Halıdan Rimel Nasıl Çıkarılır

Oturma odası halısının üzerinde annesinin kozmetik ürünleri ile oynayan bir kız.

Hanımlar, hepimiz oradaydık: Makyajımızı bitirip kapıdan çıkma telaşımızda, yağlı, siyah bir leke bırakarak maskara çubuğumuzu beceriksizce yere düşürdük. Neyse ki, maskarayı halıdan etkili bir şekilde çıkaran bir dizi DIY ve ticari leke çıkarma tekniği vardır. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.


Sabah kafeinimi almadan önce makyajımla uğraşmak ve gunk hala gözlerimdeyken asla başarının tarifi değildir.

Birden fazla vesileyle, fondötenimi harmanlayamadım, sadece bir göze göz farı uyguladım veya maskara çubuğumla kendimi gözüme sapladım.

Ama belki de beceriksiz uyuşukluğumun en yıkıcı sonucu, maskaramı yere düşürüp uğursuz bir siyah leke bırakmamdır. Maskaramı göz kapağıma veya yanağıma sürdüğümde yeterince kötü, ama şimdi rimelimi de halıdan çıkarmalı mıyım?

Sabah makyajımı bitirmek için yeterince zamanım olmadığı için, kesinlikle bu kadar zorlu bir lekeyle uğraşacak vaktim yok.

Bayanlar, “Amin” alabilir miyim?

Peki rimeli halıdan nasıl çıkarırsınız?

Maskara kesinlikle üstesinden gelinmesi zor bir leke olsa da, umudunu kaybetmek için hiçbir neden yoktur.

Maskara yağlı, mumsu bir kıvama sahiptir, bu sadece çıkarılmasını zorlaştırmakla kalmaz, aynı zamanda o korkunç siyah maskara lekesini halınızdan çıkarmak söz konusu olduğunda bazı yaygın leke tedavi yöntemlerinin etkisiz olabileceği anlamına da gelebilir.

Su geçirmez maskara kullanıyorsanız, bugünlerde çoğu çeşidi olduğu gibi, ürün suyla çıkmaya direnecek şekilde tasarlandığından, maskara lekesini çıkarmak için ek bir zorluk oluşturabilir.

Sonuç olarak, bu lekeyi ele alırken ısrarcı olmanız ve potansiyel olarak, kendi lekenizi çıkarmak için en iyi seçeneği bulmak için deneme yanılma yoluyla bir dizi ürünü kullanmanız gerekecektir.

Maskarayı çıkarmak söz konusu olduğunda, lekenin yayılmasını veya yerleşmesini önlemek için fırçayı yere düşürdüğünüz anda hızlı davranmanız önemlidir.

Aşağıdaki leke çıkarma yöntemleri, bir rimel lekesini halıdan çıkarmada etkili olabilir.

İlişkili: Halıdan daha fazla leke nasıl çıkarılır

Fazla maskarayı çıkarın ve kurulayın

Göz kapaklarında rimel lekeli bir kadına yakından bakış.

Bir maskara lekesini ele almanın ilk adımı, fazla maskarayı halınızdan hemen çıkarmaktır. Halınıza bir damla oturursa, hızlıca kaydırın.

Ancak, bunu yapmak için herhangi bir ürünü veya herhangi bir hareketi kullanmak istemezsiniz.

En iyi yaklaşım, bir tereyağı bıçağı veya benzer şekilde keskin olmayan bir nesneyi kapmak ve bıçağı halıdan kazımak veya ovalamak yerine rimelin altındaki bıçağı halıdan kaldırarak nazikçe sıyırmaktır.

Bu adımı uygularken maskarayı halıya bastırmamaya ve halınızın liflerine daha derinlemesine nüfuz etmesine neden olmamasına ve lekenin halınıza daha fazla yayılmamasına dikkat edin.

Çıkarılan maskarayı bir kağıt havluya, temiz bir beze veya tabağa sürün ve işlem sırasında çıkarılan maskarayı halınıza damlatmamaya dikkat edin.

Kalan maskarayı çıkardıktan sonra kuru, açık renkli bir bez veya kağıt havlu alabilir ve maskara lekesinin lekesini nazikçe temizleyebilirsiniz. Bu, nemli maskaranın bir kısmını emmeye ve halınızdaki potansiyel olarak leke bırakabilecek ürün miktarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Bir ürün halınıza ne kadar uzun süre oturursa, çıkarmak o kadar zor olabilir.

Maskara lekesini ovalamayın veya ovalamayın çünkü bu lekeyi halınızın daha derinlerine itebilir veya daha fazla yayılmasına neden olabilir.

Göz Makyajı Temizleyicisini Deneyin

Bir pamuk parçası üzerine dökülen makyaj temizleyici bir kadın.

Halınızdan maskara veya göz kalemi lekesini çıkarmanın en kolay ve en uygun yollarından biri, leke üzerinde göz makyajı temizleyici kullanmaktır.

Göz makyajı temizleyici, maskaranızın su geçirmez yapısının üstesinden gelmek, ona nüfuz etmek ve kirpiklerinizden çıkarmak için tasarlanmıştır. Halınızda kullanıldığında aynı işlevi görür.

Halı üzerindeki bir maskara lekesine göz makyajı temizleyicisini uygulamak için, solüsyona pamuklu bir top sür ve lekeyi pamukla silip temiz, kuru bir bezle sil. Leke çıkana kadar işlemi gerektiği kadar tekrarlayın.

Maskara lekenizde göz makyajı temizleyicisini kullanmayı bitirdikten sonra, hasar görmesini veya renginin solmasını önlemek için halınızda kalan tüm ürünleri iyice durulamak önemlidir.

Bulaşık deterjanı

Bir süngerin yanında bulunan bir şişe bulaşık deterjanına yakından bakış.

Göz makyajı temizleyiciniz yoksa ya da halınızda böyle bir ürünü kullanmak istemiyorsanız bulaşık deterjanı kullanmak iyi bir alternatif olabilir.

Bulaşık deterjanı, tencere üzerine topaklanan yağı çıkarmak için harikadır ve bu, halınızdan yağlı bir maskara lekesini kaldırmak ve kırmak için mükemmel bir seçimdir.

Bir sprey şişesinde, bir çorba kaşığı bulaşık deterjanı ile iki fincan ılık suyla karıştırın. İdeal olarak, berrak bir bulaşık deterjanı kullanmak iyi bir fikirdir ve her zaman ağartıcı içermeyen bir çözelti kullanmalısınız.

Solüsyonu rimel lekesinden etkilenen halı bölgesine hafifçe püskürtün. Deterjanın leke çıkarma işine başlaması için birkaç dakika bekletin.

Temiz, kuru bir bez veya kağıt havlu kullanarak, leke gidene kadar solüsyonu gerektiği kadar tekrar uygulayarak lekeyi nazikçe silin.

Bu bulaşık deterjanı solüsyonunu maskara lekenizde kullanmayı bitirdikten sonra halınızdan iyice durulamak önemlidir. Halınızda deterjan bırakmak renk değişimine, ayrıca kir birikmesine ve ek lekelerin oluşmasına neden olabilir.

Kuru Temizleme Solventi

Guardsman Professional Strength Kuru Temizleme Sıvısı Leke Çıkarıcı Solüsyon 32 Oz.  (1)
Daha fazla bilgi için görüntüye tıklayın

Ayrıca bulaşık deterjanıyla maskara lekesinin tamamını çıkaramıyorsanız, halı lekenizin maskara üzerinde kuru temizleme solventi kullanmayı düşünmeniz önerilir.

Yumuşak bir bezin veya havlunun kenarını Guardsman Professional Strength Dry Cleaning Fluid Leke Çıkarıcı Solüsyon gibi bir miktar kuru temizleme solventi ile nemlendirin ve ardından solvent kullanarak lekeyi kurulayın.

Lekeyi lekelemeye devam etmeden önce, leke çıkana veya artık rimel bez tarafından emilmeyene kadar ürünün en az beş dakika oturmasına izin verin.

Bu işlemi tamamladıktan sonra ürünü halınızdan iyice durulamak önemlidir.

Oje çıkarıcı

Tırnaklarını bir şişe oje çıkarıcı ve biraz pamukla temizlemeye hazırlanan bir kadın.

Halınızda bir maskara lekesini tedavi etmek için başka bir potansiyel seçenek, aseton içermeyen bir oje çıkarıcı kullanmaktır. Bu ürünler, yağlı lekeleri ve maskara gibi su geçirmez ürünleri çıkarmada harikadır.

Bir pamuk alın ve oje çıkarıcıyla ıslatın. Leke bölgesine uygulayın ve nazikçe kurulayın. Kurutma işlemine devam etmeden önce ürünün birkaç dakika oturmasına izin verin.

Leke çıkana kadar bu işleme devam edin. Tamamlandığında halıyı iyice durulayın.

Beyaz sirke

Sirke dolu bir cam şişe.

Çoğu evde bulunan yaygın bir ürün olan beyaz sirke, maskaranın bıraktığı gibi koyu, yağlı bir lekeyi çıkarmak için oldukça işe yarayabilir. Sirke, çeşitli nedenlerle lekelerle mücadelede harikadır. Koyu lekeleri açarken ve kokuları etkisiz hale getirirken aynı zamanda zorlu lekeleri kırmaya ve kaldırmaya çalışır.

Bu yüzden koyu bir maskara lekesinde kullanılması, hala o sinir bozucu lekeyi tamamen çıkarmak için mücadele eden herkes için akıllıca değil.

Bir çay kaşığı beyaz sirkeyi üç çay kaşığı ılık suyla bir sprey şişesine karıştır. Solüsyonu rimel lekesine uygulayın ve on beş dakika bekletin.

Ardından, kuru bir bezle hafifçe kurulayın ve leke çıkıncaya veya bezinize artık rimel kalmayıncaya kadar gerektiği kadar solüsyonu tekrar uygulayın.

Bu, halının üzerindeki koyulaşmış noktayı aydınlatırken aynı zamanda lekeyi kırmaya yardımcı olur.

Lekeyi çıkardıktan sonra alanı iyice durulayın.

Amonyak

Çocuk emniyet kilidi olan bir cam şişe amonyak.

Sirkeye alternatif olarak amonyak da işe yarayabilir. Ağartma etkisine sahiptir ve bazı zorlu lekelerin tedavisinde işe yarayabilir.

Bununla birlikte, amonyak dikkatli kullanılmamalıdır. Herhangi bir ağartma ürününün yanı sıra klorlu ağartıcı ile kullanmaktan kaçının çünkü bu, ölümcül olabilen tehlikeli dumanlar üretebilir.

Amonyak ayrıca evcil hayvanların veya çocukların çevresinde kullanım için güvenli değildir, bu nedenle bu ürünü halınızda kullanmadan önce alandan çıkardığınızdan emin olun. Ayrıca, evcil hayvanlarınızın veya çocuklarınızın onunla temas etmemesini sağlamak için bir amonyak solüsyonu uyguladıktan sonra halıyı iyice temizlediğinizden emin olmak isteyeceksiniz.

Kullanmak için bir çorba kaşığı amonyak ile iki bardak ılık suyu karıştırın. Çözeltinin çalışmaya başlaması için on beş dakikaya kadar oturmasına izin verin.

Daha sonra kuru, temiz bir bez kullanarak, lekeden etkilenen alanı nazikçe silin, hareketi tekrarlayın ve leke çıkıncaya veya beze fazladan rimel kalmayıncaya kadar gerekirse ek solüsyon uygulayın.

Tamamlandıktan sonra halıyı soğuk suyla iyice durulayın ve temiz bir havluyla kurulayın.

Ticari Leke Çıkarıcı

Doğanın Mucizesi Dark Stain Destroyer Tetikleyici Sprey, Hayatın Karmaşaları İçin Tasarlandı, 32 Sıvı Ons
Daha fazla bilgi için görüntüye tıklayın

Yukarıda vurgulanan çözümlerden hiçbirinin maskaranızın bıraktığı o sert, koyu, yağlı lekenin üstesinden gelmek için yeterli olmadığını kanıtlıyorsanız, o zaman ticari bir halı temizleyicisi kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Bazıları başlamak için DIY seçeneklerinin üzerinde ticari bir çözümü tercih edebilir. Ve sorun değil! Halınızın liflerine nüfuz etmek ve yağlı, koyu renkli bir maskara lekesini kırmak için işe yarayabilecek birçok ticari halı temizleme seçeneği vardır.

İyi çalışabilecek potansiyel bir seçenek, Nature’s Miracle Dark Stain Destroyer Trigger Spray’dir. Bu ürün, evde evcil hayvanları veya küçük çocukları olan ve çamaşır suyu veya onu içeren ürünleri kullanmaktan kaçınmak isteyenler için mükemmel bir seçenektir.

Bu ürün evcil hayvanların çevresinde kullanım için güvenlidir ve özellikle koyu lekeleri hedef almak için çalışır.

Temizlemek

El fırçasıyla halıyı ovalayan bir kadın.

Yukarıdaki leke çıkarma yöntemlerinden hangisini seçerseniz seçin, leke için işlem yaptığınız alanı her zaman temizlemeniz önemlidir.

Leke çıkmış olsa bile, hasara, renginin solmasına ve hatta ek lekelenmeye neden olabileceğinden kalan ürünü halınızdan çıkarmak önemlidir.

Alanı suyla iyice durulayın ve kuru bir havlu veya bezle kurulayın. Halınızın herhangi bir bölümünü nemli bırakmak küflenmeye neden olabileceğinden, bölgenin yeterince kuru olduğundan emin olun.

Alan kuruduktan sonra, halınızın doğal tüylerini ve pürüzsüzlüğünü eski haline getirmek için işlem yaptığınız halı alanı üzerinde bir elektrikli süpürge çalıştırabilirsiniz.

Halınıza zarar vermediğinden emin olmak için lekenizi işlemeden önce herhangi bir leke çıkarıcı ürünü halınızın görünmeyen bir alanında test etmek her zaman iyi bir fikirdir.

Maskara lekesi gerçek bir baş ağrısı olsa da halınız için yolun sonu anlamına gelmek zorunda değildir. Neyse ki, yukarıdaki leke çıkarma tekniklerinden herhangi birinin kullanılması, zorlu, koyu renkli bir maskara lekesinin üstesinden gelmede etkili olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir