Farklı Sundurma Çatı Tasarımları

Sundurma Çatı Tasarımları

En yaygın sundurma çatı, üçgen çatıdır. Üçgen çatı, muhafazanın ortasından aşağı bir sırt boyunca uzanan üçgen şekilli bir çatıdır. Kenarlar, kar ve su dökmek için belirli bir yükselişte eğimlidir.profil sundurma çatı , sundurma çatı , bina giriş kapı üstü sundurma , teras sundurma fiyatları , sundurma kapatma , çelik sundurma , sundurma kapı üstü , ferforje kapı üstü sundurma , sundurma koçtaş, Örneğin, 6/12 çatı eğimi, çatının 12 ‘açıklık üzerinde 6’ yükseldiği anlamına gelir. Üçgen çatılar genellikle muhafazanın duvarlarından yanlardan sarkar, böylece altlık ve cephe ihtiyacı yaratır. Gable çatılar tanıdık formlardır ve birçok ev tasarımıyla iyi uyum sağlar. Bir sundurma üçgen çatısının zirvesi, evin pencerelerine müdahale ederse bazen sorun yaratabilir.

Kalça çatı, tüm çatı kenarlarının duvarlara doğru aşağı eğimli olduğu daha karmaşık bir çatı stilidir. Eğim yoktur ve eğim genellikle nispeten yumuşaktır. Kare bir çatı, piramit şeklindedir. Kalça çatılar, üçgen biçimli çatılardan daha zordur çünkü daha karmaşık bir çatı makas seti gerektirirler. Yapıya sağlam, kompakt bir görünüm sağlamanın estetik avantajına sahiptirler.

profil sundurma çatı , sundurma çatı , bina giriş kapı üstü sundurma , teras sundurma fiyatları , sundurma kapatma , çelik sundurma , sundurma kapı üstü , ferforje kapı üstü sundurma , sundurma koçtaş,

Bir sundurma tarzı sundurma çatısı, yüksek uçtaki ev duvarına ve alçak uçtaki destek direklerine bağlanan tek bir eğimli çatı yüzeyini içerir. Sundurma tarzı çatı, uzun ve dar ön sundurmalar için yaygındır.  Derin bir sundurma üzerine sundurma tarzı bir çatı eklemek genellikle mantıklı değildir çünkü evdeki çatı çizgisi çok yüksek olacak ve yerinde görünmeyecektir.Gable Sundurma Çatı

Bu, A çerçeveli üçgen uçlu sundurma çatısına bir örnektir.

Çoğu evin önünde, yanında veya arkasında, birkaç sandalye için yeterince büyük olan küçük bir sundurma vardır. Bu sundurmaya bir çatı ekleyin ve sadece ekstra gölge elde etmekle kalmayacak, aynı zamanda evinize tamamen farklı bir görünüm de vereceksiniz.

Ön verandanızsa, bir çatı evinizin kaldırım çekiciliğini artırabilirken, arka veya yan sundurma çatıları eve ekstra derinlik katacaktır (ve alanı içeri girmek için daha keyifli hale getirecektir). Bazı sundurma çatı fikirlerine ve bir evin görünümünü nasıl iyileştirebileceğinize bakalım – çünkü küçük bir sundurma çatısı bile büyük bir fark yaratabilir.  

1Açık Tepe

Sundurma çatı tasarımlarına gelince, açık bir tepe noktası olan zamansızdır. Ve verandada uzanmaktan hoşlanıyorsanız, bu tasarım gökyüzünden uzaklaşmadan eve biraz stil katar. 

profil sundurma çatı , sundurma çatı , bina giriş kapı üstü sundurma , teras sundurma fiyatları , sundurma kapatma , çelik sundurma , sundurma kapı üstü , ferforje kapı üstü sundurma , sundurma koçtaş,

Bu sundurma, sadece birkaç ahşap kirişin bir evde standart bir zirveye kıyasla çok daha özel bir görünüm yaratabileceğinin harika bir örneğidir.

2Balkon Çıkıntısı

Küçük sundurmaları veya sadece bir kubbesi olan evler için, ikinci bir kat balkonu sadece bir çatı oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda açık havada uzanma ve eğlence için de bir alan oluşturur. Bu, fazla açık alanı olmayan biri için harika bir çözümdür. 

Bu fotoğraftaki ev, evin kaldırımdan biraz daha lüks görünmesini sağlarken, yağmurlu günler için ön kapının üzerinde bir çıkıntı sağlamaya yardımcı olan ikinci bir katlı balkona sahiptir. 

3Eskrimli Sütunlar 

Bu tarz sundurma çatısı, köşelerden çıkan sütunlar ve çevre boyunca beyaz çitler ile oldukça klasiktir. Neredeyse çit tipi bir estetik verir. Artı, sadece oturup soğuk bir bardak limonata içebileceğiniz türden bir sundurma gibi görünüyor. 

4Zıt Renkler

5Sade Döşeme

Bu evin inşaatçısı, kapladığı alanların hiçbirini boşa harcamak istemedi, bu nedenle açılır bir çatı için gerçekten yer yok (sundurma bile dışarı çıkmak yerine evin içine giriyor). Bununla birlikte, ev düz görünmüyor çünkü en üst katı ikinci kattan ayıran kalın süslemeli ufacık, minicik bir çatı (muhtemelen bir ayaktan daha derin değil) var. 

Küçük çatı, eve biraz derinlik katıyor ve sundurmanın girişini tamamlıyor. Çok küçük ama yine de temyiz başvurusunda büyük bir etki yaratıyor. 

6Pergola Uzantısı

Evinizde halihazırda bir tane yoksa, birçok sundurma çatı stilinin eklenmesi maliyetlidir. Dikkate alınması gereken çok şey var, yani evin mevcut yapısını nasıl etkilediği. 

profil sundurma çatı , sundurma çatı , bina giriş kapı üstü sundurma , teras sundurma fiyatları , sundurma kapatma , çelik sundurma , sundurma kapı üstü , ferforje kapı üstü sundurma , sundurma koçtaş,

Büyük bir inşaat işi üstlenmektense, bir pergola kaplamayı düşünün. Bu ahşap sundurma çatısını, alanınıza mükemmel bir şekilde uyacak ve bir ton paraya mal olmayacak şekilde inşa edebilirsiniz.

7Açılı ve Karışık

Düz bir çatı sundurması veya ince açılı bir sundurma yerine, bu evdeki gibi daha dramatik bir açı düşünün. Eve biraz doku ve karakter verir, ancak yine de genel estetiğe uyum sağlamayı başarır. Bahsetmiyorum bile, ev sahipleri için gerçekten rahatlatıcı bir ön sundurma alanı yaratıyor. 

8Basit Açılır Pencere

Her evin büyük bir verandası yoktur. Bazen küçük bir beton levhaya çıkan sadece birkaç merdiven. Ancak, küçük olması sıkıcı olması gerektiği anlamına gelmez. 

Evinize derinlik katmak ve ön kapıya biraz daha fazla koruma sağlamak için küçük sundurmanın üzerine açılır bir çatı ekleyebilirsiniz (tüm bu Amazon teslimatlarını korumaktan başka bir neden yoksa). Kaldırım çekiciliğini gerçekten artırır ve daha yerleşik bir ön sundurma yanılsamasını verir. 

9Rengarenk Karmaşık

Katı HOA kurallarına sahip olmayan bir yerde yaşıyorsanız, bunun gibi karmaşık renkli ayrıntılara sahip bir çatı eklemeyi düşünün. Bu sundurma ile ilgili her şey ayrıntılıdır, bu da ezici olmayan uyumlu bir görünüm yaratır. 

Bu biraz riskli bir hareket ama doğru bir şekilde yapılabilir. Yalnızca birkaç renge sadık kalın ve parlak tonların patlamalarını dengelemek için bunlardan birinin nötr olduğundan emin olun. Ayrıca, aksanlara kesinlikle geri dönmeniz gerekmese de (bu evde kanıtlandığı gibi), simetri oluşturmak için dikkatli bir şekilde eklendiklerinden emin olun. 

10İki Seviyeli

Genellikle, bir eve ayıracak tonlarca arazi veya bina alanı yoktur, ancak eğer varsa, bu ev gibi çift katlı bir sundurmaya gidin! Asla modası geçmeyecek bir görünüm ve ev sahiplerinin dış mekanların tadını çıkarması için iki kapalı alan sunuyor. 

11Küçük Detaylar

Yine de karakter ve detaylardan ödün vermeden basit bir sundurma çatısına sahip olabilirsiniz. Bu sundurma mükemmel bir örnektir. 

Sundurma çatı tasarımlarına gelince, bu oldukça standart. Evden dışarı fırlar ve özellikle geleneksel olana aykırı değildir.

profil sundurma çatı , sundurma çatı , bina giriş kapı üstü sundurma , teras sundurma fiyatları , sundurma kapatma , çelik sundurma , sundurma kapı üstü , ferforje kapı üstü sundurma , sundurma koçtaş,

Ancak, sundurmanın zemini boyunca uzanan beyaz çitlere ek olarak, bu evin çatı / tavan boyunca benzer bir tasarımı vardır. Bu küçük ayrıntı eklemek için fazla bir şey gerektirmez, ancak başka türlü basit bir çatı üzerinde güçlü bir etki yaratabilir. 

12Klasik Zanaatkar

Klasik zanaatkar tarzı bir evde süslemesiz düz açılar standarttır. Çatı ve onu destekleyen yapılar hakkında aşırı benzersiz bir şey olmasa da, kontrast renklere sahip minimalist görünüm hala çok fazla kaldırım çekiciliği katıyor. 

Zanaatkar tarzı bir çatı ve sundurmanın temiz çizgilerini seviyorsanız, ancak yine de biraz yumuşak gibi hissediyorsanız, biraz ekstra doku ve renk vermek için beyaz sütunları sedir ile değiştirin. 

13Açık hava

Çatılı bir sundurma oluşturmak aşırı karmaşık olmak zorunda değildir. Bu açık çatı kadar basit bir şey olabilir! Zona yok, büyük yapısal desteğe gerek yok ve bir mühendisin girdisini gerektiren çılgın açı yok, ancak yine de bu sundurma çatısı öne çıkıyor ve eve kaldırım çekiciliği katıyor. 

Evinize böyle bir şey eklemek, çok fazla paraya veya çok zamana mal olmadan büyük bir etki yaratacaktır. Böyle bir şey yapmaya karar verirseniz, bu evin yol göstericiliğini takip edin ve biraz dramatik bir dokunuş için kapınızı parlak bir renge boyayın. 

14Çiftlik Evi Tarzı

Bunun gibi bir ön sundurma çatı uzantısını sadece birkaç yapısal kirişle (ve tabii ki inşaat tecrübesi olan birinden danışmanlık alarak) oluşturabilirsiniz. Çatıyı uzatarak, daha derin bir sundurma oluşturursunuz, size dinlenmek ve alanın tadını çıkarmak için daha fazla alan sağlar. 

Bu yöntem özellikle çiftlik evi estetiğine giden bir ev için harikadır, çünkü bazı rustik dokunuşları getirmek için çok fazla fırsat vardır.

15Düz Muhafaza

Düz çatı sundurma tasarımları büyük bir etki yaratma potansiyeline sahiptir, ancak en iyilerinden biri bunun gibi kapalı bir sundurma oluşturmaktır. Tamamen elementlerden korunur, ikinci kat penceresinin görünümünden uzaklaşmaz ve eve çok fazla doku ve derinlik katar. 

16Kaprisli

Ön verandanıza biraz tuhaflık eklemek için çok fazla inşaat bilgisine ihtiyacınız yok ve bu ev bunun kanıtı! Mevcut bir sundurma çatınız varsa, yapmanız gereken tek şey bunun gibi eğlenceli bir döşeme detayı eklemek ve tamamen farklı bir sundurma çatısı oluşturdunuz (ve evinizin zencefilli bir ev gibi görünmesini sağladınız). 

17Kırsal 

İşte açık, sivri bir çatıya başka bir örnek, ancak toprak tonu renk şemasıyla birlikte ahşap ve tuğla kullanımı, ona rustik bir dağ evi görünümü veriyor.

Bu ev kolayca bir banliyö mahallesinin ortasında olabilir, ancak basit sundurma çatı tasarımı, arka bahçesinde bir dere bulunan ağaçlarla çevrili bir yere aitmiş gibi görünmesini sağlar . 

18Bir Esinti İçin Izgaralı

Arka verandanıza bir çatı eklemek istiyorsanız, tasarımı kaldırım çekiciliğinden çok rahatlatıcı bir alan oluşturmak için neye ihtiyacınız olduğu ile ilgilidir. 

Bunun gibi bir çatı, evle hala güzel bir uyum içindedir, ancak biraz güneş ışığının yanı sıra bir esinti geçmesine izin verecek şekilde tasarlanmıştır. Bu, iki tarafı evin kapalı olduğu bu sundurmanın düzeni göz önüne alındığında, bu özellikle yararlıdır. 

19Yüksek Yükseliş

Ön kapının üstündeki ikinci katta pencere yok mu? Bu evinki gibi dramatik bir sundurma çatısı oluşturmak için boş alanı kullanın.

Sundurmanın kendisi gerçekten heyecan verici bir şey değil, sadece basit bir beton levha, ancak kendi küçük çatılı iki katlı taş tasarım, giriş yolunu olduğundan çok daha büyük gösteriyor. 

20Eski Dünya Tarzı Kemer

Mevcut bir eve yuvarlak kemerler eklemek büyük bir girişimdir, ancak evinizi veya sundurmanızı sıfırdan inşa ediyorsanız, eski dünya tarzı bir kemer kesinlikle onu ayıracaktır. 

Bu kemer ve çatı tarzı zamansızdır ve günümüzde özellikle nadirdir çünkü fazladan zaman ve zanaat gerektirir. Ama sallayabilirsen, buna değer. 

21Viktorya Kemeri

Bu bir oyuncak bebek evine benzemiyor mu ?! Karmaşık tasarımına rağmen, bu sundurma çatısının evinize uygulanması çok kolaydır çünkü çatının kendisi oldukça standarttır, onu öne çıkaran süslemenin etrafındaki detaylardır.

22Tudor Estetiği 

Ya tudor evlerini seviyorsun ya da onlardan nefret ediyorsun, aralarında çok az şey var. Takım ‘aşk’daysanız, görünümden ilham alan bir sundurma çatısı düşünün

Bu evin sundurma çatısı asimetriktir ancak karanlık döşeme ve taş kaplama nedeniyle dengede hissetmez. Çatının kendisi çok azdır, ancak yapı onu öne çıkarır. 

23Küçük Tente

Ön sundurma çatısının zirveye sahip olması gerekmez, bu evdeki gibi küçük bir tente kadar basit bir şey olabilir. 

Yağmurlu bir günde kapıyı açtıklarında ev sahibini kuru tutmaya yetecek kadar dışarı çıkmaz, ancak yine de eve derinlik ve doku katar. 

24Sahte Eklenti

Kendi küçük suni çatınızı kolayca ekleyebilirsiniz. Bu ev, küçük bir eklentinin nasıl büyük bir etki yaratabileceğinin harika bir örneğidir. 

Çatının her bir tarafı, onları bir arada tutmak için bir destek kirişiyle dik açı yapan basit iki kirişten oluşur. Küçük eklemenin özel olarak tasarlanması gerekmez ve herhangi bir büyük destek gerektirmez. Sadeliğine rağmen eve biraz ekstra karakter katar. 

25Vurguları Öne Çıkarın

Göze çarpan bir sundurma oluşturmak birçok şekilde gerçekleşebilir. Ayrıntılı bir süslemeyle gidebilir, cam bir sundurma çatı kurabilir veya bu ev gibi kalın boyayabilirsiniz. 

Çatının kendisi aslında evin geri kalanıyla çok güzel bir uyum içindedir, ancak kirişler, eve dramatik bir etki ve derinlik yaratmak için parlak kırmızıya boyanmıştır. Görünümü birbirine bağlamak için, bu ev sahibi ayrıca evin çatısı boyunca diğer zirvelere küçük bir parlak kırmızı vurgu ışını ekledi.  

Pek Çok Fikir! Hangisini Uygulayacaksınız?

Doğru sundurma çatısı, evinize tamamen farklı bir estetik katabilir, size biraz gölge (ve muhtemelen bir esinti) sağlayabilir ve kaldırım çekiciliğini artırabilir. Mükemmel bir ilk izlenimi yaratmak istiyorsanız, hem pratik hem de güzel görünümlü şık bir sundurma çatısı edinin.