Çöl Peyzaj Fikirleri Bahçe Tasarımları

Ön bahçe ve arka bahçe tasarımları dahil çöl manzarası fikirleri galerimize hoş geldiniz.Çöl peyzaj hardscape çakıl ön bahçe tasarımı

Peyzaj tasarımı, evinizin görünümü için içinde tuttuğunuz mobilyalar ve evin kendisinin tasarımı kadar önemlidir. Ancak, çölde yaşıyorsanız, sert iklim nedeniyle seçeneklerinizin sınırlı olduğundan endişelenebilirsiniz. Aslında, çöl peyzajı tasarımı çok fazla potansiyele sahiptir! Bu fikirler, güneşin tadını çıkarmanızı mutlu edecek şekilde kendi çöl dışınızı oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Hardscape

Çöl peyzaj finişer yolu kaktüs ve kayaların bulunduğu ev

Sert peyzaj, peyzajınızın bitki yaşamından ziyade insan yapımı malzemelerin kullanıldığı bir parçasıdır. Bu, yollar, araba yolları ve fabrikasyon malzemelerden yapılan açıklıkları içerebilir. Bu, kullanabileceğiniz herhangi bir bitki örtüsüyle kontrast oluşturmanın harika bir yolu olabilir.

Geleneksel yapı malzemeleri, Güneybatı tarzı sert peyzaj için en iyi seçimdir. Buna çakıl, istiflenmiş taş ve kerpiç çamur dahildir. Sert peyzaj tasarımlarınıza modernize edilmiş bir dokunuş eklemek için beton ve tuğla kaldırım taşları veya çelik aksanlar gibi daha çağdaş malzemeleri de dahil edebilirsiniz.

Softscape

Arka bahçe, dağ manzaralı çöl manzarası

Yumuşak peyzaj, adından da anlaşılacağı gibi, sert peyzajın tam tersidir. Uygulama, peyzajınızı süslemek için doğal malzemeler kullanır. Örneğin, bahçenizi tasarlamak için ağaçların, çalıların, çiçeklerin ve doğal taşların kullanılması yumuşak peyzaj kategorisine girer.

Kumtaşı ve güneşte ağartılmış ahşap, çöl manzarası fikirleri için harika eklemelerdir. Kır çiçeği çiçekleri ve tüylü çöl ayçiçeği gibi bitkiler de bahçenize eklemek için iyi seçeneklerdir.

Yürüyüş yolları ve Yollar

Eve giden çakıl taşlı çöl kaldırım taşı yolu

Yürüyüş yolları ve yollar, herhangi bir tasarımın önemli bir parçasıdır. Size ve dışarıdaki herkese bir yerden bir yere rehberlik ederler. Yürüyüş yolları, konukların bahçeye girmeleri gereken peyzajın bazı kısımlarında yürümelerini önlemenin bir yolu olarak da hizmet eder.

Çöl manzaralarında, bu yürüyüş yollarını asfaltlanmış ve temiz tutmak en iyisidir. Doğal görünümü tutarlı tutmak için birçok ev sahibi taş yürüyüş yolları kullanmayı tercih ediyor. Çakıl veya çakıl yatakları da ortak bir seçimdir.

Aksan Duvarları

Çöl manzarası ve vurgulu duvarlı arka bahçe

Vurgulu bir duvar, herhangi bir yapısal amaca hizmet etmez, bunun yerine görsel bir etki sunar. Biraz mahremiyet sunmak veya havuz şelalesi gibi işlevsel bir amaca hizmet edebilirler, ancak birçoğu bahçe veya süs çimleri yatağı gibi diğer özellikler için zemin olarak kullanılır.

Bu duvarlar ayrıca peyzaj tasarımınıza doğal olmayan bir renk katmanın harika bir yoludur. Örneğin, popüler bir seçim, vurgulu bir duvar eklemek ve onu paslı turuncu gibi zengin, sıcak bir renge boyamaktır.

Kuru Dereler

Kuru nehir ile çöl manzarası

Çölde belirleyici bir özellik varsa, o da kurak ortamdır. Çöller, büyük su kaynakları ile tanınmazlar ve bu aslında peyzaj tasarımında sizin yararınıza kullanılabilirler.

Çöl manzarasını ifade etmenin en iyi yollarından biri, bahçenizdekini tasarlama konusunda endişelendiğiniz kadar susuzluğu da ima etmektir. Bu, tasarımınızda kuru bir dere yatağı kullanarak gerçekleştirilebilir.

Su Özellikleri

Çöl manzarası arka bahçeli yüzme havuzu suyu özelliği şelale

Bir çöl manzarası düşündüğünüzde aklınıza hemen su gelmeyebilir. Bununla birlikte, su yaşam için gereklidir ve genellikle çöl manzaralarında bir tür vaha olarak vitrin parçası olarak kullanılır. Bunlar genellikle sınırlıdır ve ekolojik olarak dikkate alınır. Uygun çöl peyzajı çok fazla su israf etmeyecektir. Sonuçta, bu iklimlerde genellikle sınırlı tedarik altındadır.

En iyi veranda suyu özelliği fikirlerinden biri, bahçenizde küçük bir çeşme bulundurmaktır. Devridaim fıskiyeleri özellikle popülerdir çünkü aşırı buharlaşmaya kolayca yem olmazlar. Ek olarak, yüzme havuzlu birçok evde şelale, fıskiye ve çeşme gibi su özellikleri vardır.

Pergola

Havuz ve çöl peyzajı ile arka bahçe pergola

Çöl güzel olsa da ölümcül derecede sıcak olabilir. İsteyeceğiniz son şey, bir öğleden sonrayı doğrudan güneş ışığı altında uzanarak geçirmek. Bu, olası rahatsızlığın yanı sıra güneş yanığı gibi sorunlara da yol açabilir. Manzaranızda pergolalar kullanarak, ihtiyaç duyduğunuzda kendinize gölgeden sığınabilirsiniz. Daha fazla pergola fikrini burada görün.

Ateş çukuru

Ateş çukuru ve çöl peyzajı ile arka avlu

Gündüz güneşi çölü yoğun sıcaklıklara kadar ısıtırken, gün batımından sonra bu sıcaklık hızla düşer. Yine de, gökyüzü kararmaya başladığı anda özenle tasarlanmış manzaranızı terk etmek istemeyebilirsiniz. Biraz sıcaklık ve bol ortam eklemenin harika bir yolu, bahçenize ateş çukuru eklemektir. Ateş çukuru tasarımları yere veya yer üstüne kurulabilir ve etraflarında bol miktarda oturma yeri ile iyi çalışır.

Gölgelik ağaçlar

Çöl arka bahçesinde gölge ağaçları ile peyzaj küçük havuz

Daha önce de belirttiğimiz gibi, çöl günleri sıcaktır. Güneş doğrudan vuruyor ve rahatlama sağlayacak çok fazla su yok. Kendi bahçenizi vakit geçirmek istediğiniz bir yer haline getirmek için, onu rahat ettirmek isteyeceksiniz.

Sıcaklıkla mücadele etmenin en iyi yollarından biri, size bol miktarda gölge sağlamak için yapraklı ağaçlar dikmektir. Çöl söğüt ve mesquite seçenekleri başlamak için harika yerlerdir.

Dekor

Dize ışıkları ve dekora sahip çöl peyzajlı pergolalı arka bahçe verandası

Dekor için, yıllar içinde çöl manzaralarında geleneksel bir seçim haline gelen ikonik sembolizmi kullanabilirsiniz. Bu, bitkiler ve ağartılmış kafatasları gibi doğal unsurları içerebilir. Alternatif olarak, Kızılderili dokuma desenleri gibi ortamı yakalayan insan yapımı ürünler kullanabilirsiniz.

Daha çağdaş çöl manzarası fikirleri bazen heykeller ve diğer modern dekorlar oluşturmak için metal gibi malzemeleri kullanır.

Aydınlatma

Vurgulu aydınlatmalı arka bahçe havuzu

Dış aydınlatma, ambiyans sağlamak ve odak noktası olarak kullanmak istediğiniz alanları vurgulamak için kullanılabilir. Dize ışıklarından yolu aydınlatanlara, çarpıcı vurgulu aydınlatmaya kadar hepsi bahçede büyük bir etki yaratabilir.

Ön Bahçe Çöl Peyzaj Fikirleri

Ön bahçe çöl peyzajı

Ön bahçenizi düzenlerken, eğlenecek yerlerin olması konusunda endişelenmeyebilirsiniz. Bu genellikle arka bahçeye düşen bir görevdir. Yine de, ön bahçenizin görünümü, birisinin evinizi ziyaret ettiğinde veya hatta arabayla geçerken gördüğü ilk şeydir ve evinizin kaldırım çekiciliği için çok önemlidir.

Ön bahçe, bol miktarda bitki yaşamı eklemek için harika bir yerdir. Ayrıca, ziyaretçilere kapınıza kadar rehberlik eden bir yürüyüş yolunuz olduğundan emin olmak isteyeceksiniz.

Arka Bahçeler için Çöl Manzarası Fikirleri

Bitkiler ile çöl manzarası arka bahçe

Arka bahçeniz için bir peyzaj tasarımı oluştururken, sadece güzel görünmekle kalmayıp aynı zamanda dinlenmek ve eğlenmek için de rahat bir şey istersiniz. Bu nedenle birçok ev sahibi, arka bahçelerinde ateş çukurları, havuzlar ve hatta sadece ek oturma yerleri gibi daha lüks özellikleri tercih ediyor. Bunların hepsi sadece estetik açıdan hoş bir şey sunmakla kalmaz, aynı zamanda ev sahiplerine, arkadaşlarıyla ve aileleriyle manzaranın tadını çıkarma şansı verir.

Çöl Kaya Peyzajı

Çöl kayası peyzajlı ev

Kayalar ve taşlar çöl manzaralarında işe yarar çünkü çöl manzaranızın görünümünü iyileştiren doğal olarak oluşan bir malzemedir. Bu taşlar ve kayalar da çeşitli şekillerde kullanılabilir. Birçoğu için ilk akla gelen fikir, taş yürüyüş yolları veya çakıllı araba yollarıdır ancak bu malzemeler çok daha fazlası için kullanılabilir. Kuru dere yataklarına, bahçelere, ateş çukurlarına ve daha fazlasına dahil edilebilirler. Farklı boyutlar, renkler ve türler kullanmak, manzaranıza biraz çeşitlilik katmanın iyi bir yoludur.

Çöl Peyzaj Bitkileri

Çöl bitkileriyle aydınlatmalı arka bahçePeyzaj için Çiçekli Çöl Bitkileri

Yüzme havuzunun etrafında begonviller bulunan arka bahçe

Çiçekli bitkileri düşündüğünüzde, bu çiçeklerin rengini göz önünde bulundurmak iyi bir fikirdir. Çalı germander (Teucrium fruticans) gibi mavi, mor ve hatta gümüş bitkiler kullanmak, manzaraya serinletici bir etki kattığı için iyi sonuç verir. Mevsimlere göre renk değiştiren bitkiler de skunkbush sumak (Rhus trilobata) gibi harikadır.

Bougainvillea, tam güneşe ihtiyaç duyan ve bahçeye canlı renkler sağlayan dayanıklı bir asmadır. 30 fit yüksekliğe ulaşabilen ve bir çardak veya kafeslere kolayca tırmanabilen bir asmadır.

Unutmayın, çöl manzaranızda hangi bitkileri kullanırsanız kullanın, kurak havalarda hayatta kalabilmek için ihtiyaç duyar.

Çöl Manzara Ağaçları

Çöl ağaçları ve kaktüsler bulunan arka bahçe finişer verandası

Ağaçları gölge için daha önce tartışmıştık, ancak bu bitkiyi işlevsellikle sınırlamanıza gerek yok. Ağaçlar güzeldir ve genellikle bahçenize estetik değerin yanı sıra gölge katmak için kullanılır.

Peyzaj için Çöl Çalılıkları

Çöl çalıları manzaralı modern ev

Yine, bahçenize bitki yaşamı eklemenin en iyi yolu, zaten bir çöl ortamını tolere eden bitkiler kullanmaktır. Bu, evinizin dışında su eksikliğinden etkilenmeyecek, kuraklığa dayanıklı çalılar aramak isteyeceğiniz anlamına gelir. Bunu yapmazsanız, bu bitkileri canlı tutmak için mücadele edeceksiniz. Ruby Muhly Grass (Muhlenbergia reverchonii) ve Grey Creeping Germander (Teucrium aroanium) gibi bitkiler neyin işe yarayabileceğine dair iyi örneklerdir.

Çimeni Çöl Manzarasına Dönüştür

Yolu ile çöl xeriscape ile ev

Standart çimlerinizi bir çöl manzarasına dönüştürmenin en iyi yolu, onu xeriscape gibi bir malzeme ile değiştirmektir. Xeriscape, sadece daha çöl benzeri bir görünüm elde etmenize yardımcı olacak kadar fazla su gerektirmez, aynı zamanda daha sonra çimlerinizi sulamak için paradan tasarruf etmenizi sağlar.

Elbette, birçokları için daha kafa karıştırıcı olan adım, eski çimlerinizden nasıl “kurtulacağınız” dır. Bu, genellikle en kolay şekilde, solarizasyon, örtü kaplama veya sirke gibi bir işlemle çimleri öldürerek başarılır. Alternatif olarak, çimleri manuel olarak kazabilir ve kaldırabilirsiniz.

Çimlerinizi kuraklığa daha dayanıklı bir arka bahçe elde etmek için dönüştürmenin bir başka yolu da suni çim yerleştirmektir. Suni çim ilk bakışta pahalı olabilirken, bakım maliyetlerini azaltarak kendini amorti edebilir.

Havuzlu Çöl Manzarası Fikirleri

Havuz, vurgulu duvar şelalesi ve bitkiler ile çöl arka bahçesi

Daha önce de belirtildiği gibi, çöl manzaraları genellikle su özellikleriyle muhafazakar. Sonuçta, çölde israf edilecek çok fazla su yok. Ancak bir adım öteye gitmek ve peyzajınıza bir havuz kurmak istiyorsanız, peyzaj tasarımına uyum sağlamak için küçük bir havuz kullanabilirsiniz. Ayrıca bu, sıcak çöl günlerinde serinlemenin harika bir yoludur!

Çölde yaşıyor olmanız, kasvetli bir manzaraya razı olmanız gerektiği anlamına gelmez. Peyzajınızı hayallerinizin bahçesine yükseltmek için bu fikirlerden herhangi birini veya tamamını kullanabilirsiniz. Fikirlerinizi görselleştirmeye yardımcı olması için mevcut peyzaj tasarımı yazılım programlarından birini kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir