Reklamı kapat
Reklamı kapat
Ev dekorasyonları
Ev dekorasyonları

Halıdan Pas Çıkarma

Evinizin herhangi bir yerinde bir pas lekesiyle karşılaştıysanız, bunların ne kadar çirkin olabileceğini bilirsiniz. Hoş olmayan görünümleri, yalnızca ortadan kaldırmanın zorluğuyla rekabet eder. Halıda pas lekeleri fazla yaygın olmasa da kesinlikle meydana gelebilirler ve yaptıklarında sıkıntılı olabilirler. Halıdan pası çıkarmak için en iyi Kendin Yap ve ticari seçenekler hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu […]

27 Kasım 2020 - 15:49 'de eklendi ve 107 kez görüntülendi. A+A-

Halıdan Pas Çıkarma

Parlak bir yüzeyde büyük bir pas lekesine yakından bakış.

Evinizin herhangi bir yerinde bir pas lekesiyle karşılaştıysanız, bunların ne kadar çirkin olabileceğini bilirsiniz. Hoş olmayan görünümleri, yalnızca ortadan kaldırmanın zorluğuyla rekabet eder. Halıda pas lekeleri fazla yaygın olmasa da kesinlikle meydana gelebilirler ve yaptıklarında sıkıntılı olabilirler. Halıdan pası çıkarmak için en iyi Kendin Yap ve ticari seçenekler hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu makaleye göz atın.


Evinizin herhangi bir yerinde bir pas lekesiyle karşılaştıysanız, ne kadar çirkin olduklarını bilirsiniz. Hoş olmayan görünümleri, yalnızca ortadan kaldırmanın zorluğuyla rekabet eder.

Halınızda bir pas lekesi bulursanız, pası çözmede faydalı olsa da halınıza zarar verebilecek bazı ürünlerin kullanımından kaçınmak isteyeceğiniz için zorluk daha da zor olabilir.

Pas, lavabolarda, küvetlerde, tuvaletlerde ve araba kapılarında daha yaygın olsa da, kesinlikle bir halıda meydana gelebilir ve keşfedildikten sonra mümkün olan en kısa sürede ele alınması önemlidir.

Halıda pas lekelerine ne sebep olur?

Halıda pas lekeleri fazla yaygın olmasa da kesinlikle meydana gelebilirler ve yaptıklarında sıkıntılı olabilirler.

Pas lekeleri, halınızın üzerinde özellikle uzun süre duran metal mobilyaların alt kısımlarından kaynaklanabilir. Sonuç olarak, halınız üzerinde bir süredir pas lekesi kalmış olabilir ve sonuç olarak, yerleşmiş ve çıkarması zor olabilir.

Pas lekelerinin diğer nedenleri arasında paslı parçaların veya eşyaların halınıza yerleştirilmesinin yanı sıra paslı eşyaların halınızda sürüklenmesidir.

Ayrıca paslı bir duvardan veya cihazdan aşağıdaki halının üzerine de damlayabilir.

Halıdaki pas lekelerini nasıl temizleyeceğinizi arıyorsanız, talihsiz lekenizin üstesinden gelmek için işe yarayabilecek bir dizi kendin yap ve ticari seçenek vardır.

İlişkili: Halıdan daha fazla leke nasıl çıkarılır

Sıyrılın

Ekrandaki pası temizlemek için sentetik elyaf süngerler.

Halınızdan bir pas lekesini çıkarmak istiyorsanız, lekeye işlem uygulamadan önce ilk adım, kalan pas parçacıklarını çıkarmaktır. Lekenin üstünde veya çevresindeki alanda herhangi bir pas gevreği bulursanız, bunları çıkarmak için çalışmak isteyeceksiniz.

Bir kaşık, tereyağı bıçağı veya başka bir keskin olmayan nesne alın ve pulları nazikçe kazıyın veya alın ve uygun şekilde çıkarmak için bir kağıt havlu üzerine koyun. Lekeyi işlemeden önce bu pulları çıkarmazsanız, pulların halınıza bastırılmasına ve ek lekelenmeye neden olarak halınızın daha derinlemesine gömülmesine neden olabilir.

Bazen kazınırken, halının içine gömülü pasın bir kısmını gerçekten gevşetebilirsin, bu da işlem gerektiren leke miktarını azaltmaya yardımcı olur.

Bir lekeyi işlemeden önce gevşek pası çıkarmak, lekenin kötüleşmesine veya daha fazla yayılmasına karşı korunmaya yardımcı olacaktır.

Kalan gevşek pas çıkarıldıktan sonra, lekeye bir işlem uygulama zamanı. İster kimyasal ister kimyasal olmayan bir çözüm arıyor olun, sizin için işe yarayabilecek bir dizi seçenek vardır.

Halıdaki pas lekelerini gidermek için bu çözümlerden herhangi birini veya birkaçını kullanabilirsiniz. Daha uzun süredir orada olan yerleşik lekeler için, leke tamamen kalkmadan önce bir dizi seçeneği denemeniz, hatta bir veya daha fazla seçeneği tekrarlamanız gerekebilir.

Limon suyu

Bir cam kaseye limon suyu sıkan bir el.

Halınızdaki pas lekesini gidermenin harika bir ilk adımı, etkilenen bölgeye limon suyu sürmektir. Limon suyundaki sitrik asit, zorlu lekeleri kırmanın harika ve doğal bir yolu olarak hizmet edebilir ve pasa karşı iyi bir başlangıç ​​olabilir.

Sadece taze veya şişelenmiş limon suyunu pas lekenizin olduğu bölgeye sürün. On dakika oturmasına izin verin.

Limon suyu sadece zorlu lekeleri çıkarmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda onları hafifletmeye de yardımcı olur. Daha koyu bir halı üzerinde limon suyu kullanıyorsanız veya lekeden etkilenen bölge ışığa maruz kalıyorsa dikkatli olun, çünkü limon suyuyla uzun süre ışığa maruz kalmanın ağartma etkisi olabilir.

Limon suyu halınıza bulaşma şansı bulduktan sonra yumuşak bir bez veya kağıt havlu alabilir, soğuk suyla ıslatabilir ve lekeyi nazikçe silebilirsiniz. Pas lekesiyle çalışırken, ürünü halının daha derinlemesine işlemek ve lekeyi kırmak için eski bir diş fırçası gibi elle kıllı bir fırça kullanmayı da yararlı bulabilirsiniz.

Bununla birlikte, lekeyi halınızın derinliklerine itebileceğinden, kuvvetlice ovalamayın veya ovalamayın. Fırça kullanırsanız, hareketinizi neredeyse halıya masaj yapıyormuş gibi yavaş ve nazikçe tuttuğunuzdan emin olun.

Lekeden etkilenen bölgeyi temizledikten sonra, halınızdan limon suyunu iyice durulamak için soğuk suyla nemli bir bez kullanın. İçeride bırakmak halınıza zarar verebilir ve limon suyunun yapışkanlığında kir biriktiğinden ek lekelerin oluşmasına neden olabilir.

Tuz ve Beyaz Sirke

Bir fırçanın yanında bir şişe sirke, karbonat ve limon.

Pas lekesini tamamen çıkarmak için limon suyunu tek başına yetersiz bulabilirsiniz. Bir sonraki adım, tuz ve beyaz sirke kombinasyonunu denemektir.

Tuz, lekeleri, özellikle halının liflerindeki nemi emmek için iyi iş görür, beyaz sirke ise lekeleri ayırmada, aydınlatmada ve gerektiğinde kokuları nötralize etmede harikadır.

Pas lekesinin üzerine sofra tuzu dökün ve oturmasına izin verin. Ardından yumuşak, beyaz bir bez veya havlu alın ve beyaz sirkeye batırın ve lekenin üzerindeki tuzun üzerine koyun.

On dakika oturmasına izin verin.

Ardından, bezi çıkarın ve çözeltiyi durulamaya devam etmeden önce, soğuk suyla nemli bir bez kullanarak tuzu olabildiğince uzaklaştırmaya çalışın.

Bir pas lekesini çıkarmak için beyaz sirke kullanmanın bir başka yöntemi de, bir ölçek sirkeyi iki ölçek suyla karıştırıp solüsyonu pas lekesinin üzerine püskürtmektir. Ardından, kuru bir havlu veya bez kullanarak, solüsyonu gerektiği gibi tekrar uygulayarak lekeyi kurulayın.

Leke çıkıncaya veya bezinizde artık pas kalmayana kadar işlemi ve solüsyonu uygulamayı gerektiği kadar tekrarlayın. Bu, bu yaklaşımla mümkün olduğunca çok başarı elde ettiğinizi gösterebilir.

Bittiğinde, halınıza zarar vermemek ve acı sirke lekesinin halınızda kalmasını önlemek için halınızda kalan sirkeyi duruladığınızdan emin olun.

Bulaşık deterjanı

Sabunlu bir süngeri sıkan eldivenli bir el.

Pas lekesi ile mücadele etmek için bir başka DIY seçeneği, ağartıcı olmayan bir bulaşık deterjanı kullanmaktır. Bu ürünler, gresin neden olduğu zorlu lekelerin üstesinden gelmek için özel olarak geliştirilmiştir ve bu nedenle, bir pas lekesinin çözülmesinde de yardımcı olabilecekleri mantıklıdır.

Bir sprey şişesinde bir çorba kaşığı bulaşık deterjanı ile iki fincan ılık suyla karıştırın ve pas lekesinin olduğu bölgeye uygulayın.

Ürün lekeyi çözme ve kaldırma işine giderken birkaç dakika bekletin.

Daha sonra yumuşak bir bez alın ve lekeyi kaldırmaya çalışarak leke bölgesine kurulayın.

Tamamlandığında iyice durulayın çünkü halınızda kalan bulaşık deterjanı kir birikmesine ve ek lekelenmeye neden olabilir.

Hidrojen peroksit

Bir şişe Kuğu Markalı Hidrojen Peroksit.

Zorlu, koyu lekeleri açmak için işe yarayabilecek bir başka potansiyel seçenek de hidrojen peroksittir. Bu ürünün doğal bir ağartma etkisi vardır ve bu, açık renkli halılardaki koyu lekeleri çıkarmak için işe yarayabilirken, kalıcı hasar meydana gelebileceğinden daha koyu halılarda ve hatta yün gibi bazı halı malzemelerinde kaçınılmalıdır.

Pas lekenizi bu solüsyonla çıkarmaya başlamadan önce, beyazlatma veya ek hasar oluşmayacağından emin olmak için az miktarda solüsyonu halınızın görünmeyen bir alanında test edin.

Halınızda kullanmak için güvenli ürünü belirledikten sonra, bir çorba kaşığı hidrojen peroksidi üç çorba kaşığı ılık suyla bir fışkırtma şişesinde karıştırın ve pas lekesinden etkilenen bölgeye uygulayın.

Çözelti halının içine girip lekenizi işlemeye başladığında 15-30 dakika bekletin. Bu, lekeyi parçalamaya, halından kaldırmaya ve koyu lekeyi açmaya yardımcı olabilir.

Kuru bir bez alın ve leke çıkana kadar alanı kurulayın, solüsyonu gerektiği gibi tekrar uygulayın. Leke çıkarıldığında veya işlem tamamlandığında, nemli bir bez ve soğuk suyla iyice durulayın.

Ticari Halı Temizleyici

Iron OUT Pas Leke Çıkarıcı Sprey Jel, 16 Fl.  Oz.  Şişe
Daha fazla bilgi için görüntüye tıklayın

Pas lekelerini tek bir leke çıkarma yaklaşımı kullanarak çıkarmak zor olabileceğinden, kendinizi ticari bir halı temizleyicisi kullanmayı tercih ederken bulabilirsiniz. Bunlar, pası gidermek için oldukça işe yarayabilir ve bazıları aslında pasla mücadele etmek için özel olarak formüle edilmiştir.

Kendinizi sert bir pas lekesiyle karşı karşıya bulursanız veya halınızdaki pas lekeleri yeterince yaygın bir durumsa, bir dahaki sefere korkulanlardan biriyle karşılaştığınızda halılar için ticari bir pas lekesi çıkarıcı satın almak isteyebilirsiniz. halınızdaki kahverengi halkalar.

Sizin için işe yarayabilecek bir seçenek de Iron OUT Pas Leke Çıkarıcı Sprey Jel’dir. Bu çözüm, halı da dahil olmak üzere çeşitli yüzeyleri etkileyen pas lekelerinde kullanılmak üzere tasarlanmıştır ve temas halinde hemen pası çözmek için çalışmaya başlar.

Doğru kullanımı ve kaldırmayı sağlamak için ürün üzerindeki talimatları izleyin.

Son Dokunuşlar

Lekenin muamelesini tamamladıktan sonra, herhangi bir hasarı önlemek ve ek lekelenmeyi önlemek için muamele solüsyonunu halınızdan iyice durulamak önemlidir, çünkü bu ürünler halınızda kalırsa kiri toplayabilir.

Soğuk suya batırılmış nemli bir bez kullanın ve ürünün tamamı çıkarılana kadar uygulama yapılan bölgeyi hafifçe kurulayın.

Çözelti çıkarıldıktan sonra, halının işlem gören alanında kalan nemi temizlemek için kuru bir bez kullanın.

Küf ve küf büyüyebileceğinden, alanın yeterince kuru olduğundan emin olmak önemlidir.

Halı kuruduktan sonra, halınızın yeni gibi görünmesini sağlamak için halınızın doğal tüylerini ve pürüzsüzlüğünü eski haline getirmek için alanın üzerinde bir elektrikli süpürge çalıştırabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Halıdan çay lekesi nasıl çıkar meltem açıkel Halıdan çay lekesi nasıl çıkar meltem aç...

Halılardaki inatçı lekeler nasıl çıkarılır Meltem Açıkel ? Eviniz aile birleşmelerinin merkezi, arkadaşların buluşma noktasıysa ve ayrı...

En iyi şarjlı süpürge kadinlar kulübü En iyi şarjlı süpürge kadinlar kulübü...

 Göre En İyi Süpürge İyi bir kablosuz elektrik süpürgesi seçmek bazen hak ettiği ciddiyeti alamaz. İyi bir seçim yapmak, bunu bir ...

Halıdan Domates Sosu Nasıl Çıkarılır Halıdan Domates Sosu Nasıl Çıkarılır...

Domates veya spagetti sosundan o parlak kırmızı lekeyi halıdan nasıl çıkaracağınızı merak ediyorsanız, bu korkunç domates sosu sıçramas...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
4
SON EKLENEN HABERLER
Bulaşık makinesi kapak kilidi arızası Bulaşık makinesi kapak ki...

Bulaşık makinesi kapağı kapanmıyor. Bulaşık makinesinde bir ...

Samsung bulaşık makinesi hata kodları Samsung bulaşık makinesi ...

Samsung bulaşık makinesi hataları Samsung bulaşık makinesind...

Tv sinyal yok diyor ne yapmalıyım Tv sinyal yok diyor ne ya...

TV’niz “Sinyal Yok” diyorsa ne yapmalısını...

Bebeklik döneminde gelişim Bebeklik döneminde gelişi...

Bebeklik döneminde gelişim çocukluk nedir? Çocukluk ,&n...

Bebeklik döneminde gelişim ve eğitim Bebeklik döneminde gelişi...

Yüksek Kaliteli Erken Çocukluk Eğitimi Güçlü Bir Arkansas iç...

Hobi bahçe düzenlemesi Hobi bahçe düzenlemesi

Neden bir hobi olarak bahçeyi seçmelisiniz? İnsanlar, özelli...

Kum beji rengi boyalı evler Kum beji rengi boyalı evl...

Bej ile Uyumlu 16 Renk Birçok insan bej renginin yavan ve sı...

En yeni müstakil ev bahçe dekorasyonu En yeni müstakil ev bahçe...

Dekorasyon: iyi fikirler, düşük maliyet ve az zaman ile bahç...

Son trend mutfakta kahve köşesi Son trend mutfakta kahve ...

Mutfakta kahve köşesi ya da çay ya da her ikisi için küçük b...

Arduino nedir ve ne işe yarar Arduino nedir ve ne işe y...

Arduino nedir? Arduino , yeniden programlanabilir bir mikro ...

Dekorasyon
5
Çocuklar HABERLERİ