İndüksiyon tabanlı tava ve tencere nedir

İndüksiyon Tencere Nedir?

Bu gönderi, tıklayıp satın alırsanız biraz komisyon kazanabileceğim bağlı kuruluş bağlantılarını içerir indüksiyon taban nedir , indüksiyon tencere nedir İndüksiyonlu ocaklar giderek daha popüler hale geliyor ve birçok kişi mevcut gazlı ve elektrikli brülörlerini bu yeni buluşla değiştiriyor. Bunun nedeni, indüksiyonlu ocakların sözde daha enerji verimli olması ve dolayısıyla israfı azaltmasıdır. Ayrıca daha güvenli ve temizlenmesi kolaydır.

indüksiyon taban nedir , indüksiyon tencere nedir , indüksiyon tabanlı tava nedir , indüksiyon tava nedir , indüksiyon ocakta hangi tencere , indüksiyon tabanlı tencere nedir , indüksiyon ocaklarda hangi tencereler kullanılır , indüksiyon taban tencere nedir,

İndüksiyonla Pişirme

Bir tavayı ısıtmak için bir alev veya elektrikli bir ısıtma elemanı kullanmak yerine, indüksiyonlu pişirme, aynısını yapmak için manyetik indüksiyon kullanır. Ocakta bakır tel bobin bulunur. İçinden alternatif bir akım geçtiğinde, telden pişirme kabına endüksiyonla bir elektrik enerjisi aktarılır. Elbette pişirme kabının ferromanyetik olması gerekir. Bunun nedeni, bobindeki akım tarafından dinamik bir manyetik alan yaratılmasıdır.

Bu nedenle, ocağa bir manyetik kap konulduğunda, manyetik alan, tencerenin elektrik direncinden geçen girdap akımlarını indükleyerek ısı üretmek için görevini yerine getirecektir. İndüksiyon taban tencere nedir Tencerede ne yiyecek olursa olsun, optimum ısı dağılımı için alüminyum veya bakır bir çekirdeğe sahip olma eğiliminde olan tencerenin ısı iletimi yoluyla ısınır.

İndüksiyonla Pişirmenin Avantajları

İndüksiyonla pişirmenin gaz ve diğer ısıtma yöntemlerinden daha verimli olduğu bilinmektedir, çünkü ikincisi çevreye çok fazla ısı kaybına neden olur. Nispeten, indüksiyonlu pişirme, pişirme kabını çevreleyen havayı değil, doğrudan ısıtır. Bu, işlemdeki enerji kaybını azaltır. Mutfaktaki sıcaklık da daha düşük olacaktır, bu da daha sıcak aylarda yemek pişirirken daha rahattır.

Direkt ısıtma sayesinde çok hızlı sıcaklık artışı da sağlanabilir. Ayrıca, pişirme sıcaklığı üzerinde daha hassas bir kontrole sahip olacaksınız çünkü ocak üstü sıcaklığı, pişirme kabının sıcaklığıyla eşleşecektir. İndüksiyon taban tencere nedir 

Güvenlik özellikleri açısından, indüksiyonlu ocaklar, bir tencere alındığında otomatik olarak kapanma eğilimindedir. Bir tencere tespit edemezse, kendi kendine kapanacaktır. Pişirme yüzeyi de diğer ocak türlerine göre sıcak değildir.

Düz ve pürüzsüz olması sayesinde indüksiyonlu ocakların temizlenmesi kolaydır. Dökülen yiyeceklerin yüzeye güçlü bir şekilde yapışması daha az olasıdır, bu da temizlemeyi daha kolay hale getirir.

İndüksiyon Tencere Nedir?

İndüksiyonlu bir ocağınız varsa, onunla birlikte kullanmak için indüksiyon uyumlu pişirme kaplarına sahip olmanız gerekir. Bu, pişirme kaplarınızın alt kısmında yüksek demirli metal içeriğine sahip olması gerektiği anlamına gelir. İndüksiyonsuz tencereniz varsa, ocağınızla kullanmak için indüksiyonla ısıtılabilen ayrı bir metal plaka almanız gerekecektir. Ancak bu, indüksiyona hazır tencere kullanmaya kıyasla daha az verimli olacaktır.

İndüksiyonlu tencere, genellikle ocakla doğrudan temas eden düz bir tabana sahip olacaktır. Tencere ve ocak arasındaki mesafe arttıkça manyetik alanın azaldığını unutmayın.

Dökme demir ve bazı paslanmaz çelik tencere , indüksiyonlu ocaklarla çalışacaktır. Paslanmaz çelik dış cepheye sahip tencere ve tavaların indüksiyonla uyumlu olması için manyetik olması gerekir. Bunları bir mıknatısla test edebilirsiniz ve eğer tabana yapışırsa indüksiyon uyumlu olmalıdır.

Alüminyum ve bakır gibi diğer metaller indüksiyonlu ocaklarla çalışmaz. Bunun yerine, bu elemanlar, ısı iletim kabiliyetleri nedeniyle genellikle paslanmaz çeliğe veya diğer pişirme gereçlerine bir çekirdek olarak yerleştirilir. gibi üç katlı veya hatta 5 katlı pişirme kaplarını bu şekilde elde edersiniz, burada alüminyum veya bakır, indüksiyonla uyumlu hale getirmek için manyetik paslanmaz çelik dış katmana sahip orta katmandır.

Genel olarak, indüksiyon uyumlu tencere, gazlı ve elektrikli gibi diğer ocak türlerinde de kullanılabilir.

İndüksiyonlu Tencere Örnekleri

Satın almadan önce bir tencere indüksiyona hazır olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Birçok kişi, tüm paslanmaz çelik tencere ve tavaların indüksiyonla uyumlu olduğunu düşünme hatasına düşer. Onlar değil.  bile tüm modelleri için indüksiyona hazır pişirme kaplarına sahip değildir. Bu nedenle, bazı tencere ve tavaları bir indüksiyonlu ocakta çalışmayacaktır. Ürün özelliklerini okuyarak ve ambalaj üzerindeki indüksiyon logosunu arayarak bir pişirme kabının indüksiyona hazır olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

İndüksiyon ocakları: Satın almadan önce bilmeniz gereken 12 şey

İndüksiyonlu bir soba satın almak veya bir eve taşınmak isteyen birçok kişi aynı soruyla karşı karşıyadır: Tencere ile ne yapacağım? Sahip olduğum şeyleri atıp yenilerini almak zorunda mıyım? Onlar için bu soru cevap bölümünü oluşturduk

İndüksiyonlu ocaklar, enerji verimliliği, sofistike tasarımları ve birçok yemeği hazırlarken sağladıkları pratiklik nedeniyle mutfakta büyüyen bir trenddir.

Bununla birlikte, indüksiyonlu ocaklarda kullanılabilecek tencere, tava ve tavalar hakkında hala birçok şüphe var. Bir tane alırlarsa tüm saksılarını atmak zorunda kalacaklarını veya sahip oldukları – ya da en azından bir kısmının – kendileri için çalışıp çalışmayacağını bilmediklerini düşünenler var.

Bu noktaya ışık tutmak için konu ile ilgili en sık sorulan soru ve cevapların yer aldığı bu listeyi hazırladık:

1. Her tür saksı kullanabilir miyim?

Hayır. Bu tür ocaklar için, yalnızca ferromanyetik malzemeden yapılmış veya en azından bu malzemenin tabanına sahip olan tencere, tava, tava ve mutfak eşyaları genel olarak işe yarar.

2. Yeni saksılar satın almam gerekiyor mu?

Şart değil. İndüksiyon için özel olarak tasarlanmamış birçok demir veya çelik tencere ferromanyetik malzemeden yapılır (veya bu malzemeye dayanır) ve indüksiyonlu ocaklarda çalışır. Aynısı ferromanyetik tabanlı bazı alüminyum kaplarda da olur.

3. Bu ferromanyetik malzeme neden gereklidir?

Çünkü bu sistem, soba ile temas ettiğinde tencere malzemesinin elektromanyetik ajitasyonu ile çalışır. Malzeme ferromanyetik değilse bu ısı enerjisi transferi gerçekleşmez.

4. Bir tencerenin çalışıp çalışmadığını nasıl anlarım?

Zaten sahip olduğunuz bir tencere ise, tabana bir mıknatıs yaklaştırın. Yapışırsa, alet indüksiyonlu ocak için çalışacaktır. Satın alacaksanız, yatay konumda bir yay veya bir domuz kuyruğuna benzeyen indüksiyon sembolü için saksının etiketini veya kutusunu kontrol edin. Birkaç eş merkezli ve kesik daire olan seramik cam sembolü ile karıştırılmamaya dikkat edin.

5. Tüm paslanmaz çelik tencere çalışıyor mu?

Şart değil. Ferromanyetik tabanı olmayan eski paslanmaz çelik tencere vardır, ancak çoğu iyi paslanmaz çelik pilin ferromanyetik bir tabanı vardır ve indüksiyonlu ocaklarda iyi ısınır.

6. Mıknatıs yapışmasına rağmen çalışmayan tencere var mı?

Evet, ama sık değil. Ferromanyetik malzemeden yapılmış bir tencere – örneğin demir – çok ince ve deformasyon riski nedeniyle ocakta çalışmıyor olabilir. Sanki soba onu tanımıyormuş gibi.

7. Tencere düz tabanlı mı olmalı?

Evet Enerji transferinin gerçekleşmesi için temas yüzeyinin düzgün olması gerekir. Düz olmayan bir tencere yeterince ısınmaz ve ocağın yüzeyini dökülebilir veya çizebilir.

8. Cam seramik ocaklar için olan tencere indüksiyonlu ocaklarda da çalışır mı?

Yalnızca malzemeden yapılmışlarsa veya ferromanyetik malzeme tabanına sahiplerse. Vitroseramik ocaklar, sistemleri farklı olduğu için her türlü tencereyi ısıtır.

9. İndüksiyonlu ocaklarda kullanılabilecek seramik kaplar var mı?

Evet, indüksiyonlu ocaklar, mikrodalgalar, elektrikli ve gazlı ocaklar ve fırınlar gibi tüm mutfak aletlerinde kullanılabilen Electrolux İndüksiyon Ocak Seti gibi. Bu kaplar ateşe dayanıklı seramiktir, ancak dış tabanında indüksiyonlu bir astar tabakası vardır.

10. Özellikle indüksiyonlu ocaklar için olan tencere, bunun için tasarlanmamış tencerelerden daha mı iyi çalışıyor?

Evet İndüksiyonlu ocaklar için özel olarak tasarlanmış tavaların alaşımları veya başka malzeme katmanları içermeyen ferromanyetik bir tabanı vardır ve birçoğunda yiyecekleri daha eşit şekilde pişiren ısı dağıtıcıları bulunur. Çalışmalarına rağmen, indüksiyonlu ocaklara özgü olanlarla aynı enerji verimliliğine sahip olmayan birçok tencere vardır: ısıtmaları daha uzun sürebilir veya beklenen sıcaklığa ulaşamayabilirler. Örneğin, bir İtalyan paslanmaz çelik kahve makinesi, ancak uygun bir tabanı olmadan, ısınabilir ancak kahveyi düzgün bir şekilde geçemez.

11. Tencere pişirme bölgesi ile aynı boyutta mı olmalıdır?

Şart değil. Tencere, ocağın pişirme alanından daha büyük veya daha küçük olabilir. Bu yalnızca temas yüzeyini ısıtacaktır. Ancak enerji verimliliği açısından önerilen, aşağı yukarı aynı boyutta olmalarıdır. Her iki bölgeyi aynı anda kullanmanıza izin veren Unicook Fonksiyonuna sahip Electrolux IC30 Induction Elektrikli Ocak gibi ürünler vardır .

12. Uygun olmayan bir tencereyi uygun olanın üzerine monte edebilir miyim veya adaptör kullanabilir miyim?

Evet, ancak tavsiye edilmiyor. Her türlü tencereyi üzerine monte edebileceğiniz ferromanyetik malzemeden plakalar veya plakalar olan “indüksiyon difüzör plakaları” veya “indüksiyon adaptör plakaları” adı verilen parçalar vardır. Bu, temelde indüksiyonlu ocağı bir cam-seramiğe dönüştürür ve bu da cihazın enerji verimliliğini azaltır (bir indüksiyonlu ocak, cam seramik bir ocağa göre% 30 ila% 40 daha az elektrik kullanır). Ayrıca, bazı özel bloglara göre, bu uygulama uzun vadede ocağınıza zarar verebilir. Aynı şey, indüksiyon tavalarına küçük tencere yerleştirirseniz de geçerlidir: işe yarayacaktır, ancak alışkanlık haline getirmemek daha iyidir.