Çay Aletler ve Aksesuarlar

Eski bir arka plan üzerinde çay.

Hayatınıza çay içen kişiyi ne alacağınızdan emin olmayan veya çay dünyasına dalmayı düşünen bir kahve içiciyseniz, bu tatil sezonunda en iyi çay yapma hediyeleri için bu rehberi kaçırmak istemeyeceksiniz!


Podcast Sürümü

Ah, çay. Kamelya sinesis. Enerji verebilen, rahatlayabilen, merkezleyebilen sayısız çeşidi olan harika ve eski bitki, adını siz koyun.

Amerika, diğer ülkeler kadar belirgin bir çay içme kültürüne sahip değil. Yerel lokantadan biraz zayıf Lipton çantalar alabilirseniz şanslısınız ve ortalama bağımsız kahve dükkanınızda eğer şanslıysanız en az dört karışım olabilir. Bir kahve içeninin dünyasında çay içen biriyseniz, Amerika Birleşik Devletleri’nin aslında dünyanın üçüncü en büyük çay ithalatçısı Rusya ve Pakistan’dan sonra (aynı istatistik tablosunda bunun yaklaşık% 75-80’inin buzlu çeşit olduğunu belirtmesine rağmen, bu da pek çok şeyi açıklıyor.) Ortalama bir Amerikalı günde 3,1 fincan kahve tüketiyor çünkü biz kapitalizmin kölesiyiz ve tüm bunlar için uyanık kalmanın başka yolu yok.

Hem çay hem de kahve içerken kesinlikle birincisine yöneliyorum. Bunun nedeni kısmen doktorumun kafeini azaltmam gerektiğini söylemesinden ve kısmen de yapmak için süslü bir şey yapmak istemiyorsam, ki bu muhtemelen zamanın% 95’ine denk geliyorsa, tek yapmam gereken su kaynatmak ve iş yapıyoruz. Bir çay içme kültüründe bile, pek çoğuna uymuyorum çünkü o suyu tamamen haşlamaktan ve bir poşet çay poşetinin üzerine dökmek ve o kadar sertleşmesine izin vermek ki Andre the Giant yapmaktan hoşlanıyorum. nefes nefese. Kutunun kenarındaki “dik 3-5 dakika” ile ilgili tüm bu malarkey nedir? Korkaklar! Çay istiyorum, biraz aromalı su, bir adamın gölgelenme bahanesinden daha zayıf değil! Farklı sıcaklıklar? Nah boo, bu meşhur McDonald’s davası gibi cilt yanıklarına neden olacak kadar sıcak olsa iyi olur, böylece çay poşeti yeterince demlendiğinde hala sıcak olur. Özellikle 18 oz’luk bir bardağı yeterince doldurmasını istersem.

Sert çay tiryakileri, çay hazırlığından saygısızlık ettiğim için taş kaplarıyla beni rahatsız etmeden önce, bu listede nüanslarını gözlemleyeceğim. Çay içen kişinin hayatına ne alacağını bilmeyen ya da çay alemine dalmayı düşünen bir kahve içiciyseniz, bu tatil sezonunda en iyi çay yapma hediyeleri için bu rehberi kaçırmak istemeyeceksiniz!

Filtre Torbaları

Melitta (61001) Süper Premium Gevşek Çay Filtresi, 40 Adet
Daha fazla bilgi için görüntüye tıklayın

Çayı seven bir arkadaş için harika bir pratik hediye, sevdikleri güzel bir kutu gevşek çay karışımıyla birlikte bir veya iki kutu filtre torbasıdır. Oldukça geniştirler ve ne kadar gevşek çay eklediğinize bağlı olarak tek bir kupa veya bir demlik yapabilirler. Şahsen, tek bir büyük kupa için Fairway’den en sevdiğim gevşek çaydan iki çay kaşığı, küçük bir demlik için bir çorba kaşığı ve büyük bir demlik için iki yemek kaşığı koymayı seviyorum. Filtre torbaları oldukça çok yönlüdür, bu nedenle istemiyorsanız bütün bir pot yapmak için bunları kullanmak zorunda değilsiniz.

Bu ürün listesinde Melitta olanları şahsen kullandım, onları seviyorum çünkü dağınıklık yaratmadan gevşek çayın tadını çıkarmanın harika bir yolu! Gevşek çay parçalarını süzmekle veya onları bu silikon infüzyon cihazlarından ve metal toplardan rahatsız edici bir şekilde kaçmakla uğraşmak istemiyorsanız, çay yapraklarını zevkinize göre ölçebilir ve yerinde kendi poşet çaylarınızı yapabilirsiniz. Ve gerçekten herhangi bir parçanın kaçmasını ve o mükemmel bakırımsı veya dumanlı bardağı mahvetmesini istemiyorsanız, onları bir fırın veya kasap ipi ile kapatabilirsiniz.

Çay filtresi poşetleri, hareket halindeyken çay içenler için de harikadır, çünkü seyahat ederken gevşek çay yapmak istiyorsanız, hiçbir şeyi yıkamanıza gerek kalmaz ve kağıdın hemen hemen biyolojik olarak parçalanabilir olduğu konusunda içiniz rahat olur. Bütçeniz kısıtlıysa ve ağır veya kırılgan bir hediyeyi şansa bırakmak istemiyorsanız, bunlar çay içenleri mutlu edecek güzel ve pratik bir hediyedir.

Silikon Çay Süzgeçleri

JLHua Frog Çay Demlik Silikon, Rastgele Renk
Daha fazla bilgi için görüntüye tıklayın

Demlik poşetlerinin, silikon çay demliklerinin yeniden kullanılabilir muadili vurulabilir veya gözden kaçabilir. Çeşitli sevimli şekil ve renklerde gelirler, tabii ki kurbağalara ve kurbağalara olan ilgimle bunu seçtim.

Söz konusu çay içicisine bağlı olarak, pratik kullanımdan daha estetik olabilen, ancak düşünceyi daha az takdir edecekleri hafif ve ucuz bir hediyedir. Hangisini satın alacağınıza karar vermeden önce incelemeleri kontrol edin, çünkü çeşitli silikon infüzyon cihazlarıyla ilgili deneyimlere dayanarak, Yasak kaldırıldığından beri en iyi şey olabilirler veya sonsuza kadar rastgele mutfak alet çekmecenize uzanacaklar.

Silikon çay demliklerinin harika bir yanı, sadece yeniden kullanılabilmeleri değil, aynı zamanda metal çay toplarından ve genellikle yaprakların dışarı sızmasına neden olan kopçalı türünden farklı olarak bulaşık makinesinde yıkanabilir olmalarıdır. Ancak dezavantajı, hangi türden aldığınıza bağlı olarak, tüm bir demlik veya yapmak istediğiniz gerçekten güçlü bir fincan çay için yeterli kapasiteye sahip olmayabilecekleridir. Silikondaki delikler de yeterince ince değilse, her yudum aldığınızda çıkan can sıkıcı gevşek çay parçaları ile karşılaşabilirsiniz. İşiniz bittiğinde kullanılmış çay yapraklarını çıkarmaya çalışmak da gerçekten sinir bozucu ve bir odun parçalayıcısının içindekiler gömleğinizin önüne yapmış gibi görünüyor.

Ancak, ince delikleri olan ve yeterli miktarda çay tutabilen bir tane bulursanız, hayatınızdaki çay içicisi buna bayılacak. Özellikle de en sevdikleri hayvana benzeyen birini seçerseniz.

Demlik Çaydanlıklar

Çıkarılabilir Demlikli Cam Demlik, OBOR Soba Üstü Güvenli Su Isıtıcısı, Çiçek Açan ve Yapraksız Çay Makinesi Seti, 650ml / 22oz
Daha fazla bilgi için görüntüye tıklayın

Şu anda orada çok farklı türde çaydanlıklar var ve bunlar büyükannenizin ne kadar demlendiğini söylemenin hiçbir yolu olmayan dev kupalar olarak işlev gören porselen çay servisleri değil.

Seramik çaydanlıklar, tadı böylesine güçlü bir şekilde destekleyebildikleri için çay yapma kültürünün tüm farklı ilkelerine yemin eden birçok çay içicisi tarafından kutsal kâse olarak kabul edilirken, bakın, bu kuralı aldım. Bu kural “Bulaşık makinesine giremezse, eve giremez.” Geleneğe lanet olsun, mutfakta bir şey kullanmamı bekliyorsan, bu kız hayatını onu yıkamakla harcamayacak. Çanak çömlek çaydanlıkları da değişken sıcaklıklarda titiz olabilir. Öyleyse çok yönlü bir çay hediyesi istiyorsanız, bu çaydan hoşlanan ancak temizlikten hoşlanmayanlar ve sert gelenekçiler için iyi bir orta yol? Demlikli bir cam çaydanlık muhteşem bir hediyedir.

Çoğu cam çaydanlıklar bulaşık makinesinde yıkanabilir ve çeşitli boyutlarda gelir. Sahip olduğum en iyi şey aslında Avon’dan süper ince ağa sahip küçük bir demlik kabıydı, bu yüzden yapraklar asla dışarı sızmadı ve yaklaşık iki normal kahve fincanı ile aynı boyuttaydı. Sonunda kırıldığında yerini alan daha büyük olanın demlik kısmında soğuk silikon tutuşlu şeyler vardı, böylece demleme sırasında sarsılmayacaktı ve tüm bileşenler bulaşık makinesinde yıkanabilirdi. Hangisini alacağınıza karar verirken ürün listesini kontrol ettiğinizden emin olun, * tüm * bileşenlerin sadece pot değil, olduğundan emin olun!

Cam demlik çaydanlıklar her iki dünyanın da en iyisidir çünkü bir seferde ne kadar çay demleyeceğinize karar verebilirsiniz ve seramik veya porselen kaplarda olduğu gibi filtre torbası doldurmanıza gerek yoktur ve dağınık bir süzme de gerekmez. Ayrıca bardağın içinden gerçek zamanlı olarak demlenmesini de izleyebilirsiniz! Yeni bir çaydanlığa ihtiyaç duyduklarından veya demlik poşetinden tencere haline gelmek istediğinden söz ederse, hayatınızdaki çay tiryakisi için kesinlikle iyi bir çağrı.

Zojirushi Su Kazanı

Zojirushi CD-LFC50 Micom Su Kazanı ve Isıtıcı, 169 oz / 5.0 L, Beyaz
Daha fazla bilgi için görüntüye tıklayın

Daha cömert bir hediye alabilirseniz, bu düzenli olarak çay yapan biri için satın alabileceğiniz EN İYİ şeylerden biridir. İki farklı Zojirushi su kazanım vardı ve model numaralarını tam olarak hatırlayamıyorum, ancak temelde onları on yıl boyunca tamamen aşınana kadar kullandım. Bu Japon dayanak noktası çay aletlerinin Cadillac’ı gibidir.

Zojirushi su kazanını bir tencerede, su ısıtıcısında veya ucuz bir kahve makinesinde kaynayan sudan ayıran şey, kaynar suyu birkaç saat ve belirttiğiniz sıcaklıkta tutacak şekilde tasarlanmış olmasıdır. Bu nedenle, bu suyu bir ortaçağ işkence cihazı olarak kabul edilebilecek kadar sıcak tutmak istiyorsanız, cihazın sıcaklığı güvenle koruyabileceği en yüksek sıcaklıkta kalması için programlayabilirsiniz. Yeşil çayın yalnızca 160 derecede demlenmesi gerektiğini düşünen ve daha yüksek bir seviyede olmayan bir gelenekçiyseniz, Zojirushi arkanızda. (Üzgünüm, ben bir dinsizim, AdventureX’ten sonra Waitrose’a yıllık hac yolculuğumda valizimi dolduran kötü İngiliz çaylarımla yaptığım gibi, o lezzetli Ito-En genmai cha poşetinden canlı saçmalıkları haşlıyorum.)

Su kazanı, istenen sıcaklığı saatlerce korumanın yanı sıra, kaynar suyu manuel olarak dökmek zorunda kalmanın aksine, bir musluktan da dağıtılır, bu da onu yaşlı kullanıcılar ve motorla ilgili engelli insanlar için mükemmel kılar. Veya kullanıcı sadece ağır nesneleri kaldırmakta zorlanıyorsa ve kaynar su ile dolu bir tencereyi veya su ısıtıcısını kaldırmak zorunda kalmaktan dolayı yaralanma eğilimi gösteriyorsa. Her iki durumda da, musluğun dağıtılması, haşlanma potansiyeli olan birçok karışıklığı kesinlikle önler.

Su kazanını kullanmanın tek gerçek dezavantajı, temizlik ve bakımın biraz can sıkıcı olabilmesidir. Bir süre sonra iç kısımları manuel olarak yıkamanız gerekir ve bu, bir kahve makinesinden küçük bir şişe sirke geçirdikten sonra, kullanım amacına devam etmeden önce suyla durulama yapmak kadar basit değildir. Ve tıpkı kahve makineleri gibi, düzenli olarak kullanıyorsanız, hiç beklemediğiniz anda tamamen üzerinize sıçabilirler. Yine de, sahip olduğum iki su kazanı, kafein toleransım daha yüksek olduğunda harikaydı ve günde birkaç bardak çay içtim, bir tencerenin kaynamasını beklemek zorunda kalmadan neredeyse sonsuz bir sıcak su kaynağım olduğu için mutluyum. her fincanla manuel olarak. Faydalar, rahatsız edici bakım yönlerinden kesinlikle ağır bastı.

Ek bir bonus olarak, anlık ramen veya Jöle yapmak gibi şeyler için biraz sıcak suya ihtiyacınız varsa, beklemenize gerek kalmadan musluktan da alabilirsiniz! İhtiyacınız olan şey için sadece bir cam ölçü kabı alın veya o ramen kovasını musluğun hemen altına koyun ve şehre gidin.

Ve elbette, çayın kendisi, ister çeşitli kutu çaylar isterse alıcının en sevdiği çay dükkanına hediye kartı olsun, her zaman memnuniyetle karşılanır!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir