En Az Yer Kaplayan Merdivenler Hangileridir?

Alan sınırlı bir evde yaşamak, muhteşem bir merdivenin keyfini çıkaramayacağınız anlamına gelmez. Evinize kurabileceğiniz, yerden tasarruf sağlayan çok sayıda çekici merdiven stili vardır. İster bir metropol apartman dairesinde, ister küçük bir evde ya da klasik bir çiftlik evinde yaşıyor olun, en az yer kaplayan farklı merdiven türlerini araştırdık.

Evinizin kare görüntüsü ve bina kodlarının sınırlamalarına bağlı olarak, kompakt bir merdiven kurabilirsiniz. Görsel olarak çekici olan ve çalışması için çok fazla alana ihtiyaç duymayan aşağıdaki merdiven stillerine göz atın:

  • Merdiven Merdiveni – tipik olarak ana merdiven olamaz, ancak küçük evler için iyi çalışır
  • Spiral Merdiven – boho, endüstriyel veya klasik tarzlara sahip bir ev için zarif seçim
  • Yüzer Merdivenler – endüstriyel, minimalist ve şık sanatsal mekanlar için mükemmel stil
  • Depolama Merdiveni – küçük küçük evler ve dar alanlar için mükemmel bir fikir

İhtiyaçlarınız ne olursa olsun, evinizin dekorunu tamamlayacak, arzu ettiğiniz performansı, estetik değeri ve uzun ömürlülüğü sağlayacak bir merdiven bulunmaktadır. Küratörlü listemizdeki her bir merdiven türünün avantajları ve dezavantajları hakkında daha fazla bilgi edinmek ve ilham verici, çarpıcı merdiven fikirlerini keşfetmek için okumaya devam edin.

Sarmal merdivenli modern bir loft daire, Hangi Merdiven Türleri En Az Yer Kaplıyor?

Kompakt Şık Merdivenler

Çok fazla yer kaplamayan merdivenler, sayısız stil ve inşaat malzemesine sahiptir. Dar merdivenler görsel olarak çekici görünse de, güvenlik tehlikesi oluşturabilir. Küçük evler dışında inanılmaz derecede kompakt merdivenler bulmak nadirdir.

Merdivenler, tırabzanlar hariç minimum 36 inç genişlikte olmalıdır. Açık yükseltili merdivenler, yüzer merdivenler arasındaki boşluk, 4 inç veya daha büyük bir nesnenin geçmesine izin vermemelidir. 44 inç veya daha geniş basamakları olan merdivenlerde tırabzan olmalıdır.

Merdivenler hakkında bilinmesi gereken bazı terimler:

  • Burun – Her zaman gerekli olmayan ek güvenlik ve görsel çekicilik için bir adımın çıkıntısı
  • Yükseltici – Her adım arasında dikey yönde çalışan mesafe
  • Basamak – Yatay olarak çalışan, yukarı veya aşağı giderken yürüdüğünüz adım
  • Merdiven Genişliği – Yönetmelik standartlarına uyması gereken, her adımın veya sırtın kenardan kenara olan mesafesi

Minimum yer kaplayan merdivenlerin güvenlik için bina kurallarına uyması esastır. Merdivenler garip bir şekilde yerleştirilirse veya insanların inip çıkması için küçük bir merdiven genişliğiyle inşa edilirse, kazaların olma olasılığı daha yüksektir. Bazı küçük evlerde değiştirilmiş bir merdiven tarzı merdiven veya katlanabilir bir merdiven bulunur, ancak bunun nedeni farklı güvenlik kurallarına göre düzenlenmiş olmalarıdır.

Şimdi en az yer kaplayan en iyi dört kompakt merdivene bakalım.

Merdiven Merdiveni

Tavan arası yataklara ulaşmak için en ideal ve kompakt olduğundan, küçük bir evde bir merdiven bulmanız muhtemeldir. Çoğu küçük evin minimum tavan yüksekliği 6 fit 8 inç olmalıdır. Genişliği 12 inçten az olmayan basamaklara sahip bir merdivene sahip olmaktan kurtulabilirsiniz ve basamaklar arasındaki mesafe 12 ila 14 inç arasında değişebilir. Her basamak 200 lbs’yi destekleyebilmelidir. Merdivenden yukarı ve aşağı hareket ederken.

Küçük bir evdeki diğer merdiven merdiven stilleri için, yükselticiler 7 inç ila 12 inç yüksekliğe düşebilir. Bir tırabzan yüksekliğinin üzerindeki diş genişliği 17 inçten az olamaz. Küçük bir eve yerleştirildiğinde bir merdivenin eğimi 30 ila 70 derece arasında olmalıdır. Uluslararası Yapı Kodları 2018’de küçük evler için düzenlemeler yaptı.

Spiral merdiven

Spiral merdivenler, işi yapmak için çok fazla alana ihtiyaç duymadan tasarımda çok yönlülük sunar. Genellikle spiral merdivenler ahşap veya metal merdivenler kullanılarak yapılır. Bir sırt için minimum, metal merdivenler için 60 inç genişliğinde ve ahşap için 64 inç genişliğidir.

Halı sarmal merdivenlerden kaçınmak daha iyidir; ahşap veya metal, güvenlik için en iyi seçeneklerdir. Yükseltici 9 1/2 inçten daha yüksek olamaz ve tırabzan ile yol için orta sütun arasında en az 26 inç olmalıdır.

Yüzer Merdivenler

Yüzen merdivenler çok kozmopolit ve avangart görünür, ancak genellikle kolayca görülemeyen cam veya minimalist metal desteklere sahiptir. Az yer kaplayan ve yüksek görsel çekicilik yaratan bir merdiven elde edersiniz.

Yüzer bir merdiven kurarken, üçten fazla yükseltici varsa, bir tırabzan bulunmalıdır. Basamaklar için 36 inçten daha az boşluk olamaz ve tırabzanın yüksekliği 34 ila 38 inç arasında olmalıdır. Yüzer merdivenler 3 1/2 inç kalınlığında ve minimum 10 inç uzunluğunda basamaklara sahiptir.

Depolama Merdivenleri

Depolama merdivenleri, yerden tasarruf sağlayan başka bir çözümdür ve düzgün bir şekilde yürütüldüğünde, oldukça akıllı görünürler. Küçük bir evde, basamaklar 17 ila 22 inç genişliğinde olabilir. Standart evlerde merdivenlerin minimum genişliği 36 inç olmalıdır. İdeal olarak, ilk üç ila beş adım aynı zamanda depolama için açılan çekmecelerdir. Merdivenlerdeki çekmeceler kapandığında, kaza korkusu yaşamadan güvenle merdivenleri çıkabilirsiniz.

Merdiven İçin Ne Kadar Yer Gerekir?

Evinizde bir merdiven için yaklaşık 9 ila 10 fit yatay alana ihtiyacınız olacak. Tabii ki, yukarıdaki yerden tasarruf sağlayan merdivenler ile fazla alana ihtiyacınız olmayacak.

Bina kodlarına göre, merdiven basamaklarının genişliği 34 ila 36 inç genişliğinde olmalıdır. Tek istisna, belirli düzenlemeler uyarınca merdivenlerin minimum 28 inç olabileceği OSHA altındadır. Merdivenler 44 inç veya daha geniş olduğunda, korkuluklara sahip olmaları gerekir. Ek olarak, merdivenler veya yükselme arasındaki boşluk, uzunluklar arasında 3/8 inçten fazla bir farka sahip olmamalıdır.

Merdiven Kaç Adımdır?

Bir Amerikan evinde ortalama merdiven sayısı 12 ila 14 basamak arasında değişmektedir. Bir evin yüksek tavanı varsa veya merdivenlerdeki yükselticiler alçaksa, görsel çekicilik ve güvenlik için daha fazla basamak kullanılabilir. Ortalama merdiven uçuşu, 10 ila 12 dikey fitlik bir mesafeyi ölçer. Bir merdiven 14. veya 15. basamağa ulaştığında, mola vermek veya merdivenlerin yönünü değiştirmesine izin vermek için bir sahanlık inşa edilir.

Bir Evde Merdiven Yapmanın Maliyeti Nedir?

Bir evde merdiven inşa etmenin maliyeti 350 $ kadar ucuz veya 5.000 $ ‘ın üzerinde olabilir. Çoğunlukla, çoğu ev sahibi bir dizi merdiven inşa etmek için 900 ila 3,000 dolar harcıyor. Merdivenlerinizin doğru bir şekilde inşa edildiğinden ve güvenlik kodlarına uyduğundan emin olmak için uzman bir profesyonel seçin. Merdivenlerin maliyeti, önceden hazırlanmış bir merdiven seti satın alıp almadığınıza, ev boyutuna, inşaat malzemesine ve stile bağlı olarak değişecektir.

Merdivenlerde Halı, Ahşap veya Metal Olması Daha İyi mi?

Metal merdivenler en iyi seçenek olarak kabul edilir ve ahşap merdivenler arkasından yakından takip edilir. Metal merdivenler sağlam olmasına ve en uzun ömürlülüğü sunmasına rağmen, hava sert olduğunda soğuk olabilirler. Merdivenleri yıpranmaktan korumak, gürültüyü azaltmak ve şoku emmek için merdivenleri bir halı tabakasıyla örtün. Halı, estetik açıdan hoş olmaktan uzak ve merdivenlerin ömrünü uzatmaya yardımcı olan merdivenleri gizlemenin harika bir yoludur.

Amazon’daki bu yapışkan halı izlerine bir göz atın.

Kapanışta

Çok fazla yer kaplamayan şık bir merdiven setiyle evin içinde dolaşmanın birçok yolu vardır. Güvenlik için, merdiven basamaklarının minimum 34 ila 36 inç genişliğe sahip olması önemlidir. Ancak bazı kodlar altında minimum 27 inç genişliğinde merdivenler olması mümkündür.

Çok fazla yer kaplamayan bir dizi merdiven takmak, stil noktalarını kaybetmeniz gerektiği anlamına gelmez. Sanatsal, minimalist bir görünüm için yüzen merdivenleri seçin. Merdiven merdivenleri ve depolama merdivenleri, dar alanlar için mükemmel seçeneklerdir. Ve son olarak, katlar arasında güzel bir şekilde hareket etmek için klasik L-şekilli, U-şekilli veya spiral merdivenler inşa edebilirsiniz.

Evdeki merdivenler hakkında şu diğer bilgilendirici yayınlara göz atın:

Yeni Merdivenler Gıcırdıyor mu?

Merdivenler Üst Katta mı Alt Katta mı?

Bir Evde Merdivenler Nerede Olmalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir