Ahşabı mühürleyerek su dökülmelerini temizlemeyi kolaylaştırabilir ve leke direnci sağlayabilirsiniz. Bu, zemine ciddi zarar verebilecek suyun sızmasını ve çökmesini önlemeye yardımcı olabilir. Su geçirmezlik ayrıca ahşap döşemeyi su dökülmesinin neden olduğu genişleme ve büzülmeye karşı korur.

Banyo için ahşap döşemeyi düşünmeden önce, seçeneklerinizi bilmek önemlidir. Çoğu bakım gerektirmeyen döşeme seçeneği için çoğu ev sahibi seramik veya porselen karo kullanır. Doğal ahşap gibi görünen ve daha ucuz fiyata üstün su geçirmez koruma sağlayan birçok ahşap görünümlü yer karosu türü bile vardır. Vinil döşeme, düşük bakım seçeneği sunan ve kaymaya karşı daha dayanıklı olan başka bir türdür. Banyo için en iyi döşeme türü hakkında daha fazlasını buradan okuyun.

Banyonuzda kesinlikle masif parke zemin istiyorsanız, suyun banyolarda çok yaygın olduğunu ve muhtemelen evinizin en nemli alanı olduğunu unutmayın; ve bu nedenle ahşap döşemenin mükemmel bir şekilde döşendiğinden emin olmanız gerekir. Bu, nemin içeri sızmasını önlemek için ahşap döşemenin sıfır boşluklarla döşenmesi gerektiği anlamına gelir.

Adım # 1 Site Bitmiş Ahşap Döşeme Kullanın

Parke zemininiz için önceden bitmiş döşeme yapmak yerine yerinde bitirme işlemi yapmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Saha bitirme işlemi, ahşap döşeme arasındaki dikişleri, nemin üst taraftan çekirdeğe sızmasını etkin bir şekilde engelleyecek bir kaplama ile dolduracaktır; ama sonunda suyun silinmesi gerekeceğinden emin olmalısınız. Genellikle vernikli veya vernikli ahşap zeminlerde bir miktar su direnci bulunur.

Piyasada bir miktar sudan korunmasına yardımcı olmak için ahşap döşemeye uygulanabilen bazı ürünler vardır. Ancak, hasar görmemesi için durgun su her zaman mümkün olduğunca çabuk temizlenmeli ve kurutulmalıdır. Hasarlı ahşap zeminlerin nasıl tamir edileceğini öğrenmek istiyorsanız bu sayfaya bakın.

Adım # 2 Alanı Temizleyin

Ahşap zemini bir su yalıtım ürünü kullanmak için hazırlarken, öncelikle ahşap zemindeki herhangi bir hasarı onardığınızdan ve zemini dikkatlice ve tamamen temizlediğinizden emin olun. Tüm dağınıklığı, mobilyaları çıkarın ve tamamen tozdan arındırın.

3. Adım Kumlama ve Temizleme

Sonraki adım, ahşap döşemeyi zımparalamaktır. Zımparalama işlemi çok zaman alır, iyi bir sonuç elde etmek için zımparalamayı doğru yapmanız gerekir – anahtar sabırdır. Ahşap döşemenizi zımparalarken, her zaman kaba bir zımpara kağıdı kullanarak kenarlar boyunca başlayın ve ardından daha ince bir kum kullanmaya geçin. Tüm alanı zımparaladıktan sonra zemini tekrar temizlemeniz ve süpürmeniz gerekir.

Adım 4 Ahşap Astar Uygulayın

Astarın uygulanmasında, su yalıtımı için epoksi su bazlı bir astar önermekteyiz. Düzgün vuruşlar elde etmek için astar uygularken bir boya rulosu veya fırça kullanın. Banyonuzun tamamen dayanıklı olmasını sağlamak için, ayrıca duvarın yaklaşık 8 inçini astar ve su geçirmez sızdırmazlık maddesi ile kaplayın. Astarın iyice karıştırıldığından emin olun ve etiketteki talimatlara göre uygulayın, ardından astarı en az dört saat kurumaya bırakın.

Adım # 5 Boşlukları Silikonla Doldurun

Astar kuruduktan sonra, çatlakları silikonla doldurmaya başlayabilirsiniz, bu, zemin ile duvar arasındaki boşluğu ve zemindeki diğer çatlakları kapatır. Bu adım, nemi çekebilecek tüm çatlakların ve boşlukların tamamen kapatılmasını sağlar. Genellikle, astar ve silikonun tamamen kuruması 24 saat sürer.

Küvet çevresindeki banyoda ahşap zeminlerin su yalıtımıAdım # 6 Su Yalıtım Koruyucu Uygulayın

Artık su yalıtım ürününü uygulamaya hazırsınız. Tam su yalıtımı sağlamak ve hasar riskini azaltmak için duvarda zeminden yaklaşık yarım fit ila 8 inç arasında su yalıtımı yapmanızı öneririz. Su yalıtım maddesini duvara uygulayarak su yalıtımına başlayın, tamamlandıktan sonra maddeyi zemine uygulayın.

Üreticinin etiket üzerindeki talimatlarını okumak ve takip etmek önemlidir. Poliüretan su geçirmez sızdırmazlık maddesi kullanırken, yağ veya su bazlı bir ürün seçin. Bu tür bir sızdırmazlık maddesi, ahşap zemininizin doğal parlaklığını koruyacaktır.

7. Adım Birden Çok Katman Uygulayın

En az üç katman uyguladığınızdan emin olun; Bir sonraki katmanı uygulamadan önce her katın iyice kurumasına izin verin. Katlar arasında kabarcık veya kırışıklık olup olmadığını kontrol edin; herhangi bir kabarcık veya kırışıklık olması durumunda, bir sonraki katı uygulamadan önce bunları zımparalamanız gerekir. Bu işlem için, iyi bir zemin kaplaması elde etmek ve pürüzsüz bir uygulama oluşturmaya yardımcı olmak için yün bir paspas veya kalın bir doğal malzeme kullanmak iyi bir fikirdir. Güzel ve eşit bir sonuç elde etmek için sürecin sonuna doğru bir fırça kullanın.

İpuçları: Su geçirmez ürünü uygularken, banyonun ortasında kalmamak için daima kapıya doğru çalışmayı unutmayın. Ayrıca, zeminin hızlı ve eşit bir şekilde kuruyabilmesi için ahşap döşemenizi ılık ve kuru bir günde su geçirmez hale getirmenizi öneririz.

Nemi en aza indirmek için banyonuzun uygun şekilde havalandırıldığından emin olun. Nem yüksek olduğunda astar ve su yalıtım maddesinin kurumasının daha uzun süreceğini unutmayın. Su yalıtım ürününü ahşap döşemeye ne kadar dikkatli uygularsanız uygulayın, her zaman tüm dökülmeleri derhal silin ve su taşmasını önleyin.

Sonuç olarak, su geçirmezlik, zeminlerinizin bakımlı olmasını ve yıllarca nemden zarar görmemesini sağlamanın harika bir yoludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir