Granit Boyayabilir misiniz

Sergilenen granit levhalara yakından bir bakış.

Granit boyayabilir misin? Evet, yapabilirsin ama resim projen için önceden hazırlanman gerekecek. Banyolar ve mutfaklar dahil evinizdeki herhangi bir odayı süslemek için granit tezgahı, backsplashes, şömine çevresini, kahve barlarını ve daha fazlasını uygun astar, boya ve mühürleyici ile boyayabilirsiniz.


Mutfağınızdaki veya banyonuzdaki granit görünümünden veya şöminenizi çevreleyen granitten bıktınız mı? Öyleyse, her zaman değiştirebilirsiniz, ancak dar bir bütçeniz varsa veya tüm yeni tezgahlar veya şömine çevresi için para harcamak istemiyorsanız, bunun yerine graniti boyamayı düşünebilirsiniz.

Tabii ki, yepyeni tezgahlar satın almak veya şöminenizi çerçevelemek için yeni bir çevreye sahip olmak her zaman daha kolaydır, ancak bütçeniz varsa, bunu şu anda yapamayabilirsiniz. Ayrıca, yeni tezgahların kurulumunu yapan başka biri varsa, daha da fazla para harcamanız gerekecektir. Boya çok daha ucuz bir seçenektir ve elde etmeye çalıştığınız sonuçları size sağlar, ancak işin iyi ve düzgün bir şekilde yapılması için sizin açınızdan bazı planlama ve çalışmalar olacaktır.

Ama granitin üstünü boyayabilir misin? Evet, ancak bu zor bir görev olabilir ve bunu doğru yapmak için projenize başlamadan önce uygun şekilde hazırlanmanız gerekir. Elde etmek istediğiniz görünüme karar verdikten sonra hangi araçlara ve ürünlere ihtiyacınız olacağını anlamak için ödevinizi yapmanız gerekir.

Mermer bir görünüm mü istiyorsunuz yoksa granit görünümlü ama farklı bir renk düzeni mi kullanacaksınız? Düz renk, değiştirdiğiniz odanın dekoruyla daha iyi çalışacak mı? Banyonuz veya mutfağınız ne kadar büyük? Bunlar, granit boyama projenize başlamadan önce cevaplarını bilmeniz gereken sorulardan sadece birkaçı ve umarım aşağıdaki ipuçları size yardımcı olacaktır.

Hazırlık

Tezgahınızı veya şömine çevresini boyamak üzere hazırlamak için, alanı zımparalayarak yüzeyi pürüzlendirmeniz gerekir. Ardından, bir sonraki adıma geçmeden önce tezgahları veya şöminenin çevresini fırçalamak ve kalıntıları iyice temizlemek isteyeceksiniz.

Boyanın ona daha iyi yapışması için alanın pürüzlü olmasını istersiniz ve kesinlikle temiz bir çalışma alanına sahip olmak istersiniz, böylece tezgahınıza ve şömine alanınıza küçük parçacıklar boyamayın. Projeniz sırasında toz ve kir partiküllerinin astar, boya veya mühürleyicinize girmesini istemediğiniz için, özellikle zımparalamayı bitirdikten sonra çalışacağınız alanın etrafını temizlemek ve vakumlamak da önemlidir.

Yoğun zaman

Ahşap bir yüzey üzerinde kullanılmış boya malzemelerine yakından bakış.

En iyi sonuçları elde etmek ve boyanın daha sonra ufalanmadan veya ovalamadan iyi yapışmasını sağlamak için tezgah veya çevreye bir astar uygulamak isteyeceksiniz. Kilz Yapışma astarı gibi bir astar parlak yüzeylerde iyi çalışır ve oturma odanızı, ailenizi, banyonuzu veya mutfağınızı muhteşem ve sıcak hale getirmek için tezgahınız veya çevreniz için kullanacağınız boya rengine uyacak şekilde renklendirebilirsiniz. ve davetkar.

Renk Şemasını ve Boya Türünü Seçme

Granit tezgahınız veya çevreniz için odanın geri kalanıyla birlikte gidecek bir boya rengi seçmek isteyeceksiniz. Granit görünüm için mermer görünüm veya başka bir renk paleti arayacaksanız, tasarımınızı tamamlamak için birden fazla renk seçmeniz gerekecektir.

Boya türü, gelecekte kalıcılığını koruyacak lateks, epoksi veya akrilik boya olmalıdır. Akrilik lateks boya, bir şöminenin etrafında veya bir mutfak veya banyo alanında boyarken aklınızda bulundurmanız gereken iki unsur olan ısıya ve suya karşı iyi bir şekilde tuttuğu için harika bir seçimdir.

Bir renk şeması seçerken, daha parlak renklerin daha küçük bir oda için daha iyi olduğunu unutmayın, çünkü daha koyu renkler ışığı absorbe etme eğilimindedir ve aslında bir odayı daha küçük gösterebilir ve hissedebilir. Geniş bir mutfağınız veya banyonuz varsa, daha koyu tonlarla gidebilirsiniz.

Şöminenizin etrafına graniti boyuyorsanız, odanın dekoruna uygun olan ve odanın odak noktası olarak bölgeye dikkat çeken istediğiniz rengi hemen hemen seçebilirsiniz.

Acele etmeyin

Boya lekeli ahşap bir tahta üzerinde kullanılmış boya malzemelerine yakından bakış.

Evinizdeki graniti boyarken kesinlikle zaman ayırmak isteyeceksiniz. İşlemin bir sonraki adımına geçmeden önce boyanın tamamen kuruması için bolca zamana ihtiyacı olacaktır. İşlem sırasında şöminenizi kullanamayabileceğinizi ve mutfak ve banyodaki zamanınız ve aktivitelerinizin de işlem tamamlanana kadar birkaç gün sınırlı olacağını bilin.

Mühür Et

Beyaz granit tezgahlı bir banyonun iki lavabolu makyaj masasına yakından bakış.

Granit üzerindeki boya kuruduktan sonra bir macun uygulayabilirsiniz. Bu, boyayı kilitleyecek ve mutfağınızın, banyonuzun veya şömine alanınızın görünümünü ve hissini değiştirmek için yaptığınız güzel işi koruyacağı için çok önemli bir adımdır. Tezgahlarınız muhteşem olacak ve hiçbir şeyin güzelliğini bozmasını istemeyeceksiniz, bu yüzden harika bir mühürleyici kullanmanız gerekiyor.

Sızdırmazlık maddesi, alanı sıyrık izleri, dökülme lekeleri, kir ve kirden ve hatta çiziklerden korumaya yardımcı olur. Bir duvar dolgu macunu, granit ve diğer doğal taşlarda en iyi sonucu verir, bu nedenle bu adıma başlamadan önce elinizde bu türden bir veya iki galonluk mühür bulundurduğunuzdan kesinlikle emin olmanız gerekir.

Sızdırmazlık maddesini bir rulo veya fırça ile uygulayabilir, ardından şömineyi kullanmadan veya eşyaları tezgahınıza geri koymadan önce en az 24 saat tamamen kurumasını bekleyebilirsiniz. Sızdırmazlık maddesi ayrıca banyonuzu veya mutfak tezgahınızı küf ve küften korumaya yardımcı olacak ve alanı pırıl pırıl ve temiz bırakacaktır.

Artık projeniz tamamlandığına göre arkanıza yaslanıp rahatlayabilir ve mutfağınızı, banyonuzu veya şömine alanınızı tam bir yenileme masrafı ve zahmeti olmadan dönüştürürken yaptığınız harika işin tadını çıkarabilirsiniz.

HAUS Naturals Granit Temizleyici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir