Duşta Pencere

Banyo pencereleri, gölge veya pencere kaplaması olduğunda mahremiyeti korurken doğal ışık ve hava getirmek için harikadır. Ancak duştaki bir pencere mahremiyet açısından daha karmaşık olabilir. Birçok duş penceresi güzel dış mekan manzarasına sahiptir ve açılanlar daha fazla havalandırma sağlar. Ancak görüşünüz özel olmaktan başka bir şeyse, o pencereyi iyi bir şekilde kullanmak zordur. Pencereli duşların rahatsızlık vermesi gerekmez. Bu kılavuzda, duşta pencere varken mahremiyeti korumanın en iyi yollarını inceliyoruz.

Pencereli duşlar için pencere kaplamaları

Yeni bir eve taşınmak, pencerelerinizi güncellemek veya genel evinizi yenilemek genellikle duştaki bir pencere de dahil olmak üzere tüm odalardaki pencere kaplamalarını değiştirmeyi içerir. İyi haber şu ki, birkaç suya dayanıklı seçenek sadece güzel değil, aynı zamanda dış görünümleri gizlemek için de pratik. Panjurlar, perdeler ve panjurların tümü, açık olduklarında ışığın içeri girmesine izin verir ve kapalı olduklarında mahremiyeti korur.

Gizlilik eklemek, pencere işlemlerini kullanarak hızlı ve kolaydır. Bazı insanlar doğrudan pencere çerçevesine oturan ve neme dayanıklı suni ahşap panjurları tercih eder. Diğerleri, pencerenin üzerine monte edilen dikey veya yatay polyester pencere gölgelikleri ister.

Gölgelikler pratik bir seçenektir çünkü kullanılmadıklarında, duş alanlarında ışığın pencereden içeri girmesine izin vermek için onları yukarı çekebilirsiniz. Mahremiyete ihtiyaç duyduğunuzda, aynı hızla düşer. Gölgelerin kullanılmasının ek bir yararı, yalıtım özellikleridir. Panjurlardan daha enerji tasarrufludurlar çünkü gölgeler ısının kaçmasını engeller.

Enerji verimliliğindeki farklılığa rağmen, bazı ev sahipleri daha fazla ışığı engelledikleri ve daha yüksek derecede mahremiyete sahip oldukları için panjurları sever. Gölgeler gibi yükselip alçalmasalar da, yine de hızla açıp kapatabilirsiniz. Kepenk tercih ederseniz, küf, küf ve eğilme riskleri nedeniyle bambu yerleştirmediğinizden emin olun.

Duş pencereleri için buzlu cam

Panjur, gölgelik veya panjur kullanma fikrinden hoşlanmıyorsanız, dekoratif film veya buzlu cam banyo duş pencerelerine suya dayanıklı bir güzellik katar. Pencere yüzeyinde gravür tekniklerini de kullanabilirsiniz. Bu teknik, mahremiyetten ödün vermeden ışığın pencereden parlamasını sağlar.

Buzlu camı tercih etmek hem pencerenin görünümünü iyileştirir hem de mahremiyeti artırır. Camın bir tarafındaki çukur etkisi, insanlar pencereden bakarken görüntüleri bulanıklaştırır. Aradığınız etkiye bağlı olarak kullanabileceğiniz birkaç DIY tekniği vardır.

Geçici bir düzeltme istiyorsanız, statik pencere pervazları veya film pratik bir seçimdir. Bu yapışkanlar çıkarılabilir ve kalıcı pencere camı tedavileri için bir alternatif olarak iyi çalışır. Filmi uygulamadan önce camı yıkamak için bir cam temizleyici ve yumuşak bir bez kullanın. Uygulama için paket hakkında talimatlar bulacaksınız, ancak bu genellikle hava kabarcıklarını çıkarmak için bir silecek kullanmayı içerir.

Buzlu cam sprey boya kullanmak yarı kalıcı bir etki yaratır. Bu spreyi uygulamak, dekoratif bir yüzey oluşturacak şekilde kuruyan bir buz tabakası ekler. Püskürtmeden önce camı iyice temizleyin. Bu tedaviyi daha sonra kaldırmak isterseniz, cam kazıyıcı kullanabilirsiniz.

Cam aşındırma kremi, doğal ışığı yakalamanın ve aynı zamanda pencereli duşlarda mahremiyet yaratmanın başka bir yoludur. Bu dekoratif seçeneği seçerseniz, efektlerin kalıcı olacağını unutmayın. Bunun ana nedeni, dağlama kreminin cam üzerindeki ince bir tabakayı kaldırması ve arkasında buzlu bir görünüm bırakmasıdır.

Duşa yeni bir pencere takın

Mevcut bir pencereyi daha fazla mahremiyet sunan bir pencereyle değiştirmeyi tercih ederseniz, bu, duş alanınıza çekicilik ve pratiklik katmanın başka bir yoludur. Seçenekler arasında antika, çakıllı, yağmur, vitray ve nemin dışarı çıkmasına izin veren havalandırmalı cam bloklar bulunur.

Çakıllı veya yağmurlu desenler gibi gizlenmiş cam yüzeyler seçmek, pencereli duşlarda mahremiyet sağlar. Ancak bu engelleme, pencereyi tamamen opak yapmaz. Bunun yerine üretici, görülmesi zor bir desen veya doku oluşturur. Bazı üreticiler, istediğiniz engelleme düzeyini seçmenize izin verir.

Duşlardaki pencereleri örtmek yerine, onları odanın odak noktaları olarak yeniden düşünün. Bir vitray pencere parçası kullanın veya yeni bir tane takın. Bu eklenti sadece güzel değil, aynı zamanda renkli ışığı içeri alırken tamamen özeldir. Vitray eklemek, mekanınıza kişiliğiniz kadar ayırt edici, türünün tek örneği bir sanat eseri eklemek için mükemmel bir fırsattır.

Cam veya akrilik bloklar yerleştirmek, pencereli duşlarda mahremiyeti korumanın başka bir dekoratif yoludur. Blokların üzerindeki doku ve desen pencerenin net bir şekilde görmesini engellediği için pencere kaplaması eklemeye gerek yoktur. Bu yöntem, pencerelerin açılmadığı ancak minimalist bir tasarım oluşturduğu kalıcı bir kurulum içerir.

Akrilik blokları seçerseniz, bunlar kanatlı veya kranklı tente tarzı pencereler olarak mevcuttur. Akrilik blok pencereler açık olsa da, bu onların gizlilik avantajlarını azaltmaz. Bunları yedek pencere olarak veya yeni inşaat sırasında çakma kanatları kullanarak kurabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Duşta bir pencere varken ne yapacağım?

Pencere kaplamaları, film, kalıcı buzlama ve oyma tekniklerini kullanabilir veya yeni bir pencere takabilirsiniz. Mahremiyet, odaya ışık filtreleme ve yeterli havalandırma sağlayan bir yönteme odaklanın.

Banyoda ne tür pencere kaplamaları en iyisidir?

En iyi pencere kaplamaları suni ahşap, vinil, PVC ve alüminyum gibi suya dayanıklıdır. Nemden küflenmeye, küflenmeye veya eğrilmeye neden olabilecek ahşap kullanmaktan kaçının.

Pencereler için ne tür dokulu camlar var?

Üreticiye bağlı olarak düzinelerce dokulu cam stili mevcuttur. Birçoğunun banyonuzun dekoruna uyması için su, akor, buzlu kamış ve dövülmüş dokular vardır.

Duş penceresine cam blok takmak iyi bir fikir mi?

Duşunuza cam bloklar yerleştirmeden önce, en iyi mahremiyeti sağlamak için desenin oldukça dokulu olduğundan emin olun. Harçla çalışma deneyiminiz varsa, blokları bir DIY projesi olarak kurabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın