Reklamı kapat
Reklamı kapat
Ev dekorasyonları
Ev dekorasyonları

Hangi Bitkiler Budamalı ve Nasıl Yapılır

Bu Haber 30 Ekim 2020 - 10:42 'de eklendi ve 69 kez görüntülendi.

Budama, bitki bakımının önemli bir parçasıdır, ancak yılın doğru zamanında budama yapmaya özen göstermelisiniz. Bazı bitkiler uykuda iken kış budamasına ihtiyaç duyar.

Kış budaması, bitkilerinizi ilkbaharda ortaya çıktıklarında çiçek ve meyve yetiştirmeye odaklanmaya hazırlar. Aynı zamanda sağlıklı bir şekli korur ve hastalıkların kontrolü ele geçirme riskini azaltır.

Kışın hangi bitkilerin budanması gerektiğine ve nasıl doğru yapılacağına bir göz atalım.

Neden Kışın Budamalısınız?

Çoğu insan, budamayı bir sonbahar veya ilkbahar görevi olarak düşünür, ancak kış budamasının yeri vardır.

Ilıman bir bölgede yaşıyorsanız, bitkilerin kış aylarında uykuda kalma ihtimali yüksektir. Aktif büyüme durur ve bitkileriniz birkaç ay dinlenir ve toparlanır.

Bu nedenle, özellikle şekli ayarlamak istiyorsanız, kış ve çok erken bahar bazı bitkiler için budama için en iyi zamanlar olma eğilimindedir.

Herhangi bir yeni büyüme başlamadan önce kışın sert bir şekilde budamanız gerekir. Bitkiniz uyuşukluktan çıktığında, tüm enerjisini sıcaklıklar yükseldikçe yeni ve sağlıklı büyümeye ayıracaktır.

Kışın budamanın bir diğer faydası da basittir – yapraklar kışın kaybolur. Ne yaptığınızı görmenizi ve budanması gereken dalları kaçırmamanızı çok daha kolay hale getirir.

Kış Budaması için En İyi 8 Bitki

Bahsettiğimiz gibi, tüm bitkilerin kışın budanmasına gerek yoktur. İşte önümüzdeki kış aylarında yapılacaklar listenize ekleyebileceğiniz birkaç tane.

1. Üzüm asmaları

Asmaları budamak için en uygun zaman Aralık veya Ocak aylarıdır. Asmaları, destek sistemi boyunca büyümek için eğittiğiniz ana kola geri kesin. Üzümleri yalnızca kışın uykuda iken budamak hayati önem taşır çünkü yaralar kanar.

2. Sonbahar Meyveli Ahududu

İlkbahar taşıyan ahududuları değil, sadece sonbaharda taşıyan ahududuları kışın budaydığından emin olmak önemlidir. Bastonları yerden birkaç inç yüksekliğe kadar kesebilirsiniz.

Şubat, ahududu budaması için ideal aydır. Bitkinizi sonbaharda meyve verecek filizler göndermeye teşvik etmeye yardımcı olur.

3. İncir

İncir ağaçları en iyi, ağaçların derin uykuda olduğu Aralık veya Ocak aylarında budanır. Bu saatin dışında budadığınızda yaralar kanar.

Bir incir ağacını budadığınızda, arkanızda eşit aralıklı, düz dallar bıraktığınızdan emin olun. Ardından, istediğiniz şeklin dışına çıkan dalları çıkarın.

4. Wisteria

Bu bitkiler kuvvetli dağcılardır, bu nedenle onları yılda iki kez budamanız gerekir. Bunları Aralık ve Haziran veya Temmuz aylarında budamak en iyisidir. İki kez budama çiçeklenmeyi teşvik eder.

Morsalkımın kış budaması sırasında, tüm yan sürgünleri üçüncü veya dördüncü tomurcuğa kadar budayın. Yazın budadığınızda, tüm sürgünleri birkaç inç kısaltın.

5. Güller

Melez çaylar ve çalı gülleri gibi bazı gül türleri kışın budanabilir, ancak kışın aşırı derecede gülleri budanmadığınızdan emin olun. Bunu yaz sonunda yapmak en iyisidir.

Kışın gülleri budadığınızda, amacınız ince, zayıf gövdeleri kesmek ve geride yaklaşık altı kalın, sağlıklı baston bırakmaktır. Emicileri de çıkarın.

Yeni büyümenin karşı karşıya kalması için içe doğru büyüyen dalları budamayı hedefleyin. Gül fidanı çeşidine bağlı olarak 18-48 inçten fazla bırakmayın.

6. Elma ve Armut Ağaçları

Elma ve armut ağaçlarını budamak için en uygun zaman Kasım ayından Mart ortasına kadardır. Amacınız, ağacınızın klasik şarap kadehi şeklini korurken meyve vermeyi teşvik etmektir. Ağacın dibindeki sürgünlerin yanı sıra ölü, hastalıklı veya kesişen dalları da kesmelisiniz.

7. Yaprak Döken Çalılıklar

Mülkünüzde yaprak döken çalılar varsa, onları budamak için en iyi zaman kışın. Hasarlı veya hastalıklı ahşabı ve kesişen dalları çıkarmalısınız, çünkü bu sürtünme çalıya zarar verebilir.

Yaprak döken ağaçlar ve çalılar için kış budaması tercih edilir, çünkü tüm yapraklar gittiğinde ne yaptığınızı görebilirsiniz. Ayrıca çalılardaki ve ağaçlardaki özsu o kadar aktif olmadığından, kanama olasılıkları daha düşüktür.

8. Çoklu Meyve Çalıları

Mülkünüzde büyüyen kuş üzümü, yaban mersini, bektaşi üzümü veya frenk üzümü varsa, kışın budanmalıdır.

Meyve çalılarını kışın budamada amacınız eski ahşabı söküp en iyi şekli oluşturmaktır. Bunu yapmak, her yıl büyük hasatlar üretmek için sağlıklı, genç dalları geride bırakır.

7 Kış Budama İpuçları

Artık kışın hangi bitkileri budayacağınızı bildiğinize göre, işi doğru yapmak için bilmeniz gereken birkaç şey var.

1. Doğru Zamanda Budayın

Yakın zamanda yağmur yağmadığı veya kar yağmadığı, ılık ve kuru bir günde budamayı planlayın. Kuru bir gün, su kaynaklı bitki hastalıklarının yayılmasını engeller. Ayrıca soğuk havalardan kaynaklanan hasarları da önler.

Kışın çok erken budamak istemezsiniz çünkü budamadan sonra sıcaklıklar çok düşerse kesiler kurur.

Çiçekli Çalıları Budamak için En İyi Zaman

İlkbaharda ortaya çıkan yeni ağaçta çiçek oluşturmalarına yardımcı olmak için çalıları kışın budayabilirsiniz. Kışın erik yapmanız gereken bazı çiçekli çalılar şunları içerir:

  • Abeila
  • Kelebek Çalı
  • Yabanasması
  • Ortancalar
  • Şaron Gülü

Ağaçları Budamak için En İyi Zaman

Yaprak dökmeyen çalılarınız veya ağaçlarınız varsa, bunlar kışın sonlarında veya ilkbaharın başlarında budanabilir. Meşe ağaçları gibi gölgeli ağaçların kışın sonlarında veya ilkbaharın başlarında budanması gerekir.

2. Ölü ve Hastalıklı Dalları Kaldırın

Yapmanız gereken ilk şey, özellikle kar ve buzdan zarar görmüşlerse, ölü ve hastalıklı dalları budamaktır.

Hastalıklı ve hasarlı dal ararken ağaçlarınıza ve çalılarınıza çok dikkat edin. Elma ağaçlarının, pamukçukla enfekte olmuş dalların çıkarılmasına ihtiyacı vardır ve manolya ağaçlarında verticillium solgunluğu nedeniyle genellikle ölü dalları vardır.

3. Kesişen Dalları Daima Budayın

Dalları aşmak veya ovalamak bitkiniz için iyi değildir. Zamanla birbirlerine sürtünmeleri ve çarpmaları dallarda yaraların oluşmasına neden olabilir. Yaralar sorunludur çünkü zararlılara ve hastalıklara bitkinize saldırmak için savunmasız bir yer sağlar.

4. Hava Dolaşımı için Budama

Bitkilerinizde hava sirkülasyonunun olmaması, mantar hastalıklarının önde gelen nedenlerinden biridir.

Ağacın tepesindeki aşırı büyümüş ve daha küçük dalları kaldırarak bitkilerinizin etrafındaki hava akışını artırabilirsiniz. Diğer bir seçenek, yaprak dökmeyen çalılıklarda alt dalları çıkarmaktır.

5. Tomurcukları Budayın

Dalları kesmek için en iyi yer, bir dalın veya dalın diğerine bağlandığı düğümdedir. Yeni çalılarınız veya ağaçlarınız varsa, tomurcukları kesmek önemlidir çünkü bitkiye enerjisini güçlü bir kök sistemi geliştirmeye harcamasını söyler.

Budama konusunda utanma. Yeni meyve çalılarını sadece üç dala kesebilirsiniz!

6. Sonra Yapı için Budama

Çalılarınızı ve ağaçlarınızı uygun şekilde şekillendirmek için yapısal budama üzerinde çalışın. Bu, daha önce belirtildiği gibi kesişen dalları kaldırmayı içerir, ancak estetik için budama yapabilirsiniz, bu da bitkilerinizi istediğiniz büyüklükte tutmanıza yardımcı olur.

7. Araçları Temizleyin

Bir bitkide bir hastalıkla ne zaman karşılaşacağınızı asla bilemezsiniz, bu nedenle, budama işleminden sonra aletlerinizi temizlemeniz çok önemlidir.

Budamadan sonra ev yapımı bir dezenfekte edici solüsyon kullanmayı deneyin. Suyla ovma alkolü veya ev tipi çamaşır suyu kullanarak bir çözüm yapabilirsiniz. Genellikle% 10’luk bir çözüm istersiniz. Tüm bıçakları silmek için bir bez kullanın ve kurumasını bekleyin.

Bu makale yardımcı oldu mu?

Evet Hayır

×

Yardımcı geri bildiriminiz için teşekkür ederiz!

Cevabınız içeriğimizi geliştirmek için kullanılacaktır. Bize ne kadar çok geri bildirim verirseniz, sayfalarımız o kadar iyi olabilir.

Bizi sosyal medyada takip edin:

Facebook Pinterest

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
4
Dekorasyon
Çocuklar HABERLERİ
Ev Tasarımları HABERLERİ
Son trend mutfakta kahve köşesi Son trend mutfakta kahve ...

Mutfakta kahve köşesi ya da çay ya da her ikisi için küçük b...

Modern balkon perdeleri Modern balkon perdeleri

BALKON PERDELERİ: GÜNCEL VE MODAYA UYGUN DEKORASYON FİKİRLER...

En İyi İlham Kaynağınız İçin  8 Ev Sineması Fikri En İyi İlham Kaynağınız İ...

Sinemalarda film izlemeyi sever misin? Ama yoğun programınız...

Evinizi Etkileyecek 9 Güzel Bohem İç Dekorasyon Fikirleri Evinizi Etkileyecek 9 Güz...

‘Boho tarzı’ terimini hiç duydunuz mu? Gerçekten...

12 Çarpıcı  Çamaşır Odası Tasarım Fikri 12 Çarpıcı Çamaşır Odası...

Küçük veya küçük bir ev, sahibinin her bir odayı bölmede dah...

5