Bu Eşsiz ve Lezzetli Sebze Nasıl Yetiştirilir

Ortak buz bitkisi, şeflerin sevdiği sebzelerden biridir çünkü restoran menüsüne benzersiz bir katkı sağlar. Ancak ortalama bir bahçıvan tarafından tamamen bilinmeyebilir.

Bahçede telaşlı olmayan özel bir şey istiyorsanız, buz bitkisi yetiştirmeyi deneyin. Yaprakları ve sapları okyanusu akla getiren taze, tuzlu bir tada sahiptir. Ayrıca yapraklardan sabun muadili yapabilirsiniz.

Sebze bahçenizde yaratıcı ve biraz cüretkar olmak ister misiniz? Başlayalım!

Buz Fabrikası nedir?

Güney ve Batı Afrika’ya özgü, buz bitkisi (Mezembryanthemum crystallinum) 18. yüzyılda gemi balast tanklarında yanlışlıkla dünya çapında yayıldı. Denizciler tankları kumla doldurdu ve bitkinin parçaları bir yolculuğa çıkardı.

Şimdi birçok alanda vatandaşlığa kavuştu.

Tuzlu buz bitkisi ve kristalin buzul olarak da bilinir.

‘Tuzlu buz bitkisi’ adını bitkinin dışında oluşan özel, yarı saydam hücrelerden alır. Çoğu bitkide oluşan trikom adı verilen küçük tüylerdir, ancak buz bitkisinde suyla dolu gibi görünürler.

Kuzey Amerika’daki bazı eyaletlerde, tuzlu buz bitkisi istilacı kabul edilir ve yasaklanır. Dikimden önce buz bitkisinin bölgenizde yasal olup olmadığını kontrol edin.

Bir bahçeyi ele geçirebileceği için, bir serada veya dışarıda tam güneş aldıkları büyük kaplarda yaygın buz bitkilerini yetiştirmeyi düşünün. Kap yetiştirme, buz bitkisinin kontrol altında tutulmasına yardımcı olur.

Tohumlar çevrimiçi olarak mevcuttur ve fidanlıklarda nadiren bulunan fideleri bulabilirsiniz.

Bu bitki hermafrodittir, bu nedenle hem erkek hem de dişidir. Böcekler tarafından tozlanır.

Bir şey daha: Buz bitkisi öldüğünde, toprağa biraz tuz veya tuz ekleyebilir, bu da diğer bazı bitkilerin o noktada büyümesini engeller. Bitkilerimin kaplarda olmasının sebeplerinden biri de bu.

Tuzlu Buz Fabrikası Nasıl Dikilir

Yaygın buz bitkisi donlardan ölecek. USDA Yetiştirme Bölgeleri 8-11’de iyi büyür. Diğer bölgelerde yıllık olarak yetiştirebilirsiniz.

Tuzlu buz bitkisi için en uygun sıcaklık 68 ° F ila 86 ° F’dir. 50 ° F’ye kadar düşük sıcaklıklarda hayatta kalabilir, ancak yine dona dayanamaz.

Daha serin bölgelerde veya hafif don olan alanlarda, bir seraya veya soğuk çerçevelere bitki.

Tuzlu buz bitkisinin gelişmesi için tam güneş gerekir. Herhangi bir miktarda gölgede büyümeyecek.

Toprak bilge, yaygın buz bitkisi nerede büyüdüğü konusunda telaşlı değildir. Aslen, çoğu bitkinin hayatta kalamayacağı, çoğu zaman misafirperver olmayan koşullara sahip kıyı bölgelerinden geldiğini unutmayın.

İyi aktığı sürece kumlu, tınlı ve hatta killi topraklarda yetişecektir. 6,1 ile 7,3 arasında bir pH hedefleyin.

Dışarıda büyüyorsanız, yaklaşık dokuz inç aralıklı bitki. Saksıda büyüyorsanız, onları kırptığınız sürece daha yakın dikmekten çekinmeyin.

Havanın sürekli sıcak olduğu ve donma ihtimalinin olmadığı ilkbaharda tohumları açık havada ekin.

Tohum ekimi

Yarım inç derinlikte bitki tohumları ve hafifçe örtün.

Dört inç aralıklarla dikmeyi ve gerekirse altı ila sekiz inç arasında inceltmeyi tercih ederim.

Çimlenene kadar iyice sulayın. Buğulanan sprey ile başlıyorum, ama bu özen ister, bu yüzden kurumamasını sağlamak için toprağa göz kulak olamıyorsanız, ince bir sprey ile bir sulama kabı ile iyice sulayın.

Konteyner Dikimi

Yine, büyük saksıda büyümeyi düşünün. Bu şekilde bitkinin yayılmasını kontrol edebilir ve bahçe toprağınıza tuz eklemeyebilirsiniz.

Kristal buz bitkisi kaplarda iyi büyür ve ekildiği alanı ele geçirdiği için toprağa tuzluluk kattığı için saksılar mantıklıdır.

Alabileceğim en büyük konteynerleri kullanıyorum. Tuzlu buz bitkilerimin çoğu yarım şarap fıçılarına ekilir. Ancak, daha küçük bir hasadı önemsemiyorsanız, daha küçük kaplara ekebilirsiniz.

Saksı karışımı kullanın ve drenaj için dibinde yeterince delik olduğundan emin olun. Toprağın çok fazla su tuttuğunu fark ederseniz daha fazla delin.

Tohumları yarım inç derinliğe ekin ve iyice sulayın. Dört ila sekiz inç aralıklı boşluk. 14 ila 21 gün içinde çimlenme görmelisiniz. Buz bitkisi onun yüksek çimlenme oranına sahip.

Bahçeye ekiyorsanız, fideleri iki inç yüksekliğe ulaştığında bahçenize nakledebilirsiniz.

Tuzlu Buz Fabrikasının Bakımı

Buz bitkilerinin büyümesi kolaydır ve hemen hemen her durumda başarılı olur. Bir kez kurulduktan sonra çok fazla çaba harcamadan hasat yapabilirsiniz.

Gübre

Tuzlu buz bitkisi, kıyı bölgelerinde gelişen birçok bitki gibi çok az besleme gerektirir. Bu yüzden gübreleme konusunda endişelenmeyin. Bu bitki tüm toprak türlerinde başarılıdır ve yoluna devam eder.

Gübre verirseniz, iyi çürümüş gübre kazın veya sonbaharda bir kez dengeli bir gübre kullanın.

Su

Yaygın buz bitkisini çimlenirken ve gençken iyice sulayın. Tesis kurulduktan sonra çok az su gerektirir. Yaz sıcağında veya kuraklıklarda hayatta kalmada oldukça ustadır.

Tuzlu Buz Fabrikası için Tamamlayıcı Dikim

Tuzlu toprağa toleransı olan herhangi bir sebzeyle tuzlu buz bitkisi yetiştirmeyi deneyin. Biraz vuruldu ve özledim, ancak bu listeyi tuzlu buz fabrikasıyla aynı kaplara yerleştirdim ve hepsi iyi iş çıkardı.

Dikimden kaçının:

  • Fasulyeler
  • Kereviz
  • Salatalık
  • Turp

Bu bitkilerin tuzlu buz bitkisi ile çalışıp çalışmadığına deneme yanılma yoluyla karar veriyorsunuz.

Büyüyen Buz Fabrikası için Yaygın Sorunlar ve Çözümler

Bir kez kurulduktan sonra, buz bitkisi birkaç zararlı ve hastalıktan muzdariptir. Sorunları olan genç bitkiler.

Kök çürüklüğü

Kök çürüklüğü, çok fazla nem tutan toprağa oturduklarında bitkilerin köklerini etkiler. Hastalığa, bitkilerle bahçede kolaylıkla bulaşan bir mantar neden olur.

Genç tuzlu buz bitkileriniz solmuş, bodur veya sararmış gibi görünüyorsa ve zeminde oturuyorlarsa veya düzgün şekilde akmayan bir kapta kök çürümesine sahip olabilirsiniz.

Kökler sağlam ve beyaz olmalıdır. Kök çürümesine sahip olduğundan şüphelenilen bitkinin köklerini kazarsanız, kahverengi ve yumuşak olacaktır.

En iyi tedavi önlemdir. Toprağınızın iyi drene olduğundan emin olun. Suyu boşaltma yeteneğini geliştirmek için organik madde ekleyin.

Sönümleme Kapalı

Bu, bitkinizin köklerini ve yüzeyin altında saplarını etkileyen başka bir mantar hastalığıdır.

Bitkiniz iyi bir şekilde filizlenirse ancak sadece birkaç gün ölürse, suçlu bitkinin sönmesi olabilir.

Toprağınızın iyi drene olduğundan emin olun. Ayrıca bitkilerin iyi hava sirkülasyonuna sahip olduğundan emin olun. Her zaman taze toprakla başlayın ve aletlerinizi ve kaplarınızı 1:10 çamaşır suyu solüsyonuyla temizleyin.

Buz Fabrikası Hasadı

Yapraklar ve saplar çiğ olarak yenebilir ve tuzlu bir gevreklik için salatalara eklenebilir.

Yaprakları ıspanak gibi kullanın. Lezzetli bir garnitür olarak biraz tereyağı ve tuzda kızartmayı seviyorum. Susamlı soya soslu salata tarifi inanılmaz derecede lezzetli.

Bir kez kurulduktan sonra, tuzlu buz bitkisi toprağa çok fazla yayılmaması için hasat dışında sizden çok az girdi gerektirir.

Hem görünümü hem de tadı bakımından eşsiz olan bu bitkinin tadını çıkarın. Bir sonraki akşam yemeği partinizde bir konuşma noktası olacak.

Bu makale yardımcı oldu mu?

Evet Hayır

×

Yardımcı geri bildiriminiz için teşekkür ederiz!

Cevabınız içeriğimizi geliştirmek için kullanılacaktır. Bize ne kadar çok geri bildirim verirseniz, sayfalarımız o kadar iyi olabilir.

Bizi sosyal medyada takip edin:

Facebook Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir