Güneş Enerjili Su Isıtıcısı Nasıl Çalışır?

Bir su ısıtıcısı seçmeye gelince, insanlar genellikle özel, güzel görünümlü, yerden tasarruf sağlayan ve aynı zamanda ucuz bir şeyler ararlar. Bahsedilen özelliklerin bazıları ucuzlukla ilgili olmasa da, bir ünite sizi ve cebinizi bir güneş enerjili sıcak su ısıtıcısı ile birlikte rahatlatabilir. Bu sadece klasik birimlere bir alternatif değil, aynı zamanda çevreyi korumanın harika bir yoludur. Bununla başa çıkacak bir yüklenici bulmak, 2020/2021 için bir güneş enerjili su ısıtıcısının neden en iyi fikir olduğu konusunda kaliteli kurulum ve ek danışmanlık sağlayabilir.

Güneş Enerjili Su Isıtıcı Nedir?

Güneş enerjili su ısıtıcısı, geleneksel ısıtıcılara kıyasla, ev şebeke enerjisinden güç almaz, doğrudan güneşten çeker. Öncelikle bir konteyner veya tank ve güneş kollektöründen yapılmıştır. Bu tür birimler karmaşık değildir, bu nedenle bir yüklenici bularak veya yardımı olmadan kurulum mümkündür. Günümüzde pazar, aktif ve pasif olmak üzere iki farklı birim türü sunmaktadır ve bir yüklenici bulmak onları daha iyi ayırt etmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca ihtiyaç halinde havuz için güneş enerjili su ısıtıcısı bulunmaktadır.

Aktif ünitede yoğuşma suyu pompalarının yanı sıra kontroller bulunurken, pasif bunlardan yoksundur. İki varyasyona yaklaşalım.

Aktif Güneş Enerjili Sıcak Su Isıtıcı

Bu varyasyonun, doğrudan ve dolaylı dolaşım sistemlerini de içeren bir bölümü vardır. İlki, evdeki suyu bir güneş kollektöründen evinize pompalayarak çalışır. Her zaman sıcak bir iklimin olduğu veya donma havasının çok nadir olduğu ortamlara en iyi şekilde uyar. İkincisi, kollektörlerden ve bir ısı eşanjöründen su pompalayarak çalışır. İlk önce gerçek suyu ısıtır ve ancak o zaman eve yönlendirir. Buna karşılık, tüm iklimlere en iyi şekilde uyar.

Pasif Solar Sıcak Su Isıtıcı

Bu tür sistemler, aktif olanlardan farklı olarak çok daha ucuzdur, ancak aynı verime sahip olamazlar. Aynı zamanda, güvenilirlikleri ve yaşam ömürleri nedeniyle seçiliyorlar, kulağa garip gelebilir. Pasif sistemler, ICS pasif sistemleri ve termosifon sistemleri olarak ikiye ayrılır. Birinci tip, ideal olarak donma olmayan iklimlerde çalışır ve çoğunlukla akşamları veya geceleri sıcak suya ihtiyaç duyma eğiliminde olan ailelere uyar. İkinci tip, güneş kollektörünün tankın altına monte edilmesini gerektirir, böylece ihtiyaç duyulduğunda su doğrudan tankın içine akar. Oldukça güvenilir bir sistemdir ancak hepsi sahip olduğunuz çatının türüne bağlıdır. Tank genellikle çok ağırdır ve öngörülemeyen sonuçların olması durumunda düşebilir ve birine zarar verebilir.

Tüm detayları ve ölçüleri bilerek sistemi bağlayamayacağınız için her iki tipin kurulumu için bir yüklenici bulmanız şiddetle tavsiye edilir. Bunun ötesinde, bir teknisyen size, eğer seçilirse, pasif termosifon sisteminin sağlam bir şekilde sabitlenmesini garanti edecektir.

Ayrıca, bir müteahhit bularak, hangi tip güneş enerjili su ısıtıcılarının evinize ideal olarak uyduğunu kesinlikle bileceksiniz ve daha sonra iki katına çıkmanıza gerek kalmayacak.

Güneş Enerjili Su Isıtıcılarının Faydaları

Gerçek kurulum için bir yüklenici bulduğunuzda, güneş enerjili su ısıtıcılarının neden çevreci olmak ve paranızı tasarruf ettirmek için en iyi seçim olduğuna dair ek faydaları öğrenebilirsiniz. İşte bunun sebeplerinden bazıları:

  • Sen özgür enerji ile uğraşıyorsun, – güneş. Bulutlu havanın hakim olduğu yerlerde yaşasanız bile bu, güneşin evinize ulaşmadığı anlamına gelmez. Güneş ışınları bizim için görünmezdir, ancak biriminiz için yeterlidir;
  • Bu tür paneller daha az yer kaplar ve bir müteahhit bularak yerinde anlayacaksınız. Bir teknisyen, kurulum için en iyi yeri önerecektir. Basit bir ev, size yeterli su sağlamak için her biri en fazla 2x1m olan yaklaşık 2-3 panele ihtiyaç duyar;
  • Etkinlik açısından harika. Radyasyonun en az% 80’i ısı enerjisine dönüştürülecek;
  • BÜYÜK TASARRUF İÇİNDİR. Geleneksel PV veya su ısıtıcılarına kıyasla, para söz konusu olduğunda buna değer. Bunun ötesinde, PV’den farklı olarak, daha önce söylendiği gibi sadece 2-3 panele ihtiyacınız var.

Son olarak, tasarruf sadece kurulum ve ünitelerin fiyatı anlamına gelmez, tamamen yakıt faturalarıyla ilgilidir.

Bir müteahhit bulmadan önce, haneniz için hangi birime sahip olmak istediğinizi anladığınızdan emin olun. Güneş enerjili su ısıtıcıları genellikle çatıya takıldığından, özellikle doğal afetlere maruz kalan bölgelerde yaşıyorsanız, malzeme en yüksek kalitede olmalıdır. Ayrıca, ünitenin kapasitesini açıkça tahmin edin. Tek kelimeyle, ne kadar suya ihtiyacınız olacağını anlayın.

Neticede, müteahhit bulmak kendi başınıza yapmakla zaman kaybetmek yerine, her şeyi doğru ve hızlı bir şekilde düzeltmenize yardımcı olacaktır. Böylece bir süre sonra gereksiz masraflardan kaçınırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir