Dolaplar İçin En İyi Renkler Nelerdir?

Bu, parke döşemeye uyacak şekilde koyu kahverengi dolaplı büyük bir gömme dolaptır.

Dolabınız için en iyi renge karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken birçok farklı faktör vardır. Doğru kararı vermenize yardımcı olacak birkaç seçeneği de listeledik.


Çoğu ev sahibi, genellikle sadece kıyafet depolamak için kullanıldığından, dolaplarını boyamayı düşünmez. Bununla birlikte, yatak odanıza akan bir gömme dolabınız varsa, taze bir boya katmanı alanı gerçekten canlandırabilir.

Genel olarak çoğu, dolaplarının renkleri söz konusu olduğunda nötr veya açık tonları tercih edecektir. Ancak bu, aynı şeyi yapmanız gerektiği anlamına gelmez. Evinizdeki diğer odalar gibi, dolaplarınız için de sayısız renk seçeneği var. Hepsini aşağıda inceleyelim:

Koyu ve Açık Renkler Arasında Seçim Yapmak

Beyaz ve yumuşak nötr renkler, dolaplarının içini boyamak söz konusu olduğunda ev sahipleri arasında en popüler seçimlerdir.

Bunun temel nedeni, bu tür renklerin dolabın içine ışık geçirme özelliğine sahip olması ve büyük bir avantaj olabilmesidir.

Çoğu standart dolapta yalnızca bir ışık vardır. Dolap giysi, paket ve diğer eşyalarla doluysa, ışığın çoğu engellenecektir.

Klozet duvarlarında daha koyu bir boya tonu kullanılırsa bu, klozet tavanındaki ışığın olumlu etkisini ortadan kaldıracaktır. Bu, içinde ne olduğunu görmenin zorlaşmasına neden olacaktır.

Beyaz veya Nötr Tonlardan Ne Zaman Kaçınılmalıdır?

Dolabınızın içini beyaz veya nötr tonlarla boyamanın en iyi seçenek olmadığı bazı durumlar vardır.

Kapaksız Klozetler

Bir evdeki bazı dolapların kapısı olmayabilir. Bu durumda dolap, odanın iç tasarımının bir parçası haline gelir.

Bu tip dolap tipik olarak, dolabın içeriklerinin sıklıkla kullanıldığı odalara dahil edilir. Ev sahibi, kolaylık sağlamak için kapısız gitmeyi tercih edebilir.

Bu tip dolaplarda, gölge veya tonlar bir bütün olarak odayla ilişkili olduğunda iç kısım harika görünür.

Bu daha sonra dolabın odadaki ilgi odağı haline gelmemesini sağlar. Dolaptaki koyu bir boyanın aşırı loş görünmesine neden olacağına inanıyorsanız, biraz daha açık bir ton yardımcı olabilir.

Klozet Vurgu Duvarları

İç tasarım alanındaki en son hareketlerden biri vurgulu duvarları boyamaktır. Vurgulu duvar, dolap gibi normal, yumuşak bir alanda eşyaları biraz sallamanın harika bir yoludur. Eksantrik bir renk patlaması her şeyi değiştirebilir.

Duvar Kağıdlı Klozet İç Mekanları

Tempaper PE10633 Peonies Çıkarılabilir Kabuğu ve Sopa Duvar Kağıdı, Tavuskuşu Mavisi ve Metalik Altın
Daha fazla bilgi için görüntüye tıklayın

Birçok kişi, oda dekoru için bir duvar kağıdı seçer. Böyle bir durumda, genellikle en iyisi dolabın iç kısmını duvar kağıdındaki ana renge uydurmaktır. Bu da dolabın içinde beyaz veya diğer düz renklerin kullanılmaması için geçerli bir sebeptir.

Klozet Köşesi

Evinizin herhangi bir yerinde küçük bir çalışma alanınız veya hobiniz varsa, bunun aslında çift kişilik bir dolap olma ihtimali vardır.

Bu dolapları bu şekilde kullanarak, parlak bir vurgu duvarı ekleyerek hoş bir estetik yaratabilirsiniz. Ayrıca, vurgu duvarının odanın dekoruyla bir bütün olarak eşleşmesine veya akmasına yardımcı olur.

Bir Dolap İçin En İyi Boya Son İşlemi Nasıl Seçilir

Bu gömme dolap, ortasında küçük bir avize bulunan tavana uyan açık gri duvarlara sahiptir.

Düz boya, duvarlarda kullanılmak üzere en çok seçilen boya türlerinden biridir; ancak, düz boyanın ideal seçim olmadığı istisnalar vardır. Alternatif olarak düz boyanın değiştirilmesi gereken durumlar vardır.

Saten Son Kat Boya

Daha ağır kullanım için dikkate alınması gereken bir kaplama türü, saten son kat boyadır. Bu tür boya, bitmiş ölçekte düz ve yarı parlak arasında oturur. Dış mekan eşyaları gibi büyük eşyaları barındıranlar gibi daha fazla aşınma ve yıpranma görebilen dolaplar için harika bir seçimdir.

Yarı Parlak Boyalar

Bir dolabın içindeki parlaklığı ve yansıtıcılığı artırmak istiyorsanız yarı parlak kullanılabilir. Bu tür bir kaplama karanlık alanda daha fazla parlaklık yaratabilir.

Düz Boya

Dolapların çoğunun iç kısmı beyaz veya nötr tonlu olduğundan, düz bir yüzey kullanılır. Yumuşak renkler, dolaba uygun miktarda ışığı yansıtmak için yeterlidir.

Parlak Boyalar

Dolabınızın mümkün olan en fazla aydınlatmaya ihtiyacı varsa, çok parlak bir boya düşünebilirsiniz. Bu boya, en yüksek yansıtıcılığı sağlar ve en güçlüsüdür.

Dikkate Almanız Gereken Diğer Faktörler

Bazı renklerin veya dolapların yarı parlak veya çok parlak bir görünüme ihtiyaç duyduğu durumlar vardır. Bu tür durumlar şunlar olabilir:

Kiler

Mutfak kiler olarak hizmet veren bir dolap muazzam bir kullanım alanı bulur. Bu nedenle, daha güçlü, daha dayanıklı bir boya seçmek istersiniz.

Buradaki en popüler renk seçimi odanın rengidir, ancak beyaz veya düz bir renk de seçebilirsiniz. Renk ne olursa olsun, hasara direnebilmesini ve kolayca temizlenebilmesini sağlamak için en iyi yüzey seçeneği yarı parlak olacaktır.

Bu büyük oda, bej renkli duvarlara ve tavana karşı öne çıkan beyaz bir çamur odasına sahiptir.

Çamur Odalarının İçinde veya Yakınında Klozetler

Çamur odasının içinde veya yakınında bulunan dolap, bir evdeki en yüksek trafiğe ve tüm alanların zararına dayanacaktır. Bunun nedeni, bu odanın gelen ve giden birçok insanı görmesi ve bu odadaki dolabın ayakkabı, dış mekan ekipmanı ve daha fazlası gibi ağır hizmet eşyaları depolamasıdır.

Tasarımcılar, genellikle sıkışık ve öğelerle dolu olduğundan, bu alanda genellikle beyaz veya açık bir gölge kullanılması önerilir. Bu renk türünü kullanmak, odadaki ışığı en iyi şekilde kullanacaktır. Bitirme tipine gelince, yarı parlak veya yüksek parlaklık, yüksek düzeyde aşınma ve yıpranmanın üstesinden gelmek için en uygun olacaktır.

Koyu Boya Renkleri

Rust-Oleum 285144 Ultra Matte İç Cephe Tebeşir Boyası 30 oz, Kömür
Daha fazla bilgi için görüntüye tıklayın

Dolabınızın içinde düz yüzeyli koyu renkli bir boya kullanırsanız, ışığı yansıtmaya yardımcı olmaz. Bunun yerine yarı parlak bir yüzey seçerseniz, bu yansıtıcılığı biraz artırabilir.

Dolap Rengi Hakkında Karar Verme Zamanı!

Dolaplarınız için renkler söz konusu olduğunda size biraz ilham vermiş olmayı umuyoruz. Gördüğünüz gibi, dolabınızda geçirmeyi planladığınız süreyi, içinde saklayacağınız öğelerle birlikte düşünürseniz, bu, aramanızı oldukça kolay bir şekilde daraltmanıza yardımcı olabilir.

Daha fazla ipucu için, Home Stratosphere blogunu takip ettiğinizden emin olun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir