Gidiş-Dönüş Ücretsiz Ev Planlarının Tarihi

Yeni planlar yayınlayalı uzun zaman oldu. Bu iş ve günden güne beni tamamen emdi. Her neyse, haftada birkaç kez her şeyin nasıl gittiğini kontrol ediyorum. Geçen Cuma, gözden geçirirken sitenin birkaç gündür çalışmadığını fark ettim.

Umutsuzluğa kapıldım. Bu site, küçük girerken bile hayatımın çok önemli bir parçası. Bu site kızımdan önce doğdu. Aslında bir ev yapma ihtiyacımız, ileride çocuk sahibi olmayı planladığımızda, bir mimara ödeme yaparak karşılayamadığımızda ve internette bulduğumuz ev planlarına başvurduğumuzda doğdu.

Hobbit bir gidiş dönüş hikayesi anlatıyor

Çok çaba sarf ederek ve biraz parayla tekrar çevrimiçi yapmayı başardım. Yeni bir hostingdeyiz (Birincisi tamamen kayboldu, ona ne oldu bilmiyorum), neredeyse tüm planları kurtardım ama maalesef birçok yorum kayboldu.

Siteyi tekrar çevrim içi hale getirmek için tüm işi yaparken, yapmaya değip değmeyeceğini merak ediyordum. Uzun zamandır yazmadım. Seninle uzun zamandır konuşmadım. Belki de en iyi şey, bunun gibi, kimse fark etmeden ortadan kaybolmasıdır. Kafamdaki bir şeyin tıklandığını düşündüğümde.

2009 yılında bu sitede ön planı yayınladım. 2012’de ayda bir milyondan fazla sayfa görüntülemeyle zirve yaptık. Şimdi çok daha az ziyaret ve görülen sayfa var. Bloglara meraklı çok fazla insan yok. Artık hepsi mobil uygulamalar.

Öyle bile olsa insanlar gelmeye devam ediyor. Facebook’ta neredeyse 30 bin kişiyiz. Ve site, evlerini bu tasarımlardan birine dayanarak inşa ettiklerini söyleyen insanlara girmeye devam ediyor. Bu paha biçilemez. Bu site bu yüzden başladı. Ve bu insanlar için plan yapmaktan gerçekten keyif aldım. Kendine benzeyen, kendi evini hayal eden, inşa etmek istedikleri şeyin oranlarına dair fikir edinmek için kare bir kağıda çizim yapmaya cesaret eden insanlar için. Memnun olmayan hayalperestler için.

Neyse … ben ayrıldım. Birkaç ay uzaktaydım. Gönderiyi kaçırdım. Ama motive olmadı. Şimdi tüm hevesle geri dönüyorum, bu yüzden sitede yeni planlar görmeleri uzun sürmeyecek.

Diğer tarafta olduğun için teşekkürler.