Hangi mantolama daha iyi dış cephe

Bir binanın ısıl performansını iyileştirmek için genellikle dış cephe kaplama uygulaması kullanılır. mantolama nedir , dış cephe mantolama nedir , karbonlu eps nedir , Ancak yalıtım panellerinin montajı her zaman kolay uygulanabilir veya gerçekten uygulanabilir bir çözüm değildir. Bazen, farklı nedenlerle, eşit derecede optimum performansı garanti edebilecek alternatif çözümleri tercih etmek gerekir.

Dış cephe kaplaması: Alternatif bir çözüm bulmak için 6 neden

1) Bina kısıtlı

Duvarlara ve dış cephelere uygulanan izolasyon panelleri oldukça kalındır (yaklaşık 8 ila 20 cm).

Bu tür bir müdahale, mülkün estetiğini değiştirmenin mümkün olmadığı mimari kısıtlamalara tabi binalar (tarihi merkezlerde bulunanlar gibi) söz konusu olduğunda, uygulanması imkansız değilse de özellikle sorunludur. 

2) İlgili müdahalelere yatırım yapmak istemiyorsunuz veya yatırım yapamıyorsunuz

Bir dış kaplamanın gerçekleştirilmesi, dış duvarların kalınlığında bir artışı içerir. Bu, yeni duruma adapte edilmesi gereken pencere pervazlarının ve genellikle pencere çerçevelerinin değiştirilmesi veya değiştirilmesi gibi ekstra çalışmalara neden olur.

Ve bu teminatlı işler için bile yatırım yapmaya her zaman istekli değiliz. 

3) Küf ve nem oluşumundan korkun

Yalıtım kaplaması aslında evin nefes almasına izin vermeyen ve yoğuşma oluşumuna ve dolayısıyla iç duvarlarda küf görünümüne yol açabilen bir “plastik elbise”dir .

4) Kurulum sürelerini hızlandırmak istiyorsunuz 

Yapıştırıcı, yalıtım malzemesi, bağlantı elemanları, temel kat, donatı ve son sıvanın uygulanması birkaç gün sürer. Ve tüm bu süre boyunca, orada yaşayanlar için sıkıntı yaratacak şekilde, kaleyi binanın cephesinin önünde tutmak gerekli olacaktır.

5) Eko-sürdürülebilir bir çözüm arıyorsunuz

En yeni nesil binalar ekolojik yönüne giderek daha fazla özen gösteriyor. 3. maddede öngörüldüğü gibi, yalıtım kaplamasını dış duvarlara koymak, onları plastik ve diğer sürdürülemez malzemelerle kaplamak anlamına gelir. 

6) Mülkün tasarımını korumak istiyorsanız

Dış termal kaplama, evin estetiğini değiştirerek, evin özelliklerini ortadan kaldıran “kübik” bir görünüm verir. Frizler, süslemeler ve diğer süslemeler başarısız oluyor ve sonunda diğerlerine benzer standart bir ev elde ediyoruz.

Bunların hepsi dış kaplamaya başvurmak istememek için çok geçerli nedenler. Ama alternatif nedir?

Hiç “ısı yansıtıcı boya” duydunuz mu?

Isı yansıtıcı boyalar somut bir şekilde bir binanın termal performansını artırmak.

  • Bu boyalar cephelerin estetik özelliklerini değiştirmeden uygulandıkları için yapının özgünlüğünü korurlar. 
  • Dış cepheler için belirli döngülere göre uygulanan termal boyalar, pencere pervazlarını, pencereleri ve kepenkleri uyarlamak için daha fazla masrafa (ve uzun süreli çalışmaya) gerek kalmadan düşük kalınlıkta bir kaplama (6 mm) elde edilmesini sağlar.
  • Isı yalıtımı için nano teknolojik boyalar ısı yalıtımını garanti etmenin yanı sıra neme karşı bir bariyer oluşturarak küf ve bakteri üremesini engeller.
  • Bu tür bir uygulama döngüsü, inşaat süresinde önemli bir azalma ile birlikte bir dış yalıtım sisteminin komple kurulumuna kıyasla zaman tasarrufu sağlar.
  • En iyi termal boyalar, termal radyasyonun çoğunu yansıtabilen doğal bağlayıcılar ve biyo uyumlu malzemelerden yapılır. Ayrıca, çapraz bağlama mekanizması ve oluşturdukları nano partiküller, kir ve atmosferik kirlilik toplama eğilimini azaltır.
  • Isı yansıtıcı boyalar, küf veya liken varlığı gibi cephe sorunlarını çözerek veya şişme ve soyulmayı ortadan kaldırarak evin estetiğini geliştirmenize olanak tanır. 

Cephe kaplaması: malzemelerin özellikleri

Bir cephede kullanılan malzemeler bazı yinelenen özelliklere sahip olmalıdır örneğin: yaratıcı esneklik, dayanıklılık , direnç , UV ışınları, yağmur ve olumsuz hava koşulları, sertifikalı yangın direnci, kolay bakım, tamir edilebilirliğinin ve güvenilir yapısal performans.

Her tasarımcı, yapının yerleştirildiği bağlama, sitenin iklim koşullarına, oluşturmayı planladığı prospektüse vb. göre en uygun malzemeyi seçecektir.

Örneğin, kavisli veya iki boyutlu parçalara sahip cepheler inşa etmeyi düşünüyorsanız , malzemenin esnekliği özellikle önemli olacaktır.

Olumsuz iklim koşullarına sahip bir ortamda bir bina inşa etmeyi düşünüyorsanız, kaplamanın dayanıklı ve kolay temizlenebilir , gözeneksiz, neme, ısıya, korozyona, kirliliğe ve UV ışınlarına dayanıklı olduğundan emin olmanız önemli olacaktır .

Asidik veya yangın riski olan ortamlarda, malzeme mükemmel kimyasal direnç , sıcaklık değişimleri , donma/çözülme ve yangın sağlamalıdır . mantolama nedir , dış cephe mantolama nedir , karbonlu eps nedir ,

metalik kaplamalar

Cepheler için en yaygın kullanılan metal kaplamalar arasında: çelik, alüminyum, bakır, çinko vb. panellerde, tuvallerde ve kumaşlarda, gerilmiş ağlarda ve zonalarda.