Evinizi Düzenlemek İçin 8 Uzman Tavsiyesi

Taiyou Nomachi / Getty Images

COVID-19 salgını sırasında kendi kendine karantinayı savunan (veya zorunlu kılan) birçok şehirden birinde yaşıyorsanız, aniden evde çok daha fazla zaman geçiriyorsunuz. İster evden çalışıyor olun, ister çocuklarınıza evde eğitim veriyor olun, ya da sadece kalacak yerinizi düzenlemeniz gerekiyorsa, organize etmek için iyi bir zaman.

Bazı üst düzey organizasyon etkileyicilerine ve Ulusal Üretkenlik ve Organizasyon Uzmanları Birliği’nin (NAPO) başkan adayına danıştıktan sonra, evinizi karantina için organize etmenin yollarının bir listesini derledik.

1. Kilerinizi düzenleyin

Evinizi karantina için hazırlarken, kilerinizden ve rafa dayanıklı eşyalarınızdan geçmek harika bir ilk adımdır.

“Kilerinizin bir köşesine geri ittiğinizde, süresi dolmak üzere olan yiyecekler olabilir. Bu eski eşyaları boşa harcamak yerine onları kullanmak için ne harika bir zaman. Market rafları her zamankinden daha boş olduğu için, evinizdeki her şeyden önce kilerinizi ve buzdolabınızı / dondurucunuzu düzenlemenizi öneririm. Özellikle mevcut koşullar altında, yiyeceklerinizi rotasyona sokmak, en eskisini önce tüketmek önemlidir – böylece hiçbir şey boşa gitmez! “

Shalae Price, Profesyonel Organizatör

Her şeyi çıkararak ve son kullanma tarihlerini işaretleyerek başlayın. Rafta kararlı temel ihtiyaçlarınızın ve daha fazlasına ihtiyacınız olabilecek şeylerin bir envanterini çıkarın. Fazla eşyanız varsa, yaşlı ailenize ve arkadaşlarınıza ulaşmayı veya ihtiyacınız olmayan şeyleri bağışlamayı düşünün. Her şeyi kaldırmaya başlamadan önce kilerinizi ve dolaplarınızı silin.

A Life Better Organized’ın sahibi Debbie Sandler bize “kalan öğeleri benzer kategorilere ayırmamızı söyledi. Baharatları, konserve ürünleri, sıvı yağları ve sirküleri, pişirme malzemelerini, tahılları ve benzerlerini bir arada tutun. ” Alanı optimize etmek için sepetler, kavanozlar, kutular, kasalar, tembel Susanlar ve kaplar kullanın.

2. İş veya okul için bir alan belirleyin

İşiniz uzaktan çalışmaya geçtiyse veya çocuklarınız okul ödevlerini evde yapıyorsa, biraz çalışma alanı boşaltmanız gerekir. Belirli bir alan ayırmak, iş ve ev arasındaki çizginin bulanıklaşmasını önlemeye yardımcı olacak ve üretken olmayı kolaylaştıracaktır.

Price’a göre, “Odaklanmak için dağınık olmayan bir alana ihtiyacınız var. Eşyaları mümkün olduğunca saklamak için dikey boşluk kullanın. Masanızda yalnızca gerekli öğeleri tutun. Dosyaları ve kağıtları saklamak için duvar cepleri duvara asılabilir. Masaüstündeki kağıt ayıklayıcılar, her şeyi ayrı ve dikey tutarak görsel karmaşayı ortadan kaldırır ve çalışmak için yer açar. ”

3. Zihinsel alan için fiziksel alan yaratın

Evinizde çok zaman geçireceğiniz için genel yaşam alanlarınızı düzene sokmanızı ve yeniden düzenlemenizi öneririz. Alanı temizlemek, daha az sıkışık hissetmesine yardımcı olur, çeşitli zihinsel sağlık yararları sağlar ve kendinizi üretken hissetmenizi sağlayabilir.

Film veya oyun geceleri ve evinizde egzersiz gibi karantina etkinlikleri için daha fazla boş alana da ihtiyacınız olabilir. Yoga ve egzersiz sınıfları için birçok ücretsiz çevrimiçi kaynak var.

Her gün kullanmadığınız şeyler için daha verimli evler bularak başlayın. Yatakların altındaki dolapları ve boşlukları kullanın. Daha fazla açık alan yaratmak için mobilyalarınızı yeniden düzenlemeye çalışın.

4. Dolabınızı düzenleyin

“Tidying Up with Marie Kondo” yu açın ve dolabınıza derinlemesine dalın. Her şeyi deneyin ve bir yıl veya daha uzun süredir giymediğiniz kıyafetleri bağışlamayı düşünün. Tutmak istediğiniz şeyleri etkinliğe, stile veya renge göre düzgün bir şekilde katlayın ve düzenleyin. Giysilerinize daha fazla nefes alma alanı sağlamak için büyük paltolar ve sıcak eşarplar gibi mevsimlik eşyaları bir kenara koyun.

Ayrıca yaratıcı olabilir ve eski öğeleri yeniden kullanabilirsiniz. Eski bir tişörtü kırpın, solmuş kot pantolonunuza bir yama ütüleyin veya bir tişörtü batik yapın. Hala anılarınızı tutan eski tişörtleri takmak istiyorsanız, Sandler onları yorgan haline getirmenizi önerir.

5. Eğlence koleksiyonunuzu sıralayın

Tüm kitaplarınızın, filmleriniz ve oyunlarınızın bir envanterini yapın. Bunları depolamak için verimli yerler bulun, zaman geçirmek için bazı eski favorileri keşfedin ve artık sevmediğiniz eşyaları bağışlayın (yerel gençlik merkezleri, huzurevleri, çocuk hastaneleri).

Bu, eski CD’leri ve VHS kasetlerini bırakmanın zamanı olabilir – yer kaplayan ve sınırlı kullanıma sahip şeyler. Abone olduğunuz akış hizmetlerinde bulunan çok sayıda eski filme ihtiyacınız olmadığını fark edebilirsiniz.

6. Zamanı geçmişle geçirmek

Fotoğraf koleksiyonunuzu hem fiziksel hem de dijital olarak ayrıştırın. Fotoğrafların üzerinden geçmek, sosyal mesafe için mükemmel bir zaman alıcı projedir. İyi zamanları hatırlayıp hatırlayacak, aynı zamanda gelecekteki benliğinizin albümler oluşturmasını veya belirli fotoğrafları bulmasını kolaylaştıracaksınız.

“Şimdi dijital fotoğraflarınızdan bir temizlik yapmanın tam zamanı. Çektiğiniz tüm bu yardımcı fotoğrafları silin, kötü fotoğrafları silin ve katlarını azaltın. Bir adım daha ileri gitmek için zamanınız varsa, fotoğraflarınızı nasıl paylaşmak istediğinize karar verin. Bir bulut hesabında bir kitap oluşturabilir veya ailenizle paylaşabilirsiniz. Bu, aile hikayelerini çocuklarla paylaşmak veya daha büyük aile üyelerinden hikayelerini paylaşmalarını istemek için harika bir zaman olabilir. “

Amy Tokos NAPO Seçilmiş Başkanı

Daha sonra bu fotoğrafları çekebilir ve bitmemiş bebek kitapları, albümler veya albümler üzerinde çalışabilirsiniz.

7. Garaja gidin

Garajlar ve hangarlar genellikle rastgele ekipmanlara, aletlere, depolamaya ve hareket etmenin kalıntılarına ev sahipliği yapar. Garajınızı temizlemek ve düzenlemek fiziksel bir görevdir, biraz egzersiz ve temiz hava için harikadır.

Bu alanlar, iç mekanlardan daha fazla kir, toz ve kir toplama eğilimindedir. Garajı veya kulübeyi boşaltın, ardından alanı süpürün ve hortumla yıkayın. Tekrar doldururken, her şeyi gözden geçirin ve neyi saklamak, satmak, bağışlamak veya atmak istediğinize karar verin. Her şeyi kategoriye göre sıralayın ve farklı öğe gruplarını nerede depolamak istediğinizi planlayın.

Dikey alan oluşturmak için rafları kullanın ve bir şeyler asın. Noel süsleri gibi benzer öğeleri daha büyük kutularda birleştirin. Kaplarınızda yaratıcılığınızı konuşturun – eski boya kutuları, sakız veya nane kapları ve dosya dolapları daha küçük biblolar ve aletler alabilir.

8. Arabayı temizleyin

Aracınızın ayrıntılı bir şekilde temizlenmesi ve organize edilmesi, nihai işe dönüş ve normal geziler için harika bir hazırlıktır. Dış cepheyi yıkamanın bir adım ötesine geçin ve tüm rastgele köşeleri, çatlakları ve eldiven bölmelerini sıralayın. Sandler, “Yanınızda iki torba getirin, biri çöp için, diğeri taşınacak eşyalar için. Ekstra gözlükler, madeni paralar, makbuzlar, eski DVD’ler, boş içecek şişeleri ve süresi dolmuş kuponlar gibi (Bed Bath & Beyond hariç, bunları hala alıyorlar) Paspasları ve vakumlu zeminleri çıkarın. Gösterge panelinin tozunu alın ve camların içini temizleyin. “

Her seferinde bir görev

Koronavirüs öncesi bir rutinde normalde vaktiniz olmayacak şeyler için karantina sırasında vaktinizi kullanma fırsatı var. Maddi eşyalarınızı temizlemek, düzenlemek ve üzerinde düşünmek üretken hissetmenize yardımcı olacaktır.

Price, bize en iyi, “Hepimiz gerçekten ihtiyacımız olan şeylerin farkında olacağız. Yıllardır içinde bulunduğumuz karmaşanın bir kısmının … krizde yaşarken bile bizim için hiçbir şey yapmadığını öğrenebiliriz. Bu bize diğer ihtiyaçlar için yer açmanın ve temizlemenin uygun olduğunu söylüyor. Öte yandan, evlerimizde şimdiye kadar ihtiyacımız olduğunu hiç düşünmediğimiz eşyalar için yer açmamız gerektiğini öğrenebiliriz. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir