Reklamı kapat
Reklamı kapat
Ev dekorasyonları
Ev dekorasyonları

Bilmeniz Gereken 13 Ahşap Kapı Tipi

Benzer görünseler de, tüm ahşap kapılar eşit yaratılmamıştır. Birkaç farklı ihtiyacı karşılamak için farklı tipte ahşap kapılar mevcuttur. Mevcut tüm seçeneklerle, özellikleri karşılaştırmak çok zor olabilir. Tüm ihtiyaçlarınızı karşılayan bir kapı bulmanıza yardımcı olmak için farklı ahşap kapı türlerinde gezinmenize yardımcı olmak için araştırma yaptık. Ahşap kapılar, evinizin içi ve dışı için çeşitli dayanıklı ve […]

30 Kasım 2020 - 12:05 'de eklendi ve 52 kez görüntülendi. A+A-

Bilmeniz Gereken 13 Ahşap Kapı Tipi

Benzer görünseler de, tüm ahşap kapılar eşit yaratılmamıştır. Birkaç farklı ihtiyacı karşılamak için farklı tipte ahşap kapılar mevcuttur. Mevcut tüm seçeneklerle, özellikleri karşılaştırmak çok zor olabilir. Tüm ihtiyaçlarınızı karşılayan bir kapı bulmanıza yardımcı olmak için farklı ahşap kapı türlerinde gezinmenize yardımcı olmak için araştırma yaptık.

Ahşap kapılar, evinizin içi ve dışı için çeşitli dayanıklı ve güvenli seçenekler sunar. İhtiyaçlarınızı karşılayan bir kapı oluşturmak için ahşap türlerini, çekirdek türlerini ve ek özellikleri seçebilirsiniz, örneğin:

 1. Parke kapılar
 2. Yumuşak ahşap kapılar
 3. İçi boş çekirdek
 4. Katı çekirdek
 5. Odun
 6. Yangın geciktirici kapılar
 7. Ses geçirmez kapılar
 8. Döşeme kapılar
 9. Önceden asılı kapılar

  ahşap villa kapıları
  ,
  ahşap villa kapısı
  ,
  tahta bahçe kapısı
  ,
  ahşap bahçe kapısı modelleri
  ,
  ahşap pervaz fiyatları
  ,
  kapı sereni
  ,
  ahşap bahçe kapısı
  ,
  tahta sürgülü kapı
  ,
  ahşap pencere kepenk fiyatları,

Kapı ihtiyaçlarınıza en uygun işlevselliğe dayalı malzemeleri seçtikten sonra, ahşap kapılar için mevcut olan şık seçeneklerle evinizi koordine ederek eğlenin, örneğin:

 1. Geleneksel
 2. Modern
 3. Kırsal
 4. Ahırdan ilham aldı

Farklı ahşap kapı türleri arasındaki farkı bilmenin yanı sıra, muhtemelen projeniz sırasında ortaya çıkacak başka sorular olacaktır. Masif çekirdek kapılar ile içi boş çekirdek kapılar arasındaki fark nedir? Kapım için parke yumuşak ağaçtan daha mı iyidir? Yeni bir kapı alabilir miyim? Yangın geciktirici bir kapıya ihtiyacım var mı? Tüm bu soruların cevaplarını ve ayrıca yakından ilgili diğer bazı konuları tartışacağız, sadece okumaya devam edin.

Ahşap Kapı Çeşitleri

Ahşap kapınızı yapmak için kullanılan ahşap türü, kapınızın görünümünden çok daha fazlasını etkileyebilir. Kapınızın yapıldığı tahtaya bağlı olarak, ahşap kapı seçiminiz ses kontrolünü, sıcaklık düzenlemesini ve montajı etkileyebilir. Kapı yapmak için kullanılan çoğu ahşap, sert ağaç veya yumuşak ahşap olarak gruplandırılır. Bu iki kategori içinde ahşapta birden çok seçenek vardır; bunların birkaç örneğini tartışacağız.

Parke

Verandada yan bitkilerle Akdeniz tarzı ahşap ön kapı

ahşap villa kapıları , ahşap villa kapısı , tahta bahçe kapısı , ahşap bahçe kapısı modelleri , ahşap pervaz fiyatları , kapı sereni , ahşap bahçe kapısı , tahta sürgülü kapı , ahşap pencere kepenk fiyatları,

Sert ağaçlar, geniş yapraklı yaprak döken ağaçlardan gelir. Ses geçirmez özellikleri ve çürümeye direnme eğilimi ile bilinen meşe, ceviz ve karaağaç ağaçları gibi sert ağaçlar (sadece birkaç isim) mükemmel dış kapılar yapar. İsim, ahşabın kendisinin sert olduğunu ima etse de, bu zorunlu değildir.

Meşe, muhtemelen dayanıklılığı ve görünümü nedeniyle popüler bir sert ağaçtır. Yavaş büyüyen bir ağaç, bu ahşabın yoğun özelliklerine katkıda bulunur ve onu mükemmel bir dış kapı malzemesi yapar. Meşe ağacının dekoratif grenli görünümü onu çekici bir seçenek haline getirir ve meşe aynı zamanda daha ucuz olan sert ağaçlardan biridir.

Birçok insan güvenlik kapılarını metal kapılar veya metal çubuklu kapılar olarak düşünür. Ahşap kapılar, özellikle sert ağaçtan yapılanlar aynı zamanda güvenlik kapısı olabilir. Bu ahşap güvenlik kapısı, çelikle güçlendirilmiştir ve güçlendirilmiş paneller ve çeşitli seviyelerde çoklu kilitler dahil olmak üzere çok sayıda güvenlik önlemi ile donatılmıştır. Bu kapı ne kadar güvenli olsa da, ahşap kaplama sayesinde hala geleneksel bir his veriyor.

Yumuşak ahşap

Ahşap kapının izole görünümü

Öte yandan, çam veya köknar gibi yumuşak ağaçlar, iğnelenmiş yaprakları ve kozalakları olan yaprak dökmeyen iğne yapraklı ağaçlardan gelir. Bu ağaçlar yıl boyunca ve sert ağaçlardan daha hızlı büyür. Bu, yoğun bir sert ağaca kıyasla ahşabın yoğunluğunu azaltır ve ayrıca maliyeti düşürür. Yumuşak ağaç çürümeye sert ağaç kadar dirençli olmadığından, yumuşak ağaçtan yapılan kapılar iç mekan kullanımı için daha uygundur.

Çam, yıl boyunca yetiştirildiği için kolayca bulunabilen kozalaklı ağaçlardan gelir. Yumuşak ağaç sınıfına girmesine rağmen çam dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Bu nedenle çam, ahşap kapılarda genellikle daha uygun maliyetli bir seçimdir. Bu nedenlerden dolayı altı panelli çam kapılar en popüler iç mekan masif ahşap kapılardır. Geçmişte dış kapılar için çam kullanılmıştı, ancak şimdi evinizin içi için çam kapıları ayırmanız tavsiye ediliyor çünkü çam, parke ağacından daha az dayanıklı olabilir.

Ahşap Kapı Göbek Çeşitleri

Kapınızın çekirdeği önemli bir faktör gibi görünmese de, içi boş bir çekirdeğe karşı sağlam bir çekirdek, ses engelleme, sıcaklık düzenlemesi ve yangına dayanıklılıkta büyük farklar yaratabilir. İçi boş kapılar en popüler iç kapı türü olsa da, her üç tip kapının da avantajları ve dezavantajları vardır.

İçi boş çekirdek

Karton veya plastik göbekli ahşap çerçeve veya kabuktan oluşan içi boş çekirdek kapılar yalnızca iç mekan kullanımı için yapılır. Altı panelli içi boş çekirdek kapı, daha yeni evlerin yapımında kullanım için oldukça popülerdir. İçi boş damarlı kapılar hafif ve ucuzdur ancak ses geçirmez değildir ve masif ahşap kapılardan daha az yangın geciktiricidir.

Katı çekirdek

Masif çekirdek kapılar genellikle daha yüksek kaliteli bir ahşap kaplama ile kaplanmış sunta veya masonit gibi kompozit bir ahşap çekirdektir. Orta yoğunlukta lif levha (MDF), kaplama ve kompozit masif çekirdek kapıya bir alternatiftir ve masif ahşap bir kapıya çok benzer, ancak kaplama gerektirmez ve yine de hafiftir ve kurulumu kolaydır. Masif çekirdek kapılar, iç kapılar için daha pahalı bir seçimdir, ancak evinizde ses engelleme özelliklerine sahip bir kapı önemliyse buna değer olabilir.

Odun

Masif ahşap kapılar tarihsel olarak kaliteleri ve dayanıklılıkları ile biliniyor ve bu da onları popüler bir dış kapı seçimi haline getiriyor. Masif ahşap kapılar iç kapı olarak kullanılabilir ancak diğer iki alternatife göre çok daha pahalı olabilir. Pek çok masif ahşap kapı, masif ahşap levhadan yapılmazken, ağır ve dayanıklıdır ancak diğer alternatiflerden daha pahalıdır. Evinizin dış cephesinde kullanıldığında, güneşin zarar görmemesi için masif ahşap kapılar boyanmalı veya bitirilmelidir.

Çekirdek Ahşap Kapı Ağırlığını Nasıl Etkiler?

Bahsettiğimiz gibi ahşap kapıların çekirdeklerinde farklılıklar var. Bu çekirdekler, hafif bir kapı ile ağır bir kapı arasındaki farkı yaratır. İçi boş çekirdek kapılar hafiftir, masif ahşap kapılar ise ağırdır. Bazıları masif ahşap kapılardan daha ağır olabileceğinden, katı çekirdek kapılar da ağır olarak kabul edilir. Ağır kapılar yukarıda tartışıldığı gibi birçok fayda sunabilirken, hafif ahşap kapıların eğilme olasılığı daha düşüktür ve montajı daha kolaydır.

Çekirdek Ahşap Kapı Maliyetini Nasıl Etkiler?

İçi boş çekirdekli ahşap kapıların büyük popülaritesinin ana nedeni, maliyet verimliliğidir. Yaklaşık 50 $ ile 150 $ arasında değişen içi boş çekirdekli ahşap kapılar, üç tip ahşap kapı arasında en az maliyetli olanıdır. Katı çekirdekli kapılar tipik olarak yaklaşık 100 ila 250 ABD Doları arasında herhangi bir yerde çalışır. Masif ahşap kapılar, masif ahşap iç kapılar için yaklaşık 150 $ ‘dan, bazı masif ahşap dış kapılar için 1.000 $’ a kadar değişebilir. Böylesine geniş bir fiyat farkıyla, mekanınızın ne tür bir kapıya ihtiyaç duyduğunu bilmek size yüzlerce dolar kazandırabilir.

Core, ahşap kapıların uzun ömürlülüğünü nasıl etkiler?

Dayanıklılıkları ile tanınan masif ahşap kapılar, uzun ömürlülükle eşleştirilemez. İçi boş çekirdek kapıların çatlaklara, kırılmalara ve hatta deliklere dayanma olasılığı daha yüksektir. Geldiği yavaş büyüyen ağaçlardan dolayı yoğun parke, kapınız için en dayanıklı ve en uzun ömürlü malzemedir.

Ek Ahşap Kapı Özellikleri

Yangın geciktirici

Ahşap kapılar yangına dayanıklı olmamakla birlikte, yangın geciktirici olabilir veya yangın geciktirici olarak işlem görebilirler. Yangın geciktirici, yangının yayılmasını yavaşlatmak anlamına gelir. Yangın geciktirici özellikte ahşap kapılar satın alınabilir. Masif ahşap kapılar daha yüksek yangın derecesine sahiptir, yani içi boş çekirdekli ahşap kapılardan daha fazla yangın geciktiricidir. Yangından korunma için alternatif bir seçenek, alev yayılmasını azaltmaya yardımcı olmak için boyanabilir herhangi bir yüzeye uygulanan bir yangın bariyeri boyasıdır.

Ses geçirmez

Bir kapıda ses engelleme özellikleri söz konusu olduğunda, en uygun maliyetli seçenek masif çekirdekli ahşap kapıdır. Masif ahşap kapı kadar pahalı olmasa da, masif çekirdek kapılar ses engelleme için karşılaştırılabilir bir seçenektir. Kural olarak, yoğun sert ağaçlar bir odayı ses yalıtımı için iyidir, daha az yoğun yumuşak ağaçların ise daha az ses engelleme özelliği vardır. Alternatif bir ses yalıtımı seçeneği için, kapının altına ses geçirmez hava koşullarına karşı koruma eklemeyi düşünün.

Bu hava koşullarını Amazon’da görmek için buraya tıklayın.

Levha ve önceden asılı kapılar

İçi boş çekirdek tipi kapılarda en ucuz seçenek olan bir döşeme kapısı, ek donanım veya eklenti olmadan sadece kapının kendisidir. Hazır kapılar, çerçeve ve menteşeler zaten yerinde ve kuruluma hazır olarak gelir. Hazır kapılar, döşeme kapılara göre daha hızlı ve daha kolay kurulum sunar.

Ahşap Kapılar İçin Tasarım Seçenekleri

Gelenekselden moderne, rustikden ayrıntılıya ve hatta ahıra kadar, hem iç hem de dış ahşap kapılar için tasarım seçenekleri sonsuzdur. İster sade bir geleneksel görünüm ister korkak rustik bir görünüm tercih edin, herkes için bir kapı var.

Geleneksel

Bazıları gelenekselin sıkıcı olduğunu düşünürken, bu geleneksel ahşap kapı başka bir şey değil. Geleneksel, sade bir ahşap kapıyı, doğru boya rengiyle evinize şık ve sofistike bir girişe dönüştürebilirsiniz.

Modern

Modern tarzdaki ahşap kapılar evinize mükemmel bir dokunuş katabilir. Bu ahşap kapının ahşabına kazınmış modern donanım ve seçkin çizgiler, bu sundurma alanını daha büyük gösterir ve cam yan aksanlar küçük alana daha açık bir his verir.

Kırsal

Rustik bir ev görünümünün sadeliği son zamanlarda oldukça popüler hale geldi. Cesur koyu donanım ve soluk ahşaplarla bu rustik kapı, ahşap kapılar için rustik tasarım seçeneğine iyi bir örnektir.

Ahırdan ilham aldı

Rustik tasarım görünümünün bir başka versiyonu olan ahırdan ilham alan kapılar, hem dış hem de iç kapılar için yaygın olarak kullanılmaktadır. Kapının üstündeki korkuluk, mekana endüstriyel, ahır benzeri bir his verir.

Sonuç olarak

Ahşap kapı tasarım ve çeşitlerinde bu kadar çok seçenek ve seçenekle doğru olanı seçmek çok büyük bir görev gibi görünebilir. Bir kapı seçmeden önce sizin ve mekanınız için hangi faktörlerin önemli olduğuna karar vermek, doğru kapıyı seçme sürecini biraz daha kolaylaştırabilir. Bu makalenin, birkaç ahşap kapı tipinin mevcut seçenekleri ve artıları ve eksileri hakkında sizi bilgilendirmeye yardımcı olacağını umuyoruz.

Gitmeden önce şu makalelere göz atmak isteyebilirsiniz:

Dikkate almanız gereken 8 çeşit frount kapı

Bir ön kapının maliyeti nedir?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Giriş Dolabı En İyi Nasıl Düzenlenir Giriş Dolabı En İyi Nasıl Düzenlenir...

Giriş yolu dolabınız için bir organizasyon stratejisi bulmak zor olabilir. Sonuçta, böyle bir dolaba çok fazla talep var. İster yeni ye...

Giriş Tezgahı Ne Kadar Uzun ve Geniş Olmalıdır? Giriş Tezgahı Ne Kadar Uzun ve Geniş Olm...

Bir giriş yolu bankı satın almayı planlıyorsanız, giriş yolunuzun bankınızı barındıracak kadar büyük olduğundan emin olmanız gerekecekt...

Pervaz Duvarlarla Aynı Renk mi Olmalı? Pervaz Duvarlarla Aynı Renk mi Olmalı?

Bir evi inşa ederken veya yeniden modellerken, boya renklerini seçmek heyecan verici bir adımdır! Evinizin her odası için seçilen renkl...

Oturma Odanızı Zarif Bir Alan Yapacak Dekorasyonu Oturma Odanızı Zarif Bir Alan Yapacak D...

Oturma odanız muhtemelen eve geldikten sonra günün çoğunu geçirdiğiniz odadır. Bu yüzden vakit geçirmek için keyifli bir mekan yapmanız...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
4
SON EKLENEN HABERLER
Bulaşık makinesi kapak kilidi arızası Bulaşık makinesi kapak ki...

Bulaşık makinesi kapağı kapanmıyor. Bulaşık makinesinde bir ...

Samsung bulaşık makinesi hata kodları Samsung bulaşık makinesi ...

Samsung bulaşık makinesi hataları Samsung bulaşık makinesind...

Tv sinyal yok diyor ne yapmalıyım Tv sinyal yok diyor ne ya...

TV’niz “Sinyal Yok” diyorsa ne yapmalısını...

Bebeklik döneminde gelişim Bebeklik döneminde gelişi...

Bebeklik döneminde gelişim çocukluk nedir? Çocukluk ,&n...

Bebeklik döneminde gelişim ve eğitim Bebeklik döneminde gelişi...

Yüksek Kaliteli Erken Çocukluk Eğitimi Güçlü Bir Arkansas iç...

Hobi bahçe düzenlemesi Hobi bahçe düzenlemesi

Neden bir hobi olarak bahçeyi seçmelisiniz? İnsanlar, özelli...

Kum beji rengi boyalı evler Kum beji rengi boyalı evl...

Bej ile Uyumlu 16 Renk Birçok insan bej renginin yavan ve sı...

En yeni müstakil ev bahçe dekorasyonu En yeni müstakil ev bahçe...

Dekorasyon: iyi fikirler, düşük maliyet ve az zaman ile bahç...

Son trend mutfakta kahve köşesi Son trend mutfakta kahve ...

Mutfakta kahve köşesi ya da çay ya da her ikisi için küçük b...

Arduino nedir ve ne işe yarar Arduino nedir ve ne işe y...

Arduino nedir? Arduino , yeniden programlanabilir bir mikro ...

Dekorasyon
5
Çocuklar HABERLERİ