Bitki Nasıl Büyütülür, Bakımı ve Kullanımı

Pokeweed bir ot olarak bir üne sahiptir, ancak bu yerli bitkinin çeşitli kullanımları vardır. Bu yüzden daha fazla insan yanlış anlaşılan pokeweed bitkisini yetiştiriyor.

Bazen pokeberry, poke, pokeroot, inkberry, Amerikan itüzümü ve poke sallet olarak da bilinen bu ilaç, ilaç, mürekkep yapımında, süs olarak ve hatta yiyecek olarak kullanılmıştır.

Bu değeri görmemiş bitkiyi büyütmeyi denemek istiyorsanız, etrafta dolaşın ve ne kadar kolay olduğunu görün.

Pokeweed nedir?

Pokeweed (Phytolacca americana) Amerika Birleşik Devletleri’nin doğu ve güney bölgelerine özgüdür. Bu günlerde ülke genelinde vatandaşlığa kavuştu ve birkaç bölge onu istilacı bir ot olarak sınıflandırdı.

Ancak bazı yerlerdeki şu anki olumsuz itibarına rağmen, ABD’de fantastik bir tarihe sahip ve bu gün Güney’de popüler olan insanlar, yumuşak bahar yapraklarından poke sallet (salata için argo) adı verilen bir bahar yemeği hazırlıyorlar.

Bazı insanlar, bitkiye tıbbi kullanımları ve doğal bir boya olarak hala değer veriyor.

Avrupalı ​​göçmenler bu bitkiyi süs olarak, çiçekleri ve meyveleri için yetiştirdiler. Yerli Kızılderililer bu meyveleri savaşta kullandıkları atları ve tekstil ürünlerini boyamak için kullandılar. İç savaş sırasında askerler meyveleri mürekkep olarak kullandılar.

Daha yakın zamanlarda, Dolly Parton’ın ünlü olarak yazdığı gibi, meyveler dudak lekesi olarak kullanıldı.

Pokeweed, normalde insanlar için toksik olan meyveleri yiyen kuşlar tarafından yayılan dayanıklı, çok yıllık bir bitkidir. Bitki, dev leopar güvesine ev sahipliği yapıyor.

Bu “ot” 12 fit uzunluğa ve altı fit genişliğe kadar büyüyebilir. Yapraklar 12 inç uzunluğa kadar uzayabilir ve bitkiler bahçenize birçok kuşu çeker.

Onu yemeyi planlıyorsanız, her yıl yeni pokeweed ekin. Doğadaki olgun bitkilerden asla hasat yapmayacağım çünkü ne kadar yaşlılarsa o kadar zehirlidirler.

Bazı bölgeler pokeweed’in istilacı olduğunu söylediği için, bölgenizde uygulama yapmanın uygun olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca, diktiğiniz bahçeyi devralma potansiyeline sahiptir.

Sabah ve öğleden sonra güneşe bakan, ancak sebze bahçenizden ayrılmış kaplara veya bir kulübe veya binanın arkasına dikmeyi düşünün.

Tohumla ekebilirsin, ancak kışın kökten ekim de güvenilir ve kolaydır.

Pokeweed Nasıl Ekilir

Pokeweed hemen hemen her yerde büyür, ancak 4 ila 8 numaralı bölgelerde en iyisini yapar.

Tam güneşte veya kısmi gölgede büyür. Ormanlık bir alanın kenarlarında, gölgeden güneşe adım attığınız anda, genellikle pokeweed’in vahşi büyüdüğünü göreceksiniz.

Toprağa gelince, pokeweed hiç telaşlı değildir. Her yerde ve her yerde büyür. 4,7 ile 8,0 arasında herhangi bir yerde pH hedefleyin.

Ana bahçeden uzakta küçük bir alana ekin, böylece diğer dikimlerinize yayılmasın. Güneşe baktığı, ancak bina tarafından bahçenin geri kalanından engellendiği bir kulübenin arkasına bir yama seçtim.

Bitki pokeweed üç fit aralıklı ve sıralar dört fit aralıklı olmalıdır. Genç yaprakları toplamayı ve sonra bitkiyi çıkarmayı düşünüyorsanız daha yakın bitki dikin.

Tohum ekimi

Eğer tohumları toplamak istiyorsanız, bunu meyvelerden yapabilirsiniz. Her bitki on binlerce çilek üretebilir (bu yüzden kuşların onu uzaklara ve geniş alana yaymasına şaşmamalı).

Eldiven takmayı unutmayın çünkü meyveler her şeyi lekeler ve zehirlidir. Bazı insanlar hassastır ve pokeweed’e dokunduklarında bile tepki verirler.

Meyveleri suda ezin ve iki gün bekletin. Herhangi bir tohum yüzeye çıkarsa, filizlenmeyecekleri için onları atın.

Kalan tohumları süzün ve bir kağıt havluyla kurulayın. Kuruduktan sonra plastik bir fermuarlı poşete koyun ve poşeti buzdolabına koyun.

Çantayı en az üç ay yaklaşık 40 ° F’de tutun. Başarılı bir çimlenme için soğuk tabakalaşma gereklidir.

İlkbaharda, hava sıcak olduğunda tohumları kompost bakımından zengin toprağa yayın ve hafifçe örtün. Çimlenme başladığında, yaklaşık üç fit aralıklarla inceltin.

Ayrıca bitkinin kendi kendine tohumlanmasına da izin verebilirsiniz. Olgun bitkileri çıkarın ve ertesi yıl ortaya çıktıklarında yeni bitkilerin büyümesine izin verin.

Dikim Kökü

Pokeweed üretken bir yetiştirici ve bana, toprakta kalan küçük bir kök parçasının yeni bir bitkiye dönüştüğü karakafes otunu hatırlatıyor.

Kışın yaklaşık altı inç derinliğinde küçük bir kök parçası dikin ve iyice örtün. Pokeweed, sıcaklıklar doğru olduğunda filizlenir.

Konteyner Dikimi

Pokeweed’i kaplara yerleştirebilirsiniz, ancak kapları insanların bir araya geldiği yerden veya bir güverte veya teras gibi mobilyalarınızın olduğu yerlerden çok uzakta bulundurmayı unutmayın.

Bunun nedeni, meyvelerin çocukları cezbetmesi veya bitkiye duyarlılığı olan kişilerin yanlışlıkla ona dokunmak istememesidir. Ayrıca, meyveler çalıdan düştükçe lekelenir.

Uzun taproot pokeweed formlarını yerleştirmek için derin bir kap kullanın.

Dikmek için saksı karışımını bir kaba koyun ve biraz iyi çürümüş bir kompost ekleyin. Kışın keserseniz, gelecek yıl ilkbaharda yeniden doğacaktır. Bu ayrıca boyutu kontrol altında tutmaya yardımcı olur.

Suyu iyice sulayın, ancak beslenme konusunda endişelenmeyin.

Pokeweed’in Bakımı

Pokeweed büyümeye başladığında, onu sürdürmek gerçekten basit ve kolaydır.

Ben pokeweed’i döllemem. Dikimden önce toprak veya kap karışımı gübrelendiği sürece pokeweed gelişecektir.

Ahırın arkasındaki yamam için iyi çürümüş gübre ve kompost kazdım ve orada bıraktım.

Su iyi işliyor, ama buna takılma. Günün sonunda hemen hemen her yerde büyür ve hayatta kalır.

Genç yaprakları poke sallette yiyecekseniz, sulandırın ve mücadele etmesine izin vermeyin, yoksa acı bir tada sahip olursunuz.

Pokeweed için Tamamlayıcı Dikim

Pokeweed’in toksisitesini hatırlıyor musunuz? Benim kuralım, onu diğer yenilebilir bitkilerin arasına dikmeyin. Diğer sebzeleri toplarken yanlışlıkla yaprakları koparmak tehlikeli bir risktir.

Çocuklarımı salata malzemeleri toplamaya gönderiyorum ve kasede pokeweed istemiyorum.

İle bitki:

 • Milkweed
 • Arıları çekmek için kırmızı yonca
 • Hodan

Bu üçünü üç pokeweed bitkisi ile diktim ve garajımın arkasındaki tüm yamayı kapladılar.

Büyüyen Pokeweed için Yaygın Sorunlar ve Çözümler

Pokeweed, gerçekten kendine bakan ve fazla rahatsız edilmeyen bir bitkidir.

Mozaik Virüsü

Bu, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki birçok bitkiyi etkileyen bir hastalıktır.

Sararmış, bodur ve / veya kıvrılmış yapraklar olup olmadığına bakın. Ayrıca yaprak damarlarında sararma veya genel olarak bodur büyüme görebilirsiniz.

Böcekler, çok yıllık yabani otların üzerine kışı geçirdikten sonra mozaik virüsü yayarlar. Yaprak bitleri gibi zararlılar genellikle onu yayarlar, ancak pokeweed söz konusu olduğunda, ekim sırasında yayılma olasılığı daha yüksektir.

 • Diğer tüm bitkilerinizi işlerken neem yağı püskürtün.
 • Bitkiyi çevreleyen tüm yabani otları çıkarın.
 • Mozaik virüsü bulaşmış bir bitkiden tohum toplamayın.

Pokeweed Hasadı

Ciddi olmamız gereken yer burasıdır çünkü yaprakları yılın yanlış zamanında kullanmak zehirli olabilir. Yaprakları uygun şekilde hazırlamazsanız, kendinizi toksinlere de maruz bırakabilirsiniz.

Doğru yapıldığında, pişmiş yapraklar, ıspanak ve kuşkonmaz gibi bir şeyi karıştıran harika bir tada sahiptir.

Yaprakların hasat edilebilir olup olmadığını nasıl anlarsınız?

 • Yeni, genç, küçük bahar yapraklarını seçin.
 • Meyveler oluşmaya başlamadan önce yaprakları hasat edin.
 • Çiçekler oluştuğunda, yaprakları hala yiyebilirsiniz, ancak çabuk olun çünkü hasat döneminin sonu.
 • Meyveler oluşmuşsa ve hala yeşilse, hasat etmeyin.
 • Meyveler mora döndüğünde yapraklardan uzak durun. Bu noktada insanlar ve hayvanlar için zehirlidirler.

Pokeweed ne kadar eski olursa, o kadar toksik hale gelir.

İşte poke sallet nasıl hazırlanır:

 • Bir demet taze bahar yaprağı (sapsız) seçin ve suyla örtün. Yumuşayana kadar kaynatın.
 • İki kez daha boşaltın ve tekrarlayın.
 • Bir tavada domuz pastırması pişirin ve çıkarın.
 • Pastırma yağında doğranmış soğanları soteleyin.
 • Süzülmüş poke yapraklarını ekleyin.
 • Birkaç büyük yumurtayı kırın ve karıştırmak için karıştırın.
 • Ufalanmış pastırmayı ekleyin ve tadına bakın.

Pokeberry yapraklarını yerken çok dikkatli olun. Bazı uzmanlar, genç yapraklarda bile toksin bulunabileceği için bunlardan tamamen kaçınılmasını önermektedir. Yine de Güney’deki birçok insan bitkiyi her bahar yiyor.

Meyveleri olgunlaştıklarında ve koyu mor olduklarında boya olarak kullanın.

Pokeweed’deki Alt Satır

Pokeweed, özellikle güneyde birçok kişi tarafından saygı görüyor. Her yıl poke sallet’i ve bunun yapılabileceği birçok yolu kutlamak için festivaller düzenlenmektedir.

Pokeweed ile ilgileniyorsanız, onunla yetiştirme ve pişirme konusunda deneyimli birisine sorun. Daha da iyisi, festivallerden birine gidin ve uzmanlar tarafından hazırlanan deneyimi yaşayın.

Şanslıydım ve onu her yıl büyüten bir komşum vardı ve bana ihtiyacım olan tüm ipuçlarını ve püf noktalarını verdiler.

Unutmayın: Pokeweed zehirlidir ve yemek pişirmek için sadece yeni, taze bahar yaprakları kullanılır. O zaman bile, kaynattığınızda birkaç su değişimi gerekir.

Bu makale yardımcı oldu mu?

Evet Hayır

×

Yardımcı geri bildiriminiz için teşekkür ederiz!

Cevabınız içeriğimizi geliştirmek için kullanılacaktır. Bize ne kadar çok geri bildirim verirseniz, sayfalarımız o kadar iyi olabilir.

Bizi sosyal medyada takip edin:

Facebook Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir