Girişte Kilim Olmalı mı?

Evinizin girişi hoş bir kapıdır, ancak giriş yolunuzda bir halı kullanmalı mısınız? Giriş yolunuzda neden bir kilim olmasını isteyebileceğiniz konusunda tasarım uzmanlarının söylediklerini araştırdık.

Giriş yolunuzda bir halı olması için bazı harika nedenler:

 • Kırmızı halıda bir karşılama duygusu yaratın
 • Yoğun trafikli bir alanda parke ve halıları korumak için
 • Islak ayakkabılar ve sert hava koşullarına dayanıklı dış giyim için iniş noktası olarak
 • Giriş alanını yaşam alanından ayırmak için

Giriş yolunda temizlenmesi en iyi ve en kolay olan malzemelerin yanı sıra bu nedenlerin her birine biraz daha yakından bakalım. Ayrıca hangi halıların yüksek trafiğe dayanıklı olduğunu da araştıracağız. Okumaya devam et.

girişte ayakkabı, çanta ve paspas ile kapının yanında, Girişte Kilim Olmalı mı?

Giriş Yolunuzda Bir Halı İsteyebileceğiniz Nedenler

Alan halıları, bir eve sıcaklık katmanın yaygın bir yoludur. Sarsıntılı sesleri azaltmaya yardımcı olurlar ve yoğun trafik olduğunda alttaki döşemeyi koruyabilirler. Halıları alan tek şey, evde bir yürüteç veya baston kullanan birinin olmasıdır. İşte o zaman alan halıları bir çözümden çok bir problem olabilir. Ancak giriş yolunuzda neden bir alan halısı isteyebileceğinize bakalım.

Kırmızı Halıya Hoş Geldiniz

Hollywood galalarının girişinde muhteşem bir kırmızı halı açmaları tesadüf değil. Evinizde güzel bir ön koridor, evin kalbine giden yol olabilir. Renkler kişiliğinizi yansıtır, tasarım ziyaretçilerinizin tarzınızı bilmesini sağlar ve herkes iyi dekore edilmiş bir giriş yolunda bir süperstar gibi hissedecek.

Yoğun Trafik Alanında Parke ve Halıları Koruyun

Bu resimdeki köpek, ön kapıda neden bir alan halısı seçebileceğinize dair harika bir örnek. Kapılar, insanların ve evcil hayvanların gelip gittiği yüksek trafik alanlarıdır. Parke zeminleriniz varsa, çiziklerle sonuçlanabilir. Halınız varsa, lekeleriniz olabilir. Alan halısı, altındakileri korumanın harika bir yoludur. Akıllıca alışveriş yapın ve gerektiğinde yıkanabilen veya buharla temizlenebilen bir tane satın alın.

Bu iç / dış mekan kaymaz büyük karşılama halısı, nemi emer ve girişte zeminleriniz için ekstra yastık sağlar. Nervürlü tasarım, ayakkabıların anında temizlenmesine yardımcı olur ve halı kirlendiğinde fırçalanabilir. Düşük tüy, kapınızın paspasa yapışması konusunda endişelenmenize gerek kalmayacağı anlamına gelir.

Amazon’daki bu halı için buraya tıklayın.

Kilimler, Zorlu Havalarda Islak Ayakkabılar İçin İniş Yeri Olabilir

Giriş yolunuz doğrudan oturma odanıza açılıyorsa, ön kapının yanında bir çamur odası istasyonu oluşturmak isteyebilirsiniz. Bir bank, kancalar ve ayakkabı bölmesi, dış donanımınızı koyabileceğiniz bir yer sağlar. Yıkanabilir bir halı, karlı veya çamurlu ayakkabıların nemini çekmenin ve zeminlerinizi temiz tutmanın harika bir yoludur.

ReaLife Makinede Yıkanabilir Halı

ReaLife markası, tüm farklı renk, boyut ve şekillerde makinede yıkanabilen çok sayıda kilime sahiptir. Kaymaz sırtları vardır, aile ve evcil hayvan dostudur ve çamaşır makinesine atılıp havada kurutulabilir.

Amazon’daki bu halılara göz atmak için buraya tıklayın.

Ruggable Alan Kilim

Ruggable, çamaşır makinesine atılabilecek modaya uygun kilimler satarak ve yaratarak adını duyuran bir başka marka. Halı, zeminde yerinde tutmak için kaymaz bir halı pedi ile birlikte gelir.

Amazon’daki bu halı için buraya tıklayın.

Giriş Alanınızı Tanımlamak İçin Bir Halı Kullanın

Gerçek bir giriş salonunuz veya giriş holünüz yoksa, bir giriş halısı kullanmak o alanı sizin için tanımlayabilir. Döşemeden ayrım sağlar ve hatta ziyaretçileri eve ve kanepelerin etrafına göndermek için yönlü olarak kullanılabilir. Elbette döşemenizi de korur.

Giriş Yoluna Birden Fazla Halı Yerleştirmeniz Gerekir mi? Bunu Nasıl Biçimlendirirsin?

Rengi seviyorsanız ve giriş yolunda bir sıçrama yaratmak istiyorsanız, birden fazla halı kullanmayı deneyin. Daha uzun bir koşucu oluşturmak için birkaç küçük halı kullanabilir, rengini değiştirebilir ve onları hafifçe eğriltebilirsiniz.

Ya da belki kilim döşemek istersiniz. Burada Türk tarzı bir halının altında jüt benzeri doğal bir elyaf halı kullanılmıştır. Kontrast güzeldir ve alt halı, kire ve ayakkabıların getirdiği unsurlara karşı bir miktar ek koruma sağlar. Dikkat etmeniz gereken tek şey, kilimlerin takılma tehlikesine neden olacak kadar kalın yapılmaması veya ön kapının üzerlerine takılmamasıdır.

Jüt koşucusu

Bunun gibi bir jüt koşucu, benzersiz katmanlı bir görünüm için mükemmel bir alt katman sağlar.

Amazon’daki bu halı için buraya tıklayın.

Safavieh Rag Kilim

Bu çok renkli pamuklu kilimlerden birkaçı ile biraz daha dar bir genişlik ve uzunlukta katlayın.

Amazon’daki bu halı için buraya tıklayın.

Giriş Yolundaki Halıyı Nasıl Temiz Tutarsınız?

Giriş yolu halılarının diğer bazı alan kilimlerine göre daha fazla kirlenme eğilimi vardır. Trafik yoğunluğu yüksek ve kirli ayakkabıların indiği ilk yüzeydir. Peki onları nasıl temiz tutuyorsunuz?

 • Kiliminizi düzenli olarak süpürün. Günlük veya her gün bir vakum, giriş halınızda kir ve kir birikmesini önlemek için uzun bir yol kat eder.
 • Halılarınızı sallayın. Halınız yeterince küçükse, ön kapıdan çıkarın ve iyice sallayın veya bir süpürge ile dövün.
 • Buharlı bir temizleyici kullanın. Bu günlerde yerel marketten satın almak veya kiralamak için buharlı temizleyiciler ev piyasası için hazırdır.
 • Yıkayın. Bazı kilimler yıkanmak üzere yapılır, bu da onları temiz tutmanın kolay olduğu anlamına gelir.
 • Bir profesyonel işe alın. Pahalı bir yün kiliminiz varsa, yılda bir kez derinlemesine temizlik için gelmek üzere bir uzman tutmanız zaman ayırmaya değer olabilir.

PurSteam Steamer

Bu kullanışlı PurSteam buharlayıcı, ara sıra kullanıcılar için harika bir fiyattır ve halılardan daha fazlasını temizlemek için ataşmanlarla birlikte gelir. Eviniz için harika bir araçtır.

Amazon’daki bu ürün için buraya tıklayın.

Giriş İçin En İyi Halı Malzemesi Hangisidir?

Giriş yolu için halıları düşünürken, kalınlığını aklınızda bulundurun. Kapı pervazına denk gelmesini istiyorsanız, aynı kalınlıkta veya daha küçük tutun. Kalın tüylü bir halı, kapıyı açıp kapatmayı zorlaştırabilir. Ayrıca giriş yolunuzda bir takılma tehlikesi oluşturmak istemezsiniz.

Giriş yolunuz için iyi çalışan malzemeler şunlardır:

 • Yün. Tamamen yün bir halı satın almak biraz daha pahalıdır, ancak uzun ömürlüdür ve temizlenebilir.
 • Pamuk. Pamuklu kilimler genellikle daha incedir ve genellikle çamaşır makinesine atılabilir.
 • Sentetik. Akrilik halılar pek çok harika tasarıma sahiptir ve ucuzdur. İsrafın savunucuları olmasak da, yeterince uygun maliyetlidirler ki, tamamen yok edilirlerse, onları değiştirmek o kadar da zor olmaz.
 • Doğal Lifler. Jüt ve sisal gibi lifler harika giriş halılarıdır. Dokulu lifler kiri iyi gizler ve ayaklarınızda harika bir his verir. Ayrıca bir miktar doğal emilim sağlarlar.

Yoğun Trafik İçin En İyi Kilim Hangisidir?

Trafiğin yoğun olduğu bir alan için, temizlenmesi kolay ve uzun süre dayanan veya zamanla değiştirilebilecek kadar düşük maliyetli bir halı istersiniz. Ayrıca, tökezlemeye neden olmayacak, düşük tüylü bir şey de istiyorsunuz.

Giriş Halınız İçin Zaman

girişte ayakkabı, çanta ve paspas ile kapının yanında, Girişte Kilim Olmalı mı?

Artık bilgiye ve neden bir giriş yolu halısı istediğinizi bildiğinize göre, mükemmel olanı bulma zamanı. HomeDecorBliss.com’da giriş yolu tasarımınıza yardımcı olabilecek birkaç gönderimiz daha var. Lütfen aşağıya bir göz atın:

Laminat Parke Giriş İçin İyi mi?

Giriş Yolunun Aynası Olmalı mı (Ve Ne Kadar Büyük Olmalıdır)?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir