Halı Nasıl Temizlenir: Halısını Korumak ve Lekeleri Önlemek için 10 İpucu

Halılar Nasıl Temizlenir: Anderson Tuftex Mission Square

Halı, piyasadaki en popüler döşeme seçeneklerinden biridir ve onlarca yıldır kullanılmaktadır. Ancak, ortaya çıkan yaygın bir soru şudur: halı nasıl temizlenir. Bu soruyu yanıtlamak için, bir halıyı temizlemenin farklı yöntemlerini ve halınızın her zaman harika görünmesini sağlamak için bunu ne sıklıkla yapmanız gerektiğini anlamak önemlidir.

Bu kılavuzda, normal halı temizliğinin neden fark yarattığını ve yaygın lekeleri çıkarmak ve önlemek için halı temizleme yöntemlerini ele alacağız. En temiz halıya sahip olmaya hazır mısınız? Hadi gidelim!

En İyi Halı Temizleme Çözümleri

En İyi Halı Temizleme Çözümleri: Halılar Nasıl Temizlenir

“Halı nasıl temizlenir” adımlarına geçmeden önce, hangi halı temizleyicilerin en iyi çalıştığıyla başlayalım. Neyse ki, her ikisi de halı için pek çok temizlik çözümü var. Kendin yap ve mağazadan satın alma. Hadi bir bakalım.

Mağazadan satın alınan en iyi Halı Temizleyici

Yerel markete gidin ve çeşitli halı temizleyicileri bulacaksınız. İster leke temizleyici, ister evcil hayvan pisliği temizleyici, onlar var. Ama gerçek şu ki tüm temizlik spreyleri aynı işlevi görmez. Hatta bazıları kullandıktan sonra daha fazla kir ve yağ çekebilir veya halınızın renginin solmasına neden olabilir. Zemininiz ve dağınıklığınız için doğru halı temizleyiciyi seçtiğinizden emin olmak için en iyisi bir Halı ve Kilim Enstitüsü sertifikalı temizleyici.

En İyi DIY Halı Temizleyici

Çoğu markette başka ne var biliyor musun? Harika bir ev yapımı halı temizleyicinin malzemeleri! Mağazadan satın alınan bir temizleyici için bütçeniz yoksa veya yalnızca kendi malzemelerinizi kullanmayı tercih ediyorsanız, işte nokta temizlik için işe yarayacak ev yapımı bir çözüm.

 • 1 su bardağı ılık su
 • 1/8 çay kaşığı bulaşık sabunu (ağartıcı, yağ veya nemlendiricisiz)
 • 1 yemek kaşığı beyaz sirke
 • 1 çay kaşığı karbonat

Lütfen dikkat: Herhangi bir ev yapımı temizleyici için, beklenmedik bir renk değişikliğine veya hasara yol açıp açmadığını görmek için önce göze çarpmayan bir yerde test etmek iyi bir fikirdir.

Temel Halı Temizleme Yöntemleri

Temel Halı Temizliği: Floorigami Midnight Snack Halı Karosu

Halı, harika bir döşeme seçeneğidir ve aynı zamanda liflerinde hapsolmuş pislik. Kirli halılar üzerinde yürümek, kirin yüzeyin altında kendi yolunu bulmasını sağlayarak, kurtulmayı çok daha zor hale getirir.kaynak). Aynı şey dökülmeler için de geçerli. Bunları hemen temizlemezseniz, yolun aşağısında daha fazla hasara neden olmak için halı dolgunuza ve alt döşemenize sızabilirler.

Bu nedenle, süpürme ve leke temizleme gibi temel temizlik uygulamalarıyla halıyı nasıl temizleyeceğinizi öğrenmek halınızı uzun bir yol alabilir.

Halınızı Süpürmek

Halınızı düzenli olarak süpürerek zemininizin ömrünü ve güzelliğini uzatırsınız. Trafiğin az olduğu alanlar için, ayak izlerini haftada iki kez ve genel alanı haftada bir kez süpürmeniz önerilir. Evinizin daha yoğun alanları için, ayak şeritlerini her gün ve genel alanı haftada iki kez vakumlayın. Halı yığınlarının matlaşmasını azaltmaya yardımcı olmak için, vakumlama yönünü arada bir değiştirmek en iyisidir (kaynak).

Halınızı rutin olarak süpürerek, kire yapışmasını başarıyla önleyebilirsiniz!

Halınızı Nokta Temizliği

Halınızdan tüm gevşek kirleri ve diğer parçacıkları aldığınızda, bazı küçük lekeler fark edebilirsiniz. Kabul edelim, bazen lekeler ve lekeler olur. Ama onlar hakkında ne yaparsınız? Hazır oradayken halı lekelerini nasıl temizleyeceğimizi de öğrenelim!

Seçtiğiniz halı temizleyici formunu kullanarak halınızdaki yeni veya yerleşmiş lekelerin temel nokta temizliği için bu adımları takip edebilirsiniz.

 1. Temizleyiciyi küçük bir alana püskürtün ve 5-10 dakika bekletin.
 2. Lekeyi temiz bir havluyla silin.
 3. Leke yok olduğunda, alanı temiz suyla durulayın.
 4. Bitirmek için kalan nemi ikinci bir temiz havluyla emdirin.

En Yaygın Halı Lekeleri ve Lekeleri ve Nasıl Tedavi Edilmeleri

Halınızda Lekeleri Önlemek: Anderson Tuftex Mission Square

Benim gibi budalaysan, her zaman düşürdüğün ya da döktüğün bir şey vardır. Ama daha önce de söylediğim gibi, çok dikkatli olsanız bile, lekeler ve dökülmeler olur. Bilmeniz gereken önemli şey, çıkan lekelerin nasıl işleneceğidir! En sık dökülen maddelerin nasıl tedavi edileceğine bakalım.

Kırmızı Meyve Suyu, Şarap ve Kahve Lekeleri

Bu belirli görünse de, meyve suyu ve şarap lekeleri, dondurma lekeleri, meyve lekeleri ve soda lekeleri ile aynı kategoriye girer. Bu kategoriye suda çözünür lekeler denir.

Bu lekelerden kurtulmak için, çay kaşığı ağartıcı olmayan deterjan veya 32 ons su ile karıştırılmış beyaz sirkeden yapılmış basit bir temizleme solüsyonu oluşturabilirsiniz. Dışarıdan içeriye doğru çalışarak lekeyi kurulayın, ardından ılık suyla durulayın ve temiz bir havluyla tekrar kurulayın. Herhangi bir beklenmedik renk değişikliğine veya hasara neden olup olmadığını görmek için temizleme solüsyonunuzu göze çarpmayan bir yerde test etmeyi unutmayın.

Daha sert lekeler için ağartıcı veya amonyak gibi daha güçlü kimyasallar kullanabilirsiniz. Ancak bu kimyasallar renk değişikliğine neden olabilir. En iyi sonuçları elde etmek için halınızın üreticisine danışmanız en iyisidir (kaynak).

Oje Dökülmeleri

Ojeyi her döktüğümde bir dolarım olsaydı, çok daha fazla oje alabilirdim. İşte oje dökülmelerinden kurtulmanın basit bir yolu. Unutmayın, bu en iyi, dökülmeden hemen sonra yapıldığında işe yarar.

 1. Oje çıkarıcıya batırılmış temiz bir bezle alanı kurulayın. Oje çıkarıcıyı halınızın üzerine DÖKMEYİN.
 2. Leke çıktıktan sonra, alanı ılık suyla durulayın ve temiz bir havlu veya bezle kurulayın.
Balmumu veya Sakız Lekeleri

Çocuklarınız varsa halınızda ne bulacağınızı asla bilemezsiniz. Sakız veya diğer yapışkan pislikler, tipik sıvı dökülmenizden biraz farklıdır, ancak umudunuzu kaybetmeyin. İşte küçük bir numara!

 1. Balmumu veya sakızı bir buz küpü ile dondurun.
 2. Dondurulduktan sonra alanı bir kaşıkla veya keskin olmayan bir nesneyle kırın.
 3. Kırılan parçaları çözmeden önce vakumlayın ve halıyı bir havluyla kurulayın.
Evcil Hayvan İdrar Kokusu ve Lekeleri

Evcil hayvan sahipleri, birleşin! Kazalar da olur, bu yüzden idrar kokuları ve lekeleri için doğru halı temizleyicisine ihtiyacınız vardır.

 1. Önce temiz bir havlu kullanarak, pisliği olabildiğince emdirin, ardından alanı nemli, soğuk bir bezle kurulayın.
 2. Ardından, bölgeye eşit miktarda beyaz sirke ve su püskürtün veya lekeleyin.
 3. Son olarak, 1/2 çay kaşığı berrak, hafif, ağartıcı olmayan deterjan ve 32 ons su solüsyonu uygulayın, ardından alanı ılık suyla durulayın ve kurulayın (kaynak).

Lütfen dikkat: Evcil hayvan idrarı için başka bir harika temizleme solüsyonu enzimatik bir temizleyicidir. Bu temizleyiciler, etkili bir leke çıkarıcı için lekeyi parçalar. Yerel evcil hayvan dükkanınızda enzimatik bir temizleyici bulunabilir.

Halınızı Derinlemesine Temizleme

Halınızı Derinlemesine Temizleyin: Karo Halı Dilour

Artık temel bilgilere sahip olduğumuza göre, halınızı derinlemesine temizlemeye geçelim. Vakumlama ve temel temizliğin aksine, derinlemesine temizlik daha çok altı ayda bir Tabii ki halınız her zaman yoğun yaya trafiğine sahip değilse.

Zemininizin en iyi şekilde görünmesini sağlamak için, her 18 ayda bir tamamen derinlemesine temizlenmesi önerilir (kaynak). En iyi sonuçlar için bir buharlı temizleyici kullanın veya bir halı temizleyicisi kiralayın. Halınızın birinci sınıf standartlarda ve ekipmanla temizlendiğinden emin olmak için, işi bitirmek için profesyonel bir halı temizleyicisi kiralamayı düşünün!

“Saygın bir profesyonel halı temizleyicisi, en son halı yapımı hakkında bilgilidir,

halı bakım ürünleri ve güvenli temizlik yöntemleri. Bir halı temizleme uzmanıyla görüşün.

kir ve lekeler artık vakumlama ve önerilen halı temizliği ile çıkarılamaz

prosedürler. ” – Joy Halılar & Co.

Halınızda Lekelerin Önlenmesi

Lekeler Nasıl Önlenir: Floorigami Dynamic Vision Halı Tahta

Halıların nasıl temizleneceğine dair ipuçlarını ve püf noktalarını bilmek harika olsa da, halılarınızı gelecekte kirden, dökülmelerden ve lekelerden korumak için alabileceğiniz bazı önleyici tedbirlerden bahsedelim.

 • Dökülenleri hemen temizleyin: Halınıza bir şey döküldüğünde, en iyisi onu en kısa zamanda temizlemektir. Aksi takdirde, dökülme halınızdan dolgunun altına inebilir ve potansiyel olarak alt döşemenize geçerek daha fazla hasara neden olabilir.
 • Scotchgard spreyi kullanın: Halınız leke tutmazsa ancak yeni zemin döşemeye hazır değilseniz, önleyici bir sprey kullanmayı düşünün! Halınızın liflerini korumak için Scotchgard gibi bir halı ve halı koruyucu sprey kullanabilirsiniz. Bu sprey sıvıları iter ve halınızdaki lekeleri engeller.
 • Leke tutmaz halıya yatırım yapın: Bu lekelerden tamamen kaçınmak için, hayatın sunduğu her şeye karşı dayanıklı olacak şekilde tasarlanmış leke tutmaz bir halı takmayı düşünebilirsiniz. Bu halılar, sızdırmaz bir arkalıkla tasarlanmıştır ve lifler, sıvıların lekelenmesini önlemek için koruyucu bir kaplama ile kapatılmıştır.

Sonuç

Halınızın harika görünmesini sağlamak, temizlik yöntemlerini ve gerekli önlemleri bildiğiniz sürece kolaydır. Bu halı karmaşasını çözmeye hazır mısınız? Bu arada, yükseltmek istiyorsanız halı seçimimize göz atın!

ÜCRETSİZ ÖRNEKLERİ SİPARİŞ EDİN TÜM HALILARI ALIN

4 Kaynaklar

Sydney Shields hakkında

Sidney Kalkanları

Sydney Shields, yazma tutkusu olan bir ev geliştirme meraklısıdır. Kendin-Yap devriminin büyük bir hayranı olan işçiliği, blog oluşturma ve pazarlama konusundaki deneyimi, onu Flooring Inc.’e katılmaya yönlendirdi. Blog gönderilerine samimi bir yaklaşım getiriyor ve yeni bir anlayış için araştırmaya derinlemesine dalma becerisiyle gurur duyuyor. döşeme ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir