Cıva Buharlı Ampul nedir?

Sokak aydınlatması için kullanılan cıva buharlı bir ampule yakından bakış.

Burada cıva buharlı ampullere, amaçlarına, nasıl çalıştıklarına, nerede kullanıldıklarına ve sık sorulan birkaç soruya kapsamlı bir bakış sunuyoruz.


İnsanlar cıva kelimesini duyduklarında ve yeterince iyi bir nedenden ötürü geri tepme eğilimindedirler. Tanrıya şükür nihayet radyasyonun kötü olduğunu biliyoruz (Dinlenme Gücü, Marie Curie), ancak güçlerini kullanmanın güvenli yolları var. Bu, cıva buharlı ampulle kanıtlanmıştır!

Bu tür bir ampul, elektrikli aydınlatmanın uyarlanabilir yolculuğunda çok önemli bir adımdır ve bugün hala kullanılmaktadır. Son derece verimli LED ışık sayesinde cıva buharlı ampuller giderek daha fazla kullanım dışı bırakılıyor, ancak nereden geldiklerini ve nasıl çalıştıklarını bilmek yine de faydalı.

İlişkili: 56 Farklı Ampul Tipi (Resimli Tablolar ve Satın Alma Rehberi)

Kısa bir tarihçe

Charles Wheatstone, cıva buharının 1830’da bir ışık spektrumu yaydığını ilk fark eden kişiydi, ancak bu bilgiyi 1860 yılında cıva ile hava karıştırarak ve evini kişisel olarak aydınlatmak için basınç ekleyerek iyi bir şekilde kullanan John Thomas Way oldu. Cıva buharlı lambanın 1893 yılına kadar Herbert John Dowsing tarafından patenti alınmadı. Söylemeye gerek yok, bu soğanlı güzellik, onlarca yıldır etrafta.

Güvende mi?

İki cıva buharlı lamba dalı vardır:

“T” Ampul: Bu tür bir kendi kendine sönme özelliğine sahiptir, böylece dış ampul her kırıldığında, zararlı UV ışınlarının çok uzun süre sızmasını önlemek için ışık 15 dakika içinde kapanacaktır.

“R” Ampul: Bu tür bir kendi kendine sönme özelliğine sahip değildir ve bu nedenle montajı, ampulün kazara kırılamayacağı tamamen kapalı alanlarla sınırlıdır ve ampulün insanlara maruz kalmaması için yürürlükte olan düzenlemeler vardır. kırılır.

Maruz kalma riskleri kafa karışıklığı, baş ağrısı, mide bulantısı ve göz ve cilt yanıklarıdır.

Bir parkta cıva buharlı lamba direği.

Onlar nasıl çalışır

Pekala, başlıyoruz. Bilim zamanı.

Cıva buharlı lamba, gaz deşarj lambası kategorisindedir, bunlar ışık üretmek için buharlaştırılmış her şeyi (bu durumda cıva) kullanan bir elektrik arkı ile çalışır. Cıva ve argon, harika bir şekilde yalıtılmış borosilikat cam ampulle çevrili bir kuvars ark tüpü içinde tutulur. Bunlar ısı yalıtımı ve UV koruması için kullanılır.

İki ana elektrotumuz var (bu, devrenin metalik ve metalik olmayan bir kısmı arasında geçişe izin veren bir elektrik iletkeni), yanına monte edilmiş üçüncü bir elektrot. Güç uygulandığında, voltaj önce argonu iyonize eder. İyonlaşma, temelde, bir molekülün veya atomun, kimyasal bir değişime bağlı olarak elektron kazanarak veya kaybederek, pozitif veya negatif yüklü hale gelmesidir.

Bu, bir elektrik yükü yaratır! Yani argon iyonize edildiğinde, şimdi argon gazı bu iki ana elektrot ve ardından komşu eleman arasında bir ark oluşturacaktır. Gaz, ısıyı sıvı civayı ısıtıp buharlaştıran ark boyunca iletir. Elektrotlar, civa gazını iyonize edecek bir voltajı pompalıyor.

Cıva buharlı ampuller biraz modası geçmiş olduğundan, negatif direnç cihazları – kuvars tüp boyunca akım arttıkça direnç azalır. Bu basitçe, eğer lamba doğrudan sabit gerilime sahip bir kaynağa bağlanırsa, geçen akımın sonunda kendini yok edene kadar ampulde artmaya devam edeceği anlamına gelir (lanet hayatımın hikayesi).

Bu yüzden balast diye bir şeyimiz var. Temelde bir voltaj regülatörü, bir duş için ne kadar su baskısı yapacağınıza nasıl karar vereceğiniz gibi. Bazı cıva buharlı lambalar bir balastla donatılmış olarak gelir, ancak diğerlerinde bir dış balast takılması gerekir.

Nerelerde Kullanılır?

Bir sokak lambası deposunun dış cephesindeki cıva buharlı bir ampule bir bakış.

Cıvanın yaydığı renk spektrumu, tamamen rahatsız edici olmasa da hafiftir ve bu nedenle bu ampuller genellikle fabrikalar, depolar (kötü amazon çalışanları), sokak lambaları ve spor sahaları ile sınırlıdır. Oldukça korkunç bir mavimsi yeşilimsi bataklık canavarı rengine sahipler, eminim Winners’ın soyunma odalarında acımasız bir şaka olarak kullandıklarından eminim.

Bu utanç verici tonun üstesinden gelmek için, kuvars ark tüpünün dışına borosilikat ampulün iç kısmına fosfor ekleyerek rengi düzeltilmiş cıva ampuller geliştirdiler. Fosfor, bataklık canavarı tonunu dengelemek için sıcak beyaz bir ışık yayar.

Tamamen ısınmaları yaklaşık 4-7 dakika sürer ancak nispeten enerji tasarrufludurlar. Bununla birlikte, artık neredeyse hiçbir şey LED ışıklarla karşılaştırılamaz. Cıva buharlı ampulün modası geçmiş hale geliyor ve bu, çok tehlikeli bir şeyi atmaya çalışmaktan kaynaklanan komplikasyonlar düşünüldüğünde dürüst olmak gerekirse sorun değil.

Yaşam süreleri yaklaşık 24.000 saattir ve bu kulağa çok benziyor! Ama matematiği yaptığınızda bu olmuyor, çünkü bu sadece 2,7 yıla denk geliyor, bu da LED’in 25 yıllık ömrünün yanında neredeyse utanç verici.

SSS

Cıva lambaları tek renkli bir ışık kaynağı mıdır?

Bir şey değil! İnsan gözüyle görülebilen ve görülemeyenler dahil olmak üzere spektrumun birçok alanına ışık yayarlar. Bu, onları çok renkli bir ışık kaynağı yapar.

Cıva buharlı lambayı nereden alabilirim?

Her türlü ev ve hırdavatçıda. Home Depot, Lowe, hatta Amazon’da.

Cıva lambası nasıl çalışır?

Bu bir gaz deşarj lambası – yani argon ve cıva iyonize ederek, bu elektrik kaynağı ışık yayar.

Cıva buharlı lambayı nasıl atarsınız?

Doğru şekilde geri dönüştürülürlerse tehlikeli olmayabilirler. Emin değilseniz, onları yerel geri dönüşüm deponuza getirin ve sizin için bununla ilgilensinler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir