Gıcırtılı Zemin Nasıl Onarılır

Gıcırtılı Zemin Nasıl Onarılır

Genç çocuklarınızın sokağa çıkma yasağını geçip geçmediğini bilmeniz gerektiğinde gıcırtılı zeminler kullanışlı olabilir, ancak aksi takdirde gürültü can sıkıcı olabilir. Daha eski bir evde yaşıyorsanız ve zemininizin üzerinde yürürken çok fazla gürültü yaptığını fark ederseniz, gıcırtılı zeminleri nasıl düzelteceğinizi öğrenmek için bu kılavuzu kullanın.

Gıcırtılı Zeminlerin Nedenleri

Evinizin zemini gıcırtılı olabilir çünkü aralarında bir boşluk vardır. parke döşeme tahtaları veya alt zeminler ve bunların altındaki kirişler. Döşemenin paneller arasında boşluklara sahip olmasının nedenlerinden bazıları şunlardır:

 • Kuru bir iç mekan iklimi: Sıcaklık ve nemdeki değişiklikler zeminlerinizin genişlemesine ve daralmasına neden olur. Dışarıda hava soğuk olduğunda, çoğu ev sahibi evlerinin içindeki ısıyı artırır ve iç havayı kurutur. Sonuç olarak, parke döşeme büzüşerek bağlantı elemanlarına ek baskı uygulayabilir. Ev daha kabul edilebilir bir nem seviyesine döndüğünde bile, döşeme tahtaları kirişlere eskisi kadar sıkı bir şekilde bağlanmayacaktır.
 • Alt zeminle ilgili sorunlar: Yeni bir inşaat evinde yaşıyorsanız veya yakın zamanda döşemenizi yeniden yaptırdıysanız, uzman alt döşemelerinizi düzgün bir şekilde kurmamışsa, gıcırtılı zeminlere sahip olabilirsiniz. Düzgün olmayabilir veya onunla kirişler arasında boşluk olabilir. Alt zemin sorunlarınız varsa, sesi kapatmak için üstüne ek döşeme malzemesi koymak sorunu çözmez. Uygun reçine içeriğine sahip malzemeyi yerleştirdiklerinden emin olmak için döşeme uzmanına danışın, böylece çok zor olmasın.
 • Bağlantı elemanlarının yanlış montajı: Uzman, alt zemini yanlış yerleştirmenin yanı sıra, yanlış sabitleme üniteleri uygulamış olabilir. Ayrıca, döşeme tahtalarını yerden daha yükseğe iterek döşeme tahtaları ve kirişler arasında bir boşluk oluşturan, oturmuş bir donanıma da sahip olabilirsiniz.

Döşemenizin bu unsurları arasında bir boşluk olduğunda, panelleri bir arada tutan çiviler ve vidalar ahşaba sürtünerek, zeminin belirli kısımlarında yürürken duyduğunuz gıcırtı sesini oluşturabilir.

Zeminlerde gıcırtılı sesler yaratan şey

Squeaky Hardwood Zeminler Nasıl Onarılır

Evinizde yürürken duyduğunuz rahatsız edici sesleri onarmak istiyorsanız, işte gıcırtılı zeminleri düzeltmek için bazı ipuçları:

 1. Gürültünün kaynağını bulun: Bir arkadaşınızdan veya aile üyesinden gıcırtılı zeminlerle odada dolaşmasını isteyin. Gürültülü bir noktaya geldiklerinde, nerede çalışmanız gerektiğini belirtmek için ressamın bandını kullanın.
 2. Ahşap şim ekleyin: Gıcırtılı döşeme tahtaları genellikle alt zemin döşeme kirişlerinden ayrıldığında ortaya çıkar. Gıcırtılı yeri öğrendikten sonra, alt zeminin veya döşeme tahtasının ve kirişin ortasına bir tahta şim yerleştirin. Bu çözelti gıcırdamayı durdurursa, altlığı çıkarın, marangoz yapıştırıcısını bölgeye sürün ve tekrar yerleştirin. Şimi yalnızca gıcırdağın durması için yeterince uzağa yerleştirin, çünkü yerine sıkıştırırsanız, gıcırdamayı daha da kötüleştirebilir.
 3. Alt zemini kilitleyin: Döşeme tahtalarınızdan birkaçı gıcırdıyorsa, tahtalarınızı tek tek parlatmak yerine kama adı verilen sağlam bir kereste parçası kullanabilirsiniz. Bloğu kirişe tam olarak oturacak şekilde kesin ve zemine sabitlemek için alçıpan vidaları kullanın. Geniş bir alanda gıcırdıyorsanız alt zemini stabilize etmek için çelik köprüleme kullanmanız gerekebilir çünkü bu, zemin kirişlerinin üstlerindeki döşeme malzemesini destekleyemeyeceği anlamına gelir.
 4. İkiye dört kullanın: Bükülmüş, bükülmüş veya hasar görmüş bir kirişi, yanında ikiye dört sağlam bir kalınlık ile artırarak iyileştirebilirsiniz. Bu tahta parçasını döşeme tahtalarına veya alt zemine birleştirin ve çivi ile kirişlere tutturun.
 5. Yapışkan bir bağ oluşturun: Ahşap şimler, zeminin izole edilmiş bir alanından gelen gıcırtıları düzeltebilir, ancak inşaat yapıştırıcısı kirişler ile alt döşemeler arasındaki uzun bir boşluğu onarabilir. Kalafat tabancası kullanarak, alt zeminin veya döşeme tahtalarının ve kirişlerin ortasına uygun miktarda inşaat yapıştırıcısı uygulayın. Kirişin diğer tarafında bir boşluk olduğunu fark ederseniz, oraya da uygulayabilirsiniz. Ürün sertleştikten sonra kirişleri yerinde tutabilir.
 6. Kirişlerin içindeki boşlukları düzeltin: Döşemelerinizi dikey olarak tamir etmenin yanı sıra yanlamasına nasıl sabitleyeceğinizi de düşünmelisiniz. Kirişlerinizin yeterli engellemeye ihtiyaç duyduğunu fark ederseniz, kirişlerin orta noktaları arasına geçmek için ikiye sekiz ahşap parçaları kesin. Bu blokları yerine oturtun ve bunları kirişlere tutturmak için çivi ve bir çekiç kullanın.
 7. Tahtalara toz grafit püskürtün: Zeminlerinizde bebek pudrası veya pudralı grafit kullanmak, gıcırtılı parke zeminler için hızlı bir çözümdür. Sizin mühendislik parke veya masif ahşap döşeme tahtaları, aralarında yeterince boşluk olmadığı için gıcırdıyor olabilir, bu nedenle bazı parçalar birbirine sürtünüyor. Bu sorunu çözmek için, levhalar arasına toz grafit uygulayın. Dikişler arasında karıştırmak için bir fırça veya yumuşak bir bez kullanın ve geri kalanını elektrikli süpürge ile temizleyin.
 8. Odanın nemini düzenleyin: Ahşap döşeme çok kuru olduğunda, zeminler gıcırdamaya başlayabilir. Nem içeriğini artırmak ve gıcırdayan zeminlerinizi düzeltmek için alana bir nemlendirici koyun.
 9. Alt zemine vidaları yerleştirin: Eğer varsa duvardan duvara halı, esnek döşeme veya yüzer zeminler, altında bir alt döşemeniz var. Alt zemine erişmek için üstteki döşemeyi kolayca kaldırabilirsiniz. Kirişleri bulduktan sonra, alt zeminden geçerek zemininizin gıcırdadığı alanların yanındaki kirişlere birkaç vida yerleştirin.
 10. Bir pilot delik açın: Sert ahşap zeminler tasarladıysanız veya doğrudan kirişin üzerine gidin ve panel boyunca belirli bir açıyla bir pilot delik açın. Bir çekiçle deliği delin. Ahşabın altındaki çiviyi çakmak için bir çivi seti kullanın ve deliği uygun bir ahşap dolguyla kapatın. Bu adımı zeminin üstünden veya altından yapabilirsiniz.
 11. Halıda bir nokta kesin: Halınızı geri çekemiyorsanız, alt zeminleri açığa çıkaran bir alan oluşturun. Altlarındaki zemini görmek için birkaç lifi kesmek için maket bıçağı kullanabilirsiniz. Tam bir noktaya sahip olduktan sonra, vida başı halının arkasına yaslanana kadar alt zemine bir vida sürün. Halı yığınını elinizle tımarlayarak alanı kapatın.

Gıcırtılı Zemin Tamiri için 50 Katlı Randevu Alın

Evinizdeki gıcırtılı zeminleri onarmak için yardıma ihtiyacınız varsa, şunları yapabilirsiniz: bir randevu ayarla bizimle. Biz bir zemin bakımı kılavuzu döşeme malzemenize dikkat etmenize yardımcı olmak için. Bizi arayın 1-800-50-KAT Ürünlerimiz veya hizmetlerimiz hakkında herhangi bir sorunuz varsa.

Randevu Almak İçin 50 Kat ile İletişime Geçin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir