En ucuz Yer Döşemesi Nedir PVC Parke

Laminat ve Vinil Parke arasındaki farkı öğrenin ve her iki döşeme seçeneğinin sunduğu avantajları keşfedin.


Evimizin mutfağında, satın aldığımızda 1970’lerin suni tuğla levha vinil döşeme vardı. Eski alt zeminin düzensiz olduğu yerde çatlamış ve soyulmuştu. 90’larda temel bir krem ​​karo levha vinil ile güncellenmesi, aynı soruna ve kenarları düz tutmak için koli bandına neden oldu.

Şu anda bir ahşap damarlı laminatımız var ve koli bandı gitmiş ama sandalyeler zemini çizdi ve bulaşık makinesi sızdırmaya başladı, böylece tahtalar şişmeye ve suyun döşemenin altına girdiği yerde ayrılmaya başladı. On yıllardır yapılan her zemin yükseltmesi, bir süredir buna değerdi. Şimdi, yeni bir mutfak zemini için seçeneklerimi keşfetme zamanı geldi ve işler gerçekten değişti!

İlişkili: 57 çeşit laminat parke | Ev Dış Cephe Kaplama Çeşitleri | Vinyl Siding’i Evinize Kurma | Sarı Dış Ev Fikirleri

Vinil ve Laminat Parkenin Kısa Tanımları ve Tarihçesi

Vinil döşeme, 1933’te Chicago’daki “A Century of Progress” Exposition’da tanıtıldı. II.Dünya Savaşı’nın sonunda, karoların plastik konstrüksiyonu birçok renkte geldiğinden, evlerde ve kurumlarda pratik bir döşeme tercihiydi. Vinilin kurulumu ve bakımı kolaydı. 1960’lar cilasız ve yastıklı vinil zeminler getirdi. Vinil tahta döşeme, 1970’ler ve yukarı 80’ler asbest vinil döşemenin bir parçasıydı. (Bu, eski bir zeminin çıkarılmasının asbest içerebileceği anlamına gelir.) Günümüzün vinil zemin kaplaması, birçok kurumda kullanılan katı kompozit karolardan ahşap veya taş gibi görünen lüks vinil plakalara kadar değişebilir. Vinil döşeme, sıyrılıp yapıştırılabilen fayanslar, 12 ″ genişliğe kadar tabakalar veya birbirine kenetlenebilen tahtalar olabilir, ancak hepsi her katmanda çeşitli plastik türlerinden yapılır. İnce bir fotoğrafik katman, tasarımcıların ortaya çıkardığı her şeyin görünümünü yaratır ve koruyucu katmanlar, bir süre iyi görünmesini sağlar.

Laminat parke, reçinelerle karıştırılmış bir odun yan ürününe sahiptir. Bu, aksi takdirde boşa gidecek olanı kullandığı için onu sürdürülebilir kategoriye koyar. İlk modern laminat parke olan Pergo, 1984 yılında Kimya endüstrisi devi tarafından geliştirilmeden önce tezgahlar için laminat yıllarca kullanılıyordu. Perstorp AB Holdings. Pergo, 10 yıl sonra Kuzey Amerika pazarına ulaşmadan hemen önce Avrupa’da popüler oldu. Yapıştırılmak veya çivilenmek yerine alt zeminin üzerinde “yüzdüğünden”, bükülmeden ısı veya nem değişikliklerine uyum sağlayabilir. Laminat parke, tıpkı vinil zemin gibi bir arka ve fotoğrafik katmana, koruyucu katmanlara vb. Sahiptir ve “sahte” görünmekten evde çekici bir yatırım haline gelmiştir.

Vinil ve Laminat Nasıl Farklıdır?

Benzerliklere rağmen, vinil ve laminat parke seçeneklerinin nerede kullanılması gerektiğini etkileyen farklılıkları vardır. Döşeme endüstrisi her iki döşeme türünü de iyileştirmek için çok çalıştığından, bu farklılıklar azalmaktadır. Vinil döşeme, tek parça halinde yerleştirilmiş geniş yaprak vinil rulolar gibi laminatın kopyalayamayacağı birçok biçimde bulunabilir. Bu yazı için laminata en çok benzeyen forma odaklanacağım. Bu, ahşap plakalara veya seramik karolara benzeyen bir araya getirme stilidir.

Vinil Döşemenin Özellikleri

Vinil döşemenin en çekici yönlerinden biri, suyun genellikle sorun haline geldiği banyolarda, çamaşırhanelerde, bodrumlarda ve mutfaklarda kullanılabilmesidir. Bunun nedeni, yapılma şeklidir.

Malzemeler

Dikkatlice araştırılmış kompozitten yapılmış sağlam bir çekirdek, birçok vinil tahta için sağlam bir taban oluşturur. Bazen bu çekirdek odun unu, termoplastikler ve kalsiyum karbonatın bir kombinasyonudur. Diğer stiller doğal polivinil klorür, doğal kireçtaşı tozu ve dengeleyici ile yapılır. Bunlar su hasarına karşı dayanıklıdır ve kumaş sırtlı eski vinil döşeme stillerinin aksine su baskınlarına dayanabilir. Tahta bir destek tabakası olabilir, ancak her zaman gördüğünüz zemine ve bunun üzerinde koruyucu tabakalara sahip ince bir tabaka olacaktır. Bu katmanlar genellikle poliüretan veya PVC vinil. Daha pahalı stillerin daha kalın katmanları vardır. Bazı lüks vinil plakalar sert değil esnek değildir ve düzensizliği telafi edebilir alt katlar. Üreticiler, kendi döşemelerini diğerlerinden ayıran tescilli özelliklere sahiptir, bu nedenle araştırmanız da öyle.

Tasarım Seçenekleri

Vinil döşeme, görünmesini istedikleri herhangi bir şeye benzeyebilir. Teknoloji geliştikçe, her zaman daha iyi ve daha iyi görünüyor. Ahşap bir görünümle evinizin tarzına kolayca uyum sağlayabilir veya renkli bir karo seçebilirsiniz. Hatta koordineli parçalarla bir tasarımı özelleştirebilirsiniz. Lüks vinil plakalar yalnızca 5 mm kalın ve kurulduğunda genellikle kapıları veya zemin kayıtlarını etkilemeyecektir.

Dayanıklılık

Döşeme, “ödediğinizin karşılığını alırsınız” için mükemmel bir örnektir. Üst düzey bir lüks vinil tahta zemin, iyi görünmesini sağlayan daha kalın koruyucu kaplama katmanlarına sahiptir, ancak makul bir özenle, bütçe seçenekleri bile onlarca yıl sürebilir. Bazı vinil döşemeler güneş ışığında solacak, ancak bu her yıl iyileştirilen bir faktör. Suyun sıçrayacağı banyolar veya bir cihazın sızabileceği odalar gibi yerlerde vinilin parladığı yerler. % 100 su geçirmez zemin, kaçınılmaz olan gerçekleştiğinde güzel bir şeydir.

Maliyet Aralığı

Vinil döşeme pek çok stilde olduğu için, maliyet aralığı çok büyük. Doğrudan alt zemine yapıştırılan ince bir karo, metrekare başına 0,50 ABD doları kadar düşük olabilir. Ölçeği yukarı taşıdıkça, çekirdek kalınlığı veya yüzey katmanları ve daha fazlası gibi çeşitli faktörler olacaktır. Lüks tahta stilleri, metrekare başına 3,00 ila 5,00 ABD Doları arasındadır, ancak daha pahalı olabilir.

Yararlar ve zararlar

Vinil döşemeye su geçirmezlik özelliğini veren aynı özellik, ayağının altında soğuk ve sert bir his verir. Bu, özellikle beton veya seramik karo üzerine döşerken belirgindir. Lüks tahtaların çoğu, buna karşı koymak için alt katman katmanlarına sahiptir. Bazıları, sert bir tahtadan daha çok kalın bir kauçuk karo gibi, ayakları yumuşaktır. Bunlar ağır mobilyalardan kaynaklanan eziklere daha yatkındır, ancak üzerinde yaşamak gerçekten güzel. Vinil kulplar iyi dökülür, bu yüzden o limonata sürahisinin devrilmesi konusunda paniğe kapılmanıza gerek kalmaz. Paspasla ve devam et. Düzenli süpürme veya vakumlama ve ara sıra nemli bir paspas ihtiyacınız olan tek şeydir.

Tıklamalı tahtalar, bir DIYer problem çözme ve doğru araçlarla biraz deneyime sahiplerse yüklemek için. Vinil kesmek için sadece maket bıçağı yeterlidir. Zorluk, bir odanın kare olmayabileceği veya alışılmadık özelliklere sahip olabileceği kenarlardan gelir. Zeminin kapının önünden geçtiği bir dolap veya kiler yanıltıcı olabilir.

Laminat Parkenin Özellikleri

Laminat parkenin ahşap esaslı çekirdeği odanız üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Çoğu insan, laminat bir zeminin uzun süre dayanmanın daha rahat olduğunu düşünür ve dokunulduğunda vinile göre daha sıcak olduğunu düşünür.

Malzemeler

Çoğu laminat parkenin bir arka tabakası, fotoğrafik tabakası ve poliüretan vardır veya PVC vinil muadili gibi koruyucu katmanlar. Fark çekirdek katmandadır. Laminat bir zeminde bu katman, ahşap lifleri ve reçinelerden yapılmış yüksek veya orta yoğunluklu bir suntadır. Daha fazla odun lifi içeren bir çekirdek su hasarına duyarlı olacaktır çünkü ağaç lifleri ıslandığında şişecektir. Destek tabakası genellikle yalıtım özelliklerine sahip olacak şekilde tasarlanır. Fotoğrafik katman genellikle ahşaptır ancak günümüzde metal, taş ve karo gibi görünebilir. Koruyucu katmanlar, performans için sürekli olarak geliştirilmektedir. Zemin döşeme şirketleri, pazarlamasında belirtilecek ve tam olarak aradığınız şey olabilecek tescilli özelliklere sahiptir.

Tasarım Seçenekleri

İlk laminat parke, parke döşemeyi taklit edecek şekilde tasarlandı ancak yetersiz kaldı. Modern laminat parke, gerçek şeye o kadar çok benziyor ki, tek ipucu, daha kısa tahta uzunluğu ve daha kolay bakım gereksinimleri. Bazen eğimli kenarlar, oluklar veya ahşap damarı gibi dokulu detaylar olacaktır. Tasarım fotoğrafik bir görüntü olduğu için, bu zeminler parke, taş, fayans gibi görünebilir veya tasarımcı pazarın satın alacağına karar verir. Laminat, vinil döşemeden daha kalındır ve 12 mm kalınlığa kadar çıkabilir. Bu, eski bir eve yeni bir zemin döşerken bir faktör olabilir çünkü süpürgeliklerin yükseltilmesi gerekecek ve kapılar veya ısıtma elemanları etkilenebilir.

Dayanıklılık

Evcil hayvan sahipleri ve ebeveynleri, iyi bir laminat zeminin çocuklara ve pençelere dayanma şeklini sever. Genellikle giriş yolları, oturma odaları ve mutfaklar gibi yoğun trafikli alanlarda kullanılır. Pek çok laminat zemin, yaklaşık 10 yıl sonra pürüzlü görünmeye başlayacaktır, ancak daha düşük maliyet, zemini kolayca güncelleyebileceğiniz anlamına gelir. Yine, sektördeki gelişmelerle bu her zaman değişiyor.

Maliyet Aralığı

Şu anda laminat parkenin fiyatı, 7 mm kalınlığında metrekare başına 1,00 $ ve 12 mm kalınlığındaki lüks modellere baktığınızda metrekare başına 3,00 $ veya daha fazla olabilir. Maliyete katkıda bulunacağından, belirli kurulum için su geçirmezlik ve altlık gereksinimlerine dikkat edin.

Yararlar ve zararlar

Laminat parke, plakalar birbirine geçerek kesintisiz bir zemin oluşturabildiği için popüler hale geldi. Bir hafta sonu çalışması ve bir masa testeresi ile evinizin görünümünü ve değerini iyileştiren mükemmel bir kendin yap projesi olarak görülüyordu. Tıpkı vinil plakalar gibi, kenarlar ve zorlu noktalar da zor olabilir. Laminat parke, altındaki her şeyin üzerinde yüzen bir zemin oluşturur. Daha eski laminat zeminlerde bu, üzerinde yürürken bir “boşluk hissi” ve gürültüye neden oldu, ancak birçok yeni tasarımdaki yalıtkan alt tabaka bu sorunu ortadan kaldırıyor.

Purists daha kısa tahtaları sevmez çünkü gerçek bir parke zemin 8-12 ayak tahtasından yapılır, ancak çoğu insan bu farkı bile fark etmez. Fark ettikleri şey, bakımı kolay ve üzerinde yaşamak için rahat hissettiren bir zemin. Tüm laminat parke ihtiyaçları düzenli süpürme veya vakumlama, ara sıra hafif nemli bir paspas ve dökülmelerin hızlı bir şekilde silinmesidir.

Hem Laminat hem de Vinil Kazanır

Laminat ve vinil döşeme arasında karar verirken kötü bir seçiminiz yok. Bazıları belirli bir kurulum için diğerlerinden daha iyi olacak, ancak modern döşeme seçenekleri, üreticilerin ürünlerinin olumsuz yanlarını ortadan kaldırmak için çok çalışmasının sonucudur. Bütçenize, zaman kısıtlamalarınıza, satış tekliflerine ve odanızın nasıl görünmesini istediğinize bakın.

Seçeneklerinizi, farklı seçenekleri görebileceğiniz ve bunlara dokunabileceğiniz bir mağazada keşfedin. Bu tür zemine sahip insanlarla konuşun. Yaşam tarzınız için neyin önemli olduğuna karar verin. Tamamen su geçirmez bir zemine mi ihtiyacınız var? Başka bir sektörden kalan malzemeleri geri dönüştüren bir tane mi? Mevcut zeminler ve evinizin tarzıyla bütünleşen bir zemin mi? Evcil hayvanlarınızın veya çocuklarınızın aktivitesine ayak uyduran biri mi? Laminat ve vinil zemin kaplamalarında ihtiyacınız olanı bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir