Reklamı kapat
Reklamı kapat
Ev dekorasyonları
Ev dekorasyonları

Bebeklik döneminde gelişim

Bebeklik döneminde gelişim çocukluk nedir? Çocukluk , kişinin doğduğu andan ergenlik çağının başlangıcına kadar uzanan bir dönemdir . bebeklik döneminde gelişim çocukluğun tanımı Bu tür terimler bireysel olarak ele alınmasına rağmen, ergenliğin başlangıcı için kesin bir yaş olmadığından çocukluk yaklaşık 11 – 14 yıl sürer. Çocuklukta , bir kişi zihinsel ve fiziksel gelişimin çok önemli aşamalarından geçer , en ufak değişiklikler yetişkinlikte genellikle psikolojik […]

04 Şubat 2022 - 13:55 'de eklendi ve 138 kez görüntülendi. A+A-

Bebeklik döneminde gelişim

Bebeklik döneminde gelişim çocukluk nedir?

Çocukluk , kişinin doğduğu andan ergenlik çağının başlangıcına kadar uzanan bir dönemdir .

bebeklik döneminde gelişim çocukluğun tanımı

Bu tür terimler bireysel olarak ele alınmasına rağmen, ergenliğin başlangıcı için kesin bir yaş olmadığından çocukluk yaklaşık 11 – 14 yıl sürer. Çocuklukta , bir kişi zihinsel ve fiziksel gelişimin çok önemli aşamalarından geçer , en ufak değişiklikler yetişkinlikte genellikle psikolojik ve fizyolojik sorunlara yol açar. Bebeklik döneminde gelişim ve eğitim

Bir kişinin çocukluğu, tüm yaşamının yaklaşık %10’unu kapsar. Çocuğun kişiliği henüz oluşmamış olsa da, saf haliyle zaten onun karakteri ve mizacı hakkında temel bir fikre sahip olabilirsiniz .

çocukluk dönemleri

Çocukluk dört ana döneme ayrılır :

 1. Çocukluk (yaşamın ilk gününden bir yıla kadar).
 2. Erken çocukluk (1 yıldan 3 yıla kadar olan çocuklar).
 3. Okul öncesi yaş (3 yıldan 7 yıla kadar).
 4. İlkokul yaşı (7 yıldan 11 yıla kadar).

çocukluk harikası

Çocukluk , birçok insan için harika bir zamandır. Çünkü bu, çocuğun yetişkinlerin tüm endişelerinden korunduğu bir dönemdir. Küçük bir çocuk çok basit şeylerle eğlenir: bebeklerle, arabalarla ya da saklambaçla oynamak ve diğer çocuklarla oynarken samimi bir sevinç yaşar. Bütün bunlar her insanın zihninde bir kenara bırakılır.

Çocukluk döneminde çocuklar, çevrelerindeki dünyanın zulmü ve adaletsizliğiyle yüzleşmezken, sosyal maske takmadan insanlara içtenlikle davranabilirler. Bu nedenle, çocukluğun harika anlarının hatırası, yaşam boyunca dikkatlice korunmalıdır.

Yetişkinler ve çocuklar arasındaki fark

Yetişkinler ve çocuklar arasında sosyal, fizyolojik ve psikolojik nitelikte büyük farklılıklar vardır.

 • Çocukların fizyolojisi bir yetişkininkinden önemli ölçüde farklıdır, yetişkinlerde üretilen hormonlar henüz çocuklarda üretilmemiştir, bu da vücut yapısının büyümesinde bir farklılığa yol açar.
 • Çocuklar, bir yetişkinin gösterdiği duyguları gösteremezler. Buna bir örnek öfkedir, yetişkinlerde bu duygu her zaman nesnel veya öznel nedenlerle haklı çıkarken, çocuklarda bu duygu haklı görülmez ve oyunun bir parçası olarak kabul edilir.
 • Bir yetişkinin aksine bir çocuk, varlığını bağımsız olarak garanti edemez.
 • Bir yetişkin kararlar alır ve bunların uygulanması için sorumluluk alır. Çocuk bağımsız kararlar veremez.
 • Yetişkinler medeni haklara sahiptir ve ayrıca topluma ve devlete karşı sorumlulukları vardır. Çocuğun hakları ilgili devlet kurumları ve uluslararası kuruluşlar tarafından belirlenir.
 • Yetişkinler çocuk için sorumluluk alır: yaşamının organizasyonu, hak ve özgürlüklerin korunması.

Çocuklukta temel ihtiyaçlar  

 1. Çocuğun aile ilişkilerinde güvenliğe, korunmaya ve güvenilirliğe ihtiyacı vardır . Bunu ancak anne ve babanızın evliliği iyiyse, yani çift arasında diyalojik bir ilişki varsa, birbirlerine sevgi ve saygı duyuyorlarsa ve birlikte büyüyorlarsa yaşayabilirsiniz.
 2. Çocuğun hayatından memnun olan ebeveynlere ihtiyacı vardır . En iyi, yetişkinlerin kendilerini ebeveyn, profesyonel, ev hanımı vb. rollerinde kabul etmeleri, yaşamın farklı alanlarını dengelemeleri ve böylece stres ve memnuniyetsizlik olmadan çocuğun yanında olmaları ile gelişir.
 3. Çocuğun olumlu rol model olarak hareket eden ebeveynlere ihtiyacı vardır . Ebeveynlerin aile içinde açıkça iletişim kurmasını, birbirleriyle ve toplumdaki çocuklarla etkileşime girmesini, olumlu problem çözme davranışı sergilemesini, çatışma çözmeyi ve ailede liderlik üstlenmesini gerektirir.
 4. Çocuğun , dikkatini vermeyi seven ve kişiliğiyle ilgilenen ebeveynlere ihtiyacı vardır . Ebeveynler onu bir insan olarak kabul etmeli, duygularına saygı duymalı ve kendi ihtiyaçlarını karşılamak için kullanmamalı veya bir vekil ortak olarak kötüye kullanmamalıdır, onlara anlayış ve empati göstermeleri önemlidir, bu yüzden ne olduklarını anlamaya çalışmak gerekir. bakış açısını bilmek için söyle ve yap.
 5. Çocuğun onunla vakit geçiren ebeveynlere ihtiyacı vardır . Bu, çocuğu bir eğitim nesnesi yapmak için kullanılmamalıdır. Özellikle küçük çocuklar için oyun uygun bir öğrenme şeklidir. Bozulmamaları, aşırı korunmaları ve ihmal edilmemeleri için bütüncül bir gelişime sahip olmaları önemlidir.
 6. Çocuğun kademeli olarak genişleyen bir eylem alanına ihtiyacı vardır . Ancak davranışları ve kararları için yavaş yavaş daha fazla sorumluluk alması gerektiğinde, zaman içinde bağımsız ve olgun hale gelebilir. Ebeveynler, bırakmayı ve yavaş yavaş kopuşlarını ilerletmeyi öğrenmelidir.

Çocukluk, bir yetişkin olarak nasıl olacağını etkileyen, bir kişinin gelişiminin ilk aşamalarının bir parçasıdır, bu nedenle, sağlıklı bir büyüme elde edebilmeleri için çocuğa eşlik eden ebeveynlerden veya bakıcılardan özel ilgi gösterilmesi gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bebeklik döneminde gelişim ve eğitim Bebeklik döneminde gelişim ve eğitim

Yüksek Kaliteli Erken Çocukluk Eğitimi Güçlü Bir Arkansas için Anahtardır Kaliteli çocuk bakımı ve okul öncesi, ekonominin büyümesine, ...

Çocuk odaları için temalı yataklar Çocuk odaları için temalı yataklar

Çocukların hayal gücünü uyandırmak ve yatak odalarını çok özgün bir oyun köşesine dönüştürmek için, temalı yataklar Çocuk odasını dekor...

Çocuklar için yatak odaları Çocuklar için yatak odaları

Kardeşler erkek ve kız ve farklı odalarda uyumaları için yerimiz yok gibi görünüyor. dekor of çocuk odası bizim için karmaşıklaşıyor. N...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
4
SON EKLENEN HABERLER
Bulaşık makinesi kapak kilidi arızası Bulaşık makinesi kapak ki...

Bulaşık makinesi kapağı kapanmıyor. Bulaşık makinesinde bir ...

Samsung bulaşık makinesi hata kodları Samsung bulaşık makinesi ...

Samsung bulaşık makinesi hataları Samsung bulaşık makinesind...

Tv sinyal yok diyor ne yapmalıyım Tv sinyal yok diyor ne ya...

TV’niz “Sinyal Yok” diyorsa ne yapmalısını...

Bebeklik döneminde gelişim Bebeklik döneminde gelişi...

Bebeklik döneminde gelişim çocukluk nedir? Çocukluk ,&n...

Bebeklik döneminde gelişim ve eğitim Bebeklik döneminde gelişi...

Yüksek Kaliteli Erken Çocukluk Eğitimi Güçlü Bir Arkansas iç...

Hobi bahçe düzenlemesi Hobi bahçe düzenlemesi

Neden bir hobi olarak bahçeyi seçmelisiniz? İnsanlar, özelli...

Kum beji rengi boyalı evler Kum beji rengi boyalı evl...

Bej ile Uyumlu 16 Renk Birçok insan bej renginin yavan ve sı...

En yeni müstakil ev bahçe dekorasyonu En yeni müstakil ev bahçe...

Dekorasyon: iyi fikirler, düşük maliyet ve az zaman ile bahç...

Son trend mutfakta kahve köşesi Son trend mutfakta kahve ...

Mutfakta kahve köşesi ya da çay ya da her ikisi için küçük b...

Arduino nedir ve ne işe yarar Arduino nedir ve ne işe y...

Arduino nedir? Arduino , yeniden programlanabilir bir mikro ...

Dekorasyon
5
Çocuklar HABERLERİ