Endüstriyel Mutfak Tasarımı

Kendi evinizde görünümü ve hissi yaratmak için ne olduğunu ve en iyi rüya fikirlerini içeren şefimizin mutfak tasarım kılavuzuna hoş geldiniz.Mermer ve kuvars tezgahlar, beyaz dolaplar, sarkıt ışıklar ve backsplash ile şef mutfağıYemek yapmayı seviyorsanız ve ev mutfağınızda neler yapabileceğinizi genişletmek istiyorsanız, aslında farklı bir mutfak türü düşünmenin zamanı gelmiş olabilir! Standart bir mutfak çoğu ev aşçısı için harika olsa da, bir şefin mutfağı ev mutfak becerilerinizi bir sonraki seviyeye taşıyabilir. Bu tür mutfaklar, yetenekli ve hatta profesyonel bir şefin ihtiyaçlarını karşılamak için daha büyük ve daha iyi donanımlıdır ve endüstriyel durumlarla da sınırlı değildir. Doğru bilgi ve biraz çalışmayla size özel bir aşçı mutfağına sahip olabilirsiniz.

Ancak bunu yapmak için, bir şefin mutfağını kendi evinize kurmak hakkında bilmeniz gereken her şeyi bilmeniz gerekir. İşte bu nedenle, burada, bir şefin mutfağının ne olduğu, sizin için neler yapabileceği ve kendi evinizde bir şefin mutfağının en iyi şekilde uygulanmasıyla ilgili temel bilgileri inceleyeceğiz.

Şefin Mutfağı nedir?

Üst düzey cihazlarla şefler mutfağı büyük ada beyaz dolapBir şefin mutfağı, standart bir ev mutfağının normal şartlarının ötesine geçmek için tasarlanmıştır. Sadece ortalama bir ev şefinin ihtiyaçlarına uymakla kalmaz, aynı zamanda daha büyük ölçüde profesyonel bir şefin sahip olabileceği ihtiyaçları karşılamaya yöneliktir. Restoranlar ve oteller gibi endüstriyel mutfaklarda yaygın bir seçimdir. Bununla birlikte, bunlar, tüm süslerin kendi yerlerinde çalışmasını isteyen herhangi bir profesyonel şef için de harika bir katkı olabilir.

Bir şefin mutfağı genellikle birkaç temel özellik içerir. Birincisi, birden fazla aşçıya uyum sağlamak için genellikle birden fazla ocak vardır. Bu genellikle adalar ve ek karşı alan kullanımı yoluyla gerçekleştirilir. Açık konsept bir mutfak ile iyi çalışan bir tasarım.

Bu sobalar ayrıca tipik olarak, ortalama ev sobasından daha yüksek bir İngiliz termal ünitesine (BTU) sahip gaz sobalarıdır. Standart bir soba yaklaşık 7.000 BTU’ya ulaşırken, bir şefin mutfak sobası genellikle 23.000 BTU’ya ulaşır. Aşçıların mutfakları, farklı pişirme türlerine ve servis edilene kadar yiyecekleri kızartmak için ısıtma çekmecelerine izin vermek için genellikle birden fazla soba türünü barındırır.

Bir şefin mutfağındaki lavabolar da standart bir lavabodan daha derindir. Bu, bulaşıkları yıkamanıza, yiyecekleri durulamanıza ve hatta derin tencereleri doldurmanıza olanak tanır. Tencere doldurma derecesine kadar, ocaktaki tencereleri doldurmak için makarna kolu şeklinde ek bir musluk.

Ev sahipleri ayrıca genellikle özel bir şefin mutfağında bulaşık makinesini tercih ederler. Sonuçta, muhtemelen yemek pişirirken bulaşıkları takip etmenize yardımcı olacak eksiksiz bir mutfak personeliniz yok. Bu, size yardımcı olacak otomatik bir aracın uzun bir yol kat edeceği anlamına gelir!

Bu mutfaklarda çeşitli araçlar da bulunmaktadır. Bu, en sevdiğiniz ve en çok kullanılan cihazları ve hatta organize kalmanıza yardımcı olmak için yapılmış cihazları içerebilir, böylece her şey tam olarak ihtiyaç duyduğunuz anda ihtiyaç duyduğunuz yerde olur.

Şefin Mutfağı ile Gurme Mutfağı Arasındaki Fark

Son teknoloji aletler adası ve asma tencere ile gurme mutfakEv şefleri, standart bir ev mutfağının yapamayacağı şekilde ihtiyaçlarını karşılamak için bir şefin mutfağı veya bir gurme mutfağıyla ilgilenebilirler. Ancak bu iki terim birbirinin yerine geçemez. Aslında farklı mutfak ihtiyaçlarını karşılayan tamamen farklı konseptleri temsil ediyorlar.

İlk olarak, benzerliklerine dikkat etmek önemlidir. Her iki mutfak türü de standart bir mutfağın sunduklarının ötesine geçmek için yapılmıştır. Bunun da ötesinde, bu seçeneklerin her biri genellikle üst düzey cihazlarla ve ek tezgah alanı gibi tasarım konseptleriyle doldurulur.

Bununla birlikte, temel fark, gurme mutfakların tipik olarak çok daha kişiselleştirilmiş olmasıdır. Bir şefin mutfağı yetenekli şeflerin ihtiyaçlarını karşılarken, gurme mutfaklar belirli bir şefin – bu durumda ev sahibinin – mutfak ihtiyaçlarına göre tasarlanır.

Örneğin, bir şefin mutfağının ortak özelliklerini zaten ele aldık. Öte yandan, bir gurme mutfak, standart bir şefin mutfağına göre alışılmadık özelliklere sahip olabilir, aksi takdirde evde yetiştirilen sebzelerinizi turşu yapma pratiğinize hitap edecek benzeri araçları kaçırabilirsiniz!

Benzer şekilde, bir gurme mutfak, standart bir şefin mutfağına özgü aletleri hariç tutabilir. Ortak bir cihaz kullanma olasılığınız yoksa, bu cihazı kullanma olasılığınız daha yüksek olan bir şeyle değiştirmek için bir gurme mutfak tasarımı hazırlayabilirsiniz. Yine de, bir şefin mutfak tasarımının, herhangi bir aşçının ihtiyaç duyacağı ortak temel özelliklere sahip olması amaçlanır.

Şefin Mutfak Fikirleri

Şefler lüks ev aletleri ile mutfak koyu gri dolaplar mermer tezgahlarEv mutfağınızı bir şefin mutfağına dönüştürmekten en iyi şekilde yararlanmanın birkaç farklı yolu vardır. Daha önce tartışıldığı gibi, bunu yapmanın en iyi yollarından biri açık mutfak tasarımı kullanmaktır. Adalar gibi araçlar, herhangi bir eve biraz ekstra sayaç alanı eklemenin harika bir yoludur.

Temanızı da dikkatlice düşünmelisiniz. Pek çok endüstriyel mutfağın modern görünümünü mü istiyorsunuz yoksa şefinizin mutfak tasarımını biraz daha rahat mı tutmayı tercih edersiniz? İkincisi doğruysa, tüm olanakları sağlam tutarken metalleri ve nötr renkleri daha rustik tasarım seçenekleriyle değiştirmeyi tercih edebilirsiniz.

Geniş Ada ile Açık Mutfak Tasarımı

Set üstü büyük bir ada ve etkili çalışma üçgenine sahip eğlenceli bir mutfakBirden fazla kişinin aynı anda yemek pişirebileceği alan, herhangi bir şefin mutfağı için bir zorunluluktur. Büyük bir ada, mutfakta toplanmak ve lezzetli yemekler yaratmak ve tatmak için en iyi yerlerden biridir. Etkili bir mutfak çalışma üçgenine sahip adalar, yemeklerin daha kolay hazırlanmasına ve ihtiyaçların kısa bir mesafede bulunmasına olanak tanır.

Chefs Kitchen, Büyük Buzdolabı

Şarap soğutucu ve uyumlu dolaplara sahip çift termador buzdolabı bulunan şef mutfağı

Bir buzdolabı mutfakta en sık kullanılan cihazlardan biri olduğundan, uygun bir şefin mutfak tasarımında büyük miktarda depolama alanı barındırabilen bir mutfak olması mantıklıdır. Bir buzdolabı, malzemelerinizi taze ve yemek için güvenli tutan şey olduğundan, ihtiyacınız olanı düzenli bir şekilde saklayabilecek kadar büyük olması önemlidir.

İleri Teknoloji Cihazlar

La cornue fırın mermer tezgah ada beyaz dolapları ile şefler mutfağıSub-Zero ve Wolf, La Cornue, Viking, Miele, Gaggenau ve Thermador gibi üst düzey cihaz markaları, herhangi bir şefin mutfak tasarımı için eklemelerden sonra sıklıkla aranır.

Mutfak Adası Buzdolabı Çekmeceli

Çift buzdolabı çekmeceli mutfak adasıBir mutfak adasındaki buzdolabı çekmeceleri, yoğun bir şef için gerekli olan yemek hazırlığı sırasında ihtiyaç duyulan malzemelere hızlı bir şekilde erişilmesini sağlar.

Şarap dolabı

Gri dolaplı şefler mutfağı beyaz kuvars tezgahları şarap dolabı yemek adası ve ahşap masaŞarap dolabı, bir şefin mutfak tasarımında sahip olmak için harika bir özelliktir, çünkü şarabı yiyecekle eşleştirmek genellikle yemek zevkinin kritik bir parçası olarak kabul edilir. Şarabınızı uygun sıcaklıkta hazırlamak özellikle misafirleri ağırlarken gereklidir.

Isıtma Çekmeceleri

Isıtma çekmeceli mutfakSıcak tutma çekmeceleri, yemek hazırlarken yiyecekleri sıcak tutmak için harika bir ektir.

Gömme Kiler

Dolaplar ile kilerde yürümek ile şefler mutfakDekoratif kiler kapılı geleneksel mutfak.

İyi stoklanmış bir kiler, her şef için bir gerekliliktir. Bir kiler kullanışlı, görülebilir ve erişilebilirdir. Uygun anlamı, her şeyin ihtiyaç duyduğu yere yakın olmasıdır. Öğeler bir bakışta bulunup görüntülendiğinden görüntülenebilir. Erişilebilir, yani ihtiyacınız olan şeyi ihtiyaç duyduğunuzda bulmak için yeniden düzenlenmesine gerek yoktur.

Açık Raflı Mutfak

Açık raflı şefler mutfağı yığılmış tabaklar büyük kuvars adasıAçık raflı bir mutfak, erişilebilirlik ve işlev sağlar. Gerçek endüstriyel tarzdaki mutfağa benzer şekilde tabak aşınmasına kolayca erişilebilmesi, daha hızlı yemek hazırlığı sağlar.

Çoklu Lavabo

İki lavabolu modern şefler mutfak gri kuvars tezgahı beyaz kuvars adasıBirden fazla lavaboya sahip olmak yemek hazırlamak ve bulaşık yıkamak için kullanışlıdır. Sebzeleri veya kirli bulaşıkları yıkamak için en az bir derin lavabo önerilir. Derin bir lavabo ayrıca gerektiğinde bir tencereyi su ile doldurmanıza izin verir. Buna bir alternatif, kolaylık sağlamak için iç içe geçen özel bir tencere doldurma musluğu kurmaktır.

Çatal Organizatör

Çatal bıçak düzenleyicili mutfak adasıBirden fazla tabak hazırlarken, büyük bir çatal-bıçak düzenleyiciyle donatılmış bir mutfak dolabı veya ada, iş için tam alet ihtiyacını hızlı bir şekilde elde etmenize yardımcı olmak için gerekli bir ek olabilir. Uygun bir çatal bıçak takımı düzenleyicisi, her şeyi kolayca bulunabileceği bir yerde tutmaya yardımcı olmak için eşyaları ayrı bölmelere ayırabilir.

Çoklu Fırınlar

İki fırın ve iki lavabolu şef mutfağıOturma yeri ve çok sayıda fırın bulunan mutfak adası.

Çift fırınlı bir mutfak veya ek bir konveksiyonlu veya buharlı fırını olan bir mutfak, birden fazla yemek hazırlarken yardımcı olabilir. Birden fazla fırın, kişinin yiyecekleri daha hızlı hazırlamasına ve aynı anda birden fazla şeyi pişirmesine, buharda pişirmesine, kızartmasına, ızgara yapmasına veya kızartmasına izin verir.

Şefin Mutfağı Nasıl Kurulur

Modern cihazlarla şef mutfağı, kuvars tezgah üstü ada ve oturma yeri olan yarımadaMutfağınızı bir şefin mutfak tasarımına dönüştürmeye başlamanın birkaç temel yolu vardır. Bunlar, zaman alan bir tadilat yapmadan önce bile hemen halledebileceğiniz ipuçlarından bazıları.

İlk önce mutfak tezgahınızı temizleyin. Tezgahınızda dekoratif öğeler kullanmanın birçok yolu olsa da, bir şef genellikle mümkün olduğunca çok çalışma alanı ister. Bu nedenle, ek dekorasyonları minimumda tutun.

Yapabileceğiniz başka bir şey, mutfağınızı yeniden düzenlemek, böylece en çok ihtiyacınız olan eşya ve aletlere erişimin kolay olmasını sağlamaktır. Bunu yapmanın harika bir yolu, tencere ve tavalarınızı çalışma alanınızın üzerindeki bir rafa asmaktır. Bu şekilde, çekmeceleri ve dolapları tüfekle çevirmek yerine, yalnızca ihtiyaç duyduğunuzda yakalamanız gerekir.

Çekmecelerinizi aşırı kalabalık olmadan iyi organize ederek, elinizdeki iş için ihtiyaç duyduğunuz aleti kolayca bulabilirsiniz. Kullanmanız gerekmeyen her şeyi kaldırın, böylece ihtiyaç duyduğunuzda nesneleri kolayca fark edebilirsiniz. Hangi araç-gereçlerin ve aletlerin saklanacağını belirlerken nicelikten çok kaliteye gitmeye çalışın. Yalnızca kullandığınız şeyleri düzenli olarak saklayın ve gerisini kaldırın.

Kuru ürünlerinizi paketinden çıkarmak ve kaplarda saklamak, elinizde ne olduğunu bilmenize yardımcı olabilir. Bu, onları kullanma zamanı geldiğinde kolaylaştırır. Ek olarak, elinizde ne olduğunu görmek, alışverişe çıkmadan önce onu daha etkili hale getirir ve yanlışlıkla fazladan eşya poşetleri açmanızı önlemeye yardımcı olur.

İster kaplarda, ister baharat rafında veya kavanozlarda olsun, malzemelerinizi elinizin altında tutmak, iyi organize edilmiş bir alan yaratmanıza yardımcı olabilir. Siz oradayken, buzdolabınızı kategoriye göre düzenlemek de etkili bir zaman tasarrufu sağlayabilir.

Ev mutfağınızı bir şefe layık bir mutfağa dönüştürmenin birçok yolu vardır, böylece becerilerinizi ve veriminizi artırabilirsiniz. Kendi fikirlerinizi görselleştirmenize yardımcı olmak için, tasarımlarınızı hayata geçirmek için kullanabileceğiniz birçok farklı mutfak dolabı tasarım programı vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir