Evinizi ve ev dekorasyonunuzu süslemek için renklerle ilgili merak edilenler

Renkler beni büyülüyor, bu yüzden her zaman okudum, araştırıyorum ve dekorasyonda kullanımları hakkında konuşuyorum. Renklerin kendileri üzerindeki etkisi, mekan algımızı ne kadar değiştirdikleri ve aşağıda bahsedeceğim biraz daha fazlası gibi renkler hakkındaki merakları araştırmayı seviyorum ve bu da dekorasyonda renkleri daha iyi kullanmanıza yardımcı olacak.

Evinizi daha iyi dekore etmek için renklerle ilgili merak edilenler

Neden parlak kırmızı, turuncu ve sarının düşük dozlarda kullanılmasını öneriyoruz?

Bir ortam ne kadar aydınlıksa, o kadar canlı sıcak renkler “sıçrar” ve “çığlık atar”! Sağdaki daireye daha fazla ışığın fırlatılmasını simüle ettiğim şu 2 kromatik daireye bakın:

Renkler hakkında merak edilenler - kromatik daireler

Diğer renklerle karşılaştırıldığında sıcak olanlar çok daha çarpıcı, daha aydınlıktır. Ayrıca, soldaki çemberde, bu renklerin – çoğunlukla kırmızı – diğerlerinden daha yakın göründüğünü ve hatta daha fazla yer kapladığını fark ettiniz mi?

Evet. Sıcak renkler bize çok dikkat çekiyor! Bu nedenle ev dekorasyonunda şu şekilde yer almaları gerekir: Küçük alanlarda veya gözü daha az sabitlediğimiz duvarlarda veya kısa süre kaldığımız ortamlarda kullanmak veya zayıflatılmış gri tonları seçmek.

dekorasyonda kırmızının kullanımı
Casatreschic

Kırmızının kullanımının güzel bir örneği: Çevresinde, farklı tonlarda ve uyumlu desenlerde nötrlerle dolu – her şey doğru olan sıkıcı!)

dekorasyonda kırmızı kullanımı - 2Terra

Nötr toprak tonlarında bu uyumlu odada öne çıkan nesnelere baskı yapılmadan aynı sarı tonunun kullanılmasıyla biraz fakirleşen iyi bir örnek.

dekorasyonda farklı kırmızıların karşılaştırılmasıCasatreschic

Farkı görün ve seçilen kırmızı ilk fotoğrafta en sessiz değilse bu ortamın karmaşıklıkta ne kadar kaybedeceğini karşılaştırın. Sessiz renkler daha karmaşıktır!

Neden gri neredeyse tüm renklerin en iyi ortağıdır?

Bunun nedeni, grinin kendisine yakın olan rengin tamamlayıcı rengine “eğilimli” olduğunu düşünmemize neden olan optik bir yanılsamadır. Ve tamamlayıcı renklerin birbirini yücelttiğini zaten biliyorsunuz. Diğer renkler, ona yakın olan rengi tamamlayarak gözümüzü “ele geçirmez” (buna eşzamanlı kontrast denir). Soru, grinin nötr ve daha az ışıkla bu “etkiyi” beyazdan daha hassas hale getirdiği ve kendi rengini tamamlamak için “görsel olarak karışmadığı”.

farklı renk karşılaştırmalı gri

Gri aynıdır, ancak onu çevreleyen renge bağlı olarak algımız tamamen farklıdır: Menekşe arka planda sarıya, yeşilde kırmızımsıya, sarıda mora ve turuncuya dönüşür. Mavi! Kesinlikle, tamamlayıcı olanlar!

Bazen neyin olmadığını görüyoruz ve onu kullanabilirsiniz!

optik illüzyon - var olmayan şeyler

2 fotoğrafta var olmayan beyaz bir üçgen görüyorsunuz

Aslında var olmayan formları “tamamlama” eğilimindeyiz. Böylece, daha az renk kullanarak (ve daha az harcayarak!)

renklerle hacim yanılsaması

Aynı tasarımda aynı açık ve koyu rengi kullandığımızda da hacmi algılıyoruz. Bazen farklı renklerle bile bu izlenime sahibiz.

Renkler ve duyular

Renkler soğuk ya da sıcak hislerinize dokunuyor!

Hatta kalp atışınızı bile etkiliyorlar, biliyor musunuz?

ortamdaki mavi soğukluk hissi verirstil sahibi

Bol miktarda açık mavi, beyaz kullanmak ve güçlü kontrastlar oluşturmamak, kesinlikle daha ferah görünen ortamlar yaratacaktır.

Siyah ve sıcak renkli ortamlar bizi daha sıcak hissettiriyor hatta daha sıcak hissettiriyor ve soğuk renklerde, daha soğuk hissediyoruz.

kırmızı, ortamı daha sıcak gösterirDecorfacil

Sadece fotoğrafı görünce kendimi sıcak hissettim. Sen olduğunu?

Bu, iyi kullanıldığında harikadır: Sıcak yerlerde – soğuk renkler kullanın veya tersini yapın! Daha az enerji harcadığını kim bilebilir?

Renk, yemek yeme arzunuzu bozabilir

Turuncu ve sarı iştahı artırır. Sıcak çikolatanın turuncu bir kupa içinde ne kadar lezzetli olduğunu bile araştırdılar! Ama iştahınızı azaltmak istiyorsanız mavi tabaklar alın.

renk iştahı etkiler

Sadece test, değil mi?

Renkler ve ruh hali

Çok fazla sarı, turuncu ve kırmızı tahriş eder – tüm sıcak renkler, özellikle çok parlak ve hatta son derece canlı soğuk renkler tahriş eder. Vizyonu çabuk yoruyorlar – Hastaneler, klinikler, insanların zaten doğası gereği gergin olduğu yerler bunlardan kaçınmalıdır. Odalarda aşırı kırmızı kavgalara bile neden olabilir! Ancak bu renkler büyük ölçüde neşelendirir, yaratıcılığa ve sosyalleşmeye yardımcı olur – zihniniz daha aktif hale gelir, bu da çalışma ve oyun alanları, dinamik çalışma ortamları vb. İçin harikadır.

turuncu renk zihni canlandırırApartman terapisi
Turuncu ve beyaz renkteki okuma ve oyun köşesi iyi bir seçimdir

Turuncu, ticari tabelalar için çok iyi bir renktir – özellikle geceleri, çünkü sarı gibi gölgelenmeden dikkat çeker.

toprak renklerine meyilli sıcak renkler - sıcaklıkYeni
Kahverengiye ve hatta yeşile (toprak tonları) eğilimli sıcak zayıflatılmış renkler, dekorasyonda çok daha davetkar ve kullanımı kolaydır.
yeşil, odalar için harika bir renktirCasatreschic

Mavi yatıştırır ve yeşil de (doğayla ilişkilendirilen soğuk renkler: orman, gökyüzü ve deniz). Bu nedenle yeşil (canlı değil) yatak odaları, banyolar, klinikler için harika bir renktir. Maviden fazla, bu çok fazla iç karartabilir.

Mekan hissini değiştiren renkler

Sıcak renklerin size yakınlık ve soğuk renkler, uzaklık hissi verdiğini gösteren diyagramları görmekten yorulmuş olmalısınız. Ve koyu renklerin şeyleri daha uzak ve açık renklerin “yaklaştırdığını” gösteren diğerleri. Ama dikkat edin:

sıcak ve soğuk renkler koyu ve açık alan hissi

Koyu ılık bir renk, açık soğuk bir renkten daha uzak görünebilir ve koyu soğuk bir renk, yukarıdaki örneklerde olduğu gibi açık ılık bir renkten daha uzak görünebilir. Burada farkı yaratan rengin parlaklığıdır, ancak maksimum derinliği simüle etmek için örneğin koyu mavi gibi soğuk ve koyu renkleri kullanın.

Kırmızı ve maviyi karıştıran pembe ve tonların çok yönlülüğü

Pembe, daha açık olduğunda daha çocuksudur, beyazın eşlik ettiği daha da artar. Ancak daha canlı olduğunda veya tam tersine daha grimsi olduğunda veya mor ve siyahın eşlik ettiği zaman, daha yetişkin hale gelir ve bu da bir tutku, baştan çıkarma ve hatta erotizm iklimi yaratabilir.

dekorasyonda pembenin çok yönlülüğüKırmızı ve mavi karışımlar aynı çok yönlülüğe sahiptir: leylak (kırmızı + mavi + oldukça beyaz) narin ve romantiktir. Mor (kırmızı + mavi) ya melankoli ya da şehvetlidir.

Hata olasılığını azaltmak mı istiyorsunuz? Mavi kullan

Dünyada insanların en çok tercih ettiği renktir. Bebek odalarında yapılan araştırmalar ağlamayı azalttığını söylüyor. Ancak sivrisineklere karşı dikkatli olun, çünkü onlar o renkten etkilenirler.

dekorasyonda farklı mavi tonlarAD ve casavogue

Bebek mavisi elbette bebek odası için harikadır! Ancak bir olgunluk ve sorumluluk fikrini iletmek istiyorsanız koyu mavi kullanın. Örneğin ofiste.

Umarım beğenmişsinizdir çünkü burada çok daha fazla renkli yazı göreceksiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir