İç Tasarım ve Restoran Tasarımı

Bir lokantada yemek yiyenler olarak, tabaklarda servis edilen yemekleri sadece “gözlerimizle yemek” yiyoruz, aynı zamanda iç mekanını da “görsel olarak tatıyoruz”. Menü mükemmel olsa da, mekanın tasarımı yeterli değilse, müşterileri etkileme ve memnun etme fırsatı kaybolduğundan, müşteriler daha yüksek tasarım ve kişilik seviyeleri beklediklerinden geri dönmeleri için fırsat kalmaz. Çok azı buna gerçekten dikkat eden veya bunu doğru yapan restoranlardır.

Yenileme Restoranları

İç Tasarımda Trendler:

  1. Aydınlatma iyi bir tasarımdaki en etkileyici unsurlardan biridir. Restoranın havasını ve atmosferini ayarlamaya yardımcı olabilir; ancak, istenen atmosfer türü restoranın türü ve sunulan yemek türüne göre belirlenmelidir.
  2. Doğal malzemelerin kullanımı ve daha zarif ve pürüzsüz malzemelerle yan yana gelmesi ve iç duvarlarda bitki örtüsünün kullanılması bizi şehrin karmaşasından kurtarıyor.
  3. Büyük ölçekli grafikleryanı sıra dokunmatik ekranlar ve menüler de dijital çağda çok büyüyen bir trend.
  4. “Yeşil” malzemelerin kullanımı ve sürdürülebilir kaynaklardan elde edilen malzemeler, çevre için “doğru olanı yapmakla” tanınmak isteyen restoranlar için harika bir pazarlama fırsatı olabilir.
  5. Ortak masa Bir restoranın dekorunun geri kalanının dayandığı odak noktası haline geldi. Bu tür mobilyalar, yemeklerin paylaşıldığı ve uzun bir orta masanın rahat ve rustik bir atmosfer yaratılmasına izin verdiği yerlerde en iyi çözümdür.

Yaklaşımdaki Hatalar:

  1. Restoranın içini beğeninize göre tasarlamayın, müşterilerinize uygun. Ne tür bir müşteri aradığınızı bilmeli ve konsepti iletmek için uygun şekilde ilerlemelisiniz.
  2. Tüm maliyetleri önceden anlamadan bir projeyle fazla ileri gitmeyin. Finansal bütçenizi bilin ve beklenmedik maliyet aşımları her zaman ortaya çıkacağından bir acil durum fonu oluşturun.
  3. Hazırlıklı olun doğru zamanda gelecek ve tahminler. Yaşam tarzı değişikliklerinin yanı sıra, konseptlerin sadece iç tasarım açısından değil, aynı zamanda temel teklifler ve iletişim açısından da yeniden tanımlanması gerekiyor.

Bir tadilatla karşı karşıya kalındığında, sadece restoranlarda ve operasyonlarında değil, kendi konseptlerine benzer konseptlerde, güvenilebilecek ve projenin ölçeğini ve kapsamını anlayan tasarım ve inşaat şirketlerini incelemek özellikle yararlıdır. . Restoran sahiplerinin, karmaşıklığını küçümsemeden pazarı anladıklarından emin olmaları gerekir. Bu onların yatırımıyla ilgili ve bu nedenle iyi bir göze sahip olmalı ve ne istediklerini bildikleri mesajını göndermelidirler.

Reformadisimo şirketinde Founding Partner