Reklamı kapat
Reklamı kapat
Ev dekorasyonları
Ev dekorasyonları

En İyi Ev Banyo Zemin Seçenekleri

En uygun banyo döşemesini seçmek göz korkutucu olabilir. Banyo zemininizin evin geri kalanını tamamlamasını, ancak yine de yüksek nem seviyelerine, neme ve yoğun yaya trafiğine dayanmasını istiyorsunuz. Banyo zemini tasarımlarının, renklerinin, dokularının ve malzeme türlerinin çok sayıda olması, süreci daha da karmaşık hale getirir. Dağınıklığı ortadan kaldırmaya yardımcı olmak için, banyo alanları için en iyi […]

22 Kasım 2020 - 15:58 'de eklendi ve 55 kez görüntülendi. A+A-

En İyi Ev Banyo Zemin Seçenekleri

banyo zemini ve duş

En uygun banyo döşemesini seçmek göz korkutucu olabilir. Banyo zemininizin evin geri kalanını tamamlamasını, ancak yine de yüksek nem seviyelerine, neme ve yoğun yaya trafiğine dayanmasını istiyorsunuz. Banyo zemini tasarımlarının, renklerinin, dokularının ve malzeme türlerinin çok sayıda olması, süreci daha da karmaşık hale getirir. Dağınıklığı ortadan kaldırmaya yardımcı olmak için, banyo alanları için en iyi döşemenin yanı sıra her birinin artılarını ve eksilerini daralttık.

En iyi su geçirmez banyo döşeme seçenekleri

Bugün piyasada pek çok banyo döşeme seçeneği var ve bunların çoğu su geçirmez olduğunu iddia ediyor. Ama onlar mı? Su geçirmez zemin kaplaması, zemin ne kadar uzun süre maruz kalırsa kalsın içine su veya nemin girmeyeceği anlamına gelir. Gerçekten su geçirmez zemin malzemelerinde, su yalıtım ürünü sadece kaplama olarak kullanılmak yerine fırınlanır. Buna karşılık, suya dayanıklı zeminler genellikle zeminin üst tabakasının altındaki neme dirençli değildir.

Döşeme malzemesi su geçirmez olabilirken, alt zemin genellikle değildir. Bu nedenle su, çatlaklardan, döşeme tahtaları arasından veya duvar boyunca sızabilir ve banyonun yapısına zarar verebilir. Hangi döşeme tipini seçerseniz seçin, banyolarda genellikle küvetlerin ve tuvaletlerin etrafında silikon bir dolgu macunu gerekir.

Su geçirmez banyo döşemesinin temizlenmesi ve bakımı daha kolaydır, ancak aynı zamanda korur. Su her zaman zemindeki veya duvarlardaki çatlaklardan aşağıya ineceğinden, bu sızıntı kendini nemli tavanlar veya duvarlar şeklinde gösterebilir, özellikle de banyo üst kattaysa. Su geçirmez döşeme su geçirmez olduğundan, çok az sızıntı riski vardır.

Su geçirmez vinil döşeme

Vinilin dayanıksız veya ucuz olarak algılandığı günler geride kaldı. Günümüzde dayanıklılığı ve rahatlığı ile en popüler döşeme seçeneklerinden biridir. Vinil plakalar ve karolar, akla gelebilecek hemen hemen her renk ve stilde gelir.

Su geçirmez vinil döşemenin çekirdeği, sertliğini artırmak için ek katmanlarla güçlendirilmiştir. Sert çekirdek yapılı su geçirmez vinil döşeme için alışveriş yaparken, ahşap plastik kompozit (WPC) ve taş plastik kompozit (SPC) ile karşılaşmanız olasıdır.

Adından da anlaşılacağı gibi, WPC, ince talaş veya diğer ahşap benzeri malzemeler, bir termoplastik reçine, elyaf ve bir köpükleştirici madde içerir. Bazen ahşap polimer kompozit olarak anılan bu tür döşeme malzemesi, uzun süre ayakta durduğunuzda hafif, esnek, sıcak ve rahattır.

SPC vinil döşeme malzemesi öğütülmüş kireçtaşı, polivinil klorür (PVC) ve stabilizatörler kullanır. SPC, WPC döşemeye kıyasla daha ince, daha yoğun ve daha ağırdır. İnce yapısı nedeniyle, ayağın altında daha az rahatlık sağlayan küçük dolgu vardır.

Banyolar için su geçirmez vinil döşeme çeşitleri

Su geçirmez vinil tahta

Su geçirmez vinil plakalar, bugün piyasadaki belki de en popüler WPC vinil döşeme seçeneğidir. Parke zeminleri taklit etmek için yapılmıştır, çeşitli şekil ve boyutlarda mevcuttur.

Su geçirmez vinil karo

Su geçirmez vinil karoların üst yüzeyi, nemin içinden sızmasını önleyecek şekilde sırlanmıştır. Çoğu doğal taşı taklit eder, ancak ahşap gibi görünen birkaç tane vardır.

Su geçirmez vinilin artıları ve eksileri

Artıları:

 • Satın alınabilirlik: Vinil, porselen karo veya parke gibi diğer döşeme seçeneklerine kıyasla nispeten ucuzdur.
 • Kurulum kolaylığı: Vinil hafif olduğu için, onu banyo zemininize tam olarak uyacak şekilde kesebilir ve ayarlayabilirsiniz.
 • Su geçirmez: Vinil zeminler suya dayanıklı olduğundan banyolar için pratiktir.
 • Çok yönlülük: Vinil döşeme birçok şekil, doku ve renkte mevcuttur.

Eksileri:

 • Onarılması imkansız: Vinil döşeme hasar gördüğünde tamir edilemez. Tüm karo veya tahtayı değiştirmeniz gerekir.
 • Aşınmaya ve yırtılmaya eğilimli: Bir ömür boyu dayanabilen parke gibi diğer döşeme malzemeleri ile karşılaştırıldığında, vinil yer döşemesinin maksimum ömrü yaklaşık 20 yıldır.
 • Kaldırılması zor: Vinil yapıştırıcı kullanılarak kurulursa, vinil zeminlerin çıkarılması zordur.

Porselen ve seramik karo banyo zeminleri

Görünüşünden porselen ve seramik karoyu birbirinden ayırmak zordur. Her ikisi de bir fırında ısıtılan kil karışımından yapılmıştır. Bununla birlikte, porselen döşeme rafine kilden yapılmıştır ve daha yüksek sıcaklıklarda ısıtılması, seramikten daha yoğun ve daha dayanıklı olmasını sağlar. Porselen ve seramik, dayanıklılık ve uygun fiyatta banyo zeminleri için genellikle en iyi karolardır.

Banyolar için karo zemin çeşitleri

Porselen ve seramik plakalar

Teknoloji, gerçek ahşabı taklit eden plakalar aracılığıyla porselen veya seramik zeminlerin özelliklerini korurken, bir parke zemin görünümü elde etmeyi mümkün kılmıştır.

Porselen ve seramik karo

Ev sahipleri, çok yönlülükleri ve dayanıklılıkları nedeniyle banyo zeminlerinde özellikle porselen ve seramik karolara düşkündür. Porselen karolar daha sert, daha yoğun, daha sert ve daha az gözeneklidir. Olumsuz tarafı, seramik karolardan daha pahalıdır. Seramik karolar daha az rafine oldukları için daha ekonomiktir, ancak aynı zamanda daha az dayanıklıdırlar.

İnce ölçülü yer karoları

Ölçülü porselen karolar (GPT) 36 x 36 inç veya daha küçüktür. Bu karolar, yalnızca doğal taş veya mermerden elde edilebilen üstün porselen özellikler sunar. Ölçülü döşemeler geniş bir stil, doku ve renk yelpazesinde mevcuttur.

Fayans döşemenin artıları ve eksileri

Artıları:

 • Bakımı kolay: Fayans döşemeler normalde onları lekelerden koruyan sıvı camla kaplanır.
 • Kimyasal ve ısıya dayanıklı: Porselen ve seramikten yapılmış karolar, kimyasal maddelere veya aşırı sıcaklıklara maruz kaldığında korozyona uğramaz.
 • Çeşitli renkler ve stiller: Fayanslar, çoğu dekora uyacak geniş bir renk, desen, boyut, stil ve doku yelpazesinde mevcuttur.
 • Dayanıklı: Porselen ve seramik karolar oldukça uzun ömürlüdür. Ve suya dayanıklı.

Eksileri:

 • Sert yüzey: Bu tür döşemelerin uzun süre ayakta durması rahatsız edici olabilir.
 • Profesyonel kurulum gereklidir: Hafif düzensiz fayanslar bile kırılmaya neden olabilir, bu nedenle tesisatçının yetenekli ve bilgili olması gerekir.
 • Soğuk: Bu tür zeminler soğuk aylarda soğur.
 • Harç hatları: Derz hatlarının tamamen engellenmesi imkansızdır. Derz hatlarını temiz ve küfsüz tutmak için fayansların biraz bakıma ihtiyacı vardır.

Doğal taş karolar

Banyo zemininizde kullanıldığında doğal taş karo banyonuza sıcaklık ve derinlik katar. Fayanslar benzersiz dokulu ve renklidir ve diğerleri arasında mermer, granit, kireçtaşı, arduvaz ve traverten yapılabilir.

Doğal taş karo döşemenin artıları ve eksileri

Artıları:

 • Banyonuzun zarafetini artırır: Doğal taş döşeme güzel olabilir ve dekorunuzu zenginleştirebilir.
 • Estetik değer: Karolar aynı malzeme olsa da, her birinin farklı bir renklendirme veya gren hizalaması vardır ve bu da boşluğa derinlik ve doku ekler.
 • Ev yeniden satış değerini artırır: Doğal taş döşeme benzersiz olduğu kadar pahalıdır, dolayısıyla evin değerini artırır.
 • Dayanıklılık: Doğal taş, diğer zemin kaplama malzemelerine göre uzun ömürlüdür.

Eksileri:

 • Pahalı: Vinil gibi diğer zemin kaplama malzemeleri ile karşılaştırıldığında doğal taş oldukça maliyetlidir.
 • Rahatsız: Seramik ve porselen karo gibi doğal taş da mevcut hava şartlarına uyum sağlar. Soğuk havalarda zemin üzerinde yürümek rahatsız edici olabilir.
 • Bakımı zor: Sabunlar ve deterjanlar zeminin renginin solmasına neden olabilir.
 • Gözenekli: Sırlı porselen veya seramik karoların aksine, doğal taşlar oldukça gözeneklidir ve su hasarına meyillidir.

Suya dayanıklı laminat zeminler

Laminat parke, parke döşeme için kurulumu kolay ve daha uygun fiyatlı bir seçenek olarak ortaya çıktı. Laminat parke, başlangıcından bu yana muazzam iyileştirmelerden geçti. Günümüzde parke ve laminat parkeyi birbirinden ayırmak zordur. Doğal taş, vinil ve hatta karoları andıran laminat parke stilleri de vardır.

Suya dayanıklı laminat zeminlerin artıları ve eksileri

Artıları:

 • Kurulumu kolay: Laminat parke hafiftir, bu nedenle montajı daha kolaydır ve bir DIY banyo zemini tadilatı için idealdir.
 • Su geçirmez: Laminat parke, özellikle küvet ve tuvaletlerin etrafında silikon ile kapatıldığında suya dayanıklıdır.
 • Satın alınabilirlik: Laminat parke, parke ve diğer döşeme türlerine göre uygun fiyatlı bir alternatiftir.
 • Dayanıklılık: Su geçirmez laminat uzun ömürlüdür ve yüksek trafikli banyolar için pratiktir.

Eksileri:

 • Onarılması zor: Dayanıklı olmasına rağmen, laminat parke hasar gördüğünde değiştirilmelidir.
 • Daha az çok yönlü: Nispeten daha yeni bir malzeme olduğu için, diğer döşeme türlerine kıyasla tasarım ve stil söz konusu olduğunda daha az seçenek vardır.
 • Görünüm: Laminat, doğal taşı veya parkeyi taklit edebilirken, yakından bakıldığında daha az gerçekçi görünebilir.

Tasarlanmış ahşap zeminler

Banyonuz için uzun ömürlü parke zeminler elde etmek istiyorsanız, çekirdek mühendislik ürünü ahşap zeminler tercih edin. Geleneksel parke zeminlerin aksine, çekirdek mühendislik ürünü ahşap birkaç katmana sahiptir ve en dıştaki katman parke kaplamadır. İç katmanlar parke, sunta veya kontrplaktan yapılmıştır.

Sert çekirdekle tasarlanmış ahşap zeminlerin artıları ve eksileri

Artıları:

 • Suya dayanıklılık: Geleneksel sert ağaçla karşılaştırıldığında, tasarlanmış sert ağaç nem sorunlarını azaltmada daha iyi bir iş çıkarır.
 • Kurulumu kolay: Gerçek ahşap döşemenin montajı, kilitli kilit kurulumunu kullanabilen tasarlanmış ahşap döşemenin aksine oldukça zordur.
 • Temizleme ve bakım için kolay: İşlenmiş ahşap, ahşap kaplama ile kaplandığından, eziklere, solmaya, çizilmelere ve lekelere karşı iyi bir şekilde tutarak temizlenmesi ve bakımı kolaydır.

Eksileri:

 • Fiyat: Geleneksel ahşap, karo vinil ve laminat ile karşılaştırıldığında, işlenmiş ahşap önemli ölçüde daha pahalıdır.
 • Sağlık kaygıları: Bazı insanlar, işlenmiş ahşabın çeşitli katmanlarını birbirine bağlamak için kullanılan yapıştırıcılara alerjik reaksiyon gösterir.
 • Hasara meyilli: En dış yüzey çizilmeye karşı dayanıklı değildir ve diğer döşeme türlerine göre daha fazla özen gerektirir.
 • Tasarlanmış ahşabı yeniden cilalama şansı daha azdır: Birçok kez yeniden zımparalayabileceğiniz geleneksel ahşap döşemenin aksine, işlenmiş ahşap, ince üst parke tabakası nedeniyle zımparalanamaz (veya yalnızca bir kez).

Sıkça Sorulan Sorular

Yüksek kullanımlı bir banyo için bazı banyo yer karoları nelerdir?
Porselen karolar, diğer türlere göre daha yoğun, daha sert ve daha az gözenekli oldukları için yüksek kullanımlı ve yüksek trafikli banyolar için mükemmeldir. Seramik karolar, porselen karolarla aynı avantajlara sahiptir ancak daha ekonomiktir. Vinil, yüksek kullanımlı bir banyo için en uygun fiyatlı seçenektir.

En ucuz döşeme fikirleri nelerdir?
Laminat ve vinil, bir banyo için uygun fiyatlı döşeme seçenekleridir. Her ikisi de çeşitli stillerde, tasarımlarda ve renklerde gelir ve daha kolay monte edilen döşeme türlerinden ikisidir.

Bazı küçük banyo fayansı fikirleri nelerdir?
Küçük bir banyo, nötr renklerde küçük veya orta boy fayanslara sahip olmalıdır. Küçük banyolara büyük fayans döşemek iyi bir fikir değildir. Orantılılığı bozmanın yanı sıra, büyük karoların kesilmesi gerekebilir, bu da israfa neden olur ve bu da herhangi bir deseni kesintiye uğratabilir.

Çocuklu evler için en iyi banyo döşeme fikirleri nelerdir?
Porselen ve seramik döşeme, bir çocuk banyosunda harikadır. Bu karolar çizilmeye, lekeye ve suya dayanıklıdır. Ayrıca banyo vinil döşemelerinden daha dayanıklıdırlar ve küvetlerde ve lavabolarda coşkulu oynamadan kaynaklanan su sıçramalarına dayanabilirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Samsung bulaşık makinesi hata kodları Samsung bulaşık makinesi hata kodları

Samsung bulaşık makinesi hataları Samsung bulaşık makinesindeki herhangi bir sistem hatası, kullanıcıyı şaşırtıyor. Bulaşıkları ac...

Dekoratif ayna modelleri Dekoratif ayna modelleri

Aynalar, dekore edildiği stilden bağımsız olarak herhangi bir odanın içini değiştirebilir. Odayı daha hafif, daha geniş ve daha ilginç ...

Sertleşen halı nasıl yumuşatılır Sertleşen halı nasıl yumuşatılır

Kilimler çok güzel. O soğuk günlerde, sıcak kahvede ve çıplak ayaklarda ayaklarımızı ısıtırken, her ortamın dekorasyonunu iyileştirir, ...

Banyonuzda su tasarrufu nasıl yapılır Banyonuzda su tasarrufu nasıl yapılır

Bu yazıda, banyodaki su tüketiminin mümkün olduğunca nasıl azaltılacağı ve tasarruf edileceği hakkında konuşacağız.Bir evde toplam su t...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
4
SON EKLENEN HABERLER
Bulaşık makinesi kapak kilidi arızası Bulaşık makinesi kapak ki...

Bulaşık makinesi kapağı kapanmıyor. Bulaşık makinesinde bir ...

Samsung bulaşık makinesi hata kodları Samsung bulaşık makinesi ...

Samsung bulaşık makinesi hataları Samsung bulaşık makinesind...

Tv sinyal yok diyor ne yapmalıyım Tv sinyal yok diyor ne ya...

TV’niz “Sinyal Yok” diyorsa ne yapmalısını...

Bebeklik döneminde gelişim Bebeklik döneminde gelişi...

Bebeklik döneminde gelişim çocukluk nedir? Çocukluk ,&n...

Bebeklik döneminde gelişim ve eğitim Bebeklik döneminde gelişi...

Yüksek Kaliteli Erken Çocukluk Eğitimi Güçlü Bir Arkansas iç...

Hobi bahçe düzenlemesi Hobi bahçe düzenlemesi

Neden bir hobi olarak bahçeyi seçmelisiniz? İnsanlar, özelli...

Kum beji rengi boyalı evler Kum beji rengi boyalı evl...

Bej ile Uyumlu 16 Renk Birçok insan bej renginin yavan ve sı...

En yeni müstakil ev bahçe dekorasyonu En yeni müstakil ev bahçe...

Dekorasyon: iyi fikirler, düşük maliyet ve az zaman ile bahç...

Son trend mutfakta kahve köşesi Son trend mutfakta kahve ...

Mutfakta kahve köşesi ya da çay ya da her ikisi için küçük b...

Arduino nedir ve ne işe yarar Arduino nedir ve ne işe y...

Arduino nedir? Arduino , yeniden programlanabilir bir mikro ...

Dekorasyon
5
Çocuklar HABERLERİ