Reklamı kapat
Reklamı kapat
Ev dekorasyonları
Ev dekorasyonları

Boyayı Çıkarmadan Oje Duvarlardan Nasıl Çıkarılır

En kötü kabusunuz şimdi gerçek oldu. İster kazara yeni uygulanmış bir manikürü çekmiş olun, ister gelişmekte olan küçük ressamınız yeni bir ortam keşfetmeye karar vermiş olsun, duvara oje yapıştırmak çözülemez bir sorun gibi görünebilir. Bir duvardaki oje, teknik olarak sadece bir boya tabakası diğerinin üzerine yerleştirilir, bu nedenle bu tabakalardan sadece birini çıkarmak, yapmaktan daha […]

30 Ekim 2020 - 7:28 'de eklendi ve 1484 kez görüntülendi. A+A-

Boyayı Çıkarmadan Oje Duvarlardan Nasıl Çıkarılır

Gri duvarı bir bezle ovalayan bir kadın.

En kötü kabusunuz şimdi gerçek oldu. İster kazara yeni uygulanmış bir manikürü çekmiş olun, ister gelişmekte olan küçük ressamınız yeni bir ortam keşfetmeye karar vermiş olsun, duvara oje yapıştırmak çözülemez bir sorun gibi görünebilir.

Bir duvardaki oje, teknik olarak sadece bir boya tabakası diğerinin üzerine yerleştirilir, bu nedenle bu tabakalardan sadece birini çıkarmak, yapmaktan daha kolaydır.

Ojenin çıkarılmasını bu kadar zorlaştıran bir diğer unsur da, neredeyse her tür yüzeye kolayca zarar verebilecek olan zorlu pigmentler, çözücüler ve sertleştirici bileşikler bileşimidir.

Altındaki boyanın da çıkmasını önlemek için ojeyi olabildiğince dikkatli bir şekilde çıkarmak önemlidir.

Neyse ki, kusursuz boya işinize veda etmeden oje lekesinden kurtulmanın birkaç farklı yöntemi var (çünkü bununla yüzleşelim, oje duvar dekorunuzu geliştirmek için pek bir şey yapmaz).

Birincisi ve en önemlisi, en bariz çözümün neden mutlaka doğru çözüm olmadığını kısaca açıklamanın kritik olduğunu düşünüyoruz. Son derece ümit verici isme rağmen, oje çıkarıcı, ojeyi boyalı bir duvardan çıkarmayı denemenin ve çıkarmanın mümkün olan en kötü yoludur.

Oje çıkarıcı kullanmak, sadece cila lekesini lekelemekle kalmaz, aynı zamanda orijinal boyanın bir kısmını da kesinlikle çıkarır. Bu yüzden kendinizi zahmetten kurtarın ve o sinir bozucu cila lekesini çıkarmak için çok daha az aşındırıcı teknikler hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

1. Pamuklu Çubuk

Bir sürü pamuklu çubuğa bir bakış.

Oje lekesini kurumaya başlamadan önce fark edecek kadar şanslıysanız, muhtemelen basit bir pamuklu çubukla kendinizi kurtarabilirsiniz.

Pamuk, dökülmeye devam eden herhangi bir sıvıyı kolayca emecek ve böylece lekenin büyümesini engelleyecektir. Umarım, ihtiyacınız olan tek şey bu küçük çubuktur, ancak her zaman bu şekilde çalışmaz.

2. Oje ile Kurtulun… Oje?

Dökülen çeşitli oje şişelerine bir bakış.

Kulağa çılgınca gelse de, bazen size sorun yaratan şey onu düzeltmeniz için ihtiyacınız olan şey olabilir.

Cila lekesinin, kürlenip sertleşinceye kadar farkında değildiyseniz, yeni bir ceket en iyi seçim olabilir. Yeni bir cila tabakası uygulamak, orijinal lekeyi yumuşatmaya yardımcı olabilir ve her şeyi bir bez veya havluyla silmenize olanak tanır.

Eski lekenin üzerine az miktarda cila sürün, lekenin yumuşaması için en az bir dakika bekleyin ve ardından yavaşça yukarı doğru silerek temizlemeye çalışın.

3. Güzel Sabun ve Su

Bir kalıp köpüklü sabuna bir bakış.

Pürüzsüz duvarlara sahipseniz, ovma alkolünün boyaya zarar vermeden lekeyi çıkarmak için çok sert olacağı gerçek bir olasılıktır. Bunun yerine, lekeyi yoluna koymak için sıvı sabun ve su kullanabilirsiniz.

Neyse ki, pürüzsüz bir boya kaplamalı duvarların temizlenmesi genellikle daha kolaydır çünkü oje diğer boya türlerine olabildiğince kolay yapışamaz. Bununla birlikte, lekeyi çıkarmak için herhangi bir miktarda sabun kullanamayacağınızı unutmamak çok önemlidir.

İki ölçü ılık su ve bir ölçü sıvı sabun oranı içeren bir karışım oluşturmanız gerekecek. Gerçek miktar lekenin boyutuna bağlı olacaktır, ancak oran her zaman aynı kalacaktır. Karışımınızı yaptıktan sonra, lekeli bölgeye uygulamadan önce karışıma bir bez koyun.

Leke çıkarıldıktan sonra, nem kalmayıncaya kadar bir bezle kurulayarak bitirin.

4. Sorunlarınızı Alkolle Çözün

Bir parça gazlı bez üzerine bir şişe alkol dökülen bir kişi.

Lekeleri çıkarmak söz konusu olduğunda, alkol gerçekten her şeyi çözebilir. İzopropil alkol ve bir bez kullanarak, lekeyi çıkarmak için duvarı bezle hafifçe ovalayın.

Bu, lekeyi başarılı bir şekilde çıkarırsa, lekenin bulunduğu yeri nemli bir bezle silin ve ileride oluşabilecek nem sorunlarını önlemek için tamamen kurulayın.

Sürtünme alkolü kullanmanın potansiyel olarak duvar boyanızı çıkarma riski taşıdığını unutmamak önemlidir, ancak dikkatli ve doğru bir şekilde uygulanırsa bu kolayca önlenebilir.

5. Bir Jilet ile Gerçeğe Geçin

Islak bir tıraş bıçağına yakından bakış.

Bazen duvarda ojenin farkına varmanız asırlar alır ve o zamana kadar leke olabildiğince sertleşir. Bu sizin için geçerliyse, bir tıraş bıçağı kullanmak gerekebilir.

Biraz aşırı ve potansiyel olarak tehlikeli bir yöntem gibi görünse de, tıraş bıçakları aslında kuru lekeleri yüzeylerden güvenli bir şekilde çıkarmak için oldukça etkili bir yöntemdir.

Önemli olan, orijinal boyayı yanlışlıkla kaldırmamak ve bir zamanlar kusursuz olan duvarınızda bir delik açmamak için son derece dikkatli olmaktır. Gerçekten yararlı bir numara, duvarı daha pürüzsüz hale getirmek ve bıçağın lekenin altında daha az zorlukla kaymasına yardımcı olmak için bir buz küpü ile hazırlamaktır.

6. Aşırı Aseton

Bir pamuk parçasına aseton dökülen bir kadın.

Ojeyi çıkarmak için açık ara en iyi şey, aynı zamanda kullanılan bir bileşik olan saf asetondur, tahmin etmişsinizdir, oje çıkarıcıdır. Bununla birlikte, oje çıkarıcı gibi, aseton da potansiyel olarak duvar boyanızı çıkarma riskini taşır, bu nedenle bu önemli adımları izleyerek, güvenli ve hasarsız bir temizleme sağlamak için çok önemlidir.

Başlamadan önce, bileşiğin boyaya zarar vermeyeceğinden emin olmak için asetonu benzer bir yüzeyde test edin. Pamuklu bir çubuk alıp asetona batırarak başlayın, mümkün olduğunca fazlasını sıktığınızdan emin olun.

Cila tamamen çıkana kadar pamuklu çubuğu etkilenen bölgeye nazikçe sürün. Duvarda aseton bırakmak kesinlikle boyaya zarar verecektir, bu nedenle alanı iyice silmek için nemli bir bez kullanın.

Ek Ürünler

Bu ev eşyalarından hiçbiri duvarınızdan oje lekesini çıkarmada başarılı olmazsa, bu ürünlerden herhangi biri hile yapabilmelidir.

1. Bay Temiz Sihirli Silgi

Mr.Temiz Magic Eraser Ekstra Dayanıklı, Durafoam ile Temizleme Pedleri, 10 Adet
Daha fazla bilgi için görüntüye tıklayın

Bay Temiz Sihirli Silgiler, en zorlu lekeleri bile çıkarabilmeleriyle bilinir.

Bu sihirli aletin bileşimi, kiri ve lekeleri tutup çıkarmak için yeterince aşındırıcı, ancak yine de yüzeye zarar vermeyecek kadar yumuşak bir tür ultra ince zımpara kağıdı görevi görmesini sağlar.

Bununla birlikte, lekeniz için şehre gitmeden önce benzer bir yüzey üzerinde test etmek yine de önemlidir.

2. WD-40

WD40 300004 Uzman Penetrant Sprey Akıllı Saman - 11 oz.
Daha fazla bilgi için görüntüye tıklayın

WD-40, paslı dişliler için harika bir kayganlaştırıcı yapmanın yanı sıra, oje gibi lekeleri çıkarmanın da kolay bir yoludur.

Tek yapmanız gereken duvara püskürtmek, nemli bir bezle silmek ve gitmeniz iyi olur!

3. Boraks Tozu

Boraks - Tüm Doğal Sodyum Borat 10 MOL Mineral Tozu, 16 Ons
Daha fazla bilgi için görüntüye tıklayın

Sodyum borat tozu olarak da bilinen boraks tozu, genellikle zor lekeleri çıkarmak için son derece etkili bir yöntem olarak kullanılır.

Bununla birlikte, boyalı duvarlarda kullanmak tamamen güvenli olsa da, boraks tozunu duvar kağıtlarında asla denememeniz ve kullanmamanız son derece önemlidir.

Sabun ve su yöntemine benzer şekilde, bir litre su, yarım çay kaşığı amonyak ve bir ons boraks içeren bir karışım oluşturmanız gerekir. Lekeli bölgeye nazikçe uygulayın ve tamamen kaybolmasını izleyin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Halıdan çay lekesi nasıl çıkar meltem açıkel Halıdan çay lekesi nasıl çıkar meltem aç...

Halılardaki inatçı lekeler nasıl çıkarılır Meltem Açıkel ? Eviniz aile birleşmelerinin merkezi, arkadaşların buluşma noktasıysa ve ayrı...

En iyi şarjlı süpürge kadinlar kulübü En iyi şarjlı süpürge kadinlar kulübü...

 Göre En İyi Süpürge İyi bir kablosuz elektrik süpürgesi seçmek bazen hak ettiği ciddiyeti alamaz. İyi bir seçim yapmak, bunu bir ...

Halıdan Domates Sosu Nasıl Çıkarılır Halıdan Domates Sosu Nasıl Çıkarılır...

Domates veya spagetti sosundan o parlak kırmızı lekeyi halıdan nasıl çıkaracağınızı merak ediyorsanız, bu korkunç domates sosu sıçramas...

Halıdan Pas Çıkarma Halıdan Pas Çıkarma

Evinizin herhangi bir yerinde bir pas lekesiyle karşılaştıysanız, bunların ne kadar çirkin olabileceğini bilirsiniz. Hoş olmayan görünü...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
4
SON EKLENEN HABERLER
Bulaşık makinesi kapak kilidi arızası Bulaşık makinesi kapak ki...

Bulaşık makinesi kapağı kapanmıyor. Bulaşık makinesinde bir ...

Samsung bulaşık makinesi hata kodları Samsung bulaşık makinesi ...

Samsung bulaşık makinesi hataları Samsung bulaşık makinesind...

Tv sinyal yok diyor ne yapmalıyım Tv sinyal yok diyor ne ya...

TV’niz “Sinyal Yok” diyorsa ne yapmalısını...

Bebeklik döneminde gelişim Bebeklik döneminde gelişi...

Bebeklik döneminde gelişim çocukluk nedir? Çocukluk ,&n...

Bebeklik döneminde gelişim ve eğitim Bebeklik döneminde gelişi...

Yüksek Kaliteli Erken Çocukluk Eğitimi Güçlü Bir Arkansas iç...

Hobi bahçe düzenlemesi Hobi bahçe düzenlemesi

Neden bir hobi olarak bahçeyi seçmelisiniz? İnsanlar, özelli...

Kum beji rengi boyalı evler Kum beji rengi boyalı evl...

Bej ile Uyumlu 16 Renk Birçok insan bej renginin yavan ve sı...

En yeni müstakil ev bahçe dekorasyonu En yeni müstakil ev bahçe...

Dekorasyon: iyi fikirler, düşük maliyet ve az zaman ile bahç...

Son trend mutfakta kahve köşesi Son trend mutfakta kahve ...

Mutfakta kahve köşesi ya da çay ya da her ikisi için küçük b...

Arduino nedir ve ne işe yarar Arduino nedir ve ne işe y...

Arduino nedir? Arduino , yeniden programlanabilir bir mikro ...

Dekorasyon
5
Çocuklar HABERLERİ