Halıdan Göz Farı Nasıl Çıkarılır

Bej halıya düşen göz farı kitine bir bakış.

Farınızı yüzü aşağı bakacak şekilde halınıza düşürdünüz ve renkli, pudralı bir karmaşa bıraktınız. Yağlar ve boyalar arasında, göz farı halıdan çıkarmak gerçek bir acı olabilir. Neyse ki, göz farı yaratabileceği zorluklara rağmen, bu zorlu lekeyi yenmek ve halınızı doğal güzelliğine döndürmek kesinlikle mümkündür.


Sabah telaşınızda, göz farı kompaktınızı yere düşürür, açık renkli halınızın her tarafına pudralı, renkli kümeler atarsınız.

Bayanlar, hepimiz oradaydık.

Birden fazla vesileyle, açık renkli halıma güzel bir lavanta göz farı tonu serpiştirdim.

Göz farı bir kadının gözlerinin güzelliğini vurgulamaya yardımcı olabilirken, halınızın güzelliğinin öne çıkmasına pek yardımcı olmaz.

Gerçekten de halı doğal hale geldiğinde daha iyi görünür.

Ama halıdan nasıl göz farı çıkarırsın?

İlk başta, pudrayı sadece aşağıya uzanmak ve parmak uçlarınızla sıkıştırmak cazip gelebilir. Ancak bunu yapmak, kümelerin parçalanmasına ve değerli halınıza daha fazla toz bırakmasına neden olabilir.

Ek olarak, tozu sadece halınızın liflerine daha derin bastırarak çıkmasını zorlaştırabilir.

Bazı göz farları yağ bazlıdır ve bu onları halıdan çıkarmak için ek bir zorluk oluşturabilir. Buna boyaların varlığını da ekleyin ve bir halı lekesini çözmek söz konusu olduğunda göz farı gerçek bir baş ağrısını kanıtlayabilir.

Halıdaki bir göz farı lekesi söz konusu olduğunda hızlı hareket hala önemli olsa da, göz farı tarafından bırakılana benzer bir sıkıştırılmış pudra lekesi ile uğraşırken sıvı lekeye kıyasla zordur, çünkü tozu halınızdan çıkarmak daha zordur. içeri girmesini önleyin.

Neyse ki, göz farı yaratabileceği zorluklara rağmen, bu zorlu lekeyi aşmak ve halınızı doğal güzelliğine geri döndürmek kesinlikle mümkündür.

İlişkili: Halıdan daha fazla leke nasıl çıkarılır

Fazla tozu çıkarın

Beyaz tüylü bir halı üzerine yerleştirilmiş bir gölge kiti.

Pudralı bir göz farı lekesini başarılı bir şekilde fethetmenin ilk adımı, halınıza girme şansı bulmadan önce mümkün olduğu kadar gevşek pudrayı çıkarmaktır.

Göz farı halınızın üzerinde ne kadar uzun süre kalırsa, boyaların ve yağların halınızın liflerine emilme olasılığı o kadar artar. Bu, bu renkli lekenin çıkarılmasını daha da zorlaştırabilir.

Bu tozu çıkarmanın ilk adımı, halınızın üzerinde kalan göz farı kümelerini veya gevşek tozu çıkarmaya çalışmak için bir kaşık, tereyağı bıçağı veya başka bir kör nesne kullanmaktır.

İşin püf noktası, bu prosedürü, tozu halınıza daha fazla yaymadan veya tozdan herhangi birini halınızın derinliklerine bastırmadan gerçekleştirmektir;

Kör aletinizi kullanarak, yavaşça ve nazikçe gevşek pudranın altına gelin ve yavaşça kaldırın, kazıyın veya bir kağıt havluya veya doğrudan lekenin yanına yerleştirilmiş küçük bir tabağa koyun.

Bu yaklaşımla mümkün olduğunca fazla tozu çıkardıktan sonra, tozun geri kalanını halınızdan çekmeye çalışmak için elektrikli süpürgenizi kullanabilirsiniz.

Bununla birlikte, bir toz lekesi üzerinde, farın bıraktığı gibi bir elektrikli süpürge kullanırken, tipik olarak süpürme sırasında kullanılan önden arkaya, yan yana sürtünme hareketinden kaçınmak iyi bir fikirdir.

Bunun yerine, bir yandan diğer yana itmek yerine emmek için doğrudan tozun üzerine yerleştirilmiş elektrikli süpürge aparatlarından birini kullanın.

Bir aparatınız yoksa, elektrikli süpürgenizi tozun üzerine koyun ve bir noktada 10 saniye veya daha fazla bekletip, alıp başka bir noktaya yerleştirmeden önce prosedürü toz giderilene kadar tekrarlayın.

İdeal olarak bu, pudranın halınıza daha fazla yayılmasını önlemeye yardımcı olur ve pudrayı halınıza daha derin bastırmaktan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Son olarak, tozu kazıyıp süpürdükten sonra, varsa, leke alanını bezinizde artık renk görünmeyinceye kadar hafifçe lekelemek için nemli, hafif bir bez kullanabilirsiniz.

Bu, tedaviyi uygulamadan önce mümkün olduğu kadar tozu ve lekeyi emdiğinizi göstermelidir.

Bu, göz farı halı lekenizin yayılmasını sınırlamaya ve ciddiyetini azaltmaya yardımcı olabilir, ancak lekeyi tamamen ortadan kaldırması veya herhangi bir lekenin oluşmasını engellemesi pek olası değildir.

Lekeyi yok etmek için halınızdan yağı ve boyayı çıkarmak ve lekeyi bir kez ve sonsuza kadar yok etmek için bir leke muamele solüsyonu uygulamanız gerekecektir.

Göz makyajı temizleyici

Yüzünü makyaj temizleyiciyle temizleyen bir kadın.

Göz farı, doğası gereği su geçirmez olabileceğinden, su ile temas ettiğinde kolayca çıkacak şekilde tasarlanmamıştır. Yağ bazlı olması, tedavi edilmesini daha da zorlaştırır.

Sonuç olarak, bir göz farı lekesinin üstesinden gelmek için en etkili leke çıkarma seçeneklerinden biri halınıza göz makyajı temizleyici uygulamaktır.

Ancak bu ürün aşındırıcı olabilir ve uygunsuz veya aşırı kullanılırsa halınıza zarar verebilir. Halınızın rengini bozabilir, ancak halınızı zemine bağlayan yapışkan arkalığı da tahrip edebilir.

Sonuç olarak, göz farı lekenizin bulunduğu bölgeye uygulamadan önce bu ürünü halınızın görünmeyen bir alanında test etmek ve zarar vermediğinden emin olmak iyi bir fikirdir.

Doğrudan halıya değil bir beze küçük bir miktar göz makyajı temizleyici uygulayın ve göz farı lekesinin alanını nazikçe silin. Göz makyajı temizleyicisini gerektiği kadar beze tekrar uygulayın ve leke çıkana kadar kurulamaya devam edin.

İşiniz bittiğinde, tüm göz makyajı temizleyicisinin halınızdan yıkandığından emin olmak için bölgeyi soğuk suyla iyice durulayın ve bir bezle hafifçe vurun. Halınızda herhangi bir ürünü bırakmak halınıza zarar verebilir.

Bulaşık deterjanı

Bir süngerin üzerine dökülen bulaşık deterjanı şişesine yakından bakış.

Göz makyajı temizleyiciniz yoksa veya halınıza getirebileceği riskler nedeniyle kullanmaktan kaçınmayı tercih ediyorsanız, lekenizi işlemeye başlamak için başka bir iyi seçenek ağartıcı olmayan bir bulaşık deterjanı kullanmaktır.

Bu ürünler, pişirme kaplarınızdan yağlı, yağlı lekeleri ayırmada harikadır ve aynı durum halınızda kalan lekeler için de geçerli olabilir.

Bir çorba kaşığı berrak, ağartıcı içermeyen bulaşık deterjanı iki fincan ılık suyla karıştırın ve bir sprey şişesi kullanarak leke bölgesine uygulayın.

Çok fazla uygulamamaya dikkat edin. Halınızı aşırı doyurmaktan kaçınmak istersiniz, ancak çok fazla bulaşık deterjanı da köpüklü bir leke bırakabilir.

Hafifçe başlamak ve gerekirse yeniden uygulamak daha iyidir.

Çözeltiyi uyguladıktan sonra, en az 5 dakika bekletin, bulaşık deterjanı lekeniz üzerinde çalışmaya başlama şansı verin.

Ardından temiz, hafif bir bez veya havlu kullanarak, etkilenen bölgeyi nazikçe kurulayın, solüsyonu gerektiği kadar tekrar uygulayın ve leke çıkıncaya kadar kurutma hareketini tekrarlayın.

İşlem tamamlandığında, halınızda deterjan bırakmamaya dikkat ederek alanı iyice durulayın, çünkü bu kir birikmesine ve ek lekelenmeye neden olabilir.

Kuru temizleme solventi

İnce Kumaşlar için ForceField Kuru Temizleme Sıvısı
Daha fazla bilgi için görüntüye tıklayın

Göz farının bıraktığı gibi yağ bazlı bir lekede iyi sonuç verebilecek bir başka potansiyel seçenek, sıvı bir kuru temizleme çözücüsünün kullanılmasıdır. Bu ürünler halınızda idareli kullanılmalıdır.

Temiz, kuru bir beze ForceField İnce Kumaşlar için Kuru Temizleme Sıvısı gibi halıda güvenli bir kuru temizleme solventi uygulayın ve lekeden etkilenen alanı gerektiği gibi tekrarlayarak ve tekrar uygulayarak hafifçe silin.

Halınızda çok fazla ürün kullanmamaya dikkat edin.

Kuru temizleme sıvıları, su içermediğinden ve sonuç olarak lekenizin yayılmasına katkıda bulunmayabileceğinden, genellikle halı bazlı lekelerde kullanım için iyi bir seçenek olarak kabul edilir.

Leke çıkana kadar bu işleme devam edin ve bittiğinde iyice durulayın, ürün üzerindeki talimatlara uymaya özen gösterin.

Çamaşır deterjanı

Çamaşır deterjanının bir ölçü kabına dökülmesine yakından bakış.

Halınızdaki yağ bazlı bir göz farı lekesini temizlemek için hafif bir çamaşır deterjanı önerilebilir çünkü bu, nüfuz etmesi ve kırılması zor bir leke olabilir.

Çamaşır deterjanı genellikle halılarda kullanılması tavsiye edilmezken, bazı hafif çeşitleri etkili olabilir ve uygun şekilde kullanıldığında halınıza zarar gelmesini önleyebilir.

Bir sprey şişesinde, 5 küçük damla hafif çamaşır deterjanı ile bir bardak soğuk suyla lekeye sürün.

Ardından, sıvı tamamen emilene kadar lekeyi açık renkli bir bezle hafifçe silin.

Çözeltiyi tekrar uygulayın ve leke çıkana kadar veya artık renk lekeden bezde emilmiş görünene kadar lekelemeye devam edin.

Bu işlem tamamlandıktan sonra halınızı iyice duruladığınızdan emin olun.

Hidrojen peroksit

Swan marka hidrojen peroksite yakından bakış.

Zorlu halı lekelerinin üstesinden gelmek için işe yarayabilecek bir başka potansiyel seçenek,% 3 hidrojen peroksit kullanılmasıdır. Bu ürün hafif bir ağartma maddesi olarak işlev görür ve bir lekeyi çıkarmak, halınızın liflerinden kaldırmak ve lekenin lekesini hafifletmek için işe yarayabilir.

Bununla birlikte, hidrojen peroksit, halı lekesi söz konusu olduğunda biraz iki ucu keskin bir kılıçtır. Koyu renkli halılarda kullanılması uygun değildir ve yün veya ipek halılarda hasara ve renk atmasına neden olabileceğinden kaçınılmalıdır.

Bir çay kaşığı hidrojen peroksidi iki bardak ılık suyla bir sprey şişesinde karıştır ve lekenin olduğu bölgeye sür. Hidrojen peroksitin çalışmaya başlaması için bir şans vermek için birkaç dakika oturmasına izin verin.

Alanı kuru bir bezle hafifçe silin ve leke çıkana kadar solüsyonu gerektiği kadar tekrar uygulayın.

Bittiğinde alanı iyice durulayın ve kurulayın, halınızda hidrojen peroksit bırakmamaya dikkat edin.

Amonyak

Bir şişe Amonyak'a yakından bakış.

Benzer faydalar sunan hidrojen peroksite bir alternatif amonyaktır. Bu ürün sadece iyi havalandırılmış bir alanda kullanılmalı ve evcil hayvanlar ve çocuklar etrafında kullanımından kaçınmalısınız.

Oluşan duman tehlikeli ve ölümcül olabileceğinden, amonyağı asla klorlu ağartıcı ile birlikte veya temas halinde kullanmayın.

Bir çorba kaşığı amonyağı yarım bardak ılık suyla karıştır ve lekeye sür. Leke çıkıncaya kadar alanı gerektiği kadar yeniden uygulayarak alanı nazikçe silin.

Tamamlandığında iyice durulayın.

Tıraş kremi

Eline tıraş kremi uygulayan bir kadın.

Hala o sinir bozucu göz farı lekesinden kurtulmakta ve halınızın doğal ışıltısını geri kazanmakta sorun yaşıyorsanız, o zaman son bir seçenek tıraş kremi kullanmak olabilir.

Biraz çılgınca geldiğini biliyorum ama çoğu lekede leke ile savaşan mucize bir tedavi olarak lanse ediliyor. Ve zaten her şeyi denediyseniz, bu denemekten zarar gelmeyecek bir DIY ev çare.

Leke bölgesine tıraş kremi püskürtün ve 30 dakika bekletin. Ardından, alanı kurutmak ve lekeyi tamamen çıkarmak için kuru bir bez kullanın.

Tedavi tamamlandığında ürünü her zaman iyice durulayın.

Temizlemek

Bej renkli halıya bir bakış.

Halınızı tekrar sağlığa kavuşturmak için, leke çıkarma prosedüründen temizlemek kadar tedavinin kendisi de önemlidir.

Halınızda leke çıkarıcı herhangi bir iz bırakmak halınıza zarar verebilir veya halınızın kirli ve lekeli görünmesine neden olabilir.

Halıda kalan herhangi bir ürünü lekelemek için soğuk suya batırılmış nemli bir bez kullanın.

Temiz ve kuru bir bezle kurulayın. Halınızı ıslak bırakmayın çünkü bu küflenmeye ve küflenmeye neden olabilir – ve o zaman ellerinizde başka bir sorun olur!

Halı kuruduktan sonra alanın üzerinde bir elektrikli süpürge çalıştırın.

Göz farı kabınızı yüzünüze ilk önce halınıza düşürme konusunda talihsiz bir deneyim yaşadıysanız, göz farı tarafından bırakılanlar gibi zorlu, hatta sert pudra lekelerinin sert bir kombinasyon kullanılarak fethedilebileceğinden emin olabilirsiniz. çalışma, kalıcılık ve yukarıda paylaşılan DIY leke çıkarma teknikleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir