Daha Sürdürülebilir Bir Mutfak Nasıl Yapılır

Önerdiğimiz ürünleri beğeneceğinizi umuyoruz. Bildiğiniz gibi, Freshome bu sayfadaki bağlantılardan satış payını toplayabilir.

Düşündüğünüzde, mutfağın evdeki diğer alanlardan daha fazla atık potansiyeli vardır. Aletlerinizin çoğunun çalıştığı yer burasıdır. Yemek pişirdiğiniz ve yiyecek atığı ürettiğiniz yerdir. Ve musluk, bulaşık makinesi ve tüm buz yapıcıların arasında suyu neredeyse sürekli olarak çalıştırdığınız yerdir. Dolayısıyla, daha çevre dostu bir eve sahip olmak istiyorsanız, başlangıç ​​noktası sürdürülebilir bir mutfak yapmaktır.

Maliyetlere gelince, daha sürdürülebilir cihazlar edinmenin zamanı gelmişse, yüzlerce ila binlerce dolara bakıyor olabilirsiniz. Ya da yiyeceklerin kötü gitmemesi için tarihe göre etiketlenmesi gibi basit önlemler temelde ücretsiz olabilir. Mutfağınızda daha sürdürülebilir önlemler planlamak ve uygulamak da bir hafta sonu kadar kısa sürebilir. Bu nedenle, ister komple bir cihaz revizyonuna hazır olun, ister daha az savurgan olmanın daha kolay yollarını arayın, aşağıda sürdürülebilir bir mutfak için bazı ipuçları verilmiştir.

Sürdürülebilir Mutfak Buzdolabı Shot

Daha fazla enerji tasarruflu cihazlar bulmanın zamanı gelmiş olabilir. Resim: Mirelle / Shutterstock

Yeni Cihazlara Yatırım Yapın

Mutfakta kullandığınız enerjiyi azaltmak istiyorsanız, eski cihazları değiştirmek isteyebilirsiniz. Bunu yapmanın en kolay yolu ENERGY STAR cihazlarını aramaktır. Bunu yapmak, enerji faturanızda büyük bir düşüş görmenize yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, cihazlarınız yeniyse, daha az gelişme görebilirsiniz. Örneğin, ENERGY STAR onaylı buzdolapları diğer tüm tiplere göre en az yüzde 15 daha az enerji kullanır, ancak 2001’de satılan geleneksel modellere göre etkileyici bir yüzde 40 daha az enerji kullanırlar. Yani daha eski cihazlarınız varsa, şimdi tam zamanı olabilir. sürdürülebilir bir mutfak için daha verimli bir şeye yükseltmek.

Sürdürülebilir Mutfak Kompost Kutusu

Yiyecek atıklarınızı kompostlayın. Resim: Gary Perkin / Shutterstock

Çöp Kutunuzu Yeniden Düşünerek Sürdürülebilir Bir Mutfak Elde Edin

Mutfağın tüm hanehalkının sürdürülebilirliğini etkileyen bir diğer kısmı da ne kadar çöp attığınızdır. Mutfakta ürettiğiniz atık miktarını azaltmanın birkaç kolay yolu vardır:

 • Kapalı alanda kompost yapmayı deneyin. İç mekanlarda özel çöp kutuları bulabilir veya hurdaları dışarıdaki bir kompost kutusuna atmayı unutmayın.
 • Ayrıca, yeniden kullanılabilir veya geri dönüştürülebilir satın almaya çalışın. Tek kullanımlık kağıt tabakları ve geri dönüştürülemeyen Keurig bardaklarını atın. (Kompostlanabilir veya geri dönüştürülebilir Keurig kapsülleri yapan şirketler var.)
 • Bitirebileceğinden daha fazla çabuk bozulan satın alma. Her şeyin toplu olarak geldiği ve kullanmadan önce kolayca bozulabileceği büyük kutu perakendecilerindeki satın alımları izleyin.
Sürdürülebilir Mutfak Salata Çevirici

Basit bir salata çevirici, erken hastalıklı, yapışkan yeşillikleri önleyebilir. Resim: Devrim PINAR / Shutterstock

Bir Sistemi Yerine Getirin Böylece Yiyecekler Kötü Gitmez

Hepimiz yapıyoruz. Hepimiz yemeyi düşündüğümüz artık makarna var ve sonra biz farkına bile varmadan küflenmeye başladı. Ancak birkaç alışkanlık geliştirmek yiyeceklerin boşa gitme olasılığını azaltabilir ve daha sürdürülebilir bir mutfak yapabilir:

 • Yiyecekleri tarihe göre etiketleyin ve eski yiyecekleri buzdolabının önüne yakın tutun.
 • Yiyecekleri hava geçirmez saklama poşetlerine koyun.
 • Salata çeviricisi alarak ıspanak gibi yiyeceklerdeki nemi uzak tutun.
 • Tek bir kötü nokta tüm kabı kirletmeden önce, ürünlerinizdeki veya fırınlanmış ürünlerinizdeki küflü öğeleri erken ve sık kontrol edin.
Sürdürülebilir Mutfak Ada Ahşap

Geri kazanılmış ahşap gibi sürdürülebilir malzemeler, bu adadaki gibi mutfağın hemen her yerine stil katabilir. Resim: Artazum / Shutterstock

Sürdürülebilir Yapı Malzemeleri Kullanan Yeniden Modelleme

Nihayet hayallerinin mutfağına kavuşmayı mı düşünüyorsun? Yeni bir görünüm için yeniden modelleme bile daha sürdürülebilir bir mutfak için bir bahane olabilir. Örneğin, sürdürülebilir veya hatta geri kazanılmış malzemelerle yeniden modellemeyi deneyin. Birkaç fikir şunları içerir:

 • Sürdürülebilir kaynaklı veya geri kazanılmış tezgahlar
 • Bambu gibi sürdürülebilir zemin malzemeleri
 • Geri kazanılmış ahşaptan yapılmış dolaplar
 • Geri dönüştürülmüş cam karo backsplashes
Sürdürülebilir Mutfak Sızdıran Musluk

Damlayan musluklar şaşırtıcı miktarda suyu boşa harcayabilir. Resim: Lipskiy / Shutterstock

Su Kullanımınızı İzleyin

Mutfakta çok miktarda su kullandığımız için ne kadar su kullandığınıza da dikkat etmelisiniz. Örneğin, musluğunuza ve suyun akmasına ne kadar izin verdiğinize bağlı olarak, yaklaşık 8 ila 27 galon su bulaşıklarını elle yıkamak için kullanıyoruz. Dolayısıyla, el ile bulaşık yıkıyorsanız, musluğu sürekli çalıştırmak yerine bulaşıklarınızı leğende yıkamayı deneyin.

Ayrıca, musluk damlarsa, onarın veya değiştirin. Saniyede bir kez damlayan bir musluk, yılda 2.082 galonluk bir miktar için günde beş galondan fazla suyu boşa harcar.

Ve unutmayın, korumayı bir alışkanlık haline getirirseniz, sürdürülebilir bir mutfak işletmek, sonunda hiç çaba sarf edilmemiş gibi hissedecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir