Bir Merdiveni Yenilemenin Maliyeti Nedir?

Eski bir halıyla veya boya katmanlarıyla kaplı bir merdiveniniz varsa, muhtemelen onu yenilemeyi düşündünüz. Ev tadilatlarının sürekli artan fiyatları nedeniyle, bunu yapmanın ne kadara mal olacağını merak ediyor olabilirsiniz. Size bu proje hakkında en doğru bilgileri sunmak için hem profesyonelleri hem de hevesli DIY’leri araştırdık ve dinledik.

Bir merdiveni yenilemenin fiyatı, kullandığınız malzemelere ve kaç tane merdiveninizin olduğuna bağlı olacaktır. Yine de, ortalama olarak 300 ila 1000 $ arasında harcama yapmayı bekleyebilirsiniz; bu, işçilik için 0 ila 800 ABD Doları ve malzemeler için 200 ila 750 ABD Doları arasındadır. Yenileme için birkaç farklı seçenek vardır ve hangisini seçeceğiniz fiyatı etkileyecektir. Merdiven yenileme yöntemleri şunları içerir:

  • Boyama
  • Yenileme
  • Halı
  • Önceden kesilmiş merdiven basamakları
  • Merdiven koşucu

Tüm bu seçeneklerin avantajları ve dezavantajları vardır. Her birine neyin dahil olduğu ve bunun ne kadara mal olmasını bekleyebileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Ferforje korkuluklu klasik vintage zarif ahşap merdiven, Merdiveni Yenilemenin Maliyeti Nedir?

Bir Merdiveni Uygun Maliyetle Yenileyin

Geniş ve aydınlık çatı katı dairesi iç

Boyama

Merdivenleriniz bitmemişse ve ahşap iyi durumdaysa, boyamak muhtemelen onları yeniden boyamak için en ucuz ve en kolay seçenek olacaktır. Bitmemiş bodrum merdivenleriniz varsa bu durum olabilir. Zeminler veya sundurmalar için formüle edilmiş bir boya kullandığınızdan emin olun. Merdivenleri bu tip boyayla doldurmanıza bile gerek yok. Lateks, su bazlı bir boya temizliği kolaylaştırır.

Amazon’da zemin boyasını görmek için buraya tıklayın.

Bir 2-1 / 2 inç boya fırçası, basamakları ve yükselticileri boyamak için ideal boyuttur. Basamaklar, ayağınızın bastığı merdivenlerin en üst kısmıdır. Yükselticiler basamakların önüdür. Köşenizin boyutuna, merdivenin yan kasasına bağlı olarak, bunun için daha küçük bir fırçaya ihtiyacınız olabilir.

Amazon’daki boya fırçalarına göz atmak için buraya tıklayın.

İlk olarak, merdivenlerin temiz ve enkazsız olduğundan emin olun. Pürüzlü noktaları zımparalamanız gerekebilir. Ardından merdivenlerin tepesinden başlayın, her adım için kiriş bölümünü, yükselticiyi ve lastik sırtı boyayın. Merdivenden aşağı doğru ilerleyin, böylece oluşan damlamaları temizleyebilirsiniz. İlk kat kuruduktan sonra aynı şekilde ikinci katı uygulayın.

Ferforje korkuluklu klasik vintage zarif ahşap merdiven

Yenileme

Alttaki ahşap iyi durumda ise boyanmış veya lekeli merdivenler yeniden cilalanabilir. Bu, zaman alan bir süreç olabilir. Bunu yapması için birini işe alırsanız, metrekare başına 7,50 ila 9,00 dolar ödemeyi bekleyin.

Bunu birkaç araçla ve biraz zaman ve sabırla kendiniz yapabilirsiniz. Merdivenleri çıplak ahşaba zımparalayarak, boya veya leke cilasını kaldırarak başlamanız gerekecek. Bazen bitiş köşelerde birikir, bu yüzden onu çıkarmak için bir kazıyıcı kullanmanız gerekebilir.

Amazon’da sanders görmek için buraya tıklayın.

Merdivenler çıplak ahşaba kadar zımparalandıktan sonra, yükselticileri ve kirişleri boyayabilir ve merdiven basamağına bir leke uygulayabilirsiniz. Alternatif olarak, lastik sırtını, yükselticileri ve kordonu aynı renge boyamak isteyebilirsiniz. Hangi yöntemi seçerseniz seçin, dayanıklılık için muhtemelen en az iki kat ve muhtemelen dişlere üçte birini uygulamanız gerekecektir. Merdivenler çok fazla yıpranır. Katlar arasında merdivenleri hafifçe zımparalayın.

Amazon’da poliüretanı incelemek için buraya tıklayın.

Genç bir çift satın aldıkları eski evde koridorlarını dolduruyor

Halı

Halı kaplama merdivenleri, halının fiyatına ek olarak, işçilik için merdiven başına 3 ila 10 dolar arasında bir fiyata mal olabilir. Merdivenlere halı döşemek, her adımın üç tarafına yapışkan şeritlerin yerleştirilmesi gerektiğinden karmaşık olabilir. Halı döşemek, uzmanlık bilgisi ve ekipmanı içerdiğinden, genellikle kendi kendine bir iş değildir.

Bir evde merdivenli parlak küçük koridor

Önceden Kesilmiş Merdiven Basamakları

Bitmemiş veya kötü durumda olan merdivenler için, bunları önceden kesilmiş merdiven basamakları veya bir merdiven basamağı ve yükseltici kombinasyonu ile bitirmek isteyebilirsiniz. Bu seçenek, yeniden cilalama veya boyamadan daha pahalıdır, ancak merdiveni yeniden inşa etmekten daha ucuzdur.

Önceden kesilmiş dişleri takmak için, mevcut sırtın yükseltici ile aynı hizada olması gerekir. Bir bodrum merdiveni veya diğer tamamlanmamış merdivenler söz konusu olduğunda, sırt zaten yükseltici ile aynı hizada olabilir. Değilse, yükseltici ile aynı hizada olması için mevcut sırt üst üste binmesini kesmeniz gerekir.

Bunu Amazon’da görmek için buraya tıklayın.

Daha sonra, merdiven basamağının derinliğini ölçün ve gerekirse sığması için yükselticiyi kesin. Bir merdiven sırt ölçüsü ve yerleşim aracı kullanarak, sırtın kenarlarının açısını ölçün. Açıyı önceden kesilmiş merdiven basamağına kopyalayın ve merdiven basamak genişliğine uyacak şekilde kesin.

Amazon’da bir merdiven basamağı göstergesi ve düzen aracı sipariş etmek için burayı tıklayın.

Kesiminizi merdivene kuru olarak yerleştirerek kontrol edin. Uyuyorsa, önceden kesilmiş sırtın arkasına yapıştırıcı uygulayın ve takın. Kauçuk bir çekiçle yerine vurun, ardından her köşeye 2 son çivi yerleştirin ve delikleri gizlemek için ahşap dolgu kullanın.

Merdiven koşucu

İyi durumda olan ancak sadece güncellenmesi gereken merdivenler için merdiven koşucusu, merdiveni yenilemek için harika bir alternatif olabilir. Merdiven rayları, merdivenin ortasına yerleştirildiklerinde daha iyi görünür. Koşucunuzu ölçün, ardından merdiveninizi ölçün. Koşucunun ölçümünü merdiven ölçümünden çıkarın ve sonucu ikiye bölün. Koşucunun her iki tarafında da bu kadar boşluk olması gerekir.

Amazon’daki bu merdiven koşucusunu görmek için buraya tıklayın.

Bu mesafeyi her basamakta ressam bandı ile işaretleyin. Ardından, ressamın bandı arasına her basamağa iki şerit halı bandı koyun. Bir şerit sırtın arkasına ve bir şeridi öne yakın bir yere koyun. Merdivenin tepesinde, üst basamağın üstündeki yükselticiye halı bandı yerleştirin. Yükselticiye başlayacağınız yer burasıdır. Merdiven rayını yükselticinin üst kısmı ile hizalayın ve banda bastırın. Koşucuyu sırtın arkasına doğru itin ve banda bastırın.

Bir zımba tabancası kullanarak, koşucuyu yükselticinin tepesine zımbalayın ve her iki inçte bir zımba yerleştirin. Sonra da her iki inçte bir koşucunun yan tarafına zımbalayın. Merdiven boyunca bu şekilde devam edin, koşucunun halı bandına sıkıca bastırıldığından ve zımbalandığından emin olun.

Amazon’da zımba tabancalarını görmek için buraya tıklayın.

Merdiven rayını bitirmek için alt yükselticiden bir inç daha uzun kesin. Son yükselticinin altına halı bandı uygulayın. Koşucuyu aşağı doğru çevirin ve alt yükselticideki halı bandına bastırın. Yükselticiye sağlam bir şekilde zımbalamak için zımba tabancasını kullanın.

Merdivenleri Nasıl Ucuza Yeniden Yapabilirim?

Merdivenleri yenilemek için en ucuz seçenek onları boyamaktır. Zemin boyasını galon başına yaklaşık 20 dolara satın alabilirsiniz. Sahip olduğunuz merdiven sayısına bağlı olarak, bir galon boya ile onları yeniden boyayabilirsiniz. Yalnızca bir zımpara veya zımpara bloğu, zımpara kağıdı ve bir boya fırçasına ihtiyacınız olacak ve toplamınızı en ucuz seçenek için 50 doların altına indireceksiniz.

Evin içinde klasik ahşap basamaklı merdiven

Kaymayı Önlemek İçin Merdivenlere Ne Koymalı?

Merdivenleriniz kaygansa veya düşme konusunda endişeleniyorsanız, ahşap merdivenlerinize şeffaf bir kaymaz şerit koyabilirsiniz. Takıldığında neredeyse görünmezdir ancak düşmeleri önlemek için çekiş gücü sağlar. Bunlar kendiliğinden yapışır, bu yüzden sadece sırtını soyun ve sırtın ortasına uygulayın.

Amazon’da merdivenler için kaymaz şeritleri görmek için buraya tıklayın.

Merdivenler Üst Katla Alt Katla Eşleşmeli mi?

Merdivenler, en görünür oldukları zemine uymalıdır. Bununla birlikte, her iki kat ile uyumlu olacak nötr bir yüzey veya renk seçmek kolaydır. Doğal ahşabın görünmesine izin veriyorsanız meşe iyi bir seçimdir. Bir koşucu boyuyor veya kuruyorsanız, hem üst hem de alt kat döşemesine uyan bir renk seçin.

Ahşap merdiven basamaklarında ışık ve gölge

Sonuç olarak

Çirkin bir merdiven, tüm ev için bir göze batan şey olabilir. Neyse ki, merdiveninizi herhangi bir bütçeyle yenilemek için birçok seçenek var. Tatmin edici ve güzel sonuçlar verecek bir ev geliştirme projesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir