Çocuk oyun odası yapmak için 5 ipucu oyun terapisi odası

İster ailenin yeni bir üyesinin gelişini bekliyor olun, isterse aşağıdaki gibi bir odayı yeniden düzenlemek istiyorsanız çocuk oyun odası, bu ipuçları ilginizi çekiyor. Ve bu, çocuklarınızın hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını geliştirebilecekleri anlar için sığınak olacak bir alan. Ama aynı zamanda unutulmaz deneyimleri onlarla paylaşabileceğiniz bir yer.

Oyun odası için en iyi yeri seçmek

Yapmanız gereken ilk şey, çocuklar için bir oyun odası olmak için evdeki en iyi koşullara sahip odayı seçmek. Bu, iyi aydınlatma ve havalandırmaya sahip açık bir alan olması gerektiği ve çocuklarınızın size ihtiyaç duyması durumunda kolayca erişilebilir olması gerektiği anlamına gelir.

Oyun odası yoksa çocuk odası ve hatta oturma odası içinde her zaman bir boş zaman alanı tanımlayabilirsiniz. İşin püf noktası, bu alanın çalışma için ayrılan yerden oldukça farklı olmasıdır. Bunu yapmak için hem kullanışlı hem de eğlenceli olan işlevsel öğeleri seçmeniz gerekecek. Çocuk oyun odasının ne olacağı konusunda net olduğunuzda, alan dağıtımına başlamanın zamanı geldi:

  1. Sessiz alan: Bu alan boyama, okuma, bulmaca yapma vb. Faaliyetler için ayrılacaktır. Bu alanda her zaman bir masa, sandalye ve yazı tahtası ile bir tür koltuk için yer olacaktır. puf rahatlama anları için. Şüphesiz, çocuklarınızın en yaratıcı yönlerini ortaya çıkarması için en iyi yer.
  2. Açık alan: Bu, özellikle çocukların daha rahat olması gereken oyunlar için uygun bir alandır. Bu nedenle, çocuklarınızın oyuncakları sorunsuz kullanmasını sağlayacak parçalardan oluşan bir halıya veya dolgulu bir zemine ihtiyacınız olacaktır. Açık alanda, her şeyi saklayabileceğiniz bir sandık veya kutu yerleştirmeniz iyidir. Bu alan, oyun odasının tamamındaki en geniş alan olmalıdır.
  3. Gürültülü alan: Herkes, konu oynamaya geldiğinde çocukların çok gürültülü olabileceğini bilir. Yapabiliyorsanız, küçüklerin gürültülü aktiviteler gerçekleştirebilmesi için açık alana bitişik bir alan seçin.
  4. Özel alan: Oyun odasında bile çocukların en gizli maceraları için küçük bir özel alana ihtiyaçları vardır. Yetişkinlerin iyi karşılanmadığı ve bir ev, bir çadır veya bir teepee olabileceği bir yer.

Son olarak, çocuk oyun odası içinde güvenlikle ilgili hususları dikkate almalısınız. Zemin yastıklı ve sabitlenmelidir. Bazen kilim düşmeye neden olabilir. Fişler her zaman korunmalıdır. Yaralanmaları önlemek için mobilyalarda sivri köşeler kullanılmamalıdır. Son olarak, dış dünyanın evdeki küçükleri çok cezbettiği her zaman akılda tutulmalıdır, bu nedenle pencereleri açılamayacak şekilde kilitleme cihazları ile emniyete almak gerekecektir.

Çocuk oyun odası için hangi mobilyalar seçilmeli

Bu, bir çocuk oyun odası yapmanın temel yönlerinden bir diğeridir. Mobilya her zaman işlevsel olmalı ve küçüklerin yaşına uygun olmalıdır. Benzer şekilde, odadaki boş alana uyan mobilya satın almanız gerekecektir. Aksi takdirde, oyun için faydalı metrekareler kaybolabilir. Bir çocuk oyun odası için iyi bir mobilya parçası olmalıdır:

  • İşlevsel.
  • Sigorta.
  • Dekoratif.
  • Depolama kapasitesi ile.

Bir çocuk oyun odasında her zaman raflar, bir masa ve sandalye bulunmalıdır. puf, organizatörler, sandıklar ve kutular.

Çocuk oyun odasında aydınlatmanın rolü

Göz ardı edemeyeceğimiz bir husus, oyun için tasarlanmış odanın içindeki ışıklandırmadır. İdeal olan, doğal ışığın girişinden en iyi şekilde yararlanmaktır. Bu nedenle masa ve sandalyeyi pencereye yakın yerleştirmenizi tavsiye ederiz. Bu odanın pencereleri olmaması durumunda, yukarıda belirtilen alanlara her zaman farklı ışık noktaları yerleştirebilirsiniz. Örneğin özel alan gibi daha fazla konsantrasyon ve daha sıcak olması gereken alanlar için daha soğuk ampuller kullanın.

Işık, çocukların sinir sistemini doğrudan etkiler. Bu nedenle bu odanın iyi aydınlatılmasına olduğu kadar, onu dekore etmek için kullanılacak renklere de dikkat etmek önemlidir.

Çocuk oyun odası nasıl dekore edilir

Oyunlar için bir oda dekore etmenin eğlenceli olması gerektiği açıktır. Bu, üzerine her türlü gösterişli renk koymanız gerektiği anlamına gelmez. Aksine, nötr renkleri biraz daha çarpıcı olanlarla mükemmel bir şekilde birleştirmekle ilgilidir. Böylelikle ışık daha iyi kullanılır ve bu oda aynı zamanda onların ana odası ise çocuklarınız daha iyi uyuyabilir.

Çocuk dekorasyonu açısından en moda fikirlerden biri, bir şeyleri yapıştırmak için kara tahta veya tahta görevi görecek boş bir duvar bırakmaktır. Son olarak, yataktan kalkmak için kaydırak, okumak için koltuk olarak salıncak, çadır olarak uzay gemisi vb. Unsurları içeren eğlenceli mobilyalar eklemeyi unutmayın.

Ve çocuklarınızın oyun odasının gerçek bir kaos olmaması için, onlara oyunun her zaman kullanılan tüm oyuncakları toplayarak bittiğini öğretin. Çocukların yerlerini temiz tutmalarına ve orada yaşanan anların tadını çıkarmalarına yardımcı olun. Bunun gibi daha fazla fikir için bizimle iletişime geçin. İçinde Reform sadece profesyoneller tarafından gerçekleştirilen reformlarda uzmanız. Zorunluluk olmadan bir bütçe isteyin ve çocuklarınızın oyun odasına hayal gücünü getirelim.

Reformadisimo şirketinde CEO- Technical Director