Evde Sebze Bahçesi Yapmak İçin 10 Yaratıcı Fikir

Evde kendi bahçenizin olması birçok fayda sağlayacaktır. Bunlardan biri, bir ev bahçesine ekilebilecek çeşitli sebze ve diğer mutfak ihtiyaçlarını satın almak için harcamaları azaltmaktır. Zaten bildiğimiz gibi, genellikle piyasadan satın alınan çoğu sebze pestisit içerir. Bu pestisitler, onları tüketen kişilerin sağlığına zararlı olabilir. Hiç evde kendi sebze bahçenizi yapmayı düşündünüz mü? Denemek isterseniz bu sefer yazımıza bakalım.

Bunu takiben, evde bir sebze bahçesi yapmak için bazı yaratıcı fikirleri tartışacağız. Tamamen dinleyelim ve umarım size ilham verir!

1. Rafta sebze bahçesi

Kısıtlı arazi sorunu yaşayanlarınız için endişelenmenize gerek yok, yine de evde bir sebze bahçesine sahip olabilirsiniz. Çok seviyeli bir vitrin kullanarak üzerine sebze saksıları koyabilirsiniz. Bitkilerin mükemmel şekilde büyüyebilmesi için yeterli su ve aydınlatma sağlayın.

01 Bir rafta sebze bahçesi
Bir rafta sebze bahçesi – kaynak: pinterest.com

2. Su borulu topraksız ekim sistemi

Su kaynağı yeterli olursa sebzeler iyi büyür. Bu tek fikri, sebzelerinizin iyi gelişebilmesi ve evinizin etrafındaki alanda fazla yer kaplamaması için kullanabilirsiniz.

02 Su borulu topraksız ekim sistemi
Su borulu topraksız ekim sistemi – kaynak: goodshomedesign.com

3. Evin duvarında dikey sebze bahçesi

Sebze yetiştirmek için yeterli araziniz yoksa bu dikey bahçe stilini uygulayabilirsiniz. Evinizin duvarına sebze ekerek kendi sebze bahçenize zaten sahip olabilirsiniz.

03 Evin duvarında dikey sebze bahçesi
Evin duvarındaki dikey sebze bahçesi – kaynak: pinterest.com

4. Özenle düzenlenmiş kullanılmış bir şişeden saksı

Evinizdeki arazi kayalarla doluysa ve bitkiler tarafından dikilemiyorsa bu tek fikri uygulayabilirsiniz. Kullanılmış bir şişeyi saksı olarak kullanarak ve düzgün bir şekilde dikey olarak düzenleyerek, zaten özel bir sebze bahçesine sahip olabilirsiniz.

04 Özenle düzenlenmiş kullanılmış şişeden saksı
Özenle düzenlenmiş kullanılmış bir şişeden saksı – kaynak: desertification.com

5. Mutfak baharatları için sebze bahçesi

Artık yemek pişirmek için sebze almanıza gerek yok, onları ekerken neden olmasın?

05 Mutfak baharatları için sebze bahçesi
Mutfak baharatları için sebze bahçesi – kaynak: pinterest.com

6. Sebzeleriniz için özel bir raf sağlayın

Evinizin bahçesinde arazi kalmadıysa bu tek fikri uygulayabiliriz. Sebze dikmek için özel bir raf yaparak evde denemek sizin için çok faydalı ve verimlidir.

06 Sebzeleriniz için özel bir raf sağlayın
Sebzeleriniz için özel bir raf sağlayın – kaynak: Instructable.com

7. Çömelmek istemeyenleriniz için bir sebze bahçesi

Düzgün bir şekilde düzenlenmiş yüksek ayaklı ahşap kutular yapmayı deneyin, ahşap paletler de kullanabilirsiniz. Daha sonra bitkileri renge veya türe göre düzenleyin. Örneğin, havuçlar için ilk ahşap kutu, soğanlar için ikinci kutu vb.

07 Çömelmek istemeyenler için sebze bahçesi
Çömelmek istemeyenler için bir sebze bahçesi – kaynak: dekoruma.com

8. Aeroponik ekim sistemi

İlk fikir hidroponik ekim sistemi kullanmaksa aeroponik ekim sistemini kullanarak bir sebze bahçesi de uygulayabilirsiniz. Bir saksıyı asmak yeterince basittir ve evinizde fazla yer kaplamaz.

08 Aeroponik ekim sistemi
Aeroponik dikim sistemi – kaynak: hostelgarden.net

9. Bitki torbalarını asmak daha pratiktir

Bu tek fikir aslında önceki fikirle neredeyse aynı. Aradaki fark sadece ekim ortamında. Önceki fikir saksı için bir şişe veya tahta palet kullanıyorsa, bu fikir sebze yetiştirme ortamı olarak bir bez torba kullanır.

09 Bitki torbalarını asmak daha pratiktir
Bitki torbalarını asmak daha pratiktir – kaynak: goodhousekeeping.com

10. Dikeceğiniz bitkinin türüne göre küçük bloklar

Evinizin arkasında veya yanında yeterli arazi varsa, alanı kendi sebze bahçenizi oluşturmak için kullanabilirsiniz. Dikeceğiniz sebzelerin türüne göre bölgede küçük bloklar yaparak.

Bir Cevap Yazın