Reklamı kapat
Reklamı kapat
Ev dekorasyonları
Ev dekorasyonları

Hindistan Cevizi Yağı Halıdan Nasıl Çıkarılır?

Hindistan cevizi yağı, yağ veya sakız gibi zorlu lekeleri çıkarmak için genellikle doğal bir çözüm olarak lanse edilirken, kendiliğinden çıkması biraz zor olabilir. Neyse ki, hindistancevizi yağında kullanmak için işe yarayabilecek bir dizi harika DIY leke çıkarma tekniği vardır. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin. Hindistan cevizi yağı, yemek pişirmekten temizliğe, diş beyazlatmadan saç […]

03 Kasım 2020 - 9:12 'de eklendi ve 75 kez görüntülendi. A+A-

Hindistan Cevizi Yağı Halıdan Nasıl Çıkarılır?

Beyaz bir yüzeye patlayan hindistancevizi kümesi.

Hindistan cevizi yağı, yağ veya sakız gibi zorlu lekeleri çıkarmak için genellikle doğal bir çözüm olarak lanse edilirken, kendiliğinden çıkması biraz zor olabilir. Neyse ki, hindistancevizi yağında kullanmak için işe yarayabilecek bir dizi harika DIY leke çıkarma tekniği vardır. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.


Hindistan cevizi yağı, yemek pişirmekten temizliğe, diş beyazlatmadan saç nemlendirmeye kadar sayısız ev ve sağlıkla ilgili sorunlar için popüler bir doğal çare.

Ancak bu tatlı kokulu, yapışkan mucize ürün her zaman istenen sonucu vermez. Halınıza bir kavanoz hindistancevizi yağı döktüyseniz, bu mucize ürünle çalışmanın ne kadar tatsız olabileceğini bilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı, yağ veya sakız gibi zorlu lekeleri çıkarmak için genellikle doğal bir çözüm olarak lanse edilirken, kendiliğinden çıkması biraz zor olabilir.

Neyse ki, hindistancevizi yağında kullanmak için işe yarayabilecek birkaç harika DIY leke çıkarma tekniği var.

Yani, ister başka bir lekeyi çıkarmak için kullandığınız hindistancevizi yağını çıkarmak isteyin, ister lekeniz daha tesadüfi olsun, hindistancevizi yağı lekelerini biraz çabayla fethetmek mümkündür.

Çoğu lekede olduğu gibi, hindistancevizi yağı lekesini ele alırken hızlı hareket etmek önemlidir. Öyleyse daha fazla zaman kaybetmeyelim: İşte hindistan cevizi yağını halınızdan çıkarmanın bazı harika yolları.

İlişkili: Halıdan daha fazla leke nasıl çıkarılır

Fazlalığı kaldır

Karanlık bir yüzeyde hindistancevizi yağına yakından bakış.

Halınızda hindistancevizi yağını ele almanın ilk adımı, halınızda olabilecek fazlalıkları gidermek için hızlı hareket etmektir. Hindistan cevizi yağı tamamen sıvı olabilir, ancak aynı zamanda katı veya her ikisinin karışımı için de olabilir.

Benim adıma, hindistan cevizi yağı kavanozumun kış aylarında katı olduğunu biliyorum, ancak yazın sıcak günlerinde akıcı, topaklaşıyor.

Bu kıvam, hindistancevizi yağının halınızla nasıl etkileşime girdiğini etkileyecektir. Katı bir hindistan cevizi yağı parçası halınıza çok daha yavaş emilirken, sıvı halının liflerine daha çabuk emilir.

Lekenizin bulunduğu bölgede bir miktar katı hindistancevizi yağı kalmışsa, halınıza emmeden önce bu yağın bir kısmını çıkarmanız mümkün olabilir.

Bir kaşık, tereyağı bıçağı veya başka bir keskin cisim alın ve hindistancevizi yağının altından başlayarak kaşığınızı veya mat bıçağınızı aşağı kaydırın ve katı yağı halınızdan kaldırın.

Kayma hareketi yapmamaya dikkat et çünkü bu lekenin bulunduğu bölgeyi yayabilir ve hindistancevizi yağını kazara halının daha derinlerine itme.

Hindistan cevizi yağı tamamen sıvıysa, ancak henüz halıya tam olarak nüfuz etmediyse, bir kaşık kullanarak birazını çıkarabilirsiniz.

Lekeyi işlemeden önce fazla hindistancevizi yağını çıkarmak, lekenin yayılmasını sınırlamaya ve halınıza sızacak miktarı azaltmaya yardımcı olacaktır. Bir lekenin oluşmasını engellemeyebilir, ancak kesinlikle şiddetini azaltabilir.

Lekeyi kurut

Bir parça gazlı beze alkol dökülen bir çift el.

Halının üzerindeki fazla hindistancevizi yağını temizledikten sonra, bir kağıt havlu veya beyaz bir bez alarak ve lekeyi nazikçe silerek halınıza emmiş olan sıvının bir kısmını emebilirsiniz.

Lekeyi ovalamamaya ya da ovalamamaya dikkat et, çünkü bu sadece lekeyi halının daha derinlerine itebilir ve lekeden etkilenen alanı yayabilir.

Bezinizde nem kalmayana kadar yeni, temiz bir bez veya kağıt havlu kullanarak lekeyi lekelemeye devam edin.

Fazla hindistancevizi yağını çıkarırken olduğu gibi, bu adım hindistancevizi yağı sorununuzu tamamen çözecektir, ancak derin, yerleşmiş bir lekeyi önlemek için uzun bir yol kat edebilir ve halınıza emen hindistancevizi yağı miktarını azaltabilir.

Karbonat

Biraz karbonat çıkaran bir tahta kaşık.

Halınızın liflerinden nem çekmek için lekelemeye ek olarak denemek isteyebileceğiniz bir yöntem, kabartma tozu kullanmaktır.

Kabartma tozu, yağ lekelerini tedavi etmede harikadır ve halınızın içindeki nemi emmek için iyi çalışır. Kokuları nötralize etmede de etkilidir, ancak bu muhtemelen hindistancevizi yağı lekesiyle ilgili bir sorun olmayacaktır.

Tüm lekenin üzerine karbonat dökün ve en az 15 dakika veya karbonat kuruyana kadar bekletin. Bazıları bir gecede kurumayı bırakabilirken, diğerleri lekeyi halılarında daha uzun süre bırakabileceği için çok uzun süre orada bırakmamayı tercih edebilir.

Kabartma tozu kuruduktan sonra bir kaşık veya bıçak kullanarak halınızdan kabartma tozunu alıp, lekenizin bulunduğu bölgenin dışına herhangi bir şey düşürmemeye dikkat edin ve atın.

Elektrikli süpürgenizi karbonatın kalanını çıkarmak için de kullanabilirsiniz.

Kabartma tozu, halının içindeki yağın ve nemin çoğunu emmeye ve lekenin boyutunu küçültmeye çalışmış olacak.

Evde kabartma tozu yoksa, tuz veya mısır nişastasını ikame olarak kullanabilirsiniz, ancak kokuları nötralize etmede o kadar etkili olmayabilirler.

Bulaşık deterjanı

Bir süngerin üzerine dökülen bulaşık deterjanına yakından bakış.

Mümkün olduğunca fazla nemi emmek ve lekenizin alanını azaltmak için yukarıdaki adımları gerçekleştirdikten sonra, lekenin kalan kısmını halınızdan çıkarmak için bir işlem solüsyonu uygulama zamanı.

Bunun için birkaç seçenek var, ancak ağartıcı içermeyen bulaşık deterjanı kullanımı hızlı ve kolay bir seçenek.

Bir çorba kaşığı bulaşık deterjanı – ideal olarak berrak, çünkü bazı bulaşık sabunlarındaki boyalar halınızı lekeleyebilir – iki bardak ılık suyla.

Bir sprey şişesi veya temiz bir bez kullanarak solüsyonu lekenin olduğu yere uygulayın.

Leke çıkana kadar alanı temiz, kuru bir bezle hafifçe silin ve gerektiği kadar daha fazla solüsyon uygulayın.

Bulaşık deterjanı halınızın sadece donuk ve lekeli görünmesine neden olmakla kalmayıp aynı zamanda kir birikmesine ve ek lekelerin oluşmasına da neden olabileceğinden, alanı tamamlandığında iyice duruladığınızdan emin olun.

Kuru temizleme solventi

Guardsman Professional Strength Kuru Temizleme Sıvısı Leke Çıkarıcı Solüsyon 32 Oz.  (1)
Daha fazla bilgi için görüntüye tıklayın

Tek başına bulaşık deterjanı lekenizi emmeye yetmiyorsa, kuru temizleme çözücüsünün kullanılması da önerilebilir.

Yumuşak bir bezin veya havlunun kenarını az miktarda kuru temizleme çözücüsüyle ıslatabilir ve ardından leke alanına lekeleyebilirsiniz.

Çözücüyü halınıza bastırmamaya veya sürmemeye dikkat edin. Lekeyi ıslak bir bezle lekelemeye başlamadan önce çözeltinin birkaç dakika kurumasını bekleyin.

Uygulamadan sonra tüm leke işleme ürününün çıkarıldığından emin olmak için alanı daima iyice durulayın.

Guardsman Professional Strength Kuru Temizleme Sıvısı Leke Çıkarıcı Solüsyon gibi bir ürün, hindistancevizi yağı da dahil olmak üzere çeşitli yağ lekelerinde kullanım için iyi sonuç verebilir. Bu ürünün halınızda kullanım için güvenli olup olmadığını her zaman kontrol etmeli ve hasara neden olmadığından emin olmak için kullanmadan önce halınızın görünmeyen bir alanında test etmelisiniz.

Beyaz sirke

Bir mantarla kapatılmış bir cam şişe sirke.

Kendin-yapçılar arasında popüler bir leke mücadele çözümü, bir lekeyi tedavi etmek için beyaz sirke kullanılmasıdır. Gres ve yağ gibi zorlu lekeleri kaldırmak ve hafifletmek için harikadır, bu da onu hindistancevizi yağı ile kullanıma uygun hale getirir.

Halınıza zarar verebileceğinden elma sirkesi değil beyaz sirke kullandığınızdan emin olun ve halınızı ağartmamak için suyla karıştırın. Beyaz sirke büzücüdür ve halınızda kullandığınız çözelti çok kuvvetli ise aydınlatma etkisinden çok ağartıcı etkisi olabilir.

Bir ölçek beyaz sirkeyi üç ölçek ılık suyla karıştır ve hindistancevizi yağı lekesine sür. 5-15 dakika kurumasını bekleyin, sirkeye lekeyi parçalamaya ve halınızın liflerinden çıkarmaya başlama şansı verin.

Kuru, yumuşak, açık renkli bir bez kullanarak hindistan cevizi yağı lekesinden etkilenen alanı nazikçe silin. Leke çıkana kadar gerektiğinde sirke ve su solüsyonunu uygulamaya devam edin.

Leke mücadele solüsyonunuza biraz daha yumruk atmak istiyorsanız, sirke ve su solüsyonuna bir çorba kaşığı bulaşık deterjanı ekleyebilir ve hindistancevizi yağı lekenizin olduğu bölgeye tekrar uygulayabilirsiniz.

Bu solüsyonu kullanmayı tamamladığınızda, tüm sirkenin çıkarıldığından emin olmak için halınızı iyice durulamak önemlidir. Sirke, halınızdaki kokuları yok etmenin harika bir yolu olsa da, iyice durulanmazsa güçlü bir koku bırakabilir.

Sürtme alkol

Bir şişe tuvalet ispirtosu.

İzopropil alkol veya tuvalet ispirtosu halı söz konusu olduğunda kötü bir üne sahiptir – ve bunun iyi bir nedeni vardır. Sürtünme alkolü halınızı zemine bağlayan lateks yapıştırıcıya gerçekten zarar verebilir, ancak doğru kullanıldığında lekeleri kaldırmada ve aydınlatmada oldukça etkili olabilir.

Sıkılaştırıcı nitelikleri, zorlu lekeleri parçalamaya yardımcı olur ve özellikle yağ bazlı lekelerde işe yarayabilir.

Ancak, hasara neden olmadığından emin olmak için önce bu ürünün az bir miktarını halınızın görünmeyen bir kısmında test etmek önemlidir. Bazı halı türlerinde kullanımı uygun değildir.

Ürünün halınıza zarar vermeyeceğini belirledikten sonra, bir pamuk topunu ovalama alkolüne batırın ve lekeyi hafifçe silin. Ardından, kuru, temiz bir bez alın ve tuvalet ispirtosu uyguladığınız alanı kurulayın.

Halıya çok fazla bastırmamaya ve ispirtoyu halıya batırmamaya dikkat ederek leke çıkana kadar işlemi tekrarlayın.

Sürtünme alkolünün tamamını soğuk suyla halıdan hızla durulayın.

Enzimatik halı temizleyici

Hoover Max Derin Temizlik Halı Şampuanı, Evcil Hayvanlar için Konsantre Makine Temizleyici Çözümü, 64 oz Formül, AH30821, Beyaz
Daha fazla bilgi için görüntüye tıklayın

Hindistan cevizi yağı lekesini çıkarmak hala zor geliyorsa, son bir seçenek enzimatik bir halı temizleyici kullanmaktır. Bu ticari temizlik ürünleri, biyo bazlı lekeleri parçalamak için iyi çalışır ve yağ gibi zorlu lekelerde kullanım için mükemmeldir.

Ayrıca çocuklar ve evcil hayvanların çevresinde kullanım için genellikle güvenlidirler, bu nedenle bu nedenle ticari bir halı temizleyicisi kullanmaktan kaçındıysanız, enzimatik bir formül sizin için iyi bir seçenek olabilir.

Göz önünde bulundurulması gereken potansiyel bir seçenek, Hoover Max Derin Temizleme Halı Şampuanıdır. Evcil hayvanlarla ilgili zorlu lekelerde kullanılmak üzere özel olarak geliştirilmiştir, çoğu ev lekesinde iyi sonuç verir ve ticari bir temizleme solüsyonu seçeneğine açıksanız, elinizin altında tutmak iyi bir fikir olabilir.

Temizlemek

Halıyı bezle temizleyen bir kadın.

Hangi leke işleme yöntemini kullanmayı seçerseniz seçin, leke çıkarıldıktan sonra çözeltiyi halınızdan iyice durulamak önemlidir.

Lekenin olduğu bölgeyi temizlemek için soğuk su ve temiz bir bez kullanın ve solüsyonu halınızdan çıkarın.

Ardından, nemli halıya bastırmak için bir dizi kuru bez veya havlu kullanın ve alanı kurulayın.

Çok ıslak halı için, birkaç havlu serebilir ve üstüne birkaç kitap koyabilir ve nemin geri kalan kısmı emildiği için birkaç saat bekletebilirsiniz.

Islak halıda küflenmeye neden olabileceğinden halınızdaki tüm nemi gidermek çok önemlidir.

Halınızın doğal tüylerini ve parlaklığını geri kazanmak için kuruduktan sonra halınızı süpürün.

Bir hindistancevizi yağı lekesinin çıkarılması biraz acı verici olsa da – ve hangi leke değildir? – halınız için kesinlikle ölüm cezası değil. Biraz çaba sarf ederek ve bazı yaratıcı çözümler kullanarak, o inatçı hindistancevizi yağı lekesini kırabilir ve halınızı gençlik mutluluğuna kavuşturabilirsiniz.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Halıdan çay lekesi nasıl çıkar meltem açıkel Halıdan çay lekesi nasıl çıkar meltem aç...

Halılardaki inatçı lekeler nasıl çıkarılır Meltem Açıkel ? Eviniz aile birleşmelerinin merkezi, arkadaşların buluşma noktasıysa ve ayrı...

En iyi şarjlı süpürge kadinlar kulübü En iyi şarjlı süpürge kadinlar kulübü...

 Göre En İyi Süpürge İyi bir kablosuz elektrik süpürgesi seçmek bazen hak ettiği ciddiyeti alamaz. İyi bir seçim yapmak, bunu bir ...

Halıdan Domates Sosu Nasıl Çıkarılır Halıdan Domates Sosu Nasıl Çıkarılır...

Domates veya spagetti sosundan o parlak kırmızı lekeyi halıdan nasıl çıkaracağınızı merak ediyorsanız, bu korkunç domates sosu sıçramas...

Halıdan Pas Çıkarma Halıdan Pas Çıkarma

Evinizin herhangi bir yerinde bir pas lekesiyle karşılaştıysanız, bunların ne kadar çirkin olabileceğini bilirsiniz. Hoş olmayan görünü...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
4
SON EKLENEN HABERLER
Bulaşık makinesi kapak kilidi arızası Bulaşık makinesi kapak ki...

Bulaşık makinesi kapağı kapanmıyor. Bulaşık makinesinde bir ...

Samsung bulaşık makinesi hata kodları Samsung bulaşık makinesi ...

Samsung bulaşık makinesi hataları Samsung bulaşık makinesind...

Tv sinyal yok diyor ne yapmalıyım Tv sinyal yok diyor ne ya...

TV’niz “Sinyal Yok” diyorsa ne yapmalısını...

Bebeklik döneminde gelişim Bebeklik döneminde gelişi...

Bebeklik döneminde gelişim çocukluk nedir? Çocukluk ,&n...

Bebeklik döneminde gelişim ve eğitim Bebeklik döneminde gelişi...

Yüksek Kaliteli Erken Çocukluk Eğitimi Güçlü Bir Arkansas iç...

Hobi bahçe düzenlemesi Hobi bahçe düzenlemesi

Neden bir hobi olarak bahçeyi seçmelisiniz? İnsanlar, özelli...

Kum beji rengi boyalı evler Kum beji rengi boyalı evl...

Bej ile Uyumlu 16 Renk Birçok insan bej renginin yavan ve sı...

En yeni müstakil ev bahçe dekorasyonu En yeni müstakil ev bahçe...

Dekorasyon: iyi fikirler, düşük maliyet ve az zaman ile bahç...

Son trend mutfakta kahve köşesi Son trend mutfakta kahve ...

Mutfakta kahve köşesi ya da çay ya da her ikisi için küçük b...

Arduino nedir ve ne işe yarar Arduino nedir ve ne işe y...

Arduino nedir? Arduino , yeniden programlanabilir bir mikro ...

Dekorasyon
5
Çocuklar HABERLERİ