Reklamı kapat
Reklamı kapat
Ev dekorasyonları
Ev dekorasyonları

Gambrel Çatısı nedir?

Gambrel çatılar, nasıl ortaya çıktığı, yaygın olarak kullanıldığı yerler ve evinize bir gambrel çatı vermeye karar verirseniz avantajları hakkındaki bilgilerinizi geliştirin. Araba sürerken, yürürken veya binerken, bir gambrel tavanın siluetini her zaman hemen fark edeceksiniz. Muhtemelen ne dediği, nereden geldiği veya tasarımın kaç yaşında olduğu hakkında hiçbir fikriniz yok, ama kesinlikle bu çatıya aşinasınız. Gambrel […]

03 Mart 2021 - 18:03 'de eklendi ve 248 kez görüntülendi. A+A-

Gambrel Çatısı nedir?

Koyu kırmızı dış duvarları, tuğla bacası ve gambrel çatısı olan kır evi tarzı bir ev.

Gambrel çatılar, nasıl ortaya çıktığı, yaygın olarak kullanıldığı yerler ve evinize bir gambrel çatı vermeye karar verirseniz avantajları hakkındaki bilgilerinizi geliştirin.


Araba sürerken, yürürken veya binerken, bir gambrel tavanın siluetini her zaman hemen fark edeceksiniz. Muhtemelen ne dediği, nereden geldiği veya tasarımın kaç yaşında olduğu hakkında hiçbir fikriniz yok, ama kesinlikle bu çatıya aşinasınız.

Gambrel çatı, çoğu yerde yalnızca zaman zaman görmenize rağmen, ABD’nin her yerinde ortaya çıkan tasarımlardan biridir. Onu banliyölerde, kırsal alanlarda ve bazen kentsel alanlarda bile göreceksiniz. Bu çatıyı kesinlikle çok görmüşsünüzdür, ancak muhtemelen gambrel’in çatı stilleri için alışveriş yaparken neden bu kadar harika bir seçenek olduğunu bilmiyorsunuzdur.

Ahır Çatısı

Gambrel çatı en çok ahırlar ve çiftlik evi binalarıyla ilişkilendirilir, bu nedenle bunu “ahır çatısı” olarak düşünebilirsiniz. Siluet hemen fark edilir. Standart bir kağıt parçası hayal edin. Şimdi, enine ikiye katlayın. Açın ve katlanmış kağıdı, katlanmış kenarı yukarı bakacak şekilde bir masanın üzerine dik olarak yerleştirin. Baş aşağı bir V’ye sahip olmalısınız.

Şimdi, V’nin her iki tarafında da enine, her iki tarafta da aynı olan kıvrımlar yapın Temel olarak, V’nin her bir kolunu alıp her bir ucunu bükeceksiniz. Açık kağıdı tekrar masanın üzerine koyun. Bu, gambrel çatının ana hatlarıdır. Bu tasarım, çiftliklere ve çiftlik evlerine ek olarak Hollanda sömürge binalarında çok yaygındır.

Gerçek bir çatı inşa etmek, bir kağıt parçasını katlamaktan biraz daha zordur. Gambrel çatıları tipik olarak 30 derecelik bir açı olan bir tepe noktasına sahiptir. Alt eğim genellikle 60 derecedir. Bununla birlikte, gambrel çatılar farklı eğimlerde tasarlanabilir ve yine de bu ikonik silueti koruyabilir.

Bu, Hollandalı Sömürge tasarımlarında tasarlanan tarihi evlerden bahsetmek yerine ahırlar, depolama hangarları ve her türden çiftlik yapıları için popüler bir çatı tasarımıdır. Ahırlarla ilişkisi nedeniyle, gambrel çatı tasarımları, binalara biraz rustik, kırsal bir görünüm veriyor gibi görünüyor. Ancak gambrel çatının kesinlikle dikkate alınmaya değer bazı büyük faydaları var.

Ahır Çatısının Faydaları

Çatı pencereleri ve gambrel çatısı olan geleneksel tarzda bir eve yakından bakış.

Sadece gambrel çatıya bakabilir ve büyük bir faydayı görebilirsiniz: boşluk. Bir gambrel çatının altında, beşik çatının altında bulacağınızdan daha fazla yer vardır; bu, orijinal ters çevrilmiş V’ye benzeyen çok standart, popüler bir tasarımdır.Gambrel, yalnızca geniş olması nedeniyle değil, en geniş çatı tasarımlarından biridir. farklı bir eğim var ama aynı zamanda evin içine inşa edilme şekli nedeniyle.

Gambrel çatıların yapımı, diğer birçok çatı tipine kıyasla inanılmaz derecede kolaydır. Gambrel çatılar, diğer birçok tasarımın gerektirdiği destek kirişlerine veya sütunlara ihtiyaç duymaz. Bu, çatının içindeki tüm alanın hemen hemen boş ve açık olduğu anlamına gelir, bu da doldurulacak çok fazla alan bırakır. Tasarımın genişliğinden dolayı, samanların depolanması için çatı boşluğuna ihtiyaç duyan ahırların üzerinde otururken sık sık görülür.

İnşaatçılar, gambrel çatı tasarımlarını oluşturmak için çerçeveleme ve kafes kirişler kullanır. Gambrel çatıların yapımı o kadar basit ki, çerçeveleme standartlar ikiye dörtlü olarak yapılıyor. Basit çatı konstrüksiyonu çok ekonomiktir çünkü onu inşa etmek için çok az malzemeye ihtiyaç vardır.

Gambrel çatı tasarımları genellikle metal kaplama, standart çatı kiremitleri veya ahşap ile tamamlanır. Çatı kaplama şirketleri tipik olarak bu tasarıma çok aşinadır ve diğer çatı tasarımlarının çoğuna kıyasla nispeten hızlı ve uygun maliyetli bir gambrel çatı inşa edebilecektir.

Bu çatılar düz olduğundan ve vadileri bulunmadığından, yağmur onlardan daha kolay yuvarlanma eğilimindedir. Su dökmek için çok pratik bir tasarım, bu da onu az bakım gerektiren bir seçenek haline getiriyor. Gambrel çatılar, sızıntıya neden olabilecek su hasarına eğilimli değildir.

Ancak bu tasarım yoğun kar ve / veya şiddetli rüzgarlar için ideal değildir. Gambrel tavan çok aerodinamik değildir ve tekrarlanan şiddetli rüzgarlar altında zarar görecek, bu da bu çatı stilini kasırgaya meyilli alanlar için idealden daha az kılıyor. Çatının eğimleri arasındaki geçişte yoğun kar birikebilir, bu nedenle bu, büyük kar yağışlarının yaygın olduğu bölgelerde favori bir seçim değildir.

Gambrel çatı tarihi olduğundan, bu çatı tasarımıyla inşa edilen evler genel olarak klasik ve geleneksel bir görünüme sahiptir. Pek çok insan gambrel çatıyı sadece bu farklı siluet için ve evlerine tarihi bir görünüm vermek için seçiyor. Geleneksel bir Hollanda tarzını tercih ediyorsanız, muhtemelen bir gambrel çatı isteyeceksiniz.

Gambrel Tarzı

Bu, bir sundurma ve bir gambrel çatısı ile kahverengi evin önüne dışarıdan bir bakış.

Gambrel çatısı kesinlikle tarihi, yüzlerce yıl öncesine dayanıyor. Kelimenin kendisi bile inanılmaz derecede eski. Muhtemelen çarpık bir çubuğa atıfta bulunan “gambril” den türetilmiştir. Bu, gambrel çatısını tanımlayacak bir kelime gibi gelmiyor mu? Bu çatı stili, 16. ve 17. yüzyıllarda Avrupa’nın her yerindeydi.

Tasarım 1737 gibi erken bir tarihte, ABD’nin kendi başına bir ülke olmadan çok önce Kuzey Amerika’daydı. Yazılı bir kayıt, bu yıl inşa edilen binaların gambrel çatı tasarımıyla zirveye çıktığını doğruluyor. 18. yüzyılda, o zamanlar yaygın olan tasarım “Hollanda çatısı” olarak biliniyordu.

Standart gambrel çatı tasarımında varyasyonlar mevcuttur. Bazen çatının bir tarafı, bir sundurma veya dış mekan depolama alanı için bir çıkıntı oluşturmak için aşağı ve dışa doğru uzar. Ahırlarda ve çiftlik evi binalarında, genellikle bu alanın odun depolamak için kullanıldığını göreceksiniz. Gambrel çatılı yeni tasarımlarda, çatı penceresinin basit hatlarını daha da belirginleştirmek için genellikle çatı pencereleri eklenir.

Size ek iç yaşam alanı sağlayacak etkili ve uygun fiyatlı bir çatı istiyorsanız, gambrel çatı gerçekten mükemmel bir seçenektir. Bu çatıyı seçmeniz için birçok neden var. Son yıllarda yeniden popüler olmaya başladı ve modern mimarlar bu çatının farklı çizgilerini en yeni tasarımlarına entegre etmenin her türlü yolunu buluyor. Gambrel çatı, yüzyıllardır binaların tepesinde kullanılmıştır. Harika bir tasarım olmasaydı, bu tasarım asla bu kadar uzun sürmezdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Yatak odanız için Işık Dekorasyon Fikirleri Yatak odanız için Işık Dekorasyon Fikirl...

İç tasarımı denemek ister misiniz? Cevabınız evet ise, deneyinize başlamak için yatak odanızdan daha iyi bir alan olabilir mi? Dekoru v...

Arka Bahçeniz veya Balkonunuz İçin 4 Çeşit Kolay Sera Arka Bahçeniz veya Balkonunuz İçin 4 Çeş...

Her zaman tam işlevli bir seraya sahip olmak isteyen bir bitki ebeveyni iseniz, bunu arka bahçenizde ve hatta balkonunuzda nasıl kolayc...

27 Sebze ve Bitki (Mutlu Bir Simbiyotik Bahçe için Kombinasyonlar) 27 Sebze ve Bitki (Mutlu Bir Simbiyotik ...

Simbiyotik bahçenizi tamamlamak istiyorsanız işte size 27 farklı sebze ve bitkinin kombinasyonlarıyla birlikte mutlu bir simbiyotik bah...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
4
SON EKLENEN HABERLER
Bulaşık makinesi kapak kilidi arızası Bulaşık makinesi kapak ki...

Bulaşık makinesi kapağı kapanmıyor. Bulaşık makinesinde bir ...

Samsung bulaşık makinesi hata kodları Samsung bulaşık makinesi ...

Samsung bulaşık makinesi hataları Samsung bulaşık makinesind...

Tv sinyal yok diyor ne yapmalıyım Tv sinyal yok diyor ne ya...

TV’niz “Sinyal Yok” diyorsa ne yapmalısını...

Bebeklik döneminde gelişim Bebeklik döneminde gelişi...

Bebeklik döneminde gelişim çocukluk nedir? Çocukluk ,&n...

Bebeklik döneminde gelişim ve eğitim Bebeklik döneminde gelişi...

Yüksek Kaliteli Erken Çocukluk Eğitimi Güçlü Bir Arkansas iç...

Hobi bahçe düzenlemesi Hobi bahçe düzenlemesi

Neden bir hobi olarak bahçeyi seçmelisiniz? İnsanlar, özelli...

Kum beji rengi boyalı evler Kum beji rengi boyalı evl...

Bej ile Uyumlu 16 Renk Birçok insan bej renginin yavan ve sı...

En yeni müstakil ev bahçe dekorasyonu En yeni müstakil ev bahçe...

Dekorasyon: iyi fikirler, düşük maliyet ve az zaman ile bahç...

Son trend mutfakta kahve köşesi Son trend mutfakta kahve ...

Mutfakta kahve köşesi ya da çay ya da her ikisi için küçük b...

Arduino nedir ve ne işe yarar Arduino nedir ve ne işe y...

Arduino nedir? Arduino , yeniden programlanabilir bir mikro ...

Dekorasyon
5
Çocuklar HABERLERİ