Dolaplarda Güvelerden Nasıl Kurtulunur?

Güve yemiş örme giysinin yakından incelenmesi.

Güveler, sadece en sevdiğiniz kıyafetleri yemeyen sinir bozucu yaratıklardır, aynı zamanda bazı sağlık sorunlarına da neden olabilirler. İşte onları dolabınızdan nasıl etkili bir şekilde uzaklaştıracağınıza dair ipuçları.


Güveler, yaz aylarında sundurma ışığınız etrafında toplandıklarında hafif tahriş edici olabilir. Mevsim için dolabınızı değiştirdiğinizde ve güvelerin kazağınıza girdiğini gördüğünüzde hafif bir tahrişten daha fazlası haline gelirler.

Güveler özellikle tehlikeli değil ve hatta sevimli olsa da, isteyeceğiniz son şey evinizdeki güve larvalarıdır. Sadece yün yemiyorlar. Ayrıca ipek, pamuk ve keten yiyorlar. Daha da kötüsü, derilerini ve dışkılarını geride bırakırlar.

Güve larvaları bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bunlar kızarıklıklar, kabarcıklar, pullu cilt ve diğer cilt tahrişleri şeklinde ortaya çıkabilir. Bazı insanlar, güvelerin ürettiği maddelere ve solunabilen larvalarına karşı hassastır. Bu, güvelerin olduğu bir evde yaşamın bazı insanlar için perişan olmasına neden olabilir.

Güveleri dolabınızdan ve yün pantolonunuzdan nasıl uzak tutuyorsunuz? İşte güvelerin yeni bir kış gardırobuna ihtiyaç duymanıza neden olmasını önlemenin bazı yolları.

Ütü masasında giysi ütüleyen bir kişi.

Dolaplarda Güvelerden Kurtulmak

Güvelerin gardırobunuza yerleştiğine dair kanıt bulursanız, başka herhangi bir şeyi yok etmeden önce hızlı hareket etmeniz gerekir.

 1. Tüm kıyafetlerini ve perdelerini yıka: Güve artıklarının belirtileri bulursanız, olası larvaları çıkarmak için her şeyi yıkayın. Üstüne gelebilecek şeyleri sıcak yıkayın, ardından ılık olarak kurutun. Daha hassas kumaşlar için, onları kuru temizleyiciye götürün veya soğuk ortamda yıkayın ve larvaları öldürmek için dondurucuda 72 saat bekletin.
 2. Giysilerini ütüle: Demirden gelen ısı güve larvalarını öldürecektir.
 3. Giysilerinizi güneşe asın: Güneş ışığına maruz kalmak, kalan güve yumurtalarını öldürecektir.
 4. Her şeyi vakumlayın: Süpürgeliklerinizi dolap raflarını ve dolabın içinde süpürün. Yumurtadan çıkan larvaların yatak odanıza geri dönmesini önlemek için çantayı atın.
 5. Dolap raflarınızı sirke ve suyla fırçalayın: Süpürge tarafından kaçırılmış olabilecek yumurtaları veya larvaları çıkarmak için sirke ve su veya başka bir temizleyici kullanabilirsiniz.
 6. Tuzakları ayarlayın: Evinizde hala yetişkin güvelerinizin olduğunu biliyorsanız, onları yumurtlamadan ve sıkı çalışmanızı mahvetmeden önce onları yakalamak için yapışkan tuzaklar yerleştirin.
 7. Bir haşere kontrol uzmanını arayın: Başa çıkabileceğinden daha fazla güveniz varsa, bir uzman çağırın. Nereye bakacaklarını ve güvelerin istilasını önlemenin en iyi yollarını bilirler.

Çarşafların yanında bir torba kurutulmuş lavanta çiçeği.

Güveleri Uzak Tutmak

İstilayı yönettiyseniz veya bir istilayı saldırmadan önce önlemek istiyorsanız, güveleri yatak odanızdan uzak tutmak için denenmiş ve gerçek yöntemler vardır.

 1. Sedir, güveleri uzak tutmak için kanıtlanmış bir yöntemdir. Dolaplarınıza ve odanızın köşelerine sedir yağı veya sprey sedir uygulayabilirsiniz. Dolabınıza asmak için sedir tahtalar ve hatta kıyafetlerinizle birlikte saklamak için sedir topları satın alabilirsiniz.
 2. Özellikle hava karardıktan sonra dışarıdaysanız giysilerinizi bir giysi fırçasıyla fırçalayın. Bu, yatak odanıza girebilecek tüm otostopçuları ortadan kaldıracaktır.
 3. Giysileri hava geçirmez çantalarda veya kaplarda saklayın. Bu, güvelerin, çıkardığınız sezon dışı kıyafetlere girmelerini önlemeye yardımcı olacaktır.
 4. Poşet biberiye, lavanta, defne yaprağı, karabiber, okaliptüs veya kekik veya bunların bir kombinasyonu güvelerin kovulmasına yardımcı olacaktır. Bunlar doğal kovucular olan bitkilerdir. Ayrıca doğal güve kovucu sprey için yağları bir sprey şişesinde karıştırabilirsiniz.
 5. Sezon boyunca saklamadan önce tüm giysilerinizi yıkadığınızdan emin olun. Güveler, bir saatliğine yalnızca bir kez giydiğiniz bir şey olsa bile, giydiğiniz kıyafetlerin kokusuna daha çok çekilecektir.
 6. Giysilerinizi lavantada saklayın. Lavanta, kıyafetlerinizi depodan çıkardığınızda taze kokan bir başka doğal güve kovucudur. Giysilerinizle birlikte saklamak için bir poşet yapın veya bir potpuri topu kullanın. Gücü korumak için arada bir değiştirin.
 7. Tarçın ve karanfil, güve kovucu olarak çalışır. Güveleri uzak tutmak için bir poşete koyun ve giysilerinizle birlikte veya dolabınıza koyun. Ayrıca yağları karıştırıp sprey olarak kullanmayı deneyebilirsiniz.
 8. Sık sık vakumlayın. Bu, yatak odanıza giren tüm güve yumurtalarını toplayacaktır. Süpürmek, güveleri önlemenin en iyi yollarından biridir. Takip edildiğini fark etmemiş olabileceğiniz yumurtaları alabilir.
 9. Giysilerinizi iyi havalandırılan bir yerde saklayın. Güveler ılık ve nemli havada gelişir, bu nedenle güvelerin saklanamayacağı yerlerde saklanan şeyleri korumak onları korumaya yardımcı olur.

Naftalin mi Değil mi?

Güve topları, güveleri kovmada oldukça etkilidir. Bazı insanlar için bariz bir seçim olabilirler, ancak bunları dikkatli kullanın. Naftalin sadece etiketli amaçları için kullanın. Naftalin ciltte tahrişe neden olabilir, bu nedenle onları kullanıyorsanız dikkatli olun.

Genellikle naftalin dışarıda güveler dışındaki zararlıları kovmak için yanlış bir çaba ile kullanılır. Naftalin etiket dışı kullanım için kullanılmaması nedeniyle bu sadece etkili ve teknik olarak yasa dışı değildir. Aynı zamanda, onları idare edip yutabilecek çocuklar ve evcil hayvanlar için de tehlikelidir. Toprak ve yeraltı suyu da kirlenebilir.

Giysilerle birlikte yerleştirilirse, naftalin içeren kaplar hava geçirmez olmalıdır. Naftalin içindeki kimyasallar dışarı sızabilir ve havayı kirletebilir. Bu aynı zamanda naftalin tavan arasında veya gezinme alanlarında kullanılmamasının nedenidir. Naftalin akciğerleri tahriş edebilir.

Naftalin ile saklanan giysiler, sirke ile yıkandıktan sonra kokunun giderilmesi için dışarıya asılmalıdır. Kokuyu gidermek için bunu birkaç kez yapmanız gerekebilir.

Güveleri püskürtmek için neyin kullanılacağının seçimi kişisel bir karardır. Sadece tehlikelerin farkında olun ve kendinizin ve ailenizin sağlığını korumak için dikkatli olun.

Önlemek, tedaviden daha kolaydır ve güvelerin yatak odanızdan çıkmasını önlemek için önlemler almak, bir istilanın meydana gelmesini önleyecektir. Çok fazla iş gibi görünebilir, ancak tam teşekküllü bir istilaya bakmaya kıyasla zamandan ve paradan tasarruf edeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir